Въпрос за избор на рамка

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Въпрос за избор на рамка

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Пон Дек 26, 2022 8:20 pm

Карбонките са кОнци и хелми... една идея по-добре от ПДЧ. Соцялките са осеяни с клипове как се трошат като вафли. В групата за Canyon Neuron не минава ден без да видя пропукан карбон.
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Въпрос за избор на рамка

Мнениеот Alexi » Пон Дек 26, 2022 8:24 pm

ами на Админа кюба се строши ,хем го знаем че не аграри :evil: добре че беше гаранционен
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Въпрос за избор на рамка

Мнениеот Gworan » Вто Дек 27, 2022 1:07 pm

Аз винаги се опитвам да погледна по-обективно, и не мисля че нещата са само черно или бяло.
Като става въпрос за публикации във форуми и социални мрежи, на мен ми минава през ум мисълта, че това не показва правилно съотношение между хора с проблемни рамки, и такива без.
Сядаме и пишем за нещо след като ни се случи, и негативните мнения винаги остават по-голямо впечатление, но колко на колко са всъщност здрави срещу счупени рамки, не знаем. Защото на кой му хрумва да напише ей така без причина "мойта рамка е здрава". Ами то се предполага че трябва да е здрава. Всъщност нормално ли е да предполагаме, че карбона непременно ще се счупи в някакъв момент? Всеки материал си има плюсове и минуси, но не съм съгласен с мнение, че само едното става, а другото въобще не става. Или аз съм този който не разсъждава рационално?
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Въпрос за избор на рамка

Мнениеот _SoRa_ » Вто Дек 27, 2022 2:49 pm

Ако ще е карбонова рамка най-добре чисто нова и с възможно най-дълга гаранция.
Сега около Коледа пак пускат намаления, но не съм гледала дали се отнася и за рамки и велосипеди.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Въпрос за избор на рамка

Мнениеот the_rookie » Вто Дек 27, 2022 10:13 pm

Gworan, последно писаното от теб напълно резонно. Не подценявай фактора "напрежения", пряко свързан с лично тегло и екипировка!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Въпрос за избор на рамка

Мнениеот ммк » Сря Дек 28, 2022 12:41 am

Ората са го казали не лошо.

https://www.outdoorgearlab.com/expert-a ... e-showdown
ммк
 
Мнения: 71
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Сря Май 09, 2018 10:15 am

Re: Въпрос за избор на рамка

Мнениеот Bi11y » Сря Дек 28, 2022 10:32 pm

Не е баш ХС ,но ето едно още едно мнение на човек карал повече 2-3 велосипеда през живота си :
https://www.youtube.com/watch?v=FqU7xXCORm4&t=327s
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Въпрос за избор на рамка

Мнениеот ммк » Чет Дек 29, 2022 12:31 pm

Bi11y написа:Не е баш ХС ,но ето едно още едно мнение на човек карал повече 2-3 велосипеда през живота си :
https://www.youtube.com/watch?v=FqU7xXCORm4&t=327s


па това е ревю на някакъв 15 килограмов кенеф, който не бих карал дори да ми дават и безплатно :) няