Възможни проблеми с коленете?

Този форум е за обмен на информация, свързана с всички видове колоездене извън планинското и велосипеди, различни от маунтин байк - шосейни, пистови, градски, туристически, и т.н., и т.н. Той обаче не е предвиден за обсъждане на най-евтините масови велосипеди, предлагани в изобилие в България! Моля, не занимавайте аудиторията излишно с тях!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 900 / 900 / 10

Възможни проблеми с коленете?

Мнениеот pif4o77 » Чет Фев 27, 2014 10:10 am

Здравейте на всички, изчетох де що има за настройка и правилна позиция на седалката, то не бяха схеми то не бяха картинки, но все пак нещо маи не е на ред. Карам градски тип колело 28 цола, седалката му е настроена по височина като по учебник, положение на коленете спрямо курбилите и прочие, всичко е спазено, не карам и кои знае колко много, но явно нещо пак не е колкото трябва. Като покарам по често всеки ден примерно и по 10-15 км усещам някъкъв като дискомфорт над капачката на коляното, седи ми малко като схванато или сякъш все едно имам нещо леко подуто над нея, най се усеща като си изпъна крака, малко токова седи като ... де да знам как да кажа, изтръпнало над коляното ли, малко като подуто усещане от вътре но видимо нищо не е подуто. Бях чел че при неправилна седалка можело да се износят и ставите дори. Та ясно е че нормалната настройка явно нещо аз съм изчанчен и не ми понася особено добре, та как е по добре да е седалката и по безопасно, да е повече вдигната за да се изпъва повече краката при педалиране или да е по свалена за да работи коляното в по свито положение?
pif4o77
 
Мнения: 50
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Май 07, 2013 6:59 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Възможни проблеми с коленете?

Мнениеот galio » Чет Фев 27, 2014 10:54 am

По принцип е добре кракът да е максимално изпънат. Дори е хубаво да можеш чак с изпънат крак и ходилото в "шпиц" да стигаш педала.

Но си пограй с настройките на седалката - ъгъл и височина, за да си намериш удобна позиция.
Аватар
galio
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Съб Авг 25, 2012 2:45 pm
Местоположение: София

Re: Възможни проблеми с коленете?

Мнениеот pascoff » Чет Фев 27, 2014 11:02 am

Загряваш ли колената (и не само) преди каране?
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Възможни проблеми с коленете?

Мнениеот pif4o77 » Чет Фев 27, 2014 11:48 am

Ами.... тук ще се изчервя :V: но нека споделя какъв ми е маршрута и аз си мисля че по този начин ги загрявам. Живея на около 3-4км от Гребната база в Пловдив където наи често ходя да карам. Като тръгна от нас си карам кротко без натоварване, щото са улици, булеварди, светофари, общо взето въртя педалите с лекота не е да напъвам, така докато стигна гребанта. Там правя 3-4 обиколки това са около 15-20 километра, като вече карам по бързо но гледам да поддържам така стабилна скорост която да не ме уморява и без проблем да поддържам темпото. Чат пат и намалям за почивка, понякога и спирам за 10 мин. Поддържам 24-26 км което не мисля че е кои знае къв зор за краката с това колело дето само върви както се казва :). Та си мисля че от нас до гребната за тези 3-4км. би трябвало да ми се отрази като загрявка това кротко каране или имаш друго предвид?
Другото е че това ми се случва не само при толкова каране за деня, ето тази година времето се усмихна от рано, още не съм ходил по гребната но си ходя на работа с колелото 2 км в посока, като маршрута е адски смотан, няма къде да го засилиш все малки улици, паважи криви, тротоари, и дори така по някога усещам тоя лек дискомфорт над капачката, явно там има някои мускул дето като че ли малко се раздразва :) Не знам възможно ли е едно нищо и никъкво изкачване на наклон 10-12%, дълъг 100 метра да ми окаже такова влияние (които е от Пловдив знае наклона на пешеходния мост)
Колега pascoff кажи как трябва да ги загрявам ако това което написах по горе не е достатъчно.
Колега galio да разбирам че коленете работят по правилно ако са повече изпънати, ако е така с радост ще навиря още седалката, и без тва ме кефи като е по вдигната, и по не се уморявам от въртенето като че ли :)
pif4o77
 
Мнения: 50
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Май 07, 2013 6:59 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Възможни проблеми с коленете?

Мнениеот galio » Чет Фев 27, 2014 12:55 pm

pif4o77 написа:Колега galio да разбирам че коленете работят по правилно ако са повече изпънати, ако е така с радост ще навиря още седалката, и без тва ме кефи като е по вдигната, и по не се уморявам от въртенето като че ли :)


Да, трябва да са напълно изпънтати. С операция на коляното съм, та са ми важни и тия детайли :)

А загрявката, която правиш, си е напълно достатъчна.
Аватар
galio
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Съб Авг 25, 2012 2:45 pm
Местоположение: София

Re: Възможни проблеми с коленете?

Мнениеот PtD » Чет Фев 27, 2014 3:33 pm

Да не забравяме и каданса - 70-80 оборота в минута - по-леко, на високи обороти, а не тежко - на ниски обороти.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Възможни проблеми с коленете?

Мнениеот pif4o » Чет Фев 27, 2014 3:50 pm

Ок, полезно инфо, вземам под внимание съветите ви и ще пробвам :) Сега се замислям и си спомням че едно време преди така да се позапаля и да си купя хубаво колело, някъде бях чувал че седалката трябва да е толкова висока че като седна и опъна крака на долу с върха на пръстите да докосвам земята, и маи нямах такъв проблем :) Та ще я вирна сега по тоя метод да видим :)
pif4o
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Май 08, 2013 11:41 am
Местоположение: Пловдив

Re: Възможни проблеми с коленете?

Мнениеот madmartigan » Чет Фев 27, 2014 4:53 pm

galio, за твоето оперирано коляно може и да е важно да педалираш със шпиц стъпало, но за повечето хора това изобщо не е така.
pif4o, най-простия начин за първоначална настройка на височината на седалката е да стъпиш върху педала в долно положение с пета, когато си седнал. Тогава крака трябва да е изпънат. От там коригираш според стила ти на педалиране в рамките на няколко милиметра. Нормалното положение на седалката е хоризонтално.
I feel the need... the need for speed!
Anger Management
Аватар
madmartigan
 
Мнения: 102
Рейтинг: 1440
Регистриран на: Чет Юли 31, 2008 3:53 pm

Re: Възможни проблеми с коленете?

Мнениеот pif4o » Чет Фев 27, 2014 7:44 pm

Благодаря колега, одве карах с по вдигната седалка, ще опитам и това с петата как е, в момента като седна и пусна крака допирам земята с върха на пръстите, достатъчно за да балансирам и да не се накланям, при това положение седалката ми е с около 4-5 см по висока от предишната ми настроика, и да ви кажа чувствам се като че ли по добре така, като че ли имам повече пауър за въртене, и някък си е по лесно :)
pif4o
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Май 08, 2013 11:41 am
Местоположение: Пловдив

Re: Възможни проблеми с коленете?

Мнениеот diver.3 » Чет Фев 27, 2014 10:05 pm

С коленете т.нар. загрявка трябва да е много внимателна.
ПО моему проблема ти е за лекар -специалист и по -малко в настройките на велосипеда.
Успех :)
diver.3
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Фев 23, 2014 6:51 pm
Местоположение: Plovdiv

Re: Възможни проблеми с коленете?

Мнениеот pif4o77 » Пет Фев 28, 2014 9:51 am

Да , аз затова попитах да не би случаино нещо да бъркам в настройките та от там, сега след вчерашната настроика ще покарам така да видя как ще е и ако пак има проблеми явно ще се мине през лекар.

п.п. Оказа се че имам два акаунта за което се извинявам, явно в някакъв период от време съм забравил паролата на единия и съм регнал втори, или въобще съм забравил че имам и съм направил нов. Грешката е поправена единия акаунт е блокиран оставам си с този, Благодаря за съдействието.
pif4o77
 
Мнения: 50
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Май 07, 2013 6:59 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Възможни проблеми с коленете?

Мнениеот Куц кон » Нед Мар 02, 2014 11:09 pm

Аз за сефте карам през зимата и забелязах, че въпреки, че седалката си стои на същото място се яви болка в сухожилиието над капачката. Мисля, че от студа ти е проблема. Едното ми коляно е ремонтирано, но си боляха и двете. Смених екипа с по-дебел (2 клина, горния ветро и водоустойчив), намалих времето и километрацията и всичко се оправи. Другото, което забелязах е, че високия каданс действа добре в студеното. Третото, което научих тая зима е да не спирам за повече от няколко минути. 10мин са много време и ставите изстиват, после болят до като загреят.
Иначе базовата настройка ти я написал madmartigan и с нея 20км каране не би трябвало изобщо да дават проблеми.
Куц кон
 
Мнения: 12
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Нед Окт 20, 2013 8:25 pm

Re: Възможни проблеми с коленете?

Мнениеот pif4o77 » Пон Мар 03, 2014 7:34 am

То моето не е болка, и не се усеща постоянно, чудя се да не е нещо като мускулна треска, ако там има някъв мускол, не боли просто като леко изтръпнало ли знам ли как да го опиша. Но като стана дума за колене, я да ви питам , на вас щракат ли ви коленете в капачките, моите си щракат така от как се помня. Щракането е примерно лежа на дивана вдигам крака и ги сгъвам в коленете и двата правят щрак щрак ама си се чуват доволно :) Ако клякам пак щракат, не болят ама щракат наи вече суртин, после като се раздвижа маи не щракат, ама бая неща станаха трябва да взема да ида на някои да ги види :)
pif4o77
 
Мнения: 50
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Май 07, 2013 6:59 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Възможни проблеми с коленете?

Мнениеот Stanev » Пон Мар 03, 2014 10:30 am

Часто срещан проблем при колоездачите е Пателофеморален синдром, в различните му разновидности. При мен е т.н. "Апекс пателе" на дясното коляно, известно като коляно на бегач / скачач. Получава се остра болко точно в сухожилието под капачката (не вътре), най-често болката се активизира при: продължително слизане надолу от планината или при дълго заседяло положение и рязко ставане. Задължително отиди на специалист да те види!
Изображение
Аватар
Stanev
 
Мнения: 300
Рейтинг: 1511
Регистриран на: Сря Окт 01, 2008 9:36 pm

Re: Възможни проблеми с коленете?

Мнениеот Куц кон » Пон Мар 03, 2014 3:12 pm

Mоите щракат, но до сега никакви проблеми не са създавали. Щрака ми и тазобедрената става.
Ама то ако се събудиш някоя сутрин и нищо не те боли и нищо не пука и щрака, се огледай да няма наоколо белобрад старец с ореол и дали крилати дечица не се стрелкат из небето. :D
Куц кон
 
Мнения: 12
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Нед Окт 20, 2013 8:25 pm

Re: Възможни проблеми с коленете?

Мнениеот pif4o77 » Пон Мар 03, 2014 3:52 pm

хахаха прав си , аз че ще мина през ортопед ще мина, ама се чудех само моите ли щракат, пък никога не са ме боляли, като изключа един два пъти когато съм ги усуквал неподготвени и после ме е боляло точно във свивката странично от капачката една такава като пареща болка, и то бая време, но твоа може би от 10 год на сам не ми се е повтаряло явно щото внимавам като вдигам нещо тежко и се изправям да не се и завъртам на самия крак :) Абе шантава работа много задълбахме темата, Благодаря на учасниците :)
pif4o77
 
Мнения: 50
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Май 07, 2013 6:59 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Възможни проблеми с коленете?

Мнениеот galio » Вто Мар 04, 2014 12:04 pm

Куц кон написа:Аз за сефте карам през зимата и забелязах, че въпреки, че седалката си стои на същото място се яви болка в сухожилиието над капачката. Мисля, че от студа ти е проблема.


Не си ли опитвал просто да сложил наколенки? Те изолират от студа и запазват топлината доста по-успешно.
Аватар
galio
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Съб Авг 25, 2012 2:45 pm
Местоположение: София

Re: Възможни проблеми с коленете?

Мнениеот Куц кон » Пет Мар 07, 2014 9:49 am

За наколенки не съм мислил, защото не ми е бил голям проблема. Сериозното измръзване при мен е в подбедриците, глезените и пръстите. Мислех с някакви евтини гамаши да мина, но нещата заспаха, когато се обзаведох с неопренови. По-евтиния вариант е обикновени педали и хубави туристически обувки. В крайна сметка замръзне ли водата в бидона причината не е във времето, а в бройката съчми в главата на колоездача. :D
Куц кон
 
Мнения: 12
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Нед Окт 20, 2013 8:25 pm


Назад към Други видове колоездене

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта