Комфортен байк за града - hardtail или fullsuspender?

Този форум е за обмен на информация, свързана с всички видове колоездене извън планинското и велосипеди, различни от маунтин байк - шосейни, пистови, градски, туристически, и т.н., и т.н. Той обаче не е предвиден за обсъждане на най-евтините масови велосипеди, предлагани в изобилие в България! Моля, не занимавайте аудиторията излишно с тях!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 900 / 900 / 10

Комфортен байк за града - hardtail или fullsuspender?

Мнениеот speedride » Пет Май 09, 2008 12:49 am

Здравейте!
Съвсем нов съм във форума, така че моля ви, бъдете снизходителни ;)
Та проблема ми е следния: искам някакъв хубав байк до около 700 лв за каране в града, в парка, за свободното време. Да е комфортен, лек и бърз. Обичам също така и да правя изкачвания. Забелязал съм обаче, че фулсъспендерите винаги са по-тежки от хардтейла, ако става въпрос за горе-долу еднаква цена разбира се. Въпроса е: с колко?
Единствения ми опит за разликата която дават няколко кг по-малко е с един модел на Cross с алуминиева рама, без никакво окачване и трябва да ви кажа че Кроса направо хвърчеше в сравнение с моето колело което е със стоманена рама. Ясно ми е че за 600-700 лв не мога да очаквам лек фуллсъспендер. Може дори да е по-тежък от сегашния ми байк със стоманената рама, което ще е напълно неприемливо за мен. А и не знам, доколко читав може да бъде фуллсъспендер за 700 лв? Дали не е по-добре да си взема хардтейл и просто да му добавя амортисьорно колче за седалка?

Ако можете и да ми дадете мнение за моделите които съм си харесал, както и дали мога да ги намеря в България:

http://www.schwinnbike.com/products/int ... hp?id=1002

http://www.schwinnbike.com/products/int ... php?id=951

http://www.schwinnbike.com/products/int ... hp?id=1010

Последните два са хардтейловете, на които евентуално да им сменя колчето с амортисьорно такова.
Еми това е! Благодаря на всички за мненията и отговорите! :) :beer:

ПС: Ако забелязвате всичките модели съм ги избрал такива че жилата им все минават отгоре, просто жило поставено отдолу много ме дразни като хвана велосипеда да го нося на рамо, аз ли само се дразня от това ..... , ако има и други, да споделят, все пак споделената болка е половин болка! :D
speedride
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Май 09, 2008 12:16 am

Мнениеот PtD » Пет Май 09, 2008 1:01 am

Мисля, че в този форум никой няма да ти препоръча full suspension за тези пари, още повече за града!
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот Yavkata » Пет Май 09, 2008 5:47 am

Така си е, едва ли някой ще ти препоръча в този ценови клас колело с "меко " окачване. Има много теми за този ценови клас в раздела "Начален клас велосипеди" а защо не и в "Продукти за Крос - кънтри".( То градското каране си е кръстоска на ХС с DJ с тези дупки в асфалта). Не се хвърляй на амортесьорно колче. Повече ще ти тежи отколкото да ти върши работа.За тези пари ще намериш доста добри предложения за твърдак, разгледай продуктите на РАМ, Драг, а защо не и на Спринт. И още нещо. Щом обичаш изкачванията търси предна вилка която е със заключване. Добре дошъл и успех :) .
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Пет Май 09, 2008 6:52 am

Yavkata написа:Не се хвърляй на амортесьорно колче. Повече ще ти тежи отколкото да ти върши работа.


Не съм фен на тези колчета, но това не е вярно.
Вече дали си струва парите е отделен въпрос.

По темата - твърдак.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Benicio » Пет Май 09, 2008 8:08 am

Човече не харчи пари за глупости ! Ако ще караш само в града твърдата рамка е задължителна !!! Отделен въпрос е че и от преден амортисьор нямаш нужда ама все пак може да решиш да покараш на Витоша някой път.Повече от 300 лв за градско колело си е чиста форма снобария, но все пак реши дали няма пък да ти скимне да караш и малко извън пътя където нещата се променят.

P.S. Между другото всеки който е пътувал из Европа е обърнал внимание че в града се карат колела за максисум 30 Евро и там всеки трети кара винаги съм се чудел какво ни има на българите та си купуваме Скотове за по 2000 лв за да ходим на работа с тях :)

P.S. За жилата: С новото си колело усетих проблема на минаващите жила отгоре-Като возиш мацка на рамката не можеш да сменяш скорости отзад и да спираш със задната спирачка :D :D :D
Benicio
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Чет Май 08, 2008 12:55 pm

Мнениеот MIRO A » Пет Май 09, 2008 8:22 am

Ми и аз ти препоръчвам твърдак, с простия аргумент: Ще е по-хубав технически от fullsuspendion. На теб мисля, че ще ти пасне това:http://screambikes.eu/product_info.php?cPath=145_22&products_id=890 (Админ пусна една статия в сайта за това колелце вчера) или http://www.ridespot.net/product_info.php?cPath=35_44_58&products_id=1694&osCsid=d056153a501e534c99c448a328b0b7b3 (версията с дискове е за 799 лв. ако ти се дават още 100 лв.).
Live free or die trying
Аватар
MIRO A
 
Мнения: 777
Рейтинг: 971
Регистриран на: Вто Окт 09, 2007 5:15 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Пет Май 09, 2008 8:26 am

Benicio написа:Отделен въпрос е че и от преден амортисьор нямаш нужда


:crazy:

Виж пак заглавието на темата...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Benicio » Пет Май 09, 2008 8:40 am

Добре бе човек вярно е , че има дупки ама па не сме чак толко лигави.Все пак щом е решил да дава до 700 лв ZX5 наистина е добър избор и според мен ( мойто е доста близко ) така и ако случайно реши да кара по-екстремно може да си ъпгрейдва
Benicio
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Чет Май 08, 2008 12:55 pm

Мнениеот Ozzie » Пет Май 09, 2008 9:05 am

Да е комфортен, лек и бърз.

Шосейка?
:idea:
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот Antares » Пет Май 09, 2008 10:01 am

Ozzie написа:
Да е комфортен, лек и бърз.

Шосейка?
:idea:
Не съм сигурен в този ценови диапазон каква шосейка би могъл да вземе... А и освен това никак не съм убеден, че е добра оферта за нашите пътища :)
Иначе и аз подкрепям предложения от колегата RAM ht1.
Карикатурите ми . Крива Спица
He who sacrifices freedom for security deserves neither!
Ben Franklin
Аватар
Antares
 
Мнения: 7461
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 18, 2006 9:26 pm
Местоположение: София

Мнениеот Sp0nG » Пет Май 09, 2008 10:11 am

Benicio написа:Добре бе човек вярно е , че има дупки ама па не сме чак толко лигави.Все пак щом е решил да дава до 700 лв ZX5 наистина е добър избор и според мен ( мойто е доста близко ) така и ако случайно реши да кара по-екстремно може да си ъпгрейдва
Ако си от София, мини бързо (все едно закъсняваш примерно) с изцяло твърдо колело по Христо Смирненски пред УАСГ и после по цар Иван Асен 2ри, ма от край до край, после кажи дали още мислиш същото. :)
Аватар
Sp0nG
 
Мнения: 896
Рейтинг: 1912
Регистриран на: Пон Фев 23, 2004 6:40 pm
Местоположение: София, България

Мнениеот nahi » Пет Май 09, 2008 10:14 am

Вземи си твърдак! От BG моделите :DRAG ZX-5 , RAM HT-1
На RAM жилата минават отгоре на рамката, на ZX са отдолу.
За карането в градска среда слагаш по-гладки гуми с балон 1.9 или 1.7 и си караш като пич! Решиш ли да караш по пътечки, слагаш по-дебелите гуми,премахваш връзката с главния мозък, и...пак си караш като пич!

Внимавай! Планинското колоездене - това е заболяване, за което няма открити ваксини!
Аватар
nahi
 
Мнения: 867
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 29, 2008 11:12 am
Местоположение: София

Мнениеот lanzz » Пет Май 09, 2008 10:26 am

Benicio написа:Добре бе човек вярно е , че има дупки ама па не сме чак толко лигави.

меката вилка изключително много щади ръцете. особено из града, където има сериозна вероятност да се кара по паваж, меката вилка е съвсем оправдана.
Аватар
lanzz
 
Мнения: 511
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 07, 2006 10:16 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот speedride » Пет Май 09, 2008 12:28 pm

Sp0nG написа:Ако си от София, мини бързо (все едно закъсняваш примерно) с изцяло твърдо колело по Христо Смирненски пред УАСГ и после по цар Иван Асен 2ри, ма от край до край, после кажи дали още мислиш същото. :)


Така е, много е нервещо, или трябва нон стоп да си изправен, ама в такъв случай много - много не можеш да въртиш или ще търпиш да ти друса. А както мисля да минавам през Борисовата на по-чист въздух, по-добре да е нещо което да не друса чак толкова. Сега съм с един велосипед който е може би на 15 години, навремето си беше супер скъп, сега би отнесъл критики отвсякъде, НО още си е здрава машинката при положение че е ходила само 1-2 пъти на ремонт и то за дреболии. Вярно, не съм я мъчил особено с даунхил и прочие.
Що се отнася до цената, не знам, казах такава просто защото мисля че за байк който не се ползва за състезания, това е предостатъчно, но евентуално, кой знае, може да се навия и за нещо по-скъпо...

Добре, а какви точно са недостатъците нс Schwinn Rocket? Ако ще се ползва само в града и по алейките в парка?
И дали наистина е много по-тежък от hardtail? Въпроса с теглото ми е най-важен, наистина искам велосипед който да е възможно по-лек, знаете добре какви са предимствата ;) Евентуално смяна на части после, ще може ли да го докара до теглото на един хардтейл (по леки спици, капли ...) И какви точно е добре да се вземат?
А може би това (шосеен с грайферни гуми), ще е по-добър вариант от маунтинбайк: http://www.schwinnbike.com/products/int ... php?id=920
Ама как ли ще се държи по по-разбита улица..... никога не съм карал бегач .... :dunno:
И какво точно имате против амортисьорните колчета за седалка?
speedride
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Май 09, 2008 12:16 am

Мнениеот SOG » Пет Май 09, 2008 1:09 pm

Наскоро на приятелката ми взехме такова колело http://www.sportdelivery.com/catalog/pr ... anguage=bg за нормално градско каране,но веднага му сложих лека алуминиева твърда вилка.Като се кача да го карам в сравнение с шосейното ми колело имам чувството,че се нося във въздуха.Вярно,че на места нашите градски пътища са си направо като планински,но това е друг въпрос.Лично аз винаги съм карал само на асфалт и никога не бих карал с мека вилка,усещането ми е отвратително,дори и да може да се заклячва и да е като твърда пак ще ме глождят отвътре допулнителните грамове,който ще мъкна.Уважавам сериозните колоездачи каращи меки колела,но ми е жал за малките келеши,на които първото им колело е директно меко(предимно евтино),защото са видели големите батковци как скачат и така и никога няма да разберат какво е истинско класическо колоездене и колко енергия губят при карането на асфалт с тая мека вилка.Лично аз явно,защото никога не съм карал меко колело съм свикнал и не изпитвам дискомфорт дори на шосейното колело,а твърдо колело с 26" гуми широки поне 1,5 ми е направо като луксозна лимузина.Но ако наистина мислиш да караш бързо по улици като тези,които ти изброиха,меката вилка може и да е оправдана,само гледай да е нещо от сорта на SID,че да не тежи. :D
SOG
 
Мнения: 130
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Окт 26, 2007 11:24 am
Местоположение: София

Мнениеот speedride » Пет Май 09, 2008 1:26 pm

Хехех :) да се уточним, отдавна не съм хлапе и досега винаги съм карал хардтейл с твърда вилка при това. Но всяко нещо, както и друсането :D омръзва и то най-вече като знаеш че имаш алтернатива. 30 години назад и може би нямаше и да ми хрумне да задавам такива въпроси. Но виж, сега, да. :)
А това за жилата, вярно, има ли някакво значение дали са отгоре или отдолу? Все си мисля че не е добре да хванеш колелото и да го дигнеш на рамо, притискайки жилото. Или може би си въобразявам?
speedride
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Май 09, 2008 12:16 am

Мнениеот bikerider » Пет Май 09, 2008 1:51 pm

Проблема се решава с цели брони - кеф ти отгоре (за носене), кеф ти отдолу (за возене на мацки). Въпрос на приоритети :)

В тоя ред на мисли предлагам официално да зачислим возенето на мацки към "Други видове колоездене" :D
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот speedride » Пет Май 09, 2008 2:08 pm

bikerider написа:Проблема се решава с цели брони - кеф ти отгоре (за носене), кеф ти отдолу (за возене на мацки). Въпрос на приоритети :)
В тоя ред на мисли предлагам официално да зачислим возенето на мацки към "Други видове колоездене" :D


Хехех :) да го зачислим тогава!

По темата - значи да разбирам че фулсъспендер до 700-800 лв ще е пълен боклук и негоден дори за градски условия?
И да си взимам един хардтейл за около 500, да му слагам supersoft седалка от този вид: http://screambikes.eu/product_info.php? ... cts_id=298, амортисьорно колче ако не е някаква китайска измишльотина-боклук и после да си го ъпгрейдвам, олекотявам и т.н ..... ? :confused:
speedride
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Май 09, 2008 12:16 am

Мнениеот Benicio » Пет Май 09, 2008 2:39 pm

Ми по мое лично мнение си се ориентирал добре.Пък в последствие винаги можеш да промениш нещо по него и да шитнеш старите части тук :agree:

P.S. Между другото за седалка ти препоръчвам ергономична . Не са супер меки но ако караш дълго наистина е вредно за мъжката част .Аз със старата седалка на дълъг път ( за мен това е 60-70 км ) направо съм имал чувство че ми изтръпва оная работа.Сега ъсм с Specialized Body geometry (с улей )и не съм усещал такова нещо.
http://www.specialized.com/media/equip/04SaddleComfortPlus_d.jpg
Benicio
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Чет Май 08, 2008 12:55 pm

Мнениеот bikerider » Пет Май 09, 2008 2:50 pm

@speedride: По-скоро бих ти препоръчал твърда седалка с канал, ако планираш да караш редовно и по много. Но седалка се избира с гъз, всичко което знам е, че от меките седалки... боли. Колкото и абсурдно да звучи.

@Benicio: извинявай, не видях в бързината, че си писал вече за седалката :agree:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот speedride » Съб Май 10, 2008 3:50 pm

А всъщност, може да реша и да събера пари за Scott Aspect FX-25 . http://www.scott-bg.com/scott2008/index ... PRODUCT=37
Така или иначе Schwinn, които ме кефеха и с матовата си боя и с цената ги няма не само в България, а и в цяла Европа.
speedride
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Май 09, 2008 12:16 am


Назад към Други видове колоездене

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта