Мнение за magura mt5

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването 180 мм или повече, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Мнение за magura mt5

Мнениеот jori5245 » Сря Мар 17, 2021 12:17 am

Здравейте, реших да заменя старите си slx m675 с четирибутални защото колелото ще се използва за спускане. Хвърлил съм око на shimano zee и magura mt5, но мисля, че магурата ми харесва повече. Проблемът там е лостчето, но не удобството формата и т.н ами здравината на самото лостче. Един приятел счупи такова лостче още на първото му каране със спирачката, той падна леко, но самата ръкохватка се отчупи от корпуса, което ме ужаси.
received_764380677539258.jpeg
Ето снимка на счупеното лостче
received_764380677539258.jpeg (43.88 KiB) Прегледано 2555 пъти
.
Въпросът ми е дали наистина тези лостчета се чупят толкова лесно.
Ако съм объркал нещо в темата пишете, за да се поправя.
Благодаря предварително за отговорите!
jori5245
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Нед Май 17, 2020 7:58 pm

Re: Мнение за magura mt5

Мнениеот Yash » Сря Мар 17, 2021 12:39 pm

Шест-седем години съм с такива, без жалене и съм имал сериозни падания. Досега не ми се е чупило лостче.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Мнение за magura mt5

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Мар 17, 2021 3:31 pm

Командите и лостчетата за спирачки трябва да са "леко" затегнати, така че да могат да се извъртят при удар в земята.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3960
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Мнение за magura mt5

Мнениеот hitar_potar » Чет Мар 18, 2021 9:52 am

Pr3d4t0R написа:Командите и лостчетата за спирачки трябва да са "леко" затегнати, така че да могат да се извъртят при удар в земята.

Никога не съм го практикувал това - затягам си ги така, че да няма шанс да мръднат. Имал съм и сериозни падания по кормило точно - досега не съм изкъртвал лостче или команда.
Към автора относно Мт5 - ергономията си е до лично предпочитание и свикване, но много хора все пак се оплакват, че отстъпват на Шимано и Срам в това отношение. Отделно, като изключим възможните счупвания вследствие на удари, много хора се оплакват и че самите лостчета не са качествени и дават фира заради качеството. Много от тях минават на Шимански, за да направят Шигура - и след това не искат повече да чуят за чисти Магури. Нашият съфорумник @Harka мисля караше с Шигури и си е предоволен. :)
Между другото, Зий се намират на по-ниски цени от Мт5. И са си отлични спирачки.
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3700
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: Мнение за magura mt5

Мнениеот jori5245 » Чет Мар 18, 2021 1:22 pm

Ергономията на лостчета ми допада горе долу, но ме притеснява здравината защото лостчето е направено от някаква пластмаса. Много хора казват, че нямат никакви проблеми със здравината на лостчето, но това, което видях ме кара да мисля че не е точно така, но и в същото време си мисля, че това може да е било единичен случай. Shigura елиминира проблема с лостчето, но четох за някакъв проблем с плаваща точка на зацепване, който така и не разбрах какво точно е и дали е фатално. Ако някой може да ми обясни ще съм много благодарен.
hitar_potar написа:Между другото, Зий се намират на по-ниски цени от Мт5. И са си отлични спирачки.
Накрая може би ще взема спирачки zee или saint поне да не им мисля на тези лостчета на Магура.
jori5245
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Нед Май 17, 2020 7:58 pm

Re: Мнение за magura mt5

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Мар 18, 2021 1:47 pm

hitar_potar написа:
Pr3d4t0R написа:Командите и лостчетата за спирачки трябва да са "леко" затегнати, така че да могат да се извъртят при удар в земята.

Никога не съм го практикувал това - затягам си ги така, че да няма шанс да мръднат. Имал съм и сериозни падания по кормило точно - досега не съм изкъртвал лостче или команда.


Имал си късмет :beer:
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3960
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Мнение за magura mt5

Мнениеот moridinbg » Чет Мар 18, 2021 6:00 pm

Лостчетата и командите винаги стегнати, така че като ги ползваш да не мърдат, но при удар да се завъртят. Аз го тествам с лек удар след затягане.
Имам МТ5 от 6 години, падал съм и съм се търкалял доста, миналата есен счупих лостче за първи път - клон влече между него и кормилото. По същия начин преди години бях счупил единия SLX.
Самия механизъм в лостчето - мастър цилиндър и т.н. е пластмасов, но не е кекав. Проблемът е, че е направен да работи с правилното количество масло.
Ако се пренапълни системата - най-лесно - обезвъздушаване с не нови, а поизтрити накладки, след време се слагат нови с повече "феродо", разтварят се буталата, за да влезне диска - избива през механизма в лостчето. Вътре е на едни пластмасови щипки, които след това много турдно се уплътняват. От там тръгва и проблема с протекли лостчета.
Проблем технически с шимано лостчета и плаващо зацепване няма, дори напротив - доста са здрави. Проблемът е с това как зацепват шиманските лостчета - бързо и рязко с малко модулация. За някои е непреодолим проблем, за други е търсен ефект.
Аз за задната спирачка направих обратната Шигура - лостче Магура, защото много ми харесва как работи и модулацията и апарат SLX, защото такъв ми се търкаляше в шкафа, а установих че 4 бутална спирачка отзад повече ми пречи.

БТВ по въпроса с ергономията - Магура си продават спирачките с малоумни двупръстови лостчета. Продават отделно еднопръстови, които за мен са драстично по-удобни, но са по 25лв едното.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Мнение за magura mt5

Мнениеот hitar_potar » Пет Мар 19, 2021 7:27 am

moridinbg написа:Проблемът е с това как зацепват шиманските лостчета - бързо и рязко с малко модулация. За някои е непреодолим проблем, за други е търсен ефект.
Аз за задната спирачка направих обратната Шигура - лостче Магура, защото много ми харесва как работи и модулацията и апарат SLX, защото такъв ми се търкаляше в шкафа, а установих че 4 бутална спирачка отзад повече ми пречи.

БТВ по въпроса с ергономията - Магура си продават спирачките с малоумни двупръстови лостчета. Продават отделно еднопръстови, които за мен са драстично по-удобни, но са по 25лв едното.

Така и не съм го разбирал това никога с т.нар. липса на модулация при Шиманото. Пробвал съм Сейнт - за моите предпочитания съвсем лесно можеше да се дозира спирачната сила.
А еднопръстовите Магурски лостчета не бяха ли чувствително по-скъпи (нещо от порядъка на 100лв/бр.)?
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3700
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: Мнение за magura mt5

Мнениеот Harka » Пет Мар 19, 2021 10:14 am

@jori5245:

Ето в тази тема обсъждаме доста нашироко Шигурите - https://forum.mtb-bg.com/viewtopic.php?f=28&t=197325

Проблемът с плаващата точка на зацепване го имаше при доста от моделите на Шимано, но в новите им серии е оправен, уж. Аз поня нямам такива проблеми с моите лостчета (ХТ М8100). Карам ги вече повече от година и съм повече от доволен.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Мнение за magura mt5

Мнениеот moridinbg » Пет Мар 19, 2021 11:04 am

100лв бройката са изгъзиците, на които може да регулираш ъгъла на чупката на самото лостче, точката на захапване и т.н.
Еднопръстовите са обикновени, просто с по-късо и извито лостче. По разни немски сайтове периодично излизат на такава цена за чифт - https://www.bike-discount.de/en/buy/mag ... mt5-740904
Алуминиеви са.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Мнение за magura mt5

Мнениеот jori5245 » Пон Мар 22, 2021 9:50 am

В крайна сметка реших да взема една Магура мт5 за предна пък ако ми хареса и имам нужда ще взема и за задна. Обаче имам един въпрос. Когато скъся маркуча трябва ли да обезвъздуша спирачката защото видях в youtube някои го правят без да я обезвъздушават? Ако е задължително да я обезвъздуша мога ли да го направя с минерално масло на Шимано. В други форуми четох, че доста хора правят така на своите шигури, но други казват , че не може да се използва shimano mineral oil на magura защото визкузитета на Шимано и royal blood бил различен. Ако някой използва Шимано минерално масло на спирачка Магура нека пише.
jori5245
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Нед Май 17, 2020 7:58 pm

Re: Мнение за magura mt5

Мнениеот Yash » Пон Мар 22, 2021 10:35 am

Ако скъсяването се направи внимателно, точно както е описан процесът и не изтече масло, няма нужда да се обезвъздушава.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Мнение за magura mt5

Мнениеот moridinbg » Вто Мар 23, 2021 12:55 am

Винаги съм сипвал шиманско масло. Те пишат и да караш само с магурски дискове, защото са по-дебели от шиманските (2.0мм vs 1.8мм), но и с това няма проблеми.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София


Назад към Продукти за спускане и фрийрайд

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта