Проблем със спирачките.

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването 180 мм или повече, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Проблем със спирачките.

Мнениеот smarh » Нед Фев 23, 2020 9:21 pm

Здравейте, имам проблем със предната ми спирачка която е Shimano deore. Обезмаслих я, обезвъздоших я и изчистих диска от мазнотий. Та проблема е, че като се засиля и я натисна много силно не кове а спирам чак след 1-2 метра.
Ротора е 203mm brako. Накладките незнам да ли са органични или метални но са оригинални
smarh
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юли 10, 2018 10:44 pm

Re: Проблем със спирачките.

Мнениеот Yash » Нед Фев 23, 2020 10:16 pm

Причината да се наложи обезмасляване? И с какво?
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Проблем със спирачките.

Мнениеот evilzet » Нед Фев 23, 2020 11:00 pm

Аз като се засиля и спирам след 15 метра, ти ако спираш след 2, трябва да се радваш.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Проблем със спирачките.

Мнениеот smarh » Нед Фев 23, 2020 11:14 pm

Yash написа:Причината да се наложи обезмасляване? И с какво?


Първо се извинявам, че съм писал в грешния раздел. Ако може да се премести. Спирачките са обезмаслявани със мегльо и после изплакнати на автомифка със гореща вода. Обезмаслени са защото не спираха.
smarh
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юли 10, 2018 10:44 pm

Re: Проблем със спирачките.

Мнениеот smarh » Нед Фев 23, 2020 11:16 pm

evilzet написа:Аз като се засиля и спирам след 15 метра, ти ако спираш след 2, трябва да се радваш.

Спирачката просто не "кове". Спира за 1,2 метра дори и при ниска скорост
smarh
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юли 10, 2018 10:44 pm

Re: Проблем със спирачките.

Мнениеот Yash » Нед Фев 23, 2020 11:40 pm

За да се наложи обезмасляване на нещо, то трябва да е било омаслено. Спирачки не се обезмасляват, само защото "не коват".
Ако са били омаслени, се обезмаслява дискът. Накладките се сменят.
Ако наистина не спират, проблемите може да се окажат съвсем другаде.
Предната спирачка няма как да "кове", защото тя поема цялата "тежест" на спирането. Чиста физика.
Както каза и evilzet, 2 метра са съвсем нормална дистанция при ниска скорост. Всъщност колко е "ниска скорост"?
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Проблем със спирачките.

Мнениеот martin.radev » Пон Фев 24, 2020 12:22 pm

Хех, съгласен съм с логиката на Yash
Ако са били омаслени последвай съвета му, би могъл да направиш някакъв опит да ги почистиш, но това ми се е получавало при метални, а не органични
накладки:
Диск:
Търкаш с парцал (микрофибър, най-добре) Меглио, колкото по-концентрирано, толкова по-добре след това - с алкохол, спирт (нещо изпаряващо се) и го палиш
върху диска да изпари каквото е останало от химикалите макар, че ако е хубаво почистен с меглио-то след това му трябва да "подиша" 1-2 минути и спирта сам ще се изпари,
но запали за проба.
След това приемаме, че диска е чист и няма остатъци от замърсителя.
Накладки:
трябва ти шкурка (аз ползвам номера 600 и за финалното почистване 1000(зърненост 220).
пак със спирт - направо потапям накладката в спирт и почвам да я трия в 600 докато видимо сваля горния слой, после (вече на сухо) към фината шкурка (1000) - това го
прави с цел да изравниш повърхността на накладката повече, отколкото да я чистиш.
след като свършиш пак потапяш в спирт и палиш.

Абсолютно всяка работа по дисковете и накладките я извършвам с латексови ръкавици от всяка аптека за 10-20 ст. Никога не пипам нищо с ръцете си, заради естествената
мазнина, която притежава кожата, и ако някой ми пипне дисковете с ръце ме изкарва извън равновесие :).
Дано това да помогне, но ако накладките са ти лесни за намиране, почисти диска и си купи нови накладки и си свиркай :)
Успех
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София


Назад към Продукти за спускане и фрийрайд

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта