Питане за aerobars и хибридно колело.

Този форум е за обмен на информация, свързана с всички видове колоездене извън планинското и велосипеди, различни от маунтин байк - шосейни, пистови, градски, туристически, и т.н., и т.н. Той обаче не е предвиден за обсъждане на най-евтините масови велосипеди, предлагани в изобилие в България! Моля, не занимавайте аудиторията излишно с тях!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 900 / 900 / 10

Питане за aerobars и хибридно колело.

Мнениеот shotlandetsa » Сря Сеп 26, 2012 10:45 pm

Здравейте,

Искам да ви помоля за съвет относно ползването на аеробарс от този вид върху хибридно колело като това (28 инчови, 700х23-25c).

Геометрията на хибрида до колко виждам не е идеална за ползване на аеробарс, но от друга страна трябва да намеря решение за друга различна позиция на държане, понеже при преходи над 100 км изпитвам частично изтръпване в основата на месестата част под китката, особено на едната ръка, което може да продължи часове (или цял ден) след като съм се прибрал, дори физическото натоварване да е било под средните ми възможности за конкретния преход.

Смятате ли че аеробарс ще помогнат, дори да не пасват идеално на геометрията на хибрида? Бихте ли препоръчали и други ефективни решения? Само моля не ме съветвайте да сменям колелото.
Cannondale addicted.
Аватар
shotlandetsa
 
Мнения: 337
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Пон Май 23, 2005 2:34 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Питане за aerobars и хибридно колело.

Мнениеот marsa » Сря Сеп 26, 2012 11:06 pm

Въобще не те съветвам да монтираш подобно "часовникарско" кормило, за нормални шосейни преходи. Ще ти бъде по- скоро в излишек, отколкото да ти върши работа. С него можеш да караш по хубави прави пътища, но си далече от спирачките и трудно се маневрира и пази равнивесие при ниска скорост - съвсем не е "универсално". Много по- голяма полза ще има ако си мотираш едни хубави рога. След като го направиш сменяй позициите на ръцете честичко, също гледай да ги раздвижваш от време на време, особено когато спираш за почивка. Изтръпването е симптом от притискане на нерви, а не на изръмбено и натъртено, както човек си мисли в началото и ако не се обърне внимание ще си докараш голяма беля.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Питане за aerobars и хибридно колело.

Мнениеот shotlandetsa » Чет Сеп 27, 2012 10:18 am

Благодаря за информацията. Да, те така или иначе най-вероятно биха се слагали само като правим дълги преходи, в града няма шанс да се ползват, но и няма нужда. Преди години бях ползвал рога, нещо не останах очарован, не знам защо.

А ти карал ли си с аеробари? При тази поза предполагам не само ръцете, но и цялото тяло се разтоварва? Хващам се че от време на време като карам на дълго разстояние ме влече да се облягам на кормилото с часта на ръката под лакътя.
Cannondale addicted.
Аватар
shotlandetsa
 
Мнения: 337
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Пон Май 23, 2005 2:34 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Питане за aerobars и хибридно колело.

Мнениеот marsa » Чет Сеп 27, 2012 10:54 am

Не говорех само за града - в общи линии няма да можеш да ги ползваш нито на спускане, нито на изкачване. Остава сравнително равното и трябва да внимаваш да не се очистиш в някоя дупка. Рогата според мен трябва да са прави и в почти хоризонтални не се монтират под 45 градуса, както може да срещнеш.

Пробвал съм такова кормило, но за кратко - аз нямам. Концепцията на това кормило е за състезателно каране и не цели да ти разтовари някоя част от тялото, а да направи карането максимално ефективно с цената на всичко. Подобрява ти аеродинамиката и предаването на силата. Все пак те съветвам отново да пробваш рога, ако си с по- дълго кормило може да ги сложиш и от вътрешната страна на ръкохватките. Ако си в София мога да услужа с едни за пробата.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Питане за aerobars и хибридно колело.

Мнениеот pascoff » Чет Сеп 27, 2012 12:04 pm

Замислил ли си се от къде точно идва проблема а не какво е решението му? Имам предвид, ако проблема е (както каза marsa) притискане на нерви, смяната на ръкохватките дали няма да е по-удачно решение. Там вече има различни варианти, като тези ергономичните да речем: http://www.bikescenter-bg.com/index.php ... 335/lang.2
Или пък силиконовите: http://www.ridespot.net/productdetails. ... ctID=24258

От друга страна може би позицията върху велосипеда ти е такава, че тежестта на тялото ти е по-напред от колкото е нужно и ако вдигнеш малко предницата, може също да има положителен ефект върху изтръпването на китките.
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Питане за aerobars и хибридно колело.

Мнениеот PtD » Чет Сеп 27, 2012 1:00 pm

Carpal tunnel syndrome?
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Питане за aerobars и хибридно колело.

Мнениеот shotlandetsa » Чет Сеп 27, 2012 6:08 pm

marsa, разбирам. Ако имаш монтирани хубави рога бих пробвал захвата. И аз съм от София.

pascoff, да и това е добра стъпка по посоката на подобряването на ситуацията с проблема. Моите са оригиналните с които си идва, дебели са, имат леко загатване, но тези първите които посочи са с ясно изразен профил. Грехота ми е моите да ги сменям, много са удобни и материята е страхотна. Може би в основата на проблема е че това колелото не е правено за 100-150 км преходи. Ще потърся всички възможности за ръкохватките, вкл. още по-оширени, с каквито кара един приятел. Но бих пробвал и рога да стисна.

мерси за информацията. :agree:
Cannondale addicted.
Аватар
shotlandetsa
 
Мнения: 337
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Пон Май 23, 2005 2:34 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Питане за aerobars и хибридно колело.

Мнениеот marsa » Чет Сеп 27, 2012 9:17 pm

shotlandetsa написа:marsa, разбирам. Ако имаш монтирани хубави рога бих пробвал захвата. И аз съм от София.
За съжаление не са ми на колелото, защото не са съвместими със сегашните ми команди. Което ми е огромен минус, защото са ми от огромна полза. Това са рогата ми:
http://media.snimka.bg/s1/0431/027106992-big.jpg
Ето така ми вършеха най- добра работа:
http://media.snimka.bg/s1/1161/028566052-big.jpg

В магазина са около 15лв, има и по- събрани и малки варианти, ако ти се дават повече пари, някои стават само за края на кормилото. Ако решиш мога да ти ги дам за няколко дни.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Питане за aerobars и хибридно колело.

Мнениеот PtD » Чет Сеп 27, 2012 9:19 pm

Пак обръщам внимание: carpal tunnel syndrome?
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Питане за aerobars и хибридно колело.

Мнениеот shotlandetsa » Чет Сеп 27, 2012 10:13 pm

Марса, интересно расположение на рогата от вътрешната страна и успоредно на земята. Тази позиция при набиране в планината ли ти е най-подходяща?

Сега се сетих че мекицата ми я купих с някакви кода рога (които мигом изхвърлих в килера заедно с тясното кормило), ще ги изровя от килера да ги видя какво правят и дали стават за нещо.

Иначе сега съм с право 60 см кормило, което си е заводското.

Ще разгледам и всички модели ръкохватки, вкл. и най-оширените.

PtD, проверих още на първия ти пост за синдрома, но от обяснението на английски нищо не разбрах. Сега от този линк ми просветна. Доста от нещата които са писани там трябва да намеря решение как да избегна, за да нямам ядове след време или дори по-скоро.

При бегачите до колкото виждам това е решено с формата на кормилото - може да се държи на поне 2 коренно различни места, но вероятно и те имат дертове при дълги карания?

Изтръпването на пръстите в областта на възглавничките и преди се е появявало дори при пробег от 8-10 км, но много рядко като цяло, без повтаряемост.

Вие подобни проблеми имали ли сте като карате на дълго?
Cannondale addicted.
Аватар
shotlandetsa
 
Мнения: 337
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Пон Май 23, 2005 2:34 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Питане за aerobars и хибридно колело.

Мнениеот pascoff » Пон Окт 01, 2012 1:38 pm

shotlandetsa написа:
Изтръпването на пръстите в областта на възглавничките и преди се е появявало дори при пробег от 8-10 км, но много рядко като цяло, без повтаряемост.

Вие подобни проблеми имали ли сте като карате на дълго?


