Съвет за touring/treking велосипед

Този форум е за обмен на информация, свързана с всички видове колоездене извън планинското и велосипеди, различни от маунтин байк - шосейни, пистови, градски, туристически, и т.н., и т.н. Той обаче не е предвиден за обсъждане на най-евтините масови велосипеди, предлагани в изобилие в България! Моля, не занимавайте аудиторията излишно с тях!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 900 / 900 / 10

Съвет за touring/treking велосипед

Мнениеот tiger999 » Сря Дек 15, 2021 9:30 pm

Здравейте, в последните осем години търкалям само шосейки и като цяло съм супер доволен, но в последно време заради проблеми с гърба, които нямат нищо общо с колоезденето, май ми се налага да променя геометрията и да си взема нещо доста по-изправено. Решил съм да си сглобя един трекинг велосипед, но абсолютно никъде не намирам рамка за подобен, имам предвид в Бг /ако знаете такава, моля да споделите/. Висок съм 167см и искам най-малкия размер примерно XXS или XS еквивалент на шосейката. Искам 26 цола гуми заради голямото разнообразие от модели и защото мисля, че по-лесно ще се въртят и са по-здрави. Главната идея е да имам възможност да сложа багажници отпред и отзад. Ще се кара предимно около 15км до 30 макс. Ще се ползва за риба, пикник, кратък къмпинг и подобни мероприятия с багаж на око около 10-12кг, може и малко повече в някои моменти. Основно ме интересува да се върти леко, като теренът ще има и баири, леко горски пътечки без камънаци и коренища, по-скоро утъпкани екопътеки, минавал съм с шосейката, скоростта не ми е приоритет, не бързам за никъде, само да се върти леко. Сега на въпросите:
1. Колко трябва да е рийча или поне размер на рамката хоризонтал за моя ръст, за да имам изправена стойка, предпочитам право кормило.
2. Правилно ли съм се насочил към 26 цола с оглед лекотата на въртене и многообразието на пазара, защото не виждам голяма разлика с шосейната гума като диаметър, да не кажа, че ми се виждат еднакви, това на око без да съм ги мерил, но мисля, че 26 е вътрешния диаметър. Виждам, че на 26 цола слагат 27,5 - как става магията ако в някакъв момент реша да кача диаметър, нещо специално ли се преправя или просто се сменя каплата?
3. Как вървят в mtb класовете монтажи dura ace, ultegra, 105, tiagra?
4. Какви плочи за средно и касета трябва да търся за моята идея> имам предвид броя на зъбите.
5. Ако намеря накаква ретро рамка хром молибден мога ли да я накича със съвременни компоненти? Имам предвид рамка, спирачки, команди, та дори и дерайльори съм ок да са втора ръка, само да взема нови касета, верига, курбели, задължително и капли. Например 6тица на винт /freehub/ съвместима ли е с 9/10 касета на шлици или трябва да се разширява рамката?
6. Изобщо какво ще ми препоръчате за това, което искам да направя. Благодаря предварително.
tiger999
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Пон Сеп 22, 2014 5:48 pm

Re: Съвет за touring/treking велосипед

Мнениеот Harka » Сря Дек 15, 2021 11:12 pm

Така, откъде да започна. Доста въпроси задаваш и надали ще отговоря на всичките, но поне на лесните:

За 26-инчовите колела нещо жестоко си се объркал. Това е на практика мъртъв стандарт и никой не прави такива вече. Т.е. напротив - разнообразието на нови компоненти е нищожно и ще става все по-трудно да се намират части за 26-цоловите велосипеди. На вторичния пазар все още са сравнително добре представени, защото допреди не толкова отдавна това беше основния стандарт в планинското колоездене и просто все още има много такива колела в движение, но аз лично въбще не те съветвам да вземеш такова. Двата стандарта в мтб света в момента са 27,5 и 29. 29 е еквивалентен на 28-цоловия шосеен стандарт (знам, малко е объркващо, но разликата идва от начина на мерене). На практика всички съвременни трекинг/туринг велосипеди са именно 29", както и повечето ХС твърди рамки. Както си забелязъл обаче, трекинг велосипеди в България трудно се намират, просто защото никой не кара такива. Поради тази причина може да помислиш да си сглобиш/купиш колело на базата на твърда ХС рамка. За твоя ръст и начин на използване на колелото може да потърсиш и 27,5, не е задължително да е 29. Не си споменал колко пари си готов да отделиш.

2. Вече казах горе за 26, че не си се насочил правилно. Обикновено рамките се конструират специално за размера капли. Поради сравнително близкия диаметър на 26 и 27,5, някои успяват да ги разменят, но при 29 абсурд. Така че няма магия тука. Рамка за 29 колела работи добре само с такива.
3. Ако имаш предвид само Шимано: XTR > XT > LX > Deore
5. Аз лично не бих се занимавал, но сигурно не е невъзможно да се сглоби нещо търкалящо се. Не знам откъде ще намериш рамка подходяща за целта обаче.
6. Кажи колко си готов да отделиш, защото от това ще зависи и как е най-добре да подходиш.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Съвет за touring/treking велосипед

Мнениеот tiger999 » Сря Дек 15, 2021 11:54 pm

Много благодаря за инфото, явно наистина не съм в час с новите стандарти. Бюджета ми е 600-700лв, мога да кача и на 1000, но трябва да е с качествен монтаж и много скорости, което не виждам как ще стане за толкова малко пари, затова предпочитам втора ръка компоненти да си ги сглобя аз. Явно ще трябва да премисля концепцията си и да видя дали мога да измисля нещо със стар шосеен с метална рамка и гуми 28 или 32мм, те са ми най-познати някакси като стандарт. Гледах някакви декатлонски колела, но нещо не ме грабват. Първият ми шосеен беше трек с монтаж кларис и беше трагедия, това нещо няма калибриране и всеки механик вдигаше ръце и казва оправяй се, после със сора същата работа, чак след 105 се оправиха нещата, но него го смених по други причини, сега съм с тиагра, та като им гледам монтажа на цена до 800лв нещо не ми се рискува, по-добре по-висок клас втора ръка, така си мисля аз от моят опит.
tiger999
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Пон Сеп 22, 2014 5:48 pm

Re: Съвет за touring/treking велосипед

Мнениеот _SoRa_ » Чет Дек 16, 2021 9:23 pm

Драгът ми е с курбели 3х8 Tiagra 30-39-50, дерайльора е Claris, деклашора Sora, командите са Кларис/Тиагра, касетата 11-34, макар дерайльора да е за 32 и нямам грижи с настройката. Имам над 3000 км. за малко повече от година и съм доволна. Карам по около 60 км. за деня и ми е ок.
162 см съм. Рамката е S. Сложих по-къса лапа и така ... отказах се с търсенето на по-малка рамка, защото или в Бг няма или ако случайно намеря в ebay беше към -700-800-900 лв.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am


Назад към Други видове колоездене

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта