Съвети при избора на карбонова вилка

Този форум е за обмен на информация, свързана с всички видове колоездене извън планинското и велосипеди, различни от маунтин байк - шосейни, пистови, градски, туристически, и т.н., и т.н. Той обаче не е предвиден за обсъждане на най-евтините масови велосипеди, предлагани в изобилие в България! Моля, не занимавайте аудиторията излишно с тях!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 900 / 900 / 10

Съвети при избора на карбонова вилка

Мнениеот _SoRa_ » Вто Юни 29, 2021 1:27 pm

Здравейте.
Реших да си купя карбонова вилка с идеята возията отпред да е по-приятна.
Кои са важните неща, за които трябва да гледам когато избирам карбонова вилка? Едно от нещата, които запомних е, че трябва да е нова, защото не се знае предишният собственик как и къде е съхранявал велосипеда, дали е "тормозена".
Сегашната ми вилка е с конусовиден стрежен, но 1 1/2 1 1/5 1 1/8 кое точно нямам представа, а и в сайта на производителя Drag няма информация. Спирачката е хидравлична с FM захващане. Предната главина е QR end caps, 15x100mm. Лапа 31,8 мм. Бюджет до 300 лв.
Ето тази вилка например добър избор ли е?
https://www.ebay.co.uk/itm/154011390143
Ако изобщо пасне на рамката ми https://dragbicycles.com/bg/bike/storm-comp/
Аватар
_SoRa_

Рейтинг: 1920

Re: Съвети при избора на карбонова вилка

Мнениеот evilzet » Вто Юни 29, 2021 9:49 pm

И какво очакваш да стане, като замениш правата алуминиева вилка с такава от карбон? Нищо и половина! Пари на вятъра. По добре се опитай да набуташ по-големи гуми, щом ти е некомфортно.
evilzet

Рейтинг: 2000

Мнениеот _SoRa_ » Вто Юни 29, 2021 10:15 pm

evilzet написа:И какво очакваш да стане, като замениш правата алуминиева вилка с такава от карбон? Нищо и половина! Пари на вятъра. По добре се опитай да набуташ по-големи гуми, щом ти е некомфортно.

Щом е и половина ... повече от нищо. :peace:
То за това новите велосипеди се продават с карбонови вилки. Или ще кажете маркетингов трик.
Аватар
_SoRa_

Мнениеот Drunken MadLoud » Сря Юни 30, 2021 9:43 pm

Предвид свойствата на различните материали използвани при производството на велосипеди и тяхните компоненти, аз лично съм далеч от мисълта че карбоновата твърда вилка ще донесе комфорт...най-вероятно по-ниско тегло, но до там. Може и да има някакъв комфорт, но предполагам че там говорим за ENVE или нещо подобно...поне може би там са оправдани цените, които са си "както си трябва". Дори и там обаче, аз лично имам съмнения. Действително, по-дебели и хубави гуми, е по-доброто вложение...или стоманена, но и качествена вилка.
:beer:
Аватар
Drunken MadLoud

Рейтинг: 1532

Мнениеот valsbak » Пет Юли 02, 2021 2:54 pm

Карбоновата вилка си е карбонова вилка :liplick: , най-малкото, с което се различава от алуминиевата е теглото, особено ако е пълен карбон. Правилно си се насочил към вилка с плоско монтиране на спирачката, за да пасне на твоята. Повечето вилки за гравел и шосейни велосипеди с дискови спирачки ползват стандарт на проходна ос 12х100. Снимките от препратката на Драг са за главина 9х100 с QR. Възможно е да има и твърда вилка за гравел или шосе с проходна ос 15 х 100. Тази която си посочил в ибей обаче е с 12 мм ос. Ако каплата ти е за 15 мм ос, ти трябва адаптор. Ако е с главина 9х100 с QR, ти трябва нова главина или капла. Аз имам нещо подобно като вилка, ако се интересуваш пиши на лични.
valsbak

Рейтинг: 1280

Мнениеот _SoRa_ » Чет Сеп 09, 2021 1:54 pm

Вече около 300 км. имам изминати с карбонова вилка (с карбонов стрежен). Разликата във возенето спрямо алуминиевата вилка е огромна.
Последна промяна _SoRa_ на Чет Сеп 09, 2021 2:42 pm, променена общо 1 път
Аватар
_SoRa_

Мнениеот evilzet » Чет Сеп 09, 2021 2:40 pm

Не вярвам, особено ако са с еднаква форма на рогата (напоследък са все прави).
evilzet

Мнениеот _SoRa_ » Чет Сеп 09, 2021 4:29 pm

Вярвате или не вярвате си е ваша работа.
Не бих се върнала никога повече на рамка с алуминиева вилка.
Вилката е с конусовиден стрежен, не знам за какви рога пишете.
Аватар
_SoRa_

Мнениеот Harka » Съб Сеп 11, 2021 1:07 am

Аз пък вярвам и още как. Карбонът има съвсем различни механични характеристики от алуминия и едно от качествата му е именно по-доброто обиране на вибрациите.
Аватар
Harka

Мнениеот evilzet » Пон Сеп 13, 2021 9:14 pm

Някак нямам хъс да споря с теб на тема "как да подчиним теорията на субективните си представи" :) .
Направо ще си сменя фокса от байка
с една карбонка твърда, да се родя.
На шосейката няма накъде и си карам с карбона. Комфорта се лее отвсякъде...особено като минах на 28мм гуми и 5 бара.
evilzet

Назад към Други видове колоездене