Карал съм макс. 140км за ден с (бившия) градски велосипед и нямах проблем с изтръпване на ръцете и пръстите. Обаче след една смяна на лапата с по-дълга (сложих е и обратно), имах проблеми и за 10-15 км. в града. Предполагам при мен се получи заради по-изнесената напред позиция на тялото + падането на по-голяма тежест на ръцете. Иначе имам такива ръкохватки:
Изображение
и определено умората в дланите е в пъти по-малко отколкото с обикновени. Но дори и с тях, при каране на планинското колело над 6 часа, се появява умора и изтръпване при по-ниска позиция на тялото (право кормило, спейсърите над лапата и тн.)
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Питане за aerobars и хибридно колело.

Мнениеот PtD » Пон Окт 01, 2012 2:01 pm

Зависи и от ъгъла, под който държите кормилото :magnify:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Питане за aerobars и хибридно колело.

Мнениеот marsa » Пон Окт 01, 2012 3:13 pm

Шосейните кормила както правилно си забелязал позволяват няколко различни хвата, което при дълги маратонски карания (особено шосейни, където по презумпция движението на тялото е по- малко) са голямо предимство. Затова и още в началото ти казах, че е добре да имаш възможност да променяш позицията и също така да раздвижваш ръцете при всяка възможност. Няма ултимативна най- удобна позиция, която да бъде единствена. Трябва разнообразие, за да разделиш умората на повече места.

Има и един предел, след който вече е неизбежно да се повредиш. Има известен процент колоездачи, които биха те убеждавали, че ако всичко по колелото е правилно, трябва да можеш да караш едва ли не неограничено и безкрайно, но това не е съвсем така и можеш да игнрираш подобни приказки. Има разумни граници и при шосейното колоездене компромисите започват след 200-300км дистанция. Тази година имах едно каране към 450км с няколко кратки спирания по минути и мога да кажа, че тогава определено прекалих, въпреки че съм си фитнал велосипеда перфектно и имам някакъв опит в подобни карания.

Рогата на снимката са удобни и се ползват именно за шосе. Ако се наложи да са над 15-20* нагоре, за да са ти удобни, значи рамката най- вероятно ти е голяма. Щом кормилото ти е 60см, значи вероятно от външната страна ще е по- добре да се поставят.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Питане за aerobars и хибридно колело.

Мнениеот shotlandetsa » Вто Окт 02, 2012 10:29 pm

Взех онзи ден BG Contour, наистина са добри. Минах до сега само 80 км и не мога да напаравя дълбок анализ, вероятно като направим някоя 100-ца на цяло ще стане ясно. Нямаше ги, едвам в четвъртия магазин открих една бройка черно и бяло и една кафяво в тон пролетна диария. Разбира се избрах бяло-черните, колкото и да не са практични и да не отиват много на колелото ми пред варианта да чакам 3 месеца доставка. Човекът в магазина (Байк Център Редута) бе много точен :beer:
Cannondale addicted.
Аватар
shotlandetsa
 
Мнения: 337
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Пон Май 23, 2005 2:34 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Питане за aerobars и хибридно колело.

Мнениеот gofren » Нед Май 18, 2014 11:15 pm

относно изтръпването на ръцете и синдрома на карпалния тунел добавям нещо
http://www.youtube.com/watch?v=KC6Q2qQa7h8
стори ми се интересно, защото освен начина на захват на кормилото , който като е грешен води до притискане на някакъв главен нерв, до колкото разбирам в 0,40 жената казва, че изтръването може И да не е заради захвата на кормилото, а да имате схванат гръден мускул, първоначално звучи нелогично, но като е схванат явно притиска по някакъв начин нерви които минават под него и в резултат ръцете изтръпват. Номера който показа с ръцете зад главата е отговор на една мистерия за мен от години, а именно "Защо ми изтръпват ръцете като спя по показания начин".
http://www.youtube.com/watch?v=WqtiwdRp6vQ
http://www.youtube.com/watch?v=UhPupc5LdUg
има и други интересни клипчета, но нямам време в м
Аватар
gofren
 
Мнения: 620
Рейтинг: 1309
Регистриран на: Нед Фев 10, 2008 8:24 pm


Назад към Други видове колоездене

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 39 госта