Има ли смисъл да сменям рамката ?

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Има ли смисъл да сменям рамката ?

Мнениеот prokalnatiq » Пон Ное 09, 2009 11:35 pm

Моето колело (за сега) е Scott Aspect 10 http://www.bikescenter-bg.com/index.php ... 313&lang=2 стандартна окоплектовка . Карам XC доста агресивно и се питам има ли смисъл да сменя рамката с тази на Ram AM (с шок Ario 2.1) . И дали вилката ми Roch Shox Tora SL 100mm ще е ефиктивна ако си сменя рамката с тази на Ram AM. :boggled: :boggled: :boggled: :boggled: :boggled: :boggled: :boggled:
Аватар
prokalnatiq
 
Мнения: 1128
Рейтинг: 1353
Регистриран на: Вто Окт 27, 2009 10:40 am
Местоположение: гр. Сливен

Re: Има ли смисъл да сменям рамката ?

Мнениеот veskoz » Пон Ное 09, 2009 11:38 pm

Колко си висок?
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
veskoz
 
Мнения: 4508
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:30 pm
Местоположение: София

Re: Има ли смисъл да сменям рамката ?

Мнениеот prokalnatiq » Пон Ное 09, 2009 11:50 pm

1,78
Аватар
prokalnatiq
 
Мнения: 1128
Рейтинг: 1353
Регистриран на: Вто Окт 27, 2009 10:40 am
Местоположение: гр. Сливен

Re: Има ли смисъл да сменям рамката ?

Мнениеот veskoz » Пон Ное 09, 2009 11:57 pm

Питам, заради размерите при АМ. Ставаш :D Тора със ход 100 mm не е особено подходяща за рамка с ход на задницата 150 mm. Няма смисъл от тази рамка без по-сериозна вилка.
Успех :beer:
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
veskoz
 
Мнения: 4508
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:30 pm
Местоположение: София

Re: Има ли смисъл да сменям рамката ?

Мнениеот prokalnatiq » Вто Ное 10, 2009 12:02 am

А ако в бъдеще си купя по подходяща вилка например Pike. Изобщо байка ще има ли някакво голямо предимсво спрямо преди (със старата рамка) . А лошо ли е за рамката ако например 4-5 месеца се кара с вилка 100mm. :crap:
Аватар
prokalnatiq
 
Мнения: 1128
Рейтинг: 1353
Регистриран на: Вто Окт 27, 2009 10:40 am
Местоположение: гр. Сливен

Re: Има ли смисъл да сменям рамката ?

Мнениеот dEcLiNe » Вто Ное 10, 2009 12:17 am

prokalnatiq написа:А ако в бъдеще си купя по подходяща вилка например Pike. Изобщо байка ще има ли някакво голямо предимсво спрямо преди (със старата рамка) . А лошо ли е за рамката ако например 4-5 месеца се кара с вилка 100mm. :crap:

На рамката нищо няма да и стане, но на теб ще ти е неудобно самото колело заради геометрията която ще се получи както и ще усетиш разликата в хода на рамката и вилката. :agree:
Аватар
dEcLiNe
 
Мнения: 2131
Рейтинг: 1912
Регистриран на: Сря Дек 31, 2008 5:28 pm
Местоположение: София

Re: Има ли смисъл да сменям рамката ?

Мнениеот Ride_or_Die » Вто Ное 10, 2009 12:31 am

Ама човек това е страшно байкче за какво ти е да сменяш рамката. Нали караш XC?
Ride_or_Die
 
Мнения: 151
Рейтинг: 992
Регистриран на: Чет Окт 08, 2009 8:56 pm

Re: Има ли смисъл да сменям рамката ?

Мнениеот veskoz » Вто Ное 10, 2009 12:36 am

prokalnatiq написа:А ако в бъдеще си купя по подходяща вилка например Pike. Изобщо байка ще има ли някакво голямо предимсво спрямо преди (със старата рамка) . А лошо ли е за рамката ако например 4-5 месеца се кара с вилка 100mm. :crap:

Е то със Pike си е нов bike.
А дали ще има предимство и дали ТИ ще го усетиш, зависи от начина по който я използваш. Аз и другите няма как да знаем това. ;)
Можеш да караш с Тора-та докато я смениш, но едва после ще може да се говори за голяяяма разлика.
При мен разликата беше, че твърдата и меката, нямат нищо общо. :D
Ride_or_Die написа:Ама човек това е страшно байкче за какво ти е да сменяш рамката. Нали караш XC?

Решил е, че новата и принципно различна рамка ще му предложи нещо повече. И по принцип е така. Вярвайте има доста по-тежки от RAM АМ велосипеди които се карат ХС.
Трябва да се знае, че меката рамка прощава доста грешки надолу. За след изтощително катерене, за мен това например е + :peace:
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
veskoz
 
Мнения: 4508
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:30 pm
Местоположение: София

Re: Има ли смисъл да сменям рамката ?

Мнениеот _SoRa_ » Вто Ное 10, 2009 6:50 am

А ако ръста ми отговаря за 16 инчова рамка и реша да взимам мека, с 1 номер по- малка ли трябва да е или също толкова? Или зависи как ще се кара? :blush: Защото и аз се оглеждам за меко, че ми се скапа телесната геометрия със сегашния байк :D
_SoRa_
 
Мнения: 2549
Рейтинг: 1960
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Има ли смисъл да сменям рамката ?

Мнениеот sailman » Вто Ное 10, 2009 9:01 am

Пропорциите на различните рамки с височина на седалковата тръба 16" са доволно разнообразни...
Изобщо, не е коректно да се сравняват рамки само по дължината на седалковата тръба, когато става въпрос дали тази или онази рамка (размер) ще са удобни някому.
Височината на седалковата тръба (или дължина, кой както предпочита) не е абсолютен критерий за височината на рамката, съответно може да служи само като ориентир за общия размер.
Също така, размера на ефективната горна тръба не е задължително еднакъв при рамки с еднакъв р/р на сед. тръба. Случва се например, рамка с разм. на сед. тръба 16" да е с по-дълга еф. горна тръба от 17"рамка.
Освен този размер (на ефективната горна тръба), значение за ефективността при въртене, а също и за разположението на центъра на тежестта на велосипедиста има ъгъла на седалковата тръба.
Няма да се разпростирам повече, щото рискувам да стана досаден, повтаряйки известни неща.
С две думи @_SoRa_: Запознай се основно с размерите на рамките, които сравняваш и тогава си прави изводи дали тази или онази рамка ще ти е удобна. :agree:

П.П. Не е лошо да прочетеш тази статия (ако вече не си го направила ;) ) - http://mtb-bg.com/index.php/special/focus/270-focus005 , а има и други неща по въпроса писани из пространството, потърси...
ВЕЛО 2009 Sus scrofa domestica
Аватар
sailman
 
Мнения: 1443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2008 11:10 am
Местоположение: София

Re: Има ли смисъл да сменям рамката ?

Мнениеот Admin » Вто Ное 10, 2009 9:56 am

По принцип, ако караш ХС, няма смисъл да сменяш рамката точно с Ram AM. Неговото предназначение е по-различно. Далеч по-подходящи биха били велосипеди от типа на Ram Nduro, Ram XC2 и Ram XC3 или нещо подобно от друг производител.
И все пак... може да има смисъл и от АМ - зависи колко агресивно караш и кое е по-важно за теб. На мен лично информацията, която си предоставил, не ми е достатъчна, за да отговоря на въпроса ти.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Има ли смисъл да сменям рамката ?

Мнениеот prokalnatiq » Вто Ное 10, 2009 10:39 am

Благодаря за отговорите . От това което прочетох мисля да се откажа. И да събирам пари ако ми :idea: да си купя мекица да си купя ма цяла не само рамка . :agree:
Аватар
prokalnatiq
 
Мнения: 1128
Рейтинг: 1353
Регистриран на: Вто Окт 27, 2009 10:40 am
Местоположение: гр. Сливен

Re: Има ли смисъл да сменям рамката ?

Мнениеот _SoRa_ » Вто Ное 10, 2009 10:40 am

@sailman
благодаря за насоките относно рамката. Иначе тази статия съм я чела, но аз продължавам да търся инфо.

@Admin
Аз не питам конкретно за рамка РАМ АМ, а като общо.
За мен приоритет има карането на горе /65%/ и спускането /35%/.
Аз събирам информация и мнения за да съм подготвена на по- късен етап.
Искам да навъртя 10к км със сегашния байк преди да реша окончателно дали ще е твърда или мека рамката и съответно геометрията.
Голям минус е, че нямам възможност да пробвам различни велосипеди и като размер и като ... твърдост или мекост :D
_SoRa_
 
Мнения: 2549
Рейтинг: 1960
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Има ли смисъл да сменям рамката ?

Мнениеот veskoz » Вто Ное 10, 2009 10:42 am

_SoRa_ написа:Голям минус е, че нямам възможност да пробвам различни велосипеди и като размер и като ... твърдост или мекост :D

...е една командировчица и караш всичко ;)
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
veskoz
 
Мнения: 4508
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:30 pm
Местоположение: София

Re: Има ли смисъл да сменям рамката ?

Мнениеот moz » Вто Ное 10, 2009 11:53 am

_SoRa_ написа:@sailman
благодаря за насоките относно рамката. Иначе тази статия съм я чела, но аз продължавам да търся инфо.

@Admin
Аз не питам конкретно за рамка РАМ АМ, а като общо.
За мен приоритет има карането на горе /65%/ и спускането /35%/.
Аз събирам информация и мнения за да съм подготвена на по- късен етап.
Искам да навъртя 10к км със сегашния байк преди да реша окончателно дали ще е твърда или мека рамката и съответно геометрията.
Голям минус е, че нямам възможност да пробвам различни велосипеди и като размер и като ... твърдост или мекост :D


Погледни това: viewtopic.php?f=16&t=61897 9. Не познавам продавача и не правя реклама, но цената е смешно ниска. Рамката катери много добре, само че е възможно много да ти хареса надолу и да обърнеш сътношението :D .
moz
 
Мнения: 443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 20, 2008 7:15 pm

Re: Има ли смисъл да сменям рамката ?

Мнениеот veskoz » Вто Ное 10, 2009 12:05 pm

Ако не се лъжа _SoRa_ е лекичка и може би самият codename47 ще даде най-точна информация за тези рамка и шок с лек карач.
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
veskoz
 
Мнения: 4508
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:30 pm
Местоположение: София

Re: Има ли смисъл да сменям рамката ?

Мнениеот _SoRa_ » Вто Ное 10, 2009 3:53 pm

С codename47 сме си писали точно за дамски рамки. Много полезна информация ми е дал. Има опит. Неговата приятелка и тя като мен е лекичка и не толкова висока.
На този етап още събирам информация. Не съм подготвена за покупка на рамка. :crap:
_SoRa_
 
Мнения: 2549
Рейтинг: 1960
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Има ли смисъл да сменям рамката ?

Мнениеот veskoz » Вто Ное 10, 2009 4:23 pm

_SoRa_ написа:Неговата приятелка и тя като мен е лекичка и не толкова висока.

Това имах в предвид :D :agree:
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
veskoz
 
Мнения: 4508
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:30 pm
Местоположение: София

Re: Има ли смисъл да сменям рамката ?

Мнениеот codename47 » Вто Ное 10, 2009 4:53 pm

:offtopic: абе много разводнихме темата на човека ама и аз да се включа :D с малко инфо: моята жена е в долната граница на възможните размери на байк (аз съм в горната :) ), за тея ниски кила и ръст 26' байковете са доста малко, четох в mtbr че доста жени с тези размери на запад карат Santa Cruz Juliana, Yeti AS-R XXS, Titus Motolite, Specialized Safire и т. нт., бях си направил една таблица с размерите и reach/stack на рамките но я затрих някъде, таа какво щях да пиша... :dontknow: аа за IH-са, много се чудих като я зимах дали ще стане, в последствие се оказа че е малко висока(в момента си мисля и че е малко дълга ама това е в момента), няколко седмици я карах аз :D за да я разработя-окачването и шока. За тая рамка препоръчват 30% саг и вилка около 140 но outfaced каза че ставала и до 160, даже в един филм бях гледал едни жени да я ползват за скачане в някакъв байкпарк. Е сигурно няма да я ползваш за това де :). Шока така и не можа да проработи за жената(45кг) както при мене - при ниско налягане ребаунда се забавяше - писах на PUSH(tftuned), казаха че трябва да я тунинговат ама струва бая пара. Но дори и със забавен ребаунд рамката катери страхотно - все едно инерцията се предава напред като завъртиш педалите(така ми се струваше на мен). Не е от най-леките, премерих я със шока, преходника за 27.2 и скобата за колчето и без чашките и показа 3080г...с доста леки части може да се сглоби около 13-12.5кг но пак си трябват пари. Най-важното за мен е геометрията да ти пасне, хубаво би било да се пробва ама тука по магазините дават само да седнеш...няма тестдрайф или нещо подобно. За да разбереш дали ти пасва според мен е най-добре да се направи едно по-дълго каране - 60-100км и тогава ще изпъкнат всички недостатъци :D .
:beer:
Ако приемете ограниченията си, ще успеете да ги прескочите и да минете отвъд тях!
Аватар
codename47
 
Мнения: 2295
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 9:19 pm
Местоположение: София


Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта