ZX-5 Pro vs. Grip 127 vs. HT.One.1

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

ZX-5 Pro vs. Grip 127 vs. HT.One.1

Мнениеот LooneTooned » Нед Юни 02, 2013 9:37 pm

Здравейте. Предстои ми закупуване на ново колело и от няколко месеца търся, проучвам, гледам и съм на кръстопът между трите велосипеда в заглавието. Първоначално си бях определил бюджет до 800 лв и се бях решил на Drag ZX-4 TE. Но когато отидох да го видя и евентуално закупя в магазина, видях и ZX-5-цата и реших че ще си увелича бюджета с 300-400 лв. :D Тогава търсенето започна на ново и се спрях на ZX-5-цата, Cross Grip 127 и Ram HT.One.1

Ето линковете:
Drag ZX-5: цък
Ram HT.One.1: цък
Cross Grip 127: цък

ZX-5-цата очевидно е най-скъпа, но и доколкото виждам е с най-добри компоненти - въздушна вилка, по-висок клас хидравлични спирачки Shimano SLX, отколкото Elixir 1, които се намират и на Рама, и на Кроса. Дерайльорите са що-годе на едно ниво, като разбрах че Sram X5=Deore. Когато обаче се разтърсих за въпросните дерайльори, прочетох адски много оплаквания от собственици на X5, че се чупели лесно и издържали едва ли не по 3-4 месеца. Такива неща не съм срещал за Деоретата. От окомплектовката на 3-те велосипеда, ХТ1-цата прави най-лошо впечатление с най-ниския клас вилка от трите и подозрителните за мен лично X5-ци, но го считам за вероятен избор, просто защото имам доверие на предлаганото качество от Рам. Cross-a ми привлича вниманието с ниската цена и конкурентната окомплектовка, като обаче сериозно ме притеснява това че е Крос, тъй като съм имал лош опит. Гледам сега горещо се препоръчват, но някакси си ме човърка.

По-конкретните ми въпроси, на които много ще се радвам ако ми отговорите са:
1. Колко сериозна е разликата между спирачките на драга (Shimano SLX BR-M596) и Avid Elixir 1? Кои се поддържат по-лесно, притежават по-голяма спирачна сила и са по-издръжливи?
2. Струва ли си да се купи Рама, при тази очевидна разлика в класите на окомплектовката и дали X5-ците наистина са толкова зле колкото разправят, или просто съм попаднал на глупости?
3. Много съществена ли е разликата между Rockshox XC30 TK и Suntour Raidon RL? Ясно че Райдона е въздушна и е по-лека, но ме интересува самото представяне на вилките, не само спецификациите им.
4. Трябва ли да се притеснявам за качеството на сглобката и цялостното представяне на Cross-а, в сравнение с Рама и Драга?

Ами това е общо-взето, мерси за отделеното време ако сте го прочели тоя пост и си направите труда да отговорите, ще оценя всяко мнение! :beer:
LooneTooned
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Мар 18, 2013 4:09 pm

Re: ZX-5 Pro vs. Grip 127 vs. HT.One.1

Мнениеот PiD » Нед Юни 02, 2013 11:29 pm

Здрасти. Аз съм с грип 127 от три седмици. Вилката се разработи и поомекна едва сега след три по- сериозни карания. На здравина е добра, няма луфтове. Но по принцип идва с medium пружина която е за хора от 72 до 81кг.Аз влизам в долната граница и вилката работи добре. За спирачките, ами дойдоха добре обезвъздушени и засега се представят отлично. Единствения проблем, ако може така да се нарече е, че фабричната смазка в чашките е наистина се оказа много много малко, но пък това се оправя лесно с едно смазване. Скоростите дойдоха настроени добре и каплите бяха идеално прави, но пък това май зависи от магазина. От всичко друго съм доволен, колелото е леко и върви и катери отлично. 13.3кг за 52см. рамка, лично измерени. Това е от мен за другите два модела не мога да кажа нищо, никога не съм ги имал или карал.
"В живота, за разлика от шаха, играта продължава и след мата."
Аватар
PiD
 
Мнения: 39
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Май 07, 2013 11:17 am
Местоположение: гр.Брацигово

Re: ZX-5 Pro vs. Grip 127 vs. HT.One.1

Мнениеот irgnet » Пон Юни 03, 2013 10:50 am

Не си казал какъв ръст си. И дали имаш интерес към 29" велосипед.
В момента имаш промоция на Cross Big Foot, така че ако си решил да даваш малко под 1200 лв за велосипед, то това е твоя избор в момента(стига да искаш 29")

Другата ти опция е в Сряда ако си от София да отидеш в Maxbike и да си вземеш велосипед с 20% отстъпка
Аватар
irgnet
 
Мнения: 208
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Сря Май 16, 2012 9:22 pm

Re: ZX-5 Pro vs. Grip 127 vs. HT.One.1

Мнениеот LooneTooned » Пон Юни 03, 2013 2:44 pm

@PiD, мерси за изчерпателния отговор, мога да го взема в предвид Грипа. Аз също се вписвам в границите на тази пружина - 81 кг съм :D
@irgnet, аз съм височък по принцип - 189 см, но нямам интерес към 29-ки. Предпочитам си стандартните 26", да ти кажа и аз не знам защо, но не виждам нещо чак толкова уникално в 29". BigFoot-а го видях че е на промоция, но както казах не се интересувам, а от Maxbike не съм си харесал нищо което да се впише в бюджета ми, дори и с отстъпките.
LooneTooned
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Мар 18, 2013 4:09 pm

Re: ZX-5 Pro vs. Grip 127 vs. HT.One.1

Мнениеот irgnet » Пон Юни 03, 2013 3:49 pm

Ами тогава мисля че cross grip 127 е твоят избор.
Относно компоненти ZX-5 е с въздушна вилка, но най-ниският клас на Suntour. Коя вилка е по-добра не мога да кажа, но всеобщото мнение е че сънтура по-бързо и лесно се разлуфтват.
Шиманските спирачки не ги знам как са, тези на кроса стават. Все пак съм около 100кг и си спират добре. Веднъж имах проблем с предната спирачка, влезна въздух и ми изпусна спирачна течност, но това си беше изцяло по моя вина(пипах където не ми е работа). Обезвъздушаваното си е кофти процедура, трябва ти специален кит. Но ако аз си откарах колелото на сервиз и бързо ми го оправиха проблема.

За x5 срещу Деоре за дерайльор също не мога нищо да кажа. Но моята верига се удри в рамката, когато слизам от бордюри например.
От една година съм с крос грип 127 и съм доволен от колелото си. Леко и удобно. За теб си вземи 520мм размер на рамката.
Аватар
irgnet
 
Мнения: 208
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Сря Май 16, 2012 9:22 pm

Re: ZX-5 Pro vs. Grip 127 vs. HT.One.1

Мнениеот LooneTooned » Сря Юни 12, 2013 6:57 pm

Благодаря много на всички за коментарите, днес си взех ZX5-цата. Много съм доволен, колелото е супер удобно, вилката е мека, скоростите се превключват меко и плавно. На спирачките ще им трябва малко време да слегнат, но чувството е уникално. :D Сега му треперя за всяко чукване, направо откачам. Бях го подпрял на една стена и то взе че се хлъзна и падна.. направо ми се сви сърцето, но му няма нищо. Жалко само че времето е толкова гадно и не мога да го покарам, но при първа възможност и добро време се качвам на Витоша! :) По-късно мога да му сложа няколко снимки в темата за хвалене, да се разпиша и аз. :D
LooneTooned
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Мар 18, 2013 4:09 pm

Re: ZX-5 Pro vs. Grip 127 vs. HT.One.1

Мнениеот PiD » Сря Юни 12, 2013 7:34 pm

Честит байк, със здраве да си го караш! :beer:
"В живота, за разлика от шаха, играта продължава и след мата."
Аватар
PiD
 
Мнения: 39
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Май 07, 2013 11:17 am
Местоположение: гр.Брацигово

Re: ZX-5 Pro vs. Grip 127 vs. HT.One.1

Мнениеот ssl » Пон Юни 24, 2013 1:24 pm

LooneTooned написа:Благодаря много на всички за коментарите, днес си взех ZX5-цата. Много съм доволен, колелото е супер удобно, вилката е мека, скоростите се превключват меко и плавно. На спирачките ще им трябва малко време да слегнат, но чувството е уникално. :D Сега му треперя за всяко чукване, направо откачам. Бях го подпрял на една стена и то взе че се хлъзна и падна.. направо ми се сви сърцето, но му няма нищо. Жалко само че времето е толкова гадно и не мога да го покарам, но при първа възможност и добро време се качвам на Витоша! :) По-късно мога да му сложа няколко снимки в темата за хвалене, да се разпиша и аз. :D



Давай снимките :) аз все още се колебая за ZX4 TE 2013 :) ZX5 е страшен, но за мен е много пари мамка му...
ssl
 
Мнения: 58
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Нед Юни 16, 2013 1:01 pm

Re: ZX-5 Pro vs. Grip 127 vs. HT.One.1

Мнениеот LooneTooned » Вто Авг 15, 2023 3:47 pm

Ей, пичове, не знам кой от вас още е тук и кой не, но 10 години по-късно - благодаря ви отново за коментарите в тази тема. :beer:
Като гледам, 2013-а така и не съм пуснал снимки, но както се казва - по-добре късно, отколкото никога. Снимката долу е отпреди 1-2 седмици, от едно 55км трипче София - Клисура - Радова махала - София, със същото ZX5 Pro, с което се похвалих преди 10 години.

https://photos.app.goo.gl/1VmDzNv3d57KP2n49

Никога не съм имал проблеми с него, страхотно колело. :guiter:
LooneTooned
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Мар 18, 2013 4:09 pm

Re: ZX-5 Pro vs. Grip 127 vs. HT.One.1

Мнениеот Lucky Loser » Сря Авг 16, 2023 9:14 am

Ей т'ва е!
И аз така бих си карал моето колело, докат' не се счупи тотално, каране до откат!
:beer:
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1858
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: ZX-5 Pro vs. Grip 127 vs. HT.One.1

Мнениеот LooneTooned » Пет Авг 18, 2023 2:22 pm

Аз така съм се привързал и към колата си, може да е на 23 години, но не бих я сменил освен ако не ми се наложи.
Иначе отскоро заглеждам и разните гравел и шосейни велосипеди, защото доста ме блазни идеята да правя по-дълги пътешествия из България и Европа, но още се ориентирам в обстановката.
LooneTooned
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Мар 18, 2013 4:09 pm


Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 120 госта