Не толкоз градски 28/29 гуми за града?

Този форум е за обмен на информация, свързана с всички видове колоездене извън планинското и велосипеди, различни от маунтин байк - шосейни, пистови, градски, туристически, и т.н., и т.н. Той обаче не е предвиден за обсъждане на най-евтините масови велосипеди, предлагани в изобилие в България! Моля, не занимавайте аудиторията излишно с тях!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 900 / 900 / 10

Не толкоз градски 28/29 гуми за града?

Мнениеот kambanka » Сря Май 01, 2013 3:16 pm

Значи, от няколко седмици търкалям едно Sintero с фабричните Kenda 700x35 - в средата гладки с някакви зачатъци на грайфер отстрани. И дори и за това малко време установих, че определено не стават за моя маршрут:

1. Павета (друс, друс), бордюри от нас до Южния (тряс, тряс)
2. Южния парк - павета, случаен offroad, когато някой скочи пред мене (дрън, тръс, друс, друс)
3. Градинката при Хилтън (направо ме е шубе да натисна спирачките на тоя пясъкочакъл)
4. „Велоалеята“ по канала. Викате си - какво пък да не стават за там? Ами - от плочки е. 2-3 пъти гумата ми пада между плочките и първия път щях да се пребия.

За сравнение, по същия маршрут карах един пълен твърдак МТВ с 26х1.95. Разликата беше огромна. Меко возене, паветата само ги усещах. Въобще забравих за плочките.

И определено реших - ще сменям моите с нещо по-удобно. И тук вече имам нужда от помощ. Спрял съм се на няколко (доста, сори за което) гуми, които ми изглеждат подходящи за целта:

1. Schwalbe Land Cruizer (http://screambikes.eu/bg/vunshni-gumi-28/8033-vunshna-guma-schwalbe-land-cruiser-28-1-3-8.html) - ниска цена, подходящо изглеждащи, с гладка среда. Ниското налягане не знам колко е плюс за града, но бих предпочел това пред 80 psi.
2. Continental TourRide (http://www.conti-online.com/www/bicycle_de_en/themes/city/Allround/tourride_en.html) - ниска цена и подходяща шарка. Обаче някъде я бяха нахулили доста стабилно, че се поспуквала от време на време :)
3. Continental Touring Plus (http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=30218) - намалена, оообаче нещо шарката ме притеснява - като сегашната е
4. Schwalble Marthon (http://screambikes.eu/bg/vunshni-gumi-28/7235-vunshna-guma-schwalbe-marathon-greenguard-28.html) - теснички има в Scream-а, та трябва да се поразровя за по-широки
5. Schwalbe CX Comp Cyclocross (http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=24615) - доста ме привличат като модел и това „полу-сликове“ описание
6. Schwalbe Nobby Nic (http://screambikes.eu/bg/velosipedi-vanshni-gumi-29/8846-vanshna-guma-schwalbe-nobby-nic-perfomance-line-29x225-.html) - Това не знам дали ще го побере колелото

Най-важното за мен е да е по-мека и по-плоска, ако мога така да се изразя, за да не пропадам между плочките. Тъй като карах на спускане, не намерих разлика във въртенето и съпротивлението, но сигурно на обратно ще си има значение; въпреки че на 90-те ми кила все ще се оправя :) Намерих една-две теми, като най-дългата се оказа, че е за шосейки и изборът на редакторите беше Continental GP 4000, което явно не е за мен :)

Та ако някой е изпадал в подобна дилема или има наблюдения и/или фаворити сред горепосочените (или подобни на тях), да казва.

Благодаря предварително!

П.П. И един свързан въпрос - искам да сложа 48 зъба отпред, че по горепосчения път стигам последната скорост и си се кара спокойно. Кое първо: гумите или зъбите? И дали си заслужава? Бих сменил гумите първо, че да видя 1) как се отразява на возията и 2) ако с новите гуми е по-тегаво, то едва ли ще стане по-лесно с големите венци :)
Прикачени файлове
Kenda700x35.jpg
Kenda700x35.jpg (28.64 KiB) Прегледано 10462 пъти
kambanka
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1198
Регистриран на: Съб Апр 13, 2013 3:14 pm

Re: Не толкоз градски 28/29 гуми за града?

Мнениеот kambanka » Сря Май 01, 2013 10:28 pm

Гррр, 5 минути след като излязох, карайки по асфалтов „тротоар“ с дупка в него (хубав плавен преход, не повече от 5 см - нищо страшно), предната ми гума се подхлъзна на отъпканата земя, която се виждаше отдолу. Та ме хванаха нервите и си поръчах Schwalbe Land Cruizer-а. Не е по-широка, както ми се щеше, но поне страничните грайфери ще помагат. Ще пробвам как върви тоя тип гума и ще пиша. Ако ми хареса - Schwalbe Dureme :)

Все повече се убеждавам, че явно „градско“ каране е нещо като МТБ, ама със стъкла, фуги, остри ръбове и пясък по бетон/асфалт. Щото на тазгодишната велоалея на „Бъкстон“ вече е почнало да ѝ се рони червеното покритие, което мацат отгоре и се е превърнало във фин слой пясък. Честито да ни е!
kambanka
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1198
Регистриран на: Съб Апр 13, 2013 3:14 pm

Re: Не толкоз градски 28/29 гуми за града?

Мнениеот marsa » Сря Май 01, 2013 11:30 pm

Първите четири гуми са много подобни, кажи-речи единствено материалите са различни. За съществените им разлики може да се ориентираш по описанието "на хартия". CX Comp е бюджетна универсална (и силно компромисна) гума, Nobby Nic въобще няма място в темата.

Съветвам те да наблегнеш да усвояването на техника на каране с бързи гуми, защото колкото и да ти се струва странно, бързото каране по асфалт и смесени настилки си изисква умения. Не е уместно да виниш гумите, те могат да ти дадат огромно предимство, ако се "опознаете" по-добре ;) И с павета, и с пясък, аз ти препочъчвам гуми поне с гладка средна линия, max 1,4-1,5'', абсолютният минимум налагане е 5bar, колкото поече - толквоа по-добре. Тегло около и под 400гр е добре, над 500 е брутално много.

С гумите от снимката може да се преминава спокойно (не бързо, но безопасно) през пясък, както и наклони поне 15% офроуд.

П-с: Има поне няколко теми за градски и комбинирани гуми в този раздел, много хора сме споделили опит и ще ти е от голяма помощ да ги прегледаш.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Не толкоз градски 28/29 гуми за града?

Мнениеот kambanka » Сря Май 01, 2013 11:55 pm

Пусто, не намерих теми - ще ги поровя пак :) Благодаря! Ще видя кои от двата вида са по като за мен и... така...

Весели празници!
kambanka
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1198
Регистриран на: Съб Апр 13, 2013 3:14 pm

Re: Не толкоз градски 28/29 гуми за града?

Мнениеот sekwent » Вто Юни 02, 2015 10:37 am

Имате ли представа към днешна дата от къде мога да си поръчам Schwalbe Land Cruizer 28х1.75 ?
sekwent
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Апр 15, 2015 1:49 pm

Re: Не толкоз градски 28/29 гуми за града?

Мнениеот victortrt » Пет Юни 05, 2015 3:42 pm

Май няма в българските сайтове.
Пробвай тази - http://www.dimibike.com/velosipedi-kolo ... iser28.htm
Знам, че не са същите, но аз съм с такива на хибриден велосипед и минавам навсякъде /почва и каменист терен в Западния парк, асфалт в София, всякакви велоалеи/ без проблем.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Не толкоз градски 28/29 гуми за града?

Мнениеот sekwent » Чет Юни 11, 2015 10:46 am

в крайна сметка взех Kenda Happy Medium Sport 29х2.10 - http://goo.gl/1fXsYC . Шума намаля драстично.
sekwent
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Апр 15, 2015 1:49 pm

Re: Не толкоз градски 28/29 гуми за града?

Мнениеот v.zarev » Пет Юни 19, 2015 2:40 pm

Не мога да разбера - защо карате и минавате през дупки? Аз си карам шосейка с 25C в града и нямам грижи. И защо трябва изобщо да се качвате и скачате от бордюри, тротоари и други забранени места? Карането по улиците е по-бързо и удобно бай дъ уй.
Изображение
Аватар
v.zarev
 
Мнения: 193
Рейтинг: 1378
Регистриран на: Нед Окт 04, 2009 8:39 pm
Местоположение: Северната Полутопка

Re: Не толкоз градски 28/29 гуми за града?

Мнениеот victortrt » Пет Юни 19, 2015 4:31 pm

v.zarev написа:Не мога да разбера - защо карате и минавате през дупки? Аз си карам шосейка с 25C в града и нямам грижи. И защо трябва изобщо да се качвате и скачате от бордюри, тротоари и други забранени места? Карането по улиците е по-бързо и удобно бай дъ уй.

Едва ли някой наръчно кара през дупки, но си има и улици, където не е за тънки гуми /павирани, разбити, с релси/.
Аз минавам по Графа от Попа до Алабин и нито има някакъв алтернативен гладък маршрут /има павирани улици, кръстовища, коли и т.н./ Гумите ми бяха 35 мм и ги смених с 38 поради липса на други подходящи, но и така си ми е добре.
За бордюрите съм съгласен, но май много хора карат по тротоара вместо по улицата в насрещното, което е за предпочитане все пак.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Не толкоз градски 28/29 гуми за града?

Мнениеот chavdarman » Пет Юни 19, 2015 5:13 pm

И аз съм с Кенда, но 26/1,95. Между вътрешната и външната преди 3г. сложих профилна изрезка от Рубена(усилена) с/у бабини зъби. Движи малко тежко, но вътрешна гума пукам 3-4 пъти в годината. Крам само по асвалт и на година минавам около 3000 км.
chavdarman
 
Мнения: 7
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 18, 2015 10:29 am

Re: Не толкоз градски 28/29 гуми за града?

Мнениеот victortrt » Пет Юни 19, 2015 5:26 pm

Що направо не си взе външна със защита. То и балатумът съм чувал да помага, но ...
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Не толкоз градски 28/29 гуми за града?

Мнениеот chavdarman » Съб Юни 20, 2015 8:45 am

Вложката е от външна Кенда, ама бабините я дупчиха.
chavdarman
 
Мнения: 7
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 18, 2015 10:29 am

Re: Не толкоз градски 28/29 гуми за града?

Мнениеот chavdarman » Съб Юни 20, 2015 8:51 am

Следващия експеримент, който ще направя е да сложа усилена външна вместо обикновена. Но не искам Рубена, а някаква друга за около 25лв/бр. :dontknow:
chavdarman
 
Мнения: 7
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 18, 2015 10:29 am

Re: Не толкоз градски 28/29 гуми за града?

Мнениеот chavdarman » Съб Юни 20, 2015 8:55 am

Външна със защита, ама в Пловдив от къде? И какви кинти е? :dontknow:
chavdarman
 
Мнения: 7
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 18, 2015 10:29 am

Re: Не толкоз градски 28/29 гуми за града?

Мнениеот donpeev » Съб Юни 20, 2015 1:43 pm

Не се ли научихте да си купувате от http://www.bike-discount.de/en и от http://www.bike-components.de/en колегата marsa поръчва супер често и доставката Ви излиза 3лв/човек. Всичките магазинчета купуват от там и си лепят надценките. За гума Конти която струваше 11Е (съответно 22Е+3лв. доставка+5лв. Еконт = 51лв) ми искаха нещо от сорта на 33лв/бр. и то щял да я поръча от "официалния вносител" и щяла да е тук след седмица демек от същия сайт само дето ще си прибере печалбата.
А и защита от бабини зъби няма.. който каквото и да Ви говори.
Любовта на хората прави един отбор голям!
Аватар
donpeev
 
Мнения: 166
Рейтинг: 1234
Регистриран на: Чет Апр 30, 2015 2:51 pm

Re: Не толкоз градски 28/29 гуми за града?

Мнениеот chavdarman » Нед Юни 21, 2015 5:49 pm

Мисля, че си прав. :hbang2:
chavdarman
 
Мнения: 7
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 18, 2015 10:29 am


Назад към Други видове колоездене

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 110 госта