Качество на сглобяване ORYX

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Качество на сглобяване ORYX

Мнениеот foroforo » Сря Юни 19, 2019 3:35 pm

Здравейте,

миналата есен се сдобих с едно не-лошо колело ORYX Nine D20. Велосипеда взех от OLX, беше каран по-малко от два месеца и разликата от цената на нов 400лв ме мотивираха да го взема за 1100лв. Карам го градско в София да ходя на работа - 2х15км дневно. Отначало му се кефех много, но скоро забелязах едно досадно пукане когато натисна по-силно на педалите. След изчитане на доста теми из форумите чистих седалкови тръби, свалях педали и какво ли не, но пукането си остана. За изминати 1600км пукането се задълбочи и даже започнах да долавям малък луфт в зоната на педалите. Реших, че е крайно среме да сваля средното с куха ос и да тествам с курбали и ос на квадрат. Взех си инструмент за сваляне на Hollowtech и запретнах ръкави. Лявата част се свали без проблем без много напън върху ключа. Дясната чашка беше доста хлабава и тръгна да се развива почти без усилие. След няколко оборота усетих, че резбата започна да превърта и с доста въртене излезе чашката от страната на венците. Излишно е да споменавам, че дясната чашка на SM-BB52 беше за боклука с изронена резба на поне 30%. Идеята вече беше да се спаси рамката, там имаше нужда от метчик да се прекара резбата. Прикачам снимка на муфата на рамката. За съжаление производителя на рамката си е спестил операцията по фрезоване на муфата :smash: , съответно средното движение не е опирало плътно и с течение на времето резбата се е разбила. За щастие материала на рамката вероятно е с по-високи якостни качества и основното износване е по чашката на средното. След посещение на сервиз на друга марка и обясняване на ситуацията механикът е прекарал резбата с метчик, фрезовал муфата и монтирал ново средно. Щетите по резбата на муфата били минимални и рамката биде спасена. :rofl: След ремонта колкото и да натискам на педалите вече пукания и луфтове няма, ръба от фрезоването е ясно различим при преглед отблизо и колелото върви на шест :D
Велосипедите ORYX имат доста качествени компоненти спрямо цената, но за съжаление не всичко е супер. Спестяването на елементарни операции при производството не носят добри последствия за крайния потребител.
Прикачени файлове
IMG_20190605_090819.jpg
Муфа на рамката сглобена без фрезоване. Ясно личат неравности и няма пълна контактна повърхност със чашките на средното движение
(354.62 KiB) 722 пъти
foroforo
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Юни 12, 2019 11:32 am

Re: Качество на сглобяване ORYX

Мнениеот evilzet » Сря Юни 19, 2019 4:13 pm

Еми прав си за всичко...
И аз съм имал велосипед от Бг производител с холоутек 2 и без фрезовано средно, но беше доста отдавна и не бяхме чували, че това се прави. Явно и производителя ( Спринт).
evilzet
 
Мнения: 1477
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Качество на сглобяване ORYX

Мнениеот gnb » Пон Юни 24, 2019 12:39 pm

Един малко страничен въпрос : Имам онтарио със средно на квадрат и смятам да сложа нови курбели с Hollowtech II. Ще се прояви ли горепосочения проблем?
gnb
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1255
Регистриран на: Пет Апр 22, 2011 9:53 am

Re: Качество на сглобяване ORYX

Мнениеот foroforo » Вто Юни 25, 2019 10:36 am

Допускам, че проблема при мен се е появил поради недостатъчно стегнато средно движение. Усилието при педалиране е натоварвало резбата и тези пукания са били свързани с приплъзване, усукване и износване. В последствие се появи и луфт в средното, но не в лагерите а реално между дясната чашка и муфата на рамката.
За да избегнеш подобни случки ти препоръчвам да ти челосат муфата на рамката. Надявам се да не прозвучи като реклама, но при мен механика в магазина на Драг в ценъра на София проходи резбата с метчик и шлайфа муфата ... за 5лв. Направо ме е срам - занесах му колелото със свалени курбали и движение. Получих колелото сглобено, платих си цената за новото средно Hollowtech II и 5-те лева за работа. Вече минах 200-300км и всичко е супер.

Между другото имах и проблем със задната дискова спирачка - едното ухо не беше успоредно на диска и колкото и да регулираш винаги имаше лек допир между накладките и диска. След малка заигравка с триъгълник и клещи "чираци" въпросното ухо беше изправено и вече накладките не опират в диска :liplick:
foroforo
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Юни 12, 2019 11:32 am

Re: Качество на сглобяване ORYX

Мнениеот gnb » Вто Юни 25, 2019 6:59 pm

foroforo написа:Допускам, че проблема при мен се е появил поради недостатъчно стегнато средно движение...

Мислех сам да го сменям, но щом има нужда от такава манипулация няма да рискувам. Иначе и аз редовно минавам през въпросния магазин и съм доволен.
gnb
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1255
Регистриран на: Пет Апр 22, 2011 9:53 am

Re: Качество на сглобяване ORYX

Мнениеот Alexi » Вто Юни 25, 2019 7:08 pm

то няма БГ рамка с фрезовани легла ,сменяш стягаш караш .. ако има скърцания пукания - НЕ КАРАШ с месеци докато се окоти рамката ,ами се търси проблема ( грешката на колегата ) :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6258
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Качество на сглобяване ORYX

Мнениеот mihal » Нед Сеп 01, 2019 2:22 pm

Да споделя и аз мнение за велосипеди ORYX NINE в случая D20 XL.
Крайно съм недоволен от рамката!!!!! Като го взех още ми направи впечатление че задната гума стоеше накриво спрямо прътите които са към седалката. Казах им - в магазина замазаха положението като пренаплетоха каплата, сега е почти в центъра горе, но долу до средното движение е леко на криво. След каране не след дълго се появи чукане в челото, затегнаха ми го но не, то пак се разбива и седи под напрежение, загледох се и в челото, дължината му отзаде е с почти 1мм по къса. Дадох го пак в магазина и след 4 дена стоене ми смениха чашките уж за тяхна сметка понеже от орикс можело много да се забавят, и зашкурили боята че тя надигала чашките. Виждал съм стекла се боя, не беше това......... Сега след интервенцията им е по добре но пак има разлики - само 0,4мм но дали са концентрични и лагера дали ляга срещу другия никой не може да каже.
1.JPG
1.JPG (30.71 KiB) Прегледано 3482 пъти


Велосипеда е на 1 лято и 1000км каране, повечето по асфалт.
:banghead:
Може и да ми го правят като хората но трябва ли да е така? Нов продукт взимам, после си блъскам главата по сервизи и с разправии. Чак се замислям дали да не си купя друга рамка примерно Dartmoor Primal 29 XL (изглежда по голяма по спецификации) и да прехвърля частите.
Аватар
mihal
 
Мнения: 77
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Май 04, 2016 5:00 pm

Re: Качество на сглобяване ORYX

Мнениеот Randjo » Пон Май 24, 2021 4:40 pm

Аз да попитам някой стигал ли е до решение на проблема с челната тръба?
Взех Oryx Nine X12 Ноември месец, след около 200км по шосе разби лагерите на челната тръба. Последва смяна (гаранционно) и след още 200км същата работа.
Сега се чудя какво да правя.
Аватар
Randjo
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Сеп 24, 2020 12:33 am

Re: Качество на сглобяване ORYX

Мнениеот Alexi » Пон Май 24, 2021 5:49 pm

купи си хубави чашки и си ги смени сам
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6258
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Качество на сглобяване ORYX

Мнениеот Randjo » Пон Май 24, 2021 8:18 pm

Alexi написа:купи си хубави чашки и си ги смени сам

Благодаря за съвета.
Не ми се ще да го пипам, понеже още е в гаранция.
Иначе, ако знам, че с хубави чашки/лагери ще си реша проблема ще взема най-хубавите.
Аватар
Randjo
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Сеп 24, 2020 12:33 am

Re: Качество на сглобяване ORYX

Мнениеот Bi11y » Вто Май 25, 2021 7:22 am

Randjo написа:
Alexi написа:купи си хубави чашки и си ги смени сам

Благодаря за съвета.
Не ми се ще да го пипам, понеже още е в гаранция.
Иначе, ако знам, че с хубави чашки/лагери ще си реша проблема ще взема най-хубавите.


Гаранцията само за 1 смяна ли важи ?
Bi11y
 
Мнения: 1365
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Качество на сглобяване ORYX

Мнениеот Randjo » Вто Май 25, 2021 9:09 am

Bi11y написа:
Randjo написа:
Alexi написа:купи си хубави чашки и си ги смени сам

Благодаря за съвета.
Не ми се ще да го пипам, понеже още е в гаранция.
Иначе, ако знам, че с хубави чашки/лагери ще си реша проблема ще взема най-хубавите.


Гаранцията само за 1 смяна ли важи ?

Не, не - важи си 2 години без ограничение колко пъти ще се наложи да ги сменят.
Исках да кажа, че аз не искам да ги сменям лично за да не отпадне гаранцията.
Чакам Лидер да ми кажат в кой сервиз да го карам.
Аватар
Randjo
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Сеп 24, 2020 12:33 am


Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта