Леки и не само ХС капли

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Леки и не само ХС капли

Мнениеот fgi » Пон Окт 19, 2015 3:38 pm

След дву годишно постепенно подновяване на скромният ми Grip 124, стигнах до момента, в който последното основно нещо за смяна са каплите. За сега го търкалям със Crosser Х6 със fc-m475 главини и както на всички им е ясно са прилично здрави но тежки. Та моето каране си е търкаляне до работа и някоя разходка в гората. Липсват всякакви опити за "само нараняване" но все пак съм дебеличък около 90кг, и трябва бъдещите ми капли да ме издържат без проблеми. Да кажем че малко без да искам се здобих с една шина wtB KOM i23 и мисля поне да я пробвам колко ще издържи. Остава въпроса за подобна 2-ра шина и най вече какви главини. Погледа ми се е спрял към Novatec D711SB-D712SB, но не мога да намеря никаква свястна информация колко са здрави. Другия вариянт са формула dc-94/dc-38, на които им се носи славата на здрави, но не са толкова леки.
Ето една снимка на таратайката, да не кажете че ви занимавам с празни приказки :)
https://photos.google.com/photo/AF1QipP9zT9wXc40Ak6JFUsfsvtsFUFYHkHHRjjmJNCB

Очаквам мнения за качеството на главините, на които съм се спрял. Както и предложение за шини.
Поздрави на всички които откликнат. :)
fgi
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Окт 01, 2013 3:36 pm

Re: Леки и не само ХС капли

Мнениеот marsa » Пон Окт 19, 2015 5:14 pm

Новатеците са ОК за ежедневно каране. На машинни лагери са (както и Формулите), което означава лесна поддръжка при скапване - лагерите са просто консуматив. Проблем може да имаш с алуминиевия фриихъб (спомага за ниското тегло), който ако се кара състезателно и се подлага на големи натоварвания, се предава в даден момент. Продават се резервни, но струва колкото половината главина.

Формулите както казах също са на лагери, но включват повече стомана и по-масивна конструкция.

За шини - примерно Mavic XM317, 319 и подобни са класика в жанра. Може и нещо по-евтино, примерно Mach1 Karma. Не те съветвам да гледаш шини под 450гр. Желателно да имат капси на отворите.

Спици - обезателно избери "double butted" спици - DT Competition, Sapim Race, Pillar PDB1415 и т.н. еквиваленти. Получаваш известно понижение в теглото и подобряване надеждността на колелата. Има и по-леки варианти, но не са подходящи за твоето тегло.

Като цяло за "разходка" можеш да си вземеш и супер леки части, но по-добре не рискувай да ги бастисаш на първата по-емоционална "разходка".
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Леки и не само ХС капли

Мнениеот fgi » Пон Окт 19, 2015 8:03 pm

Горе долу това ме интересува за главините, от хора с опит с тях. Защото се надявам догодина да бебето да е пораснало и да имам по голям шанс да карам. Определено рано или късно ще ме хване музата за по "емоционално" каране но надявам се да е рядко. Така или иначе предната шина сигурно ще бъде WTB-то а за задна ще му мисля. Спиците мислих да са mach1 pro примерно. Те не стават ли иначе определено ще са "double butted" каквито и да било.
П.П. идеята е и таралясника да слезе под 12кг. Тоест трябва да премахна едни 500-6--грама още. :D
fgi
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Окт 01, 2013 3:36 pm

Re: Леки и не само ХС капли

Мнениеот Flatmo » Пон Окт 19, 2015 8:38 pm

От година карам с WTB ST i23 с главини формула DC94/DC32 и нямам никакви проблеми с тях. Вече са тюблес само с облепяне с тиксо и запечатваща течност и продължавам да нямам проблеми. Мисля, че WTB Frequency е добър компромис дори се чудя защо не дадох по 20-тина лева повече когато ми ги плетоха.
Не ходя в гората всяка седмица но съм минал достатъчно препятствия за да съм сигурен, че са здрави. Или поне достатъчно за моето каране и моите 85кг.
Flatmo
 
Мнения: 71
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Май 12, 2014 8:07 am
Местоположение: Варна

Re: Леки и не само ХС капли

Мнениеот marsa » Пон Окт 19, 2015 9:15 pm

fgi написа:Спиците мислих да са mach1 pro примерно. Те не стават ли иначе определено ще са "double butted" каквито и да било.
Mach1 Stainless Pro са обявени като 1.7мм (по-популярния стандарт е 1.8мм), а същевременно съм попадал и на 1.6мм от тях. Лично аз бих ги използвал само в конкретно преценени ситуации и след като се уверя какво точно получавам. Иначе като цена са супер вариант и не бих казал, че са нискокачествени.

Колкото до теглото, Crosser X6 са по 600гр, комплект главини m475 са 685гр. Новатек 711/712 са 415гр. Разликата между 2мм и 1.8мм спици е 50-60гр за 64бр. Тоест 500-600гр надолу са постижими, без да взимаш най-"хартиените" шини.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Леки и не само ХС капли

Мнениеот fgi » Пон Окт 19, 2015 9:25 pm

marsa написа:
fgi написа:Спиците мислих да са mach1 pro примерно. Те не стават ли иначе определено ще са "double butted" каквито и да било.
Mach1 Stainless Pro са обявени като 1.7мм (по-популярния стандарт е 1.8мм), а същевременно съм попадал и на 1.6мм от тях. Лично аз бих ги използвал само в конкретно преценени ситуации и след като се уверя какво точно получавам. Иначе като цена са супер вариант и не бих казал, че са нискокачествени.

Колкото до теглото, Crosser X6 са по 600гр, комплект главини m475 са 685гр. Новатек 711/712 са 415гр. Разликата между 2мм и 1.8мм спици е 50-60гр за 64бр. Тоест 500-600гр надолу са постижими, без да взимаш най-"хартиените" шини.


Определено нещо такова ми е идеята. Както вече казах след седмица ще имам една wtB KOM i23. Все пак за 35 лв или нещо подобно не и се чудих дали да я взема. Явно трябва да се разчета повече за нещо което би ме устройвало за задна капла. Сега остава да се договоря с милото да отпусне малко пари за Novatec-и. :)

П.П а Х8 и Х11 на crosser някой ползвал ли е. За тая цена която се продават направо не знам дали да не пробвам 5-6 бройки. :)
fgi
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Окт 01, 2013 3:36 pm

Re: Леки и не само ХС капли

Мнениеот marsa » Пон Окт 19, 2015 9:51 pm

Теглото им е 510 и 500гр (26 цола). Изработката е значително по-грубовата от "марковите" предложения, но и цената наистина е изключително достъпна. Като казваш 5-6 бройки, имай предвид, че едно качествено наплтане не е без пари.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Леки и не само ХС капли

Мнениеот jinsou420 » Вто Окт 20, 2015 7:01 am

Здрасти :) а колко пари... си склонен да дадеш за една шина(в твоят случай)? В Байклаб има намаление на определени модели :) и то подсилени. Главините и аз скоро ще ги ползвам,но пък тежа 70кг.
Kindzadza
Аватар
jinsou420
 
Мнения: 200
Рейтинг: 1397
Регистриран на: Чет Мар 12, 2015 7:45 pm

Re: Леки и не само ХС капли

Мнениеот fgi » Вто Окт 20, 2015 8:34 am

При положение че обмислям да дам 200лв за главини, явно ще дам за шина толкова колкото трябва. :)

marsa написа:Теглото им е 510 и 500гр (26 цола). Изработката е значително по-грубовата от "марковите" предложения, но и цената наистина е изключително достъпна. Като казваш 5-6 бройки, имай предвид, че едно качествено наплтане не е без пари.

Много е вероятно аз да се пробвам с наплитането, но това не е важен въпрос за момента. За сега никой не пипал нищо по колелото ми, но поне центроването на каплите и както се оказа челосване на средното ще трябва да прави някой с повече инструменти от мен. :)
fgi
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Окт 01, 2013 3:36 pm

Re: Леки и не само ХС капли

Мнениеот jinsou420 » Вто Окт 20, 2015 9:13 am

Това е много относително,особено ако питаш за съвет ;) късмет с избора..все пак.
Kindzadza
Аватар
jinsou420
 
Мнения: 200
Рейтинг: 1397
Регистриран на: Чет Мар 12, 2015 7:45 pm

Re: Леки и не само ХС капли

Мнениеот fgi » Вто Окт 20, 2015 11:06 am

jinsou420 написа:Това е много относително,особено ако питаш за съвет ;) късмет с избора..все пак.

Добре какво се очаква да кажа. Шина до 60 лв ли? Ако някой препоръча такава която е струва 100лв и аз реша че си заслужава ще я взема. Ако ми хареса и WTB-то може и 2-ра такава да си купя. Затова не казвам цена, не съм на зор да сглобя нещо веднага и на секундата, че да кажа имам толкова и край.
fgi
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Окт 01, 2013 3:36 pm

Re: Леки и не само ХС капли

Мнениеот bio » Сря Окт 21, 2015 2:28 pm

лично мое мнение е да купиш цял "лек" XC wheelset пък бил той и настаро.
трябва да намериш леки QR-и.
трябва да сложиш и леки гуми.
лично аз намирам XM317 за доста мека шина, дори по-мека от Mach1 MX.
същото мога да кажа за 540 грамовото ми прасе DT Swiss 540, което ми е доста по-сгънато от 390 грамовото Pacenti TL 28. Аз съм 72кг и карам XC навсякъде :>
разгледах Novatec главините - много добре изглеждат. Но (тук малко ще си противореча с marsa) аз бих им сложил много леки шини под 450г. И ще обоснова, правиш много сериозен компромис с главините, защото тази разликата в теглото ще е за сметка на здравината ... чупя 2-ра алуминиева ос на подобна главина 325г с болтовете.
пак ти казвам, според мен търси някакъв цял комплект.
това също е вариант за шина.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Леки и не само ХС капли

Мнениеот fgi » Сря Окт 21, 2015 3:01 pm

QR-и имам 51гр двата. Главините вече са пуснати да пътуват на сам. Така че вариянта за цял wheelset отпада. А колкото и да се лъжа в сметките за 300лв няма какво по добро от да сглобя.
ДА приемем че Х6 шините ме устройват като здравина и тежат 1200гр, главини с QR би трябвало да са 470гр и спици 400гр ще стане сет около 2кг който нов за 200лв няма да намеря.
Ако всичко е наред и сметките ми излезат правилни крайният резултат който очаквам ще е под 1800гр за под 300лв. Да видим какво ще се случи все пак на края и колко ще ме издържи.

А да колелото все пак е около 12,6 кг. Без да има нищо карбоново по него и със всичките боклуци за отчитане на скорост и светене, които надвишават 300гр(мерени са). Така де исках да кажа, че трудно мога да намеря по леки гуми предна 400гр точно, задна 458гр.
fgi
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Окт 01, 2013 3:36 pm

Re: Леки и не само ХС капли

Мнениеот marsa » Сря Окт 21, 2015 3:24 pm

bio написа:лично аз намирам XM317 за доста мека шина, дори по-мека от Mach1 MX
Та те имат почти 100гр разлика, не трявба да се сравняват.

Относно проблемните оси, които спомена, мисля че сме го дискутирали във форума, и твоите оси изглежда са плътни на гайки, което е конструктивно различно. Лично аз като потребител ползвам отдавна такъв тип главини на различни колела и не срещам никаква наченка на проблеми. Не срещам и на чуждите, които са ми минали през ръцете. Такава е тенденцията не само към лачените Тайвански производители, а и при големите имена като Mavic, DT, Campagnolo... та дори и заклетите традиционалисти Shimano вече слагат oversized алуминиеви оси във високите си класове. Така че според мен това е последната грижа на тези главини.

Колкото до шината - тя е първото, което посреща неравностите "на твърдо". Универсалното правило е: тежък човек - тежка шина. Смятам че за 90кг минимума е около 450гр. Повече - по-добре.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Леки и не само ХС капли

Мнениеот bio » Сря Окт 21, 2015 8:16 pm

съгласен съм с вас, но все пак ... Аз бих рискувал с шини под 450г. Успех в начинанието!!!
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Леки и не само ХС капли

Мнениеот Alexi » Сря Окт 21, 2015 8:29 pm

тази шина wtb i23 е доста здрава .. имам един приятел който е 1.90 и 105 кг ( а преди да почне да кара по сериозно беше 120 ) и е с такива шини 27.5 ,държат се а не ги жали много много ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6258
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Леки и не само ХС капли

Мнениеот Admin » Чет Окт 22, 2015 1:27 am

Хмм, нещо май си се объркал - карам втори сезон KOM i23, при това сравнително рядко, но вече имат няколко сериозни подбивания. Наистина са леки, оценявам го, но са и доста меки, така че не бих ги препоръчал за употреба, която е свързана със сериозен тормоз (било заради теглото на колоездача, било заради стила му на каране).
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Леки и не само ХС капли

Мнениеот Alexi » Чет Окт 22, 2015 7:34 am

факт е ,че са прави все още а човека мина към 2000 км само гора с тях при това кара тюблес на ниско налягане - най много 2 бара ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6258
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Леки и не само ХС капли

Мнениеот fgi » Чет Окт 22, 2015 9:32 am

След няколко месеца и аз ще мога да кажа нещо по въпроса. :)
Въпреки че ако продължавам да карам както до момента едва ли ще направя нещо на която и да е било капла. Най големите ми "скокове" са да прелетя през някой клон и да слеза от бордюр. Всъщност един път скачах от разните мостчета от Драгалевци към Железница. :)
Ама знае ли човек колко ще се развихря. И все пак предложете някаква шина която да ползвам за задна. И да не надвишава 500гр.
До тук единственото предложение май е Карма
fgi
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Окт 01, 2013 3:36 pm

Re: Леки и не само ХС капли

Мнениеот kobso1245 » Чет Окт 22, 2015 3:47 pm

A за Neo-то някой отзиви няма ли? http://screambikes.eu/bg/shini/6292-shi ... sc-26.html
Един колега от форума преди доста ги караше и май бяха здрави..
Иначе Karma-та изглеждат добре.
kobso1245
 
Мнения: 941
Рейтинг: 1416
Регистриран на: Вто Юни 07, 2011 7:48 pm
Местоположение: София

Re: Леки и не само ХС капли

Мнениеот Vorac » Пет Окт 23, 2015 11:32 am

Ето за удобство каталога им:
http://www.mach1.fr/en/rims/univer-u0/mtb-disc-rims-s2

Аз бих сложил Карма отпред и Магма отзад, понеже обикновено снейкбайтовете ги правя отзад като не успея да прескоча нещо или не си дигна гъза за някой камък.

Наплитането май е 15-20 кинта или 2 часа + цяло лято да си ги доизправяш докато се наместват спиците.

Относно осите - единствено за шиманските имам наблюдения - QR на ниските класове главини тежи двоино повече от QR на SLX главина.
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Леки и не само ХС капли

Мнениеот fgi » Съб Окт 31, 2015 10:43 am

Я какво дойде днес. :)

Изображение

В понеделник ще взема и едната шина. Та остават спици и втора шина.
fgi
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Окт 01, 2013 3:36 pm

Re: Леки и не само ХС капли

Мнениеот fgi » Пон Ное 02, 2015 7:11 pm

Така Кармата отпада като вариянт. Предлагайте какво да взема за задна шина. И ако е възможно да не надвишава 500гр.

П.П. Някакви впечатления от това http://bikescenter.bg/komponenti-bg/shi ... ting-26-bg
fgi
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Окт 01, 2013 3:36 pm

Re: Леки и не само ХС капли

Мнениеот fgi » Сря Ное 04, 2015 10:34 am

Капла номер 1 предна
Изображение

Тегло без QR 763гр.
Всичко което бях си набелязал до 50лв за задна капла или липсва или все нещо не ми хареса. Не знам какво да гледам вече.
fgi
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Окт 01, 2013 3:36 pm

Re: Леки и не само ХС капли

Мнениеот fgi » Чет Ное 05, 2015 7:25 pm

Задна капла със шина Карма без QR 938гр.
Целта постигната 1752гр капли със QR-и на цена без да са центровани от около 250лв.Каплите на крос със QR-рите на шимано тежат 2460гр. За сега само са поизправени и натегнати от мен. Но си бият малко нагоре надолу. Ще ги подрусам някой друг километър и ще ги нося някаде да ги изправят като хората.
Следва измерване на колелото. :)
fgi
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Окт 01, 2013 3:36 pm

Re: Леки и не само ХС капли

Мнениеот Vorac » Пет Ное 06, 2015 11:10 pm

Или си вземаш едно ей-такова (за спици от Mach1) и си играеш цяло лято да ги изправяш, докато уцелиш правилното натягане на спиците и центроване на каплата.

Изображение
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Леки и не само ХС капли

Мнениеот fgi » Пон Ное 09, 2015 12:29 pm

Не мога да разбера смисъла на постовети ви. Трупаме мнения ли?
Имам си инструмет за натягане на спици и нямам никакво намерение всеки ден да си играя да изправям и центровам капли. Един път го направих и каплите са сравнително прави, като реша че са се наместили ще ги занеса на хората които това им е работата и имат стенд на който да ги изправят наистина и толкова. Ако след време ги покрива тогава ще му мисля.
fgi
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Окт 01, 2013 3:36 pm

Re: Леки и не само ХС капли

Мнениеот fgi » Съб Дек 05, 2015 10:02 pm

Отново имам дилема. :)
Във вторник ще взема две шини Ztr Olympic, какво да ги правя? Да ги наплитам за мен или да ги продавам?
А да и да слагам ли алуминиеви нипли? По слаби ли са от месинговите?
В случая ми имам алуминиеви Sapim, ако това е от значение.
fgi
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Окт 01, 2013 3:36 pm

Re: Леки и не само ХС капли

Мнениеот Alexi » Нед Мар 18, 2018 1:37 pm

да повдигна тази темичка ,че си сглобявам нещо като фитнес велосипедче с база шосеен фреймсет за диск и амбиции да се заформи около 8 кг.. поръчах като за без пари 2 комплекта шини дтсуис едните са 24 дупки ,другите 28 и тегло 450 и 520 грама аеро ( вторите е слабо вероятно да ги наплета ,по скоро ще отидат в олх) .. такива главини за диск се оказа ,че са доста редки .. отделно за отпред ми трябва 15 ос ( тия шосейки се побъркаха ,15 ос ? ) приемам предложения за читави и леки главини като идеята ми е да събера сет около 1700 до 1800 грама .. Новатек съм ги огледал и са доста вероятен вариант и добро съотношение цена/тегло/качество ,с тегло около 400-450 грама за предна + задна ,друго нещо ако ви се е мяркало
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6258
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Леки и не само ХС капли

Мнениеот Petar_stoychev » Нед Мар 18, 2018 2:22 pm

Alexi написа:да повдигна тази темичка ,че си сглобявам нещо като фитнес велосипедче с база шосеен фреймсет за диск и амбиции да се заформи около 8 кг.. поръчах като за без пари 2 комплекта шини дтсуис едните са 24 дупки ,другите 28 и тегло 450 и 520 грама аеро ( вторите е слабо вероятно да ги наплета ,по скоро ще отидат в олх) .. такива главини за диск се оказа ,че са доста редки .. отделно за отпред ми трябва 15 ос ( тия шосейки се побъркаха ,15 ос ? ) приемам предложения за читави и леки главини като идеята ми е да събера сет около 1700 до 1800 грама .. Новатек съм ги огледал и са доста вероятен вариант и добро съотношение цена/тегло/качество ,с тегло около 400-450 грама за предна + задна ,друго нещо ако ви се е мяркало


Бих ти препоръчал Black Peak 8-ма серия.Бях наплел такива на старото колело и останах доста доволен.Сравнително леки са по спомен задната беше под 300 грама.Главините са доста подобни да не кажа копие на Stans-ките главини.
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Следваща

Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта