Спирачката гълта въздух Shimano M8000

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Спирачката гълта въздух Shimano M8000

Мнениеот Niko_ » Чет Май 18, 2023 10:01 am

Здравейте! След известно време (1-2 седмици) без каране, задната спирачка по някаква причина "гълта" въздух и има нужда от често обезвъздушаване. При първото натискане на лостчето, то "пропада" повече. При обезвъздушаване излизат по 1-2 малки балончета, но ги има. Не съм видял никъде омасляване - лостче, маркуч, апарат, бутала... Може ли да се направи неще преди диагнозата "занеси ги на сервиз"
Niko_
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Мар 14, 2021 9:16 pm

Re: Спирачката гълта въздух Shimano M8000

Мнениеот martin.radev » Чет Май 18, 2023 11:58 am

Привет,
Нови ли са спирачките?
Имали ли е скорошна смяна на накладките?
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Спирачката гълта въздух Shimano M8000

Мнениеот Bi11y » Пет Май 19, 2023 12:15 pm

Качи една снимка на калипера както е монтиран на рамката- имал съм подобен случай ... При мен се оправи като обезвъздуших спирачката с метода както е на леките коли - натискаш и задържаш лостчето , и развиваш блиидинг порта на калипера и затяташ, след това пускаш лостчето. За да не омажеш ти трябва маркуче пасващо на блиидинг порта.

Реално проблема беше ,че там където влиза маркуча не е най-високата точка в положението на калипера и въздуха остава в другия край - ако е най-високата един вид с времето сама се обезъздушава. Другото което правех е да вдигна предната гума примерно на 1 м височина и така да обезвъздушавам.
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Спирачката гълта въздух Shimano M8000

Мнениеот Niko_ » Пет Май 19, 2023 2:26 pm

Чисто нови ги купих, но не ги карах доста време и не пазя гаранцията (тя трябва да изтича скоро). Сменял съм накладки, това не виждам да има общо... Просто ги полях с масло като ги обезвъздушавах единия път :) Обезвъздушаването го правя в повечето случаи от лостчето, но 2 пъти съм го правил и през апарата със спринцовка.. както си е "по правилата". Ще пробвам и метода на Bi11y и ще пиша пак, тъкмо ще ги снимам ако ще може да помогне.
Niko_
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Мар 14, 2021 9:16 pm

Re: Спирачката гълта въздух Shimano M8000

Мнениеот martin.radev » Пет Май 19, 2023 4:35 pm

Niko_ написа:Чисто нови ги купих, но не ги карах доста време и не пазя гаранцията (тя трябва да изтича скоро). Сменял съм накладки, това не виждам да има общо... Просто ги полях с масло като ги обезвъздушавах единия път :) Обезвъздушаването го правя в повечето случаи от лостчето, но 2 пъти съм го правил и през апарата със спринцовка.. както си е "по правилата". Ще пробвам и метода на Bi11y и ще пиша пак, тъкмо ще ги снимам ако ще може да помогне.


Питах те за накладките, защото в края на живота на предните - хидравликата, компенсира липсата на материал по накладката - като изкарва буталата на калипъра по-навън.
При 'прибирането' им с каквото там са прибирани (инструмента, с който си ги напъхал за да сложиш новите накладки), така че - да няма търкане с диска.., предполагам, че тогава е глътнала въздух.
Ако съм прав е много лесно да се провери, а и метода на Били ще свърши работа.
Но аз бих пробвал даже нещо по-лесно:

-'Припомпай' лоста няколко пъти
-Завърти лостчето хоризонтално, отвърти порта и леко (много леко и внимателно) натисни лоста, докато не тръгне да излиза маслото.
-Ако системата се нуждае от допълване - ще имаш около 1/3 ход на лоста преди да просълзи през порта. - тогава долей и обезвъздуши ако усещаш лоста 'гумен'

Разбира се това е малко или много "изстрел в мрака"
Ако не е това случая:
!(можеш да си спестиш блийд-а след този тест като се увериш, че не отпускаш лоста, преди да завиеш порта с болчето)!
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Спирачката гълта въздух Shimano M8000

Мнениеот Вилката » Вто Май 23, 2023 1:34 pm

Niko_ написа:Чисто нови ги купих, но не ги карах доста време и не пазя гаранцията (тя трябва да изтича скоро). Сменял съм накладки, това не виждам да има общо... Просто ги полях с масло като ги обезвъздушавах единия път :) Обезвъздушаването го правя в повечето случаи от лостчето, но 2 пъти съм го правил и през апарата със спринцовка.. както си е "по правилата". Ще пробвам и метода на Bi11y и ще пиша пак, тъкмо ще ги снимам ако ще може да помогне.
Шимано имат много ясни процедури на PDF. След пълнене или подменяне на течността със спринцовка, следват още две стъпки - обезвъвдушаване на калипер и лост. Това на лоста е познатото помпане с монтирана фунийка за блийд.
Това на калипера не се прави като на автомобил, защото при велоспирачките системата е затворена и затваряне на блийд порта на калипера при натисната спирачка ще доведе до по-малко течност в системата.
Изтегли си файла от сайта на шимано и действай стъпка по стъпка.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm


Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта