Отново...Избор на XC гуми

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот Yash » Съб Авг 13, 2022 1:55 pm

Ако няма изрично указана посока за монтаж, няма значение. Има модели гуми, на които посоката се определя от това дали ще е предна или задна. Но това е указано на гумата.
При вело гумите принципът е, общо взето, като при автомобилите. Дизайнът на грайфера е такъв, че от едната страна да има повече съпротивление за спиране, а от другата по-малко за по-лесно търкаляне. Най-общо казано.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот SciroccoGT » Съб Авг 13, 2022 4:04 pm

_SoRa_ написа:Честити придобивки.

Бихте ли споделили впечатления от уреда за измерване на налягането в гумите?

Благодаря... ще дам отзиви за уреда след няколко дни. В понеделник ще пристигне външната гума и ще премонтирам, съответно ще си поиграя и с наляганията.
На първо четене си е проста китайска играчка... нищо особено, като изработка и като функционалности, но напълно достатъчно стига да е верен, а това предстои
да се тества и сравнява с други уреди. Иначе си навзимах и други "играчки" (тулчета, препарати и т.н.) де що имаше промоции за няколко евро :eyebrow:

Относно посоките... по мое виждане, щом производителя е дал посока и протектора (грайфера) е видимо с посока, то следва да се монтира спрямо указаното.
Ама нали съм всезнайко и порових из нета по темата, та там видях някакви препоръки за обръщане на задна гума с цел повече грип и някакви такива щуротии,
които според мен са си щуротии, защото така би следвало да се затрудни чистенето на протектора в съответните условия. Другото, което породи объркването
и въпроса в мен, бе това, че чисто новото ми колело пристигна с обърната задна гума, а си има ясно означена посока. Иначе съм видял и вариантите за
"двойна" посока спрямо монтаж за задна / предна, което пак си е изрично обозначено от производителя. Симетрични гуми без указана посока е логично, че
няма значение на къде ще се монтират и търкалят. Благодаря за отговорите по темата... приемам че съм си ги монтирал правилно по посока и така и ще си ги
монтирам за напред.
SciroccoGT
 
Мнения: 49
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Юни 24, 2022 12:37 pm

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот Gworan » Съб Авг 13, 2022 7:08 pm

SciroccoGT написа:порових из нета по темата, та там видях някакви препоръки за обръщане на задна гума с цел повече грип и някакви такива щуротии


Не е много сложно. Грайфера е направен така, че гумата да се търкаля с по-малко съпротивление в една посока, и съответно, в обратната посока да подпомага за спирането.
Ето снимка на една доста популярна гума, вижда се как бутончетата на грайфера са скосени в предната част, тази част която при търкаляне първа прави контакт със земята. В задната част грайфера остава с остър ръб. Така че при натискане на спирачката, ще има "грип", тази част на грайфера захапва за земята.

Представи си сега гумата наобратно. Гумата ще е по-тромава, и няма да държи инерция толкова добре. Логично е да има повече грип, например при катерене. По-трудно ще проплъзва, защото гумата "атакува" със острата част на грайфера към земята. Обаче какво става после като се пуснеш наобратно. Това на което трябва да разчиташ за да спреш, е на грешното място...

SciroccoGT написа:чисто новото ми колело пристигна с обърната задна гума, а си има ясно означена посока

Не е изненадващо да се случи.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот evilzet » Съб Авг 13, 2022 8:18 pm

Има една мода за обръщане на задната гума за повече сцепление при катерене и не бих я заклеймил като грешна.
Още през далечната вече 1998г. Скота ми дойде с обърната задна Cheng Shin Tyre, един вид Максис, ама за бедни :lol:
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот Bi11y » Нед Авг 14, 2022 10:51 am

Според мен е по-правилно ако ти трябва повече грип минаваш в следващия клас гуми .
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот trail » Пон Авг 15, 2022 11:29 am

Някой правил ли е Smart Sam тюблес? Става въпрос за обикновенните, че имам две , а Rocket Ron -а ми вече е полуизтрит. Имам и нов, но това колело е повече на асфалт сега - докато стигна до пътеките имам поне пет километра, а и се кара лежерно вече. Та въпроса ми е - държат ли тюблес и дали гето или лента. Каплата сега е с боза с лента и вентил.
trail
 
Мнения: 63
Рейтинг: 1084
Регистриран на: Сря Юли 06, 2022 1:14 pm

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот martin.radev » Вто Авг 16, 2022 1:03 pm

Смарт сам е опасна за здравето гума! Сцеплението и е като на количките в Била - искаш да си вземеш бира от щанда пред теб - тя завива към топлата витрина!
Какъв размер караш 27.5/29? - питам защото скоро ще махам Ардент рейс 27.5/2.35 ЕXO 3C и ако си от софия ела да я вземеш без пари.
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот trail » Вто Авг 16, 2022 1:12 pm

Аз гуми имам. Смарт сам е идеална за града и леко горско. Въпроса ми беше друг. А именно някой правил ли ги е тюблес?
trail
 
Мнения: 63
Рейтинг: 1084
Регистриран на: Сря Юли 06, 2022 1:14 pm

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот SciroccoGT » Вто Авг 16, 2022 2:40 pm

_SoRa_ написа:Честити придобивки.

Бихте ли споделили впечатления от уреда за измерване на налягането в гумите?


Както обещах, след няколко теста давам отзив за уреда. Ами ... не е особено добър/удобен за работа, но все пак върши работа и уж е сравнително точен.
Проблема му е в гумичката, вътре в месинговия накрайник, която трябва да уплътнява около вентила при измерване. Затяга яко във вентила и понякога
дори не пуска налягането и не отчита. Много трудно се вади след това. Мисля че ще го тунинговам с друго уплътнение, но това незнам дали и кога ще стане.

И понеже виждам, че е модерно "да си ги мерите":
... гумите де :D
https://prikachi.net/image/LYRXPb
https://prikachi.net/image/LYRkRx
https://prikachi.net/image/LYRSfM
Разлика м-у старата и новата вътрешни гуми:
https://prikachi.net/image/LYRNcs

Иначе при обявени 645гр. за Rocket Ron-а, съм доволен че не са ме прее*али с 200гр. отгоре :D
SciroccoGT
 
Мнения: 49
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Юни 24, 2022 12:37 pm

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот Bi11y » Вто Авг 16, 2022 3:47 pm

SciroccoGT написа:...


Не можеш или не искаш да караш tubeless ?
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот SciroccoGT » Вто Авг 16, 2022 8:36 pm

Bi11y написа:
SciroccoGT написа:...


Не можеш или не искаш да караш tubeless ?

И трите :D ...
1. Не мога... Не съм го правил, но като му дойде времето ще се науча
2. От прочетеното тук разбрах, че каплите ми не са подходящи за целта. Можело да се направи с бандаж от вътрешна гума и т.н. пинизи, които за сега считам за ненужни... А може и да греша :dontknow:
Каплите са WTB SX21
3. От т.2 следва и нежеланието ми да експериментирам с неподходящи капли. За сега ще си ги мачкам така и като ги накривя хубаво и дойде ред за смяна (което аз го виждам скоро), задължително ще пробвам тублес-а.

Ако съм в грешка, то приемам съвети как става работата и другата седмица ги почвам. :evil:
SciroccoGT
 
Мнения: 49
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Юни 24, 2022 12:37 pm

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот Bi11y » Вто Авг 16, 2022 8:52 pm

Имаше някъде стара тема - мисля ,че не стават. Като се изкриви вземаш някой някоя дт суис - там работата е сигурна ...
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот _SoRa_ » Нед Сеп 25, 2022 2:47 pm

Искам да опитам с различни гуми от schwalbe Nobby nic 2,4
Може би 2,25
Искам да имат добро сцепление, ниско съпротивление на търкаляне и добра защита, ако може и да са с тегло под 700 гр. ще е много добре. :D
Пътеките по които карам са предимно покрити с камъни, скали, корени и почва за да има с какво да се нацапам :D И асфалт разбира се.
Шината е 30 мм.
Освен Рокет Рон, Ралф и Рей, други предложения на друг производител?
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот evilzet » Нед Сеп 25, 2022 4:53 pm

Според критериите ти, аз съм много доволен от Максис Дисектор като предна.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот _SoRa_ » Нед Сеп 25, 2022 5:01 pm

Гледах я, но я намирам само 2,4 и е 850 гр.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот Bi11y » Нед Сеп 25, 2022 5:12 pm

https://www.schwalbe.com/en/mtb-reader/wicked-will
Size: ETRTO 57-622 (29 x 2.25Inch),ADDIX SpeedGrip,Super Ground,Weight:780g

2.25 и 2.35 се отличават не само като балон,но и като размер на грейфера - 2.35 са по-едри и държат повече. Имах 2.25 на Рей ,в момента имам 2.35 (рей) и според мен държи повече. 2.25 оттук нататък ще карам само на твърдачето , по полете и грозни асфалти ...
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот gssatcc » Нед Сеп 25, 2022 10:34 pm

А защо не Maxxis Aspen? WT си е, което е добре дошло за твоите шини и в кал не караш.
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот martin.radev » Пон Сеп 26, 2022 5:26 pm

_SoRa_ написа:Искам да опитам с различни гуми от schwalbe Nobby nic 2,4
Може би 2,25
Искам да имат добро сцепление, ниско съпротивление на търкаляне и добра защита, ако може и да са с тегло под 700 гр. ще е много добре. :D


Хехе, ако намериш такава - кажи да взимаме всички :D .

Физиката диктува: ако има сцепление то логично поражда съпротивление и същото може да се твърди за следното, колкото по добра защита има гумата, толкова повече се качва грамажа.
Нереалистично е да се търсят всичките четири критерии, които спомена в гума под абсолютния минимум от 900гр при гума 29 инча
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот _SoRa_ » Пон Сеп 26, 2022 5:27 pm

gssatcc написа:А защо не Maxxis Aspen? WT си е, което е добре дошло за твоите шини и в кал не караш.

Т.е. трябва да търся гуми оптимизирани/предназначени за шина 30 мм. Например дисектора пише, че е за шина 35 мм., на други за 25 мм.
Но като гледам гума 2,35 под 700 гр. отговаряща на изискванията ми няма.
:dontknow:

п.п.
Писали сме по едно и също време.
Аз търся 27.5
Последна промяна _SoRa_ на Пон Сеп 26, 2022 5:54 pm, променена общо 1 път
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот Alexi » Пон Сеп 26, 2022 5:51 pm

всяка съвременна гума е оптимизирана за 30мм шина .. такива гуми каквито търсиш има ,но не са 2.35 а по тесни .. все пак здравината няма откъде да дойде инак
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот ммк » Вто Окт 18, 2022 4:12 pm

Привет, събирам идеи за лека хубава 29 xc гума, която да става за мокро, цената не е толкова определяща, не бих сменил сегашните си континентали за сухо време, стане ли хлъзгаво обаче не са ок. Карам основно пътечките между Бистрица и Бояна на Витоша, най-вече около Симеоново и Драгалевци, надолу от лале , нищо тегаво, от време на време дребни камъни и корени
ммк
 
Мнения: 71
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Сря Май 09, 2018 10:15 am

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот Alexi » Вто Окт 18, 2022 5:11 pm

maxxis forekaster
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот Boyan1984 » Сря Окт 19, 2022 3:02 pm

Целогодишно съм с Форкастър отпред, екстра гума.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот gssatcc » Сря Окт 19, 2022 9:43 pm

Schwalbe Racing Ray - https://www.schwalbe.com/en/mtb-reader/racing-ray

Беше ми препоръчана в началото на сезона и съм безкрайно доволен.
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот martin.radev » Чет Окт 20, 2022 1:01 am

ммк написа:Привет, събирам идеи за лека хубава 29 xc гума, която да става за мокро, цената не е толкова определяща, не бих сменил сегашните си континентали за сухо време, стане ли хлъзгаво обаче не са ок. Карам основно пътечките между Бистрица и Бояна на Витоша, най-вече около Симеоново и Драгалевци, надолу от лале , нищо тегаво, от време на време дребни камъни и корени


Аз не мисля, че има лека-хс- гума, която да се държи добре на мокро. И дори някой да си мисли, че неговата се държи идеално - то той не кара на Витошките камъни под мокрите листа.
Не искам да почвам спорове, просто това са моите наблюдения за Витоша, която си я имам за домашната планина и карам с 1кг предна гума и 930гр задна :)
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот ммк » Чет Окт 20, 2022 12:09 pm

martin.radev написа:Аз не мисля, че има лека-хс- гума, която да се държи добре на мокро. И дори някой да си мисли, че неговата се държи идеално - то той не кара на Витошките камъни под мокрите листа.
Не искам да почвам спорове, просто това са моите наблюдения за Витоша, която си я имам за домашната планина и карам с 1кг предна гума и 930гр задна :)


Да, ясно, че няма нищо перфектно, преди да сложа race king-a карах целогодишно schwalbe rocket ron и ray/ralph и бях горе долу доволен, със сигурност се държат по-добре на влажно от race king-a, макар и да не бяха кой знае колко издръжливи. Замислях се за cross king/ mountain king , някой има ли впечатления , или nobby nic ? По-добре ли е forekaster-a ? Ще ги монтирам тублес на шини 23мм ако има значение
ммк
 
Мнения: 71
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Сря Май 09, 2018 10:15 am

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот Lucky Loser » Чет Окт 20, 2022 12:20 pm

С X King съм на стария ми велосипед и не съм ги ползвал много (не ми е основния велосипед), но имам двама познати от Мамутите, разбирай крос-кънтри карачи, които карат като предна и задна Cross/X King на 29 х 2.4 и са много доволни. Целогодишно карат с тях.
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот Alexi » Чет Окт 20, 2022 12:26 pm

предложенията от Континетал не са лоши .. те имат нови модели средния им клас Shieldwall също е доста приличен вдигат се тюблес с ръчна помпа ; ако искаш да е и по лека - Протекшън ( но отива към 100 лв )
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот Arkadietz » Нед Ное 27, 2022 11:03 pm

За да не правя нова тема

Някой ако може да ми сподели, кои са най-добрите модели за моите предпочитания ОТ ОПИТ.

Това което търся е 50/50 асфалт/off-road и или all-around гума

Джантите са ми:
Alexrims MD25 - https://alexrims.com/products/md25/
Гумите в момента са:
Schwalbe Nobby Nic SnakeSkin 29" x 2.35" - https://www.schwalbe.com/en/mtb-reader/nobby-nic

И дали ще е по-добре да са различни отпред и отзад

Това на което съм се спрял е:
- Schwalbe Smart Sam - https://www.schwalbe.com/en/mtb-reader/smart-sam
- Schwalbe Hurricane - https://www.schwalbe.com/en/mtb-reader/hurricane
- Maxxis Rekon - https://shop.maxxis.com/collections/mountain/products/rekon?variant=39820031983751
- Maxxis Tread Lite- https://www.maxxis.com/int/tire/tread-lite/

Благодаря предварително ;)
Grand Canyon 8 2022 Custom
Аватар
Arkadietz
 
Мнения: 43
Рейтинг: 1080
Регистриран на: Нед Апр 29, 2018 9:41 am

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот Alexi » Нед Ное 27, 2022 11:10 pm

карай си нобитата ,те са ок за твоите нужди
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

ПредишнаСледваща

Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта