Карбона остарява ли?

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването 180 мм или повече, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Карбона остарява ли?

Мнениеот dirt4life » Съб Сеп 28, 2019 12:18 am

Здравейте колеги, искам да попитам за сарасен рамките с карбоновите задници. Мисля да взема saracen myst x 2013, но ми казаха доста хора че карбона като остарее се цепи мноого лесно. Искам мнение от професионалисти или хора които имат опит в тази тема.
dirt4life
 
Мнения: 7
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Юли 15, 2019 2:14 am

Re: Карбона остарява ли?

Мнениеот moridinbg » Съб Сеп 28, 2019 10:13 am

Самият карбон не е толкова проблем, колкото смолите, с които е изграден. Стареят, съхнат и стават чупливи. Особено от много стоене на слънце.
За конкретна рамка няма как някой да ти каже обаче дали ще има проблем. 6 години не са толкова много.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Карбона остарява ли?

Мнениеот didonch » Съб Сеп 28, 2019 10:18 am

Всеки материал сам по себе си има свойството да остарява(няма нищо вечно). Както каза moridinbg карбона не е чак толкова проблемен колкото смолите, лака, които пък имат гадния навик да деградират от ув лъчите. но пък при качествените до колкото знам това се случва не по-рано от 5г. и то при положение че са постоянно изложени на пряка слънчева светлина. Така че тънкия момент е да се пазаруват карбонови компоненти на утвърдени производители :beer:
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Карбона остарява ли?

Мнениеот Drunken MadLoud » Вто Окт 01, 2019 6:20 am

Самият факт, че мнозинството големи производители не дават повече от максимум 5г. гаранция на карбоновите си рамки е достатъчно показателно.
Аватар
Drunken MadLoud
 
Мнения: 371
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 8:47 pm

Re: Карбона остарява ли?

Мнениеот moridinbg » Вто Окт 01, 2019 9:46 am

То кой дава повече от 5 години гаранция на рамка изобщо?
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Карбона остарява ли?

Мнениеот andriii » Вто Окт 01, 2019 2:58 pm

moridinbg написа:То кой дава повече от 5 години гаранция на рамка изобщо?



ROCKRIDER дава доживотна гаранция за рамката, лапата и кормилото.Декатлон :eyebrow:
andriii
 
Мнения: 127
Рейтинг: 1400
Регистриран на: Нед Юни 30, 2013 7:58 am

Re: Карбона остарява ли?

Мнениеот reference » Вто Окт 01, 2019 4:25 pm

Pivot дават 10 години гаранция на Mach 6 Carbon.
Аватар
reference
 
Мнения: 101
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Фев 08, 2013 9:17 pm

Re: Карбона остарява ли?

Мнениеот Drunken MadLoud » Вто Окт 01, 2019 5:24 pm

moridinbg написа:То кой дава повече от 5 години гаранция на рамка изобщо?

Или трупаш мнения, или те мързи да четеш внимателно. Писал съм, че дори и най-големите и утвърдени производители не съм видял да дават повече от 5 години гаранция (в най-добрия случай) за карбоновите си рамки. Това което колегата казва за Pivot е похвално за тях, но времето ще покаже дали наистина са развили достатъчно технологията си за карбоновите си рамки и дали са толкова издръжливи в действителност. В същото време много от тях дават доживотна гаранция за рамките си от другите масово използвани материали алуминий, стомана и т.н. Всички рамки от такива производители които съм имал или имам, са с такава гаранция.
Аватар
Drunken MadLoud
 
Мнения: 371
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 8:47 pm

Re: Карбона остарява ли?

Мнениеот lord_chuldarkar » Пон Окт 07, 2019 9:51 am

moridinbg написа:То кой дава повече от 5 години гаранция на рамка изобщо?


Каньон дават 6.
Аватар
lord_chuldarkar
 
Мнения: 94
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пон Апр 06, 2015 10:08 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Карбона остарява ли?

Мнениеот nonkapo » Съб Ное 30, 2019 6:08 am

1. Както са писали всички продуктите от въглеродни влакна стареят. За предотвратяване или забавяне на процеса се използуват специални, устойчиви на ултравиолетови лъчи лакове. Та ако въпросното покритие от такъв лак е цяло, би трябвало да си върши работата поне до едно определено време. Такива лакове се използуват и в автомобилната индустрия и въобще навсякъде където имат приложение въглеродните влакна.
2. Не се заблуждавайте от думите "Доживотна гаранция". Звучи страхотно нали? Това обаче не значи докато вие сте живи;-), а до живота на определеният продукт. Производителите имат навика да използуват този рекламен трик, който минава пред всички не обичащи да четат условията(термс енд кондишънс). Обикновено като ги отвориш се оказва че живота на дадения продукт рядко надвишава същите 5 или максимум 10 години гаранция на другите производители. За живот на продукта се счита обикновено периода до който той е вече морално остарял, заменен от нов модел с много по добри показатели и производителя спира официалната му поддръжка - разбирай не се произвеждат резервни части за него. В същите условия обикновено се споменава и в кои случаи може да ви бъде заменен продукта безплатно. И тук нещата опират до коректността на продавача/производителя. Освен това ако сте пазарували втора ръка,обикновено гаранцията не се прехвърля на новия собственик.
Не се гаси туй що не гасне
Аватар
nonkapo
 
Мнения: 302
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Съб Окт 09, 2010 2:36 pm
Местоположение: Арабистан


Назад към Продукти за спускане и фрийрайд

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта