Какви накладки да сложа на шосейката

Този форум е за обмен на информация, свързана с всички видове колоездене извън планинското и велосипеди, различни от маунтин байк - шосейни, пистови, градски, туристически, и т.н., и т.н. Той обаче не е предвиден за обсъждане на най-евтините масови велосипеди, предлагани в изобилие в България! Моля, не занимавайте аудиторията излишно с тях!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 900 / 900 / 10

Какви накладки да сложа на шосейката

Мнениеот GreenTeam » Сря Авг 19, 2009 9:47 pm

Днес си взех шосейка(втора употреба,малко ползвана от един съфорумец "neo")Като цяло колелото е добре,но спирачките му хич не спират.Мисля че е от накладките,та се чудя ако му сложа накладки от байк примерно някъкви shimano за 6-7лв,дали ще спира добре,че не ми се дават 13-14лв за оригинални накладки за бегач.
Пловдив-Градът под тепетата
Аватар
GreenTeam
 
Мнения: 128
Рейтинг: 1054
Регистриран на: Нед Мар 08, 2009 9:58 pm
Местоположение: Plovdiv

Re: Какви накладки да сложа на шосейката

Мнениеот BULLDOG » Сря Авг 19, 2009 10:06 pm

Мен ако питаш прежали ги тези пари и си купи оригинални.Новото си е ново.Моят Рънър може да е евтин,ама коват спира4ките.Иначе ти е супер колелото.Харесва ми.
BULLDOG
 
Мнения: 122
Рейтинг: 738
Регистриран на: Вто Авг 04, 2009 2:07 pm
Местоположение: Пловдив кв.Остромила

Re: Какви накладки да сложа на шосейката

Мнениеот bokicha » Сря Авг 19, 2009 10:12 pm

http://www.bikescenter-bg.com/index.php ... 196&lang=2
Баш от спирачки ли ще пЕстиш...
Аватар
bokicha
 
Мнения: 1317
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 15, 2007 10:12 am
Местоположение: sofia

Re: Какви накладки да сложа на шосейката

Мнениеот Neo_92 » Сря Авг 19, 2009 11:03 pm

http://www.bikescenter-bg.com/index.php ... 196&lang=2

Иначе смени жилата или смажи тея, нямах време иначе аз щях да ги направя , предната вечер съвсем изключих да ги смажа.
Аватар
Neo_92
 
Мнения: 883
Рейтинг: 1530
Регистриран на: Сря Юли 01, 2009 6:30 pm
Местоположение: Сандански, The Hell

Re: Какви накладки да сложа на шосейката

Мнениеот marsa » Чет Авг 20, 2009 4:32 am

Тъй като и аз скоро си мисля да сменям калодки (не че са износени, или не спират, ми по- скоро от газарлък), искам да питам ква е ролята на тая стърчаща част към средата на по- футуристичните модели?
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Какви накладки да сложа на шосейката

Мнениеот rosty_sz » Чет Авг 20, 2009 8:12 am

Ролята на стърчащата част е да подведе гумата при качването на каплата.
Велосипеда може да не спира добре и с чисто нови калодки. Освен правилен реглаж на цялата спирачна система е добре необходимо и да се почистят шините на каплите. Това става с така наречената "стоманена вълна" но всъщност е много фино домакинско телче. Търка се леко в посока по обиколката на шината като. Работата е свършена когато шината блесне с целия си метален блясък .
Ако калодките са стари се втвърдяват, но спирането се подобрява като с фина шкурка се отнеме малка част от работната площ понеже повърхностно се втвърдяват повече.
От калодки няма смисъл да се пести като се има предвид колко важна част са, на всичко от горе с един комплект се минават страшно много километри за разлика от другите видове колоездене. Моите калодки в момента са на 3000 км и почти нямат следи от употребата им. Мисля че с един комплект ще изкара поне 300000 км.
ТЪРСЯ ШИМАНСКА ПЛОЧА 39 ЗЪБА
rosty_sz
 
Мнения: 163
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 5:30 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Какви накладки да сложа на шосейката

Мнениеот Митко Ruse » Чет Авг 20, 2009 8:29 am

Да попитам и моите капли дето са карбонови да ги обработя ли със стоманена вълна до метален блясък?
Митко Ruse
 
Мнения: 872
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Мар 12, 2008 2:49 pm

Re: Какви накладки да сложа на шосейката

Мнениеот Grash » Чет Авг 20, 2009 8:40 am

rosty_sz написа:Мисля че с един комплект ще изкара поне 300000 км.

Ехеее.... я пак си помисли :rofl:
Митко Ruse написа:Да попитам и моите капли дето са карбонови да ги обработя ли със стоманена вълна до метален блясък?

Задължително, баце :agree: :D
Изображение
Аватар
Grash
 
Мнения: 1171
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 16, 2007 9:49 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Какви накладки да сложа на шосейката

Мнениеот brumbar » Чет Авг 20, 2009 8:49 am

Grash написа:
rosty_sz написа:Мисля че с един комплект ще изкара поне 300000 км.

Ехеее.... я пак си помисли :rofl:


Баце, с моите 60-на кила не съм сменял калотките си от 2004 година насам. Не е като да не карам. Видимо са изтъркани, но все още са далече от минималния лимит, който са оставили производителите за да ги хвърля. Затова обичам Campy :D
No Pain, No Gain
Аватар
brumbar
 
Мнения: 550
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 9:59 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Какви накладки да сложа на шосейката

Мнениеот Grash » Чет Авг 20, 2009 8:54 am

brumbar написа:Баце, с моите 60-на кила...

Баце не знам как е при дамските велосипеди, свинявай :rofl: Аз лично смятам че на 20-тина хиляди км е добре да се сменят калодките, дори и да не изглеждат супер износени... то за това време може и без това шините да си смениш, а това си налага взимането на нови калодки(ако се търсят максимално ефективни спирачки, естествено) Питай баце Т.К. на колко км беше като си смени калодките, след като неговите се бяха износили стабилно...
Изображение
Аватар
Grash
 
Мнения: 1171
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 16, 2007 9:49 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Какви накладки да сложа на шосейката

Мнениеот marsa » Чет Авг 20, 2009 9:14 am

Питаме го!
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Какви накладки да сложа на шосейката

Мнениеот NovemberCharlie » Чет Авг 20, 2009 9:32 am

:offtopic: По принцип калодките за челюстни спирачки се сменят следа 1-2 спускания под лифта на Драгалево. :D
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Re: Какви накладки да сложа на шосейката

Мнениеот Олеомак » Чет Авг 20, 2009 12:11 pm

marsa написа: ... искам да питам ква е ролята на тая стърчаща част към средата на по- футуристичните модели?


Освен за да подвежда гумата, този гергелек служи и за друго.
При монтаж/демонтаж на спирачката във вилката например, както е известно, е необходимо челюстите да са равномерно разположени около шината. Ето защо преди окончателното навиване на спирачката във вилката, се стискат през спиците с пръстите двата пада посредством тези мантракуки (механиците ги наричат "кейп"). Та притискайки колодките около шината чрез двата кейпа, с другата ръка се дозавива спирачката във вилката колкото е препоръчал производителят. Така тя вече е центрирана правилно. Остава да се настрои клиренса на колодките до около 3 милиметра от двете страни.
Третото предназначение е при по-леки странични падания двата кейпа да пазят общо-взето спирачките. :beer:
Олеомак
 
Мнения: 99
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Съб Юни 21, 2008 4:41 pm

Re: Какви накладки да сложа на шосейката

Мнениеот bokicha » Чет Авг 20, 2009 3:01 pm

Олеомак написа:
marsa написа: ... искам да питам ква е ролята на тая стърчаща част към средата на по- футуристичните модели?


Освен за да подвежда гумата, този гергелек служи и за друго.
... се стискат през спиците с пръстите двата пада посредством тези мантракуки (механиците ги наричат "кейп"). Та притискайки колодките около шината чрез двата кейпа, с другата ръка се дозавива спирачката във вилката колкото е препоръчал производителят. Така тя вече е центрирана правилно..... :beer:

Не може ли просто спирачката да се стисне посредством ръчката... :dontknow:
вместо да се стиска с ръце... :erm:
Аватар
bokicha
 
Мнения: 1317
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 15, 2007 10:12 am
Местоположение: sofia

Re: Какви накладки да сложа на шосейката

Мнениеот Олеомак » Чет Авг 20, 2009 3:06 pm

Ами нали още не е подведено жилото. Говорим за случай, в който се монтира спирачката на вилката или на арката - т.е. презумпцията е, че до този момент не я е имало върху велосипеда. :beer:
Олеомак
 
Мнения: 99
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Съб Юни 21, 2008 4:41 pm

Re: Какви накладки да сложа на шосейката

Мнениеот rosty_sz » Чет Авг 20, 2009 3:27 pm

Ако някой още не е разбрал МИТКО ИМА КАРБОНОВИ КАПЛИ!!!!
Не Митко, твоите не ги минавай със стоманена вълна.
ТЪРСЯ ШИМАНСКА ПЛОЧА 39 ЗЪБА
rosty_sz
 
Мнения: 163
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 5:30 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Какви накладки да сложа на шосейката

Мнениеот Олеомак » Чет Авг 20, 2009 3:36 pm

rosty_sz написа:Ако някой още не е разбрал МИТКО ИМА КАРБОНОВИ КАПЛИ!!!!
Не Митко, твоите не ги минавай със стоманена вълна.

Съвършено вярно. :agree: Тъкмо се канех да отбележа това. Карбон и стружки връз него ... категоричен но пасаран!
Олеомак
 
Мнения: 99
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Съб Юни 21, 2008 4:41 pm

Re: Какви накладки да сложа на шосейката

Мнениеот za6tovsenamen » Чет Авг 20, 2009 3:48 pm

Бацета, имам проблем! Я кажете как се лекуват пищящто-свирещи спирачки. Направо луднах днес! Става въпрос за спирачки тектро (на драг блейд :eyebrow: ) и шини ремерх :eek3: . Изчистих и каплите и накладките с парцал, но пак свири :censored: Не разполагам с такова дет се търкат тави с него(такава тел). :boggled: :boggled:
Аватар
za6tovsenamen
 
Мнения: 645
Рейтинг: 1852
Регистриран на: Нед Фев 15, 2009 3:16 pm

Re: Какви накладки да сложа на шосейката

Мнениеот GreenTeam » Чет Авг 20, 2009 8:56 pm

Значи послушах някои от хората и истърках накладките със шкурка и започнаха да спират осезаемо по-добре,даже и скърцането изчезна,само съжелявам че нямах ситна шкурка да мина съвсем леко и бордовете на каплата.Благодаря ви за отговорите. :beer:
Пловдив-Градът под тепетата
Аватар
GreenTeam
 
Мнения: 128
Рейтинг: 1054
Регистриран на: Нед Мар 08, 2009 9:58 pm
Местоположение: Plovdiv

Re: Какви накладки да сложа на шосейката

Мнениеот crib » Пет Авг 21, 2009 7:27 am

GreenTeam написа:Значи послушах някои от хората и истърках накладките със шкурка и започнаха да спират осезаемо по-добре,даже и скърцането изчезна,само съжелявам че нямах ситна шкурка да мина съвсем леко и бордовете на каплата.Благодаря ви за отговорите. :beer:

приятелю, тия калодките на блейда са някъв ужас, първо, че се втвърдяват ако не го караш една седмица, а на мокро нямат равни - не зацепват изобщо. Вземи си купи едни други, какви да е, само да не са тия.
crib
 
Мнения: 343
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Авг 21, 2008 11:20 am
Местоположение: софия

Re: Какви накладки да сложа на шосейката

Мнениеот Митко Ruse » Пет Авг 21, 2009 9:11 am

Олеомак написа:
rosty_sz написа:Ако някой още не е разбрал МИТКО ИМА КАРБОНОВИ КАПЛИ!!!!
Не Митко, твоите не ги минавай със стоманена вълна.

Съвършено вярно. :agree: Тъкмо се канех да отбележа това. Карбон и стружки връз него ... категоричен но пасаран!

Просто се шегувам.То че имам карбонови капли не е нещо койзнаи какво.Както Т.К. отбеляза като приканваше хората да участват на нашите състезания е да се видят хубави колелета.Не съм се заглежал много кой с какво кара/Бръмбара може по-точно да каже/ама имаше поне 20 бр. карбонови колелета.А капли като Бора или Зипо са върха.Говоря за състезанията в България щото в Европа дъртаците карат по-добри колелета от 80% от професионалистите.
Митко Ruse
 
Мнения: 872
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Мар 12, 2008 2:49 pm

Re: Какви накладки да сложа на шосейката

Мнениеот DstupidBastarD » Пет Авг 21, 2009 3:28 pm

brumbar написа:
Grash написа:
rosty_sz написа:Мисля че с един комплект ще изкара поне 300000 км.

Ехеее.... я пак си помисли :rofl:


Баце, с моите 60-на кила не съм сменял калотките си от 2004 година насам. Не е като да не карам. Видимо са изтъркани, но все още са далече от минималния лимит, който са оставили производителите за да ги хвърля. Затова обичам Campy :D



Баце, требва да пуснеш некой хубав есенен ден Милеви скали, ама гледай наоколо да е Туше, тогава ше разбереш как 15км стигат. :bowdown:
Аватар
DstupidBastarD
 
Мнения: 2397
Рейтинг: 1932
Регистриран на: Съб Май 26, 2007 8:49 pm
Местоположение: Location

Re: Какви накладки да сложа на шосейката

Мнениеот fu4ko » Съб Яну 02, 2021 10:14 pm

Здравейте!Някой карал ли е със трикомпонентни вложки на Icestop?Взех едни шимански калодки от 19лв,но спират по зле от фабричните на Cox.
Cross Sprinter
fu4ko
 
Мнения: 298
Рейтинг: 1344
Регистриран на: Нед Ное 22, 2015 9:25 pm

Re: Какви накладки да сложа на шосейката

Мнениеот edinmilion » Съб Яну 02, 2021 11:46 pm

Да, на мен ми харесаха въпреки, че бях със Promax някакви челюстни спирачки. На другото колело си взех отпред тези за 105/Ultegra/Dura ace, a задната спирачка пак Icestop (от тези белите със синьо) и спираше супер. Взимай смело :agree:
edinmilion
 
Мнения: 1268
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Какви накладки да сложа на шосейката

Мнениеот fu4ko » Нед Яну 03, 2021 11:37 am

edinmilion написа:Да, на мен ми харесаха въпреки, че бях със Promax някакви челюстни спирачки. На другото колело си взех отпред тези за 105/Ultegra/Dura ace, a задната спирачка пак Icestop (от тези белите със синьо) и спираше супер. Взимай смело :agree:

Точно белите със синьо ме интересуваха.Благодаря!
Cross Sprinter
fu4ko
 
Мнения: 298
Рейтинг: 1344
Регистриран на: Нед Ное 22, 2015 9:25 pm

Re: Какви накладки да сложа на шосейката

Мнениеот fu4ko » Съб Мар 06, 2021 9:42 pm

Сложих на задната спирачка icestop,но няма разлика в спирането.Подобрение няма.Може би е учудващо за някои,но оригиналните Cox спираха най много.
Cross Sprinter
fu4ko
 
Мнения: 298
Рейтинг: 1344
Регистриран на: Нед Ное 22, 2015 9:25 pm


Назад към Други видове колоездене

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта