Съвет за избор на шосеен велосипед

Този форум е за обмен на информация, свързана с всички видове колоездене извън планинското и велосипеди, различни от маунтин байк - шосейни, пистови, градски, туристически, и т.н., и т.н. Той обаче не е предвиден за обсъждане на най-евтините масови велосипеди, предлагани в изобилие в България! Моля, не занимавайте аудиторията излишно с тях!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 900 / 900 / 10

Съвет за избор на шосеен велосипед

Мнениеот tem » Чет Апр 08, 2021 7:37 pm

Здравейте, решил съм да си купувам шосеен велосипед, но не съм особено запознат с актуални марки на рамката и видовете окомплектовки. Висок съм 175 см. и тежа 87 кг. Средните преходи, които планувам да изминавам с него са 60-70-80 км.
Харесал съм си два велосипеда, но не знам дали са добра оферта т.е. цена-качество:

Вариант 1 - PINARELLO FP PRINCE
Рамка:made in Italiana carbon 50HM1K
Хоризонтал:54 см
Вертикал:56
Вилка:ONDA FPX carbon
Лапа:130 3к carbon
Кормило:Pinarello carbon
Спирачки: Sram Red
Монтаж:Sram Force касета DURA-ACE 10 11/28
Курбел:PINARELO carbon/Al 7075 52/36
Капли:Progres Rd-one
Седалкова траба:Pinarello carbon
Тежест на велосипеда:7.520
Цена:1900 лв.

Вариант 2 – UNIKA
Рамка: UNIKA full carbon
Размер:Хоризонтал:55 см
Вертикал:52
Монтаж: Shimano R8000 11 speed касета MICHE 11/30
Курбел:Shimano 6800 50/34 рамо 172.5
Капли: FULCRUM racing Quattro (нови) с нови гуми VITTORIA zaffiro slick.
Кормило: RITCHEY carbon
Тежест - 8.100 кг
Цена: 2300 лв.

Колебая се между тези варианти, но не знам дали цените на велосипедите си заслужават според окомплектовката.
Какво бийте ме посъветвали?
tem
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Апр 14, 2020 5:36 pm

Re: Съвет за избор на шосеен велосипед

Мнениеот evilzet » Чет Апр 08, 2021 8:00 pm

Според мен си купи едно алуминиево кюбче с карбонова вилка и 105 монтаж и ще си предоволен. Аз карам такова и си е екстра особено за късите разстояния, които планираш.
evilzet
 
Мнения: 1477
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Съвет за избор на шосеен велосипед

Мнениеот tem » Чет Апр 08, 2021 9:33 pm

evilzet написа:Според мен си купи едно алуминиево кюбче с карбонова вилка и 105 монтаж и ще си предоволен. Аз карам такова и си е екстра особено за късите разстояния, които планираш.

Не знам, много се чудя какво точно да избера. Изброените по-горе предложения от мен ми се струват примамливи и за това се чудя дали си заслужава да рискувам с някое от тях?
tem
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Апр 14, 2020 5:36 pm

Re: Съвет за избор на шосеен велосипед

Мнениеот Ivan_NL » Пет Апр 09, 2021 1:03 pm

В това ненормално време и цените на колелата втора ръка са също много изчекнати , так че е трудно да се каже дали цената е реална. Във всеки случай имай в предвид че Пинарелото е едно 15 годишно. Sram Force не е кой знае какво. Не се лъжи по касетата че е Дура - това е консуматив. Незнам къде ще го караш колелото , но ако ще катериш ти си тежичък и 36-30 може и да ти дойде трудно. Незнам 10ск. Срам дали може да работи с по-голяма от 30 касета. Иначе рамката е супер (ако не е менте). Моят уингмен кара с такава и мога да кажа само хубаво и по-хубаво. От друга страна все пак цената е 1900лв (почти Е1000) , което ми се вижда прекалено висока за 15 годишно колело.
Второто Юника не ми говори нищо , но частите с изключение на курбела са му по-нови. Новата Ултегра в зависимост от рамото на задния дерайльор може да качва до 34 и с 50/34 курбел отпред ще ти е по-лесно по баирите. Като цяло би трябвало да е по-ново колело.
Помисли наистина дали за тези пари (или близко до тях) да не вземеш нащо ново с 105. Новата 105-ца (7000 серия) изобщо не отстъпва на Ултегра и Дура и е идеална за велотурист особено за пробезите които казваш.
Аватар
Ivan_NL
 
Мнения: 95
Рейтинг: 1490
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2008 9:48 am
Местоположение: Холандия

Re: Съвет за избор на шосеен велосипед

Мнениеот Gworan » Пет Апр 09, 2021 1:36 pm

Аз имам 10 килограмова дърта шосейка, отпред е на 34/50 и отзад не позлвам въобще 32ката, дори като бях над 90 кила... За изкачване по средно 7-8% говоря.

С риск да се обадя неподготвен, примерно това ми се струва добре, ако падне с цената де... карбон, модел 2020г (не съм сигурен дали е вярно), шимано 105, и размера трябва да е ок за ръста
Като цяло мисля че за тия пари трябва да може да се вземе нещо 2-3 годишно със карбонова рамка и последен модел 105 или доли ултегра...
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1017
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Съвет за избор на шосеен велосипед

Мнениеот Alexi » Пет Апр 09, 2021 2:22 pm

курбела е стария модел ,не вярвам така да излиза от завода има някакви интервенции .. по горната обява - Sram Force е на нивото на Ultegra .. кой знае какво не е ,но е съвсем прилично ,проблема по скоро е че е доста старо всичко
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6258
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Съвет за избор на шосеен велосипед

Мнениеот tem » Пет Апр 09, 2021 6:45 pm

Ivan_NL написа:В това ненормално време и цените на колелата втора ръка са също много изчекнати , так че е трудно да се каже дали цената е реална. Във всеки случай имай в предвид че Пинарелото е едно 15 годишно. Sram Force не е кой знае какво. Не се лъжи по касетата че е Дура - това е консуматив. Незнам къде ще го караш колелото , но ако ще катериш ти си тежичък и 36-30 може и да ти дойде трудно. Незнам 10ск. Срам дали може да работи с по-голяма от 30 касета. Иначе рамката е супер (ако не е менте). Моят уингмен кара с такава и мога да кажа само хубаво и по-хубаво. От друга страна все пак цената е 1900лв (почти Е1000) , което ми се вижда прекалено висока за 15 годишно колело.
Второто Юника не ми говори нищо , но частите с изключение на курбела са му по-нови. Новата Ултегра в зависимост от рамото на задния дерайльор може да качва до 34 и с 50/34 курбел отпред ще ти е по-лесно по баирите. Като цяло би трябвало да е по-ново колело.
Помисли наистина дали за тези пари (или близко до тях) да не вземеш нащо ново с 105. Новата 105-ца (7000 серия) изобщо не отстъпва на Ултегра и Дура и е идеална за велотурист особено за пробезите които казваш.

Благодаря за изчерпателните и компетентни отговори. Имах нужда от тях именно за да си направя изводите дали съм в правилната посока. Понеже не съм запознат особено много с модели на рамки, години на производство, скорости и т.н. реших да се допитам за мнението на хора, които така да се каже са "в занаята" шосейно колоездене и могат да дадат обективно мнение "от първа ръка".
Остава да попиотам какво бихте ми препоръчали за около 2000 лв.
tem
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Апр 14, 2020 5:36 pm

Re: Съвет за избор на шосеен велосипед

Мнениеот Франко » Пет Апр 09, 2021 7:29 pm

Карбона е хубаво нещо, но има един тънък моментпри покупка на употребявано такова колело - не знаеш какво му се е случвало преди това, колко и как е карано, падано ли е с него и какви падания са били. В карбона се получават микро пукнатини от падания и вибрации (нещо като умора на материала) и може да се счупи най-неочаквано.
Франко
 
Мнения: 101
Рейтинг: 1314
Регистриран на: Съб Окт 05, 2019 7:53 am

Re: Съвет за избор на шосеен велосипед

Мнениеот tem » Вто Май 11, 2021 9:48 pm

Отново молба за мнение на колело и окомплектовката му:
GRANDIS SSC PRO carbon ново.
Рамка:Grandis ssc pto squadra corse
Вертикал:54
Хоризонтал:52.5
Лапа:Giant Connect 120
Кормило:FSA vero compact
Монтаж:SHOMANO ULYEGRA R8000
Касета:11/25
Курбел:Shimano Ultehra R8000 50/34
Седалкови колче:FSA gossamer
Седалка:Fi zi:
Капли:MAVIC
Гуми:Vittoria Zaffiro pro нови.
Тежест на велосипеда:8.200
Цена:2700 лева с възможност на изплащане чрез TBI до 60 месеца
tem
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Апр 14, 2020 5:36 pm

Re: Съвет за избор на шосеен велосипед

Мнениеот Alexi » Вто Май 11, 2021 10:41 pm

добре е да даваш линкове към обявите .. отделих 2 мин да намеря обявата .. велосипеда за мен не е чисто нов - има протрито от жилата по челната тръба ,зъбите на курбела се белеят ( на нов курбел са оксидирано черно ) отделно писал "чисто нови гуми" - това не се ли подразбира за нов велосипед ? Инак изглежда прилично ,монтажа е добър и не е на много км
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6258
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Съвет за избор на шосеен велосипед

Мнениеот Gworan » Сря Май 12, 2021 5:09 am

И аз я видях обявата за въпросния велосипед. Мисля че това което изглежда като протрито по челната тръба от жилата, всъщност са малки надписи "PRO". Иначе 8.200кг ми звучи бая за карбон с ултегра.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1017
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Съвет за избор на шосеен велосипед

Мнениеот tem » Сря Май 12, 2021 1:10 pm

Alexi написа:добре е да даваш линкове към обявите .. отделих 2 мин да намеря обявата .. велосипеда за мен не е чисто нов - има протрито от жилата по челната тръба ,зъбите на курбела се белеят ( на нов курбел са оксидирано черно ) отделно писал "чисто нови гуми" - това не се ли подразбира за нов велосипед ? Инак изглежда прилично ,монтажа е добър и не е на много км

Не съм посочвал линк към обявата защото имаше случай, в който пак исках мнение за едно колело (XC), като бях посочил линк към него. Веднага се появиха коментари, че правя реклама на колелото и други такива глупости (да ревели човек или да се смее). Та по тази причина не съм слагал линк.
Gworan написа:И аз я видях обявата за въпросния велосипед. Мисля че това което изглежда като протрито по челната тръба от жилата, всъщност са малки надписи "PRO". Иначе 8.200кг ми звучи бая за карбон с ултегра.

Благодаря ви за компетентните отговори и коментари. Значи ще продължа да се оглеждам и да търся подходящото колело за мен на цена до около 2500 лв. за моят ръст 174 см. Ако някой от форума има нещо подходящо моля да сподели. :beer:
tem
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Апр 14, 2020 5:36 pm

Re: Съвет за избор на шосеен велосипед

Мнениеот tem » Пон Май 17, 2021 5:27 pm

Отново молба за съвет за два велосипеда:
1 - Карбонова Kuota Kuraru с карбоново аеро кормило Toseek 420мм със скрити жила (геометрия Compact), вертикал 45см и хоризонтал 50см, команди Shimano Ultegra 6800 2x11, курбели Rotor 52/36T-170mm и средно Pressfit , касета Shimano CS-6800 11-30Т, декланшор и дерайльор Shimano Ultegra 6800, спирачки Kuota HBR Concept, лапа 3T 90mm, гюделин Pro, седалка Selle Italia SLC (Gel flow), карбоново колче Кuota, холдери Race One, капли Campagnolo Shamal Ultra, гуми 700x23c Continental Ultra sport (semi slick). Велосипедът е с нормални следи от употреба, отличен външен вид и отлично техническо състояние. Цената е 1600 лева,продава се без педали и без стойка за велокомпютър и светлини.Тегло по спецификация от производителя 7.7 кг. - Цена 1600 лв.
https://www.facebook.com/commerce/listi ... attachment

2 - Fuji Altamira LE Монтаж Shimano Ultegra, капли Vision T42 и тегло около 7.7 кг! Гуми Continental Gator Hardshell - Цена 2500 лв.
https://www.facebook.com/commerce/listi ... attachment
tem
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Апр 14, 2020 5:36 pm


Назад към Други видове колоездене

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


cron