Смисъл от електрически велосипед?

Този форум е за обмен на информация, свързана с всички видове колоездене извън планинското и велосипеди, различни от маунтин байк - шосейни, пистови, градски, туристически, и т.н., и т.н. Той обаче не е предвиден за обсъждане на най-евтините масови велосипеди, предлагани в изобилие в България! Моля, не занимавайте аудиторията излишно с тях!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 900 / 900 / 10

Смисъл от електрически велосипед?

Мнениеот Dido2 » Пет Мар 26, 2021 8:12 pm

Много се шуми напоследък за тях. Реших да видя какво ново има, особено след изкупуването на застоялите модели заради ковид. Това което мен ме интересува е цена, разстояние и тегло. И тук се замислих... Не си спомням писах ли някъде по тоя въпрос...
Ако теглото на електрически велосипед е почти двойно повече от прилично колело, да кажем 13кг нормално колело под 1000лв... То функцията 50 процента подпомагане се обезсмисля или греша? Слаб съм по математика...
Ето пример.
За да подкараш 25кг Ел. Велосипед с 30км в час с 50% подпомагане ти реално правиш усилия за 20км/ч. Но търкаляйки с 20км/ч 25кг колело, със същите усилия на теория ти ще се движиш с близо 40км/ч на обикновен велосипед с тегло 12.5кг... Вярно ли е това? Излиза че си прецакан...? Особено когато електрическия велосипед има батерия за около 50-70км разстояние и цена близо 2000лв...ако увеличиш помагането то км ще паднат под 50 на повечето модели... Егати не мога спокойно да отида до близкия град и да се върна..а какво остава за тридневни преходи...или изкачване на баир. Ако това е така, защо по дяволите никъде не го изтъкват... Или масово хората правят 15-20км на ден без да въртят и са доволни...
Dido2
 
Мнения: 145
Рейтинг: 1214
Регистриран на: Съб Дек 14, 2019 11:53 pm

Re: Смисъл от електрически велосипед?

Мнениеот madsnake » Пет Мар 26, 2021 11:03 pm

Не знам математиката каква е, аз съм карал ел. велосипед до златните от Княжево, много добре познат за мен маршрут и честно казано подпомагането си е уникално добро :) Ама аз съм си мазохист и обичам да се мъча по баирите, затова и не инвестирах в ел. велосипед.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Смисъл от електрически велосипед?

Мнениеот Alexi » Съб Мар 27, 2021 7:22 am

подпомагането не е 50% а много повече .. не съм запознат с всички системи ,но съм карал шимано степс и там на средното подпомагане се генерират допълнителни 300 вата и направо летиш ,тия ватове са много за нормален колоездач ( в смисъл който не е на много високо ниво натрениран ) а на максималния асистент ватовете могат да достигнат до 700 ,като с тия ватове можеш да вдигнеш максималната скорост от 25 км/ч дори на изкачване 10-12% примерно ,че и повече .. относно пробега нещата са доста комплексни ,зависи кой от 3те вида подпомагане ползваш но на най ниската степен пак си доста бърз и се усеща олекотяването ,а батерията стига за 70-90 км (500 ватчаса ,като все пак зависи колко тежиш и по какъв терен караш ако има тежки изкачвания пробега пада ) .. сега за цената - не знам кой модел гледаш за 2000 лв и дали изобщо има толкова евтина електричка ,аз съм карал ендуро на Кюб с най високата сглобка но цената е близо 15 000 лв .
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Смисъл от електрически велосипед?

Мнениеот Gworan » Съб Мар 27, 2021 7:34 am

Ето един пример, чисто практически. Имаме една пътека, по която често караме. Стигането до там е почти 9км изкачване по асфалт, мисля че е около 600м разликата във височината от точка А то точка Б. Обикновено се качвам, без да спирам, за около 50 минути, до час, без да се напъвам. Ако сме група, може и за час и половина да се качим, с почивките. Правим едно качване, спускане, и се прибираме. Кой няма повече време, кой няма повече сила... Изкачването е като от Храбрино до Бойково, който е карал там трасето зане...
А с електричката си въртиш по пътя с 25 км/ч, и си горе за 20 минути, и имаш батерия за поне още едно качване. Нещата най-често опират до времето с което разполагаме, и като излизаме, качваме се до някоя близка пътека, спускаме се, и се прибираме. А с електричката може да се завъртиш 2-3 пъти поне, за същото време...
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Смисъл от електрически велосипед?

Мнениеот Dido2 » Съб Мар 27, 2021 8:57 am

Да Ел. велосипеди имат и 5 степени с подпомагане и 150% дори. Яко е, когато изкачваш, но както казах проблема идва от слабата батерия като разстояние при високо подпомагане. Да има е велосипеди ще те хвърлят на 70-100км, но там говорим за цени около и над 5000лв за съжаление. А падне ли батерията на по евтините и как ще се търкаля 25кг, аз на 17кг колело старо се напъвам по равно... (Брех, как ги карат тея туристически по 35кг натоварени по света? :boggled: )
Но не бой се народе, туко що "спотнах" някакво лудо ново електрическо само за 999 долара и тегло 15 кила амейзинг!!! Ей това е истината. Свършва ти батерията и си го караш като нормално колело. И то без да си дал хиляди левове! Кеф. Е има тук там недостатъци но се преглъщат ... Ако живееш в Америка с чудесните пътища... Предполагам и тук ще е ок. Обаче няма скорости нито верига. Ето го красавецa. Въобще не изглежда като e-bike!!! Достига скорост 35км/ч Прекрасно!!! Е*и ограничението от 25 в Европа, никой няма разбере че си на e bike!!

ride1up roadster v2
Официален сайт: https://ride1up.com/product/roadster-v2/
Снимка: https://ibb.co/Fh4m3W4
Пълно видео ревю: https://m.youtube.com/watch?v=jGo-19jXaxY
Едно поне 50км ще ти помага, надявах се на малко повече, може би догодина v3 ще добавят втора бстерия
Последна промяна Dido2 на Съб Мар 27, 2021 9:21 am, променена общо 3 пъти
Dido2
 
Мнения: 145
Рейтинг: 1214
Регистриран на: Съб Дек 14, 2019 11:53 pm

Re: Смисъл от електрически велосипед?

Мнениеот Jumpup » Съб Мар 27, 2021 9:08 am

Alexi написа: .. сега за цената - не знам кой модел гледаш за 2000 лв и дали изобщо има толкова евтина електричка ,аз съм карал ендуро на Кюб с най високата сглобка но цената е близо 15 000 лв .

Така и аз щях да пиша относно цените. То 2000 лв. е една сносна Е-тротинетка. Колегата ако гледа разни китайчета незнайни може и да намери някое Е-твърдаче за 2000-2500 лв. :rofl: Сериозните машини с двойно окачване са от 10 000 нагоре при нисък до среден клас окомплектовка. Относно задвижването нямам личен опит не съм карал още такова чудо. Но съм се заканил, когато мотора и батерията станат колкото юмрук размер и изминават до 1000 кв. с едно зареждане и аз да се прежаля и да купя Е-байк. :evil: :D :rofl:
Аватар
Jumpup
 
Мнения: 1094
Рейтинг: 1671
Регистриран на: Вто Яну 26, 2010 12:51 pm
Местоположение: София

Re: Смисъл от електрически велосипед?

Мнениеот Dido2 » Съб Мар 27, 2021 9:19 am

Jumpup написа:
Alexi написа: .. сега за цената - не знам кой модел гледаш за 2000 лв и дали изобщо има толкова евтина електричка ,аз съм карал ендуро на Кюб с най високата сглобка но цената е близо 15 000 лв .

Така и аз щях да пиша относно цените. То 2000 лв. е една сносна Е-тротинетка. Колегата ако гледа разни китайчета незнайни може и да намери някое Е-твърдаче за 2000-2500 лв. :rofl: Сериозните машини с двойно окачване са от 10 000 нагоре при нисък до среден клас окомплектовка. Относно задвижването нямам личен опит не съм карал още такова чудо. Но съм се заканил, когато мотора и батерията станат колкото юмрук размер и изминават до 1000 кв. с едно зареждане и аз да се прежаля и да купя Е-байк. :evil: :D :rofl:

Пропуснал си предният ми пост :smokin:
Dido2
 
Мнения: 145
Рейтинг: 1214
Регистриран на: Съб Дек 14, 2019 11:53 pm

Re: Смисъл от електрически велосипед?

Мнениеот Alexi » Съб Мар 27, 2021 10:16 am

това от линка няма нищо общо с шимано степс .. такъв мотор вграден в главината няма редуктор и консумира много ток ,отделно батерията ( дори не я виждам на снимката ) е много малка - я изкара 2 часа на 100 вата подпомагане я не
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Смисъл от електрически велосипед?

Мнениеот bcdd » Нед Мар 28, 2021 3:56 pm

смисъла общо казано е получаваш повече каране с по малко усилия ,можеш да стигнеш по далече,можеш да караш на участъци на който с нормално колело не можеш да ги качиш ,а като знаеш че караш ,те подтиква да не спираш ,та пак можеш да се умориш,остава повече време за бира ... ел колелото е неприложимо само за професионалните спортисти ,те са си като ел мотор :D :D недостатъци - цена и тегло и батерията пада на байрите
bcdd
 
Мнения: 290
Рейтинг: 1170
Регистриран на: Сря Май 07, 2014 11:11 am

Re: Смисъл от електрически велосипед?

Мнениеот Exorcist » Нед Мар 28, 2021 9:48 pm

Смисъл има огромен, като за всеки влак и тип хора и възраст и нужди си има пътници и този тип байк е супер яко нещо, което не замества конвенционалния, а го допълва велико като възможност.
Теориите ти са само сухи пресмятания на хартия, там са верни, но в действителността много грешни.
Нека ти разкажа накратко случка - въртя като бесен от Голи връх нагоре към Черни връх по чакълестия път през лятото. Набирам се, защото ми е гот и се усещам във форма по тоя отвратителен смахнат участък. Който го е карал, лятото на 30 градуса особено, знае... И някъде горе при серпентините ме подминават на байковете си лежерно въртейки една усмихната възпълничка двойка чичко и лелка, все едно съм спрял, усмихнато се поздравяваме (доколкото изобщо можех да изпелтеча нещо от умора и изумление) и отпрашиха пред мен с мръсна газ към върха.
На върха дойдох десетина минути след тях. Отидох директно да им искам обяснение хаха :D да се запознаем и да видя е-байковете. Оказа се, че са чехи, които обикалят с кемпера Европа и са си купили по един е-байк, за да могат да разгледат и планините, където спират.
Тези колела бяха техия пропуск към света извън асфалта и възможността да бъдат отново в планината на колела на години, в които нормално е невъзможно да качиш с колело тежки планински участъци. Това беше преди няколко години. Сега дори не си представям как са се развили е-байковете. Това е само една от хилядите им възможни нужди. Сигурно и аз напр. като остарея и няма да мога да карам както сега, ще си купя е-байк.
Аватар
Exorcist
 
Мнения: 275
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 9:08 pm
Местоположение: София

Re: Смисъл от електрически велосипед?

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Мар 29, 2021 10:14 am

Е-байк е идеален за хора с ограничено време - примерно на мен ми трябва час и нещо от Бояна до Кривата и обратно, с е-байк за същото това време може да се нарпави със сигурност 2, че даже и три пъти. Добрите модели изкарват около 1600 метра денивилация.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Смисъл от електрически велосипед?

Мнениеот sos » Пон Мар 29, 2021 11:39 am

Като притежател та Е-байк, мога смело да кажа че, карам в пъти повече от преди. Последния уикенд на Кресна се бяхме събрали 6бр. Е-байк на 3бр. обикновени. Само ще добавя че, все пак аз съм на 57г. и до преди 4 месеца си се бочих на общо основание с всички :beer: Лично на мен покупката на Е-байк ми дава възможност да остана още известно време в "играта" :D
ИзображениеИначе се казвам Добри!
Аватар
sos
 
Мнения: 2031
Рейтинг: 1990
Регистриран на: Съб Окт 31, 2009 6:25 pm
Местоположение: София

Re: Смисъл от електрически велосипед?

Мнениеот didonch » Сря Мар 31, 2021 12:29 pm

Една малка поправка по-горе касаеща шимано степс: максималната мощност на мотора Е8000 е 70Nm (250W). Подпомагането е в проценти, разпределено в три основни режима eco trail boost, като всеки от тях може да бъде настроен според предпочитанията на собственика.
Малко лични впечатления: нагоре ... ами врътка си се лесно, особено готино е лятото в големите жеги...няма пот и си свежарка за спускането. В рамките на деня може да се направят няколко спускания по една или различни пътеки, които с биобайк поради физически ограничения(натрупана умора) няма как да се осъществят.
Надолу...е като гюле трябват яки спирачки но за сметка на това леките неравности се преодоляват небрежно леко :eyebrow: , маневреността не е като с биобайк...тромав е.
Батерия: зависи много от режима на подпомагане, денивилацията която трябва да бъде преодоляна...
Недостатък: допълнителни елементи за сервизация: мотор, батерия. От финансова гледна точка не бих казал че са голям разход и двете неща са в рамките на шок и вилка (примерно от ония с жълтото покритие на тръбите :D ) и то ако се наложи.
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Смисъл от електрически велосипед?

Мнениеот bcdd » Сря Мар 31, 2021 3:07 pm

мотора и батерията не се сервизират ... цената на батерията е около 900 -1000 лв дават я да издържи ""After 1,000 cycles full charging still more than 300Wh=60% (Reference)"
,за нов мотор вече няма смисъл... shimano STEPS E8000 250W около 2000лв го гледах някъде,за спирачките съм съгласен и за спускането също
bcdd
 
Мнения: 290
Рейтинг: 1170
Регистриран на: Сря Май 07, 2014 11:11 am

Re: Смисъл от електрически велосипед?

Мнениеот didonch » Чет Апр 01, 2021 3:16 pm

Мотора се сервизира до ниво лагерчета: има си даже комплекти + нови уплътнения. Сега ако е умрял безвръзватно тогава нов(то така или иначе си наринал маса пари в тази електричка). На батерията: контактите повърхности: трябва редовно да се почистват че иначе се появява корозия и приключва кефа.
Ценово нов мотор си е 700 еврака :eyebrow: , да има за всеки
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Смисъл от електрически велосипед?

Мнениеот Rakeem » Пет Апр 02, 2021 11:42 am

Здравейте, да попитам хората карали е-байк и велоергометър, доколко може да се направи паралел между двете, като усещане, в прилаганото усилие при изкачване?
Rakeem
 
Мнения: 19
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Съб Ное 24, 2018 12:27 pm

Re: Смисъл от електрически велосипед?

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Апр 02, 2021 12:45 pm

Велоергометър има "изкуствено" усещане за трудност. При е-байк е същото като усещане за натоварване както при нормално, само че стигат много повече ватове до задното колело.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Смисъл от електрически велосипед?

Мнениеот Gworan » Пет Апр 02, 2021 1:19 pm

Едното е направено за да ти затрудни въртенето, т.е. да симулира наклон, за тренировка. Другото е направено да ти подпомага като въртиш.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am


Назад към Други видове колоездене

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта