Шосейни маршрути от северна София

Този форум е за обмен на информация, свързана с всички видове колоездене извън планинското и велосипеди, различни от маунтин байк - шосейни, пистови, градски, туристически, и т.н., и т.н. Той обаче не е предвиден за обсъждане на най-евтините масови велосипеди, предлагани в изобилие в България! Моля, не занимавайте аудиторията излишно с тях!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 900 / 900 / 10

Шосейни маршрути от северна София

Мнениеот Bobi.1 » Нед Яну 31, 2021 8:48 pm

Планирам да си купя колело пролетта и се колебая между шосейно и планинско крос кънтри. Тъй като нямам кола и съм в северната част на София, в Надежда, което не е доста близо до маршрутите на Витоша и трябва да се премине целия град до тях, смятам първо да е шосейното, а по-късно през годината или догодина планинско. Доколкото съм чел шосейните форумни теми, повечето хора карат тренировъчно до Вакарел, Ярема, или Златните мостове. Има ли колоездачи, които карат шосейно, тръгвайки от Надежда, Обеля, Люлин, Връбница, и т.н., и после на север извън града? Какви маршрути бихте препоръчали в този район? За начало може би по 10 км във всяка посока, и постепенно да увеличавам дистанцията.

Преди години съм опитвал по Рожен и по Ломско, но трафикът е сериозен, има и камиони, и не ми е приятно. Намерих в една тема маршрута Люлин - Божурище - Гурмазово - Пожарево. До Божурище предполагам е тежък трафика по първокласен път 8. Не ми се иска да взема шосейно и да няма къде да го карам, или да се откажа след второто каране заради постоянен трафик, затова ви питам преди това.
Bobi.1
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Чет Мар 01, 2012 7:29 pm
Местоположение: София

Re: Шосейни маршрути от северна София

Мнениеот edinmilion » Нед Яну 31, 2021 9:56 pm

Има доста каране и в тази част, примерно Искърското дефиле, може и към Костинброд, Петърч. Преди имаше и Софийски бревет, който минаваше през Годеч, от там към Драгоман, Брезник и т.н.
Към Сливница мернах някъде, че ще е забранено за колоездачи, но има успоредни на главния път.
Е има и натоварени участъци, но като обиколиш района, ще си измислиш как да не минаваш през тях.
А трафика не е проблем, по околовръстното ще може да се насочваш на където ти е цел. На мен ми е дори по добре да карам по околовръса в цяло платно - от колкото по главен път.
Ярема може да е любимо, ама не си мисли че няма трафик :D
edinmilion
 
Мнения: 1268
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Шосейни маршрути от северна София

Мнениеот Ivan_NL » Пон Фев 01, 2021 5:14 pm

Като човек който кара основно шосе бих те посъветвал НЕ СИ ВЗИМАЙ ШОСЕЙКА. Поне не за първо колело. Най добре си вземи прилична 29-ка с твърд задник.
За маршрути на север не се сещам , но някъде тука във форума четох за маршрут от Нови Искър до Своге. Аз бих гледал повече на Запад и Витоша – Плана.
Преди две години се разходихме до някакъв манастир (Дивотинския мисля се казваше) над Банкя. Тогава видях и доста черни пътища които водят нагоре в планината. Имаше и дори някакви маркировки останали от някакво мероприятие. Люлин не е някаква стръмна планина и мисля че ще е подходяща за начинаещи и е близо до Надежда. За Витоша също нямаш според мен проблем. По Ломско шосе видях че има велосипедна пътека. Мисля че по нея можеш да стигнеш Лъвов мост , НДК. От там по България или през южния парк си на Витоша.
Приказката на шосейкаджийте че карането по магистралата и по околовръстното е много по-безопасно отколкото където и да е другаде я знам от другия форум , ама съвета ми е да не се връзваш на нея.
Аватар
Ivan_NL
 
Мнения: 95
Рейтинг: 1490
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2008 9:48 am
Местоположение: Холандия

Re: Шосейни маршрути от северна София

Мнениеот Франко » Пон Фев 01, 2021 8:33 pm

Щом си решил шосейка - вземи си шосейка. За маршрути питай във ФБ групите за шосейно колоездене - там хората карат постоянно и знаят състоянието на пътищата, а не само трафика.
Франко
 
Мнения: 102
Рейтинг: 1314
Регистриран на: Съб Окт 05, 2019 7:53 am

Re: Шосейни маршрути от северна София

Мнениеот Bobi.1 » Вто Фев 02, 2021 1:08 am

Благодаря за съветите, доста полезна информация. Относно шосейка или твърдак, може би наистина по-добре първо твърдак, за да опозная трасетата, пък ако се зарибя може и шосейка. За Люлин планина, не съм карал натам, така че трябва да опитам. Относно Ломско, така е, велосипедната алея може да е поразбита, но съм я карал няколко пъти, за да стигна съвсем спокойно до Лъвов мост или кръстовището на Опълченска и Сливница (малко свършва в нищото). Бул. България и Южния парк ли е най-добрият път оттам до Витоша? Преди години за по-просто от НДК бях свил по Черни връх и оттам само направо до Драгалевци и Алеко, но сигурно през парковете наистина би било по-добре.

За тези ФБ групи за шосейно колоездене, за които казвате, кои бихте препоръчали?
Bobi.1
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Чет Мар 01, 2012 7:29 pm
Местоположение: София

Re: Шосейни маршрути от северна София

Мнениеот martin.radev » Вто Фев 02, 2021 8:10 am

Веднъж стигнал до НДК имаш следните опции:
1- нагоре по бул. България докато преминеш околовръстното (там бул. България става - Беловодски път) и стъпиш на началото на Витоша 100.
2- по бул. Витоша до Южния парк като в южната част на самия парк имаш опция от коя страна на планината искаш да я захванеш -
на Ляво по бул. Черни връх - Драгалевци-Алеко (Последните 20 км са отвратително разместено паве). Ако решиш да хванеш
дясно - ще стигнеш до горната част на бул. България преди околовръстното шосе - където можеш да се включиш в първия маршрут, който е от старта на Витоша 100.
Този води до Златни мостове, или на 13тия километър (от околовръстното) при разклона на Дендрариума
можеш да хванеш левия път за м. Копитото - тук настилката е значително по-добра и определено за предпочитане пред изкачването на долна станция на Лале + Алеко.

От НДК имаш и трети вариянт под моста на влюбените да хванеш бул. Черни връх и само нагоре, както си писал, че си го карал - това ще те откара до Алеко - като по спомен от околовръстното са около 25км

И двете карания ще са ти значително по-конфортни с твърдак 29ка според мен, но и на двете съм срещал множество шосейкаджий

Късмет с избора
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Шосейни маршрути от северна София

Мнениеот Bobi.1 » Вто Фев 02, 2021 11:26 am

Благодаря, това е доста подробна информация. Мога да потвърдя за 20-те километра паве на изкачване, за нетрениран човек се чувствах като на Копънбърг, докато стигна, колкото и да беше полегато. Вече двама души в темата като пишете твърдак, добавяте 29-ка. Толкова ли е голяма разликата с 27.5 за човек със среден ръст (около 175)?
Bobi.1
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Чет Мар 01, 2012 7:29 pm
Местоположение: София

Re: Шосейни маршрути от северна София

Мнениеот Ivan_NL » Сря Фев 03, 2021 12:54 pm

Голяма разлика няма – поне за мен .Аз съм с 1-2 см над теб и предпочитам 29-ка. Имам и 27.5 което се търкаля на двора , но още не съм събрал куража да го изхвърля. Личното ми мнение е че 29-ката е най-универсалното колело. Както казах карам основно шосе. Пътищата за които пишеш съм ги карал още в началото на 80 години на миналия век със Старт шосе , так че занм за какво ства на дума. 2016 се връщах с 27-цата със сликове 2.0 и карах до Кумата , Звездица , Алеко , Конярника , Самоков покрай Панчарево. На следващата година пак с 27цата , нo с рошави гуми и се возих по Витошките пътеки до Черни връх , Чуй Петльово. 2018 идвах специално за Витоша 100 с 29-ката и определено по ми хареса. Освен това понеже много обичаме планините всяка година ходиме в Алпите за седмица-две и винаги носех шосейката с мен. Преди две лета заради един баир (Col di Tende) взех 29-ката и толкова ми хареса че миналата година пак бях с нея. И най-вероятно ще си я нося от тук нататък само нея.
Аватар
Ivan_NL
 
Мнения: 95
Рейтинг: 1490
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2008 9:48 am
Местоположение: Холандия

Re: Шосейни маршрути от северна София

Мнениеот martin.radev » Пон Фев 08, 2021 9:43 pm

Bobi.1 написа:Благодаря, това е доста подробна информация. Мога да потвърдя за 20-те километра паве на изкачване, за нетрениран човек се чувствах като на Копънбърг, докато стигна, колкото и да беше полегато. Вече двама души в темата като пишете твърдак, добавяте 29-ка. Толкова ли е голяма разликата с 27.5 за човек със среден ръст (около 175)?


Боби, реално ръста ти няма значение при цолажа. Обърни внимание, че в състезателното колоездене (Особенно Крос Кънтри UCI World cup) има момичета по 150см високи - и те карат 29ки. Идеаята е, че ако търсиш скорост - името на играта е 29ка :) особенно при неравен терен - 29ката съумява да носи инерция по-добре заради по-голямата гума с която гази неравностите по-лесно. Особенно важно според мен е при твърдака,
където заради "подскачаща задна гума" често е трудно да се запази сцепление особенно при стръмни участъци, където е нужна спирачна мощ...,
а тя гумата е във въздуха подскачаща от насрещните неравности.

п.с: Има компании, които използват "XS/S рамките си в 27.5 цолаж, но това са си маркетингови трикове за по-ниско крайно тегло на велосипеда,
освен, ако не предложат в 27.5 варианта с по-къс чейнстей и лапа/кормило.

За мен - разликата между 27.5 и 29 е следната: Първо карах 27.5 твърдак - продадох го, купих 29ка твърдак
сега карам 27.5 фул-съспеншън - сега го продавам и ще си купя 29ка (пак фул съспеншън). За мен 7-8 годишния експеримент наречен 27.5
излезе толкова неуспешен, че вече никой не си дава зор да прави някакво Р§Д в тоя размер.
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Шосейни маршрути от северна София

Мнениеот Bobi.1 » Вто Фев 09, 2021 11:13 pm

Благодаря за информацията. Включих ръста, защото бях чел, че при по-ниски хора с по-малки рамки има проблем с toe overlap (застъпване на стъпалото се превежда предполагам). Като цяло планинско и по черни пътища извън града ми се кара основно за въртене/фитнес, и за да избегна трафика по пътищата, не толкова за спускания с камъни и скокове, така че се чудя дали 29 не е малко прекалено/overkill, а и теглото може да е повече. От друга страна цените на 27.5 и 29 са еднакви.
Bobi.1
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Чет Мар 01, 2012 7:29 pm
Местоположение: София


Назад към Други видове колоездене

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта