Съвети при избора на карбонова вилка

Този форум е за обмен на информация, свързана с всички видове колоездене извън планинското и велосипеди, различни от маунтин байк - шосейни, пистови, градски, туристически, и т.н., и т.н. Той обаче не е предвиден за обсъждане на най-евтините масови велосипеди, предлагани в изобилие в България! Моля, не занимавайте аудиторията излишно с тях!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 900 / 900 / 10

Съвети при избора на карбонова вилка

Мнениеот _SoRa_ » Вто Юни 29, 2021 1:27 pm

Здравейте.
Реших да си купя карбонова вилка с идеята возията отпред да е по-приятна.
Кои са важните неща, за които трябва да гледам когато избирам карбонова вилка? Едно от нещата, които запомних е, че трябва да е нова, защото не се знае предишният собственик как и къде е съхранявал велосипеда, дали е "тормозена".
Сегашната ми вилка е с конусовиден стрежен, но 1 1/2 1 1/5 1 1/8 кое точно нямам представа, а и в сайта на производителя Drag няма информация. Спирачката е хидравлична с FM захващане. Предната главина е QR end caps, 15x100mm. Лапа 31,8 мм. Бюджет до 300 лв.
Ето тази вилка например добър избор ли е?
https://www.ebay.co.uk/itm/154011390143
Ако изобщо пасне на рамката ми https://dragbicycles.com/bg/bike/storm-comp/
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Съвети при избора на карбонова вилка

Мнениеот evilzet » Вто Юни 29, 2021 9:49 pm

И какво очакваш да стане, като замениш правата алуминиева вилка с такава от карбон? Нищо и половина! Пари на вятъра. По добре се опитай да набуташ по-големи гуми, щом ти е некомфортно.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Съвети при избора на карбонова вилка

Мнениеот _SoRa_ » Вто Юни 29, 2021 10:15 pm

evilzet написа:И какво очакваш да стане, като замениш правата алуминиева вилка с такава от карбон? Нищо и половина! Пари на вятъра. По добре се опитай да набуташ по-големи гуми, щом ти е некомфортно.

Щом е и половина ... повече от нищо. :peace:
То за това новите велосипеди се продават с карбонови вилки. Или ще кажете маркетингов трик.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Съвети при избора на карбонова вилка

Мнениеот Drunken MadLoud » Сря Юни 30, 2021 9:43 pm

Предвид свойствата на различните материали използвани при производството на велосипеди и тяхните компоненти, аз лично съм далеч от мисълта че карбоновата твърда вилка ще донесе комфорт...най-вероятно по-ниско тегло, но до там. Може и да има някакъв комфорт, но предполагам че там говорим за ENVE или нещо подобно...поне може би там са оправдани цените, които са си "както си трябва". Дори и там обаче, аз лично имам съмнения. Действително, по-дебели и хубави гуми, е по-доброто вложение...или стоманена, но и качествена вилка.
:beer:
Аватар
Drunken MadLoud
 
Мнения: 370
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 8:47 pm

Re: Съвети при избора на карбонова вилка

Мнениеот valsbak » Пет Юли 02, 2021 2:54 pm

Карбоновата вилка си е карбонова вилка :liplick: , най-малкото, с което се различава от алуминиевата е теглото, особено ако е пълен карбон. Правилно си се насочил към вилка с плоско монтиране на спирачката, за да пасне на твоята. Повечето вилки за гравел и шосейни велосипеди с дискови спирачки ползват стандарт на проходна ос 12х100. Снимките от препратката на Драг са за главина 9х100 с QR. Възможно е да има и твърда вилка за гравел или шосе с проходна ос 15 х 100. Тази която си посочил в ибей обаче е с 12 мм ос. Ако каплата ти е за 15 мм ос, ти трябва адаптор. Ако е с главина 9х100 с QR, ти трябва нова главина или капла. Аз имам нещо подобно като вилка, ако се интересуваш пиши на лични.
valsbak
 
Мнения: 100
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Пон Май 09, 2016 9:50 am

Re: Съвети при избора на карбонова вилка

Мнениеот _SoRa_ » Чет Сеп 09, 2021 1:54 pm

Вече около 300 км. имам изминати с карбонова вилка (с карбонов стрежен). Разликата във возенето спрямо алуминиевата вилка е огромна.
Последна промяна _SoRa_ на Чет Сеп 09, 2021 2:42 pm, променена общо 1 път
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Съвети при избора на карбонова вилка

Мнениеот evilzet » Чет Сеп 09, 2021 2:40 pm

Не вярвам, особено ако са с еднаква форма на рогата (напоследък са все прави).
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Съвети при избора на карбонова вилка

Мнениеот _SoRa_ » Чет Сеп 09, 2021 4:29 pm

Вярвате или не вярвате си е ваша работа.
Не бих се върнала никога повече на рамка с алуминиева вилка.
Вилката е с конусовиден стрежен, не знам за какви рога пишете.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Съвети при избора на карбонова вилка

Мнениеот Harka » Съб Сеп 11, 2021 1:07 am

Аз пък вярвам и още как. Карбонът има съвсем различни механични характеристики от алуминия и едно от качествата му е именно по-доброто обиране на вибрациите.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Съвети при избора на карбонова вилка

Мнениеот evilzet » Пон Сеп 13, 2021 9:14 pm

Някак нямам хъс да споря с теб на тема "как да подчиним теорията на субективните си представи" :) .
Направо ще си сменя фокса от байка
с една карбонка твърда, да се родя.
На шосейката няма накъде и си карам с карбона. Комфорта се лее отвсякъде...особено като минах на 28мм гуми и 5 бара.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Съвети при избора на карбонова вилка

Мнениеот _SoRa_ » Пон Окт 04, 2021 12:18 pm

Защо сравнявате несравними неща? Някъде да съм споменала, че с карбонова вилка карам из планински пътеки (не че някои не го правят. За справка потърсете в YouTube). Супер удобно ми е и с 32с гуми. В ръката си има 16 см титаниева пластина и усещам всяка вибрация и неравност по пътя.
Явно проблема при вас е в задкормилното устройство.
:popcorn:
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Съвети при избора на карбонова вилка

Мнениеот evilzet » Пон Окт 04, 2021 12:54 pm

Аз дали ще се кача на 23г. ми Скот или на новата шосейка, проблеми нямам, модерно, не модерно - нали съм навън и карам. Но не мога да си замълча как си открила огромната разлика с карбоновата вилка, а неглижираш главния виновник за комфорта - гумите.
Да, сигурно допринася вилката 2% за комфорта, но не мисля, че ще го усетиш.
Рогата на вилката са долните части, ама карай, и без това няма да се разберем.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Съвети при избора на карбонова вилка

Мнениеот Harka » Пон Окт 04, 2021 1:08 pm

Чувствителността на хората е различна. И мен през годините много хора са се опитвали да ме убедят, че нямало да усетя това или онова. На баба ми хвърчилото. Всичко се усеща. Кое повече, кое по-малко. Карбонът - със сигурност. Какво ти мислиш се отнася до тебе. И да, никой не твърди, че с карбонова твърда вилка може да заместиш амортисьорната такава.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Съвети при избора на карбонова вилка

Мнениеот evilzet » Пон Окт 04, 2021 1:48 pm

_SoRa_ написа:Разликата във возенето спрямо алуминиевата вилка е огромна.

Аз не те убеждавам, всеки си има истина, но не искам и мен да ме убеждават в ОГРОМНАТА разлика.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Съвети при избора на карбонова вилка

Мнениеот Alexi » Пон Окт 04, 2021 3:08 pm

повечето неща са внушения .. нариваш една шапка пари в нещо ,и си убеден че трябва да има разлика за това усещаш че има .. при някои неща се усеща някаква разлика ,но без да те прави реално по бърз да речем ,просто е малко по удобно .. тук на първо място са карбоновите дерайли :) аз лично не усещам никаква разлика с тях ,просто са малко по леки и много по скъпи това е
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Съвети при избора на карбонова вилка

Мнениеот _SoRa_ » Пон Окт 04, 2021 7:53 pm

Alexi написа:повечето неща са внушения .. нариваш една шапка пари в нещо ,и си убеден че трябва да има разлика за това усещаш че има .. при някои неща се усеща някаква разлика ,но без да те прави реално по бърз да речем ,просто е малко по удобно .. тук на първо място са карбоновите дерайли :) аз лично не усещам никаква разлика с тях ,просто са малко по леки и много по скъпи това е

Загубена кауза. Вярвайте на каквото си искате и на каквито си искате теории.
Моите китки, длани и ръце са доволни.
Отивам да споря с радиото, защото с него имам по-голям шанс да се разберем.
Приемете, че има мнения различни от вашите.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Съвети при избора на карбонова вилка

Мнениеот Harka » Пон Окт 04, 2021 9:02 pm

Укротете се всички! Има внушения, има разлики, има по-чувствителни хора, има и такива, за които всичко е просто консуматив.

Велосипедите са на такъв етап от развитието си, че всяко следващо поколение носи само минимални разлики и подобрения. Те се натрупват обаче и след няколко поколения разликите стават видими за всички. Не е задължително това автоматично да значи "по-добро", "по-бързо" и т.н. Просто са неща, които обикновено правят каранането на колело по-приятно изживяване.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Съвети при избора на карбонова вилка

Мнениеот _SoRa_ » Пон Окт 04, 2021 9:22 pm

Нека мятащите минуси за това, че някой мисли различно от тях да се упокоят.
Може темата да бъде заключена. Отивам да търся мнения различни от моите, че ми се натискат минусчета. :roll2:
Доста на сериозно са се взели, че мнението им е по-по-най!
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Съвети при избора на карбонова вилка

Мнениеот evilzet » Вто Окт 05, 2021 8:07 am

И аз получих минус, но мога да те уверя, че тук просто споря с теб и не съм ти дал минус (макар да ми се иска ;) ).
Хубаво е да мислиш, но при положение, че в темите се луташ за какво ли не, не е хубаво да си толкова категорична.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна


Назад към Други видове колоездене

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта