Закон за движение на велосипеди - жилетка

Този форум е за обмен на информация, свързана с всички видове колоездене извън планинското и велосипеди, различни от маунтин байк - шосейни, пистови, градски, туристически, и т.н., и т.н. Той обаче не е предвиден за обсъждане на най-евтините масови велосипеди, предлагани в изобилие в България! Моля, не занимавайте аудиторията излишно с тях!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 900 / 900 / 10

Закон за движение на велосипеди - жилетка

Мнениеот Dido2 » Пон Мар 09, 2020 5:09 pm

Откакто започнах отскоро да карам.. все повече да забелязвам светлоотразителна зелена жилетка на велосипедисти в парка след 7 часа (когато вече е напълно тъмно). Бях останал с информацията че такава е нужна и задължителна, когато се кара по пътя и извън населени места. Но важи и за парка и велоалеи? Или може би те по късно ще излязат на пътя...
По принцип имам средно 5 минути движение на пътя и то основно когато няма коли в локалния квартал на него та да не би да съм в нарушение и някоя вечер да ме спрат и глобят (нерядко се разминава с патрулка какъвто ми е късмета... )
Случайно гледам на раницата отзад имам мъничък светлотразител.. Иначе си имам и пускам червен мигащ стоп.
"намерих глоба - Управление на велосипед без светлоотразителна жилетка - глоба 10 лева." но не се споменава за къде.
Ами ако буташ велосипеда... Тогава пак ли? Често го бутам, тичайки за тренировка.
Dido2
 
Мнения: 145
Рейтинг: 1214
Регистриран на: Съб Дек 14, 2019 11:53 pm

Re: Закон за движение на велосипеди - жилетка

Мнениеот stealth » Пон Мар 09, 2020 5:40 pm

Чл. 80. (Изм. - ДВ, бр. 60 от 2012 г., в сила от 07.08.2012 г.) Водачът на велосипед е длъжен:
1. да ползва светлоотразителна жилетка при управлението му извън населените места, през тъмната част на денонощието и при намалена видимост;

Чл. 107. Пешеходец е всеки участник в движението, който се намира на пътя извън пътно превозно средство и не извършва работа по пътя. За пешеходци се считат и лицата:
2. които бутат велосипед, мотопед или мотоциклет;
stealth
 
Мнения: 68
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Пет Апр 19, 2019 6:32 pm

Re: Закон за движение на велосипеди - жилетка

Мнениеот Dido2 » Пон Мар 09, 2020 5:47 pm

Дори и след прочитането му 5 пъти пак оставам объркан. Има запетайка след извън населени места и аз разбирам носи жилетка вечер по пътя извън населени места...
А то ще рече вечерно време навсякъде?!

От сайта на МВР съобщават забележете "практически съвети"
За екипировката

"Използвайте светлоотразителна жилетка:
- при управление на велосипед извън населените места,
- през тъмната част на денонощието и
- при намалена видимост;

Закачете светлоотразители и на други подходящи места по тялото или екипировката си!
При възможност използвайте каска!
Използвайте подходящо облекло и други защитни елементи (протектори)!"
Тук са разделени отделно на 3 отделни реда. И зажележете подчертавам" съвети"

Ето от друг сайт праватами.Бг където отново разбирам само и единствено извън населени места
Длъжен съм да ползвам светлоотразителна жилетка при управление на велосипеда ми извън населени места, както и при мъгла или в тъмната част на денонощието.

Гледах видео как гледат видео на велосипедист крадец кара в София пътя с жилетка и подчертават че знаел правилата..... :dontknow:
Последна промяна Dido2 на Пон Мар 09, 2020 6:01 pm, променена общо 2 пъти
Dido2
 
Мнения: 145
Рейтинг: 1214
Регистриран на: Съб Дек 14, 2019 11:53 pm

Re: Закон за движение на велосипеди - жилетка

Мнениеот stealth » Пон Мар 09, 2020 6:00 pm

Dido2 написа:А то ще рече вечерно време навсякъде?!

Мдам. Което, всъщност, има логика да е точно така. Идеята е да си видим за останалите участници в движението. Дори и да не беше разписано в закон, е близо до здравият разум.
stealth
 
Мнения: 68
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Пет Апр 19, 2019 6:32 pm

Re: Закон за движение на велосипеди - жилетка

Мнениеот Dido2 » Пон Мар 09, 2020 6:05 pm

Другото което е не намирам инфо.. Ако ме хванат с бира късно вечер в парка с велосипеда... Глоба ли ще ми сложат? Бира 0.5л.. Което ще рече под 0.5 промила. не съм от Пловдив.
Dido2
 
Мнения: 145
Рейтинг: 1214
Регистриран на: Съб Дек 14, 2019 11:53 pm

Re: Закон за движение на велосипеди - жилетка

Мнениеот Boyan1984 » Пон Мар 09, 2020 6:28 pm

Колко пъти съм се прибирал мотика с колелото по нощите, никой не ме е спирал.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Закон за движение на велосипеди - жилетка

Мнениеот madsnake » Вто Мар 10, 2020 9:03 am

Dido2 написа:Дори и след прочитането му 5 пъти пак оставам объркан. Има запетайка след извън населени места и аз разбирам носи жилетка вечер по пътя извън населени места...
А то ще рече вечерно време навсякъде?! ...


Точно така. Или извън града постоянно, или вечерно време или при намалена видимост. Един вид, което от нещата е настъпило :) Аз лично карам с велосипедно яке, което е светлоотразително и винаги слагам дъждобрана на раницата, който също е светлоотразителен. Жилетка не нося, но реално светя като коледна елха като се вземат предвид горепосочените дрехи и активните светлини по колелото. А за бирата... знам ли, май не е редно, но всички сме го правили това... Може би въпросът е да не те хващат карайки да си пийваш :)
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Закон за движение на велосипеди - жилетка

Мнениеот martin.radev » Вто Мар 10, 2020 12:08 pm

Да това е грях, който май всеки на колело си го носи малко или много, аз като се замисля лятото..сядаме да пием бири на НДК или паметника на армията и после
си се прибирам, сега наясно съм, че не е ок - затова се возя по тротоарите до Х. Димитър, ама си мисля.., ако ме спрат и мина дрегер после ще е срамотия :)
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Закон за движение на велосипеди - жилетка

Мнениеот didonch » Сря Мар 11, 2020 8:25 pm

Хорицата писали закончето са мислели едно а в същност са сътворили друго. В този си вид излиза че жилетка трябва да носят велосипедистите когато са изпълнени и трите условия заедно(тъмна част от денонощието, ограничена видимост и извън населено място), а ако законодателя е искал да се носи жилетка ... тези условия е трябвало да бъдат изброени като точки. Друг е въпроса дали велосипедиста цени живота и здравето си и ще се постарае да бъде видим за останалите участници от движението. Не е срамно носенето на каска, обозначаването със светлини, използването на светли дрехи...
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Закон за движение на велосипеди - жилетка

Мнениеот martin.radev » Чет Мар 12, 2020 11:41 am

Донякъде е така, но ако си с червена (задна) и бяла/жълта (Предна) светлина си в рамките на закона - трябва да се има предвид колко архаичен, и кога е писан този правилник.
Според мен недомислиците там свързани с колоездачите на пътя са главоломни.В топлата част на годината, жилетката пречи определено, може спокойно да се замени с ярка тениска.
Иначе всеки велосипедист си цени здравето, въпроса е колко точно шофьорите на МПС ценят велосипедистите на улицата в трафика и мислиш ли че наличието на всичките изброени:
каска, жилетка бяла/червена светлина - ще променят отношението на шофьора, който кара зад теб, на улицата с едно платно в посока и дали той няма ти изиграе клаксона точно на 10тата секунда
ако не му се разкараш от пътя? Без значение, че отстрани те чака
.jpg
шахта до бордюра
(132.88 KiB) 231 пъти

Не просто условията, пътища, инфраструктора, поведение на пътя, но и самия закон за движение по пътищата е подигравка с велосипедиста
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Закон за движение на велосипеди - жилетка

Мнениеот Yash » Чет Мар 12, 2020 12:13 pm

martin.radev написа:Иначе всеки велосипедист си цени здравето

Тук бъркаш и то много.
Прекалено много велосипедисти има, които смятат, че нямат нужда от светлини. Било, че "автомобилите имат фарове и ме осветяват", било, че "няма да си загрозявам колелото" и куп други причини. Изобщо не мислят, че това може да ги спаси.
martin.radev написа: въпроса е колко точно шофьорите на МПС ценят велосипедистите на улицата в трафика и мислиш ли че наличието на всичките изброени:
каска, жилетка бяла/червена светлина - ще променят отношението на шофьора...

Ценят, колкото всеки друг участник в движението: всички трябва да се съобразяват с тях (шофьорите).
Колкото дали изброените неща променят отношението - да, променят го.
Една вечер като се прибирах, не погледнах, че батериите на задната светлина са отслабнали. Постоянно ме изпреварваха на по-малко от метър, отколкото друг път. Независимо, че бях със светлоотразително покривало на раницата и ленти на краката. Като се прибрах видях, че светлината не свети.
Също смятам, че жилетката не е ефективна. Предвидена е да се използва, когато човек е в изправено положение. Като сме на колелото сме наведени. А като се добави и раница отзад, става съвсем безмислена.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm


Назад към Други видове колоездене

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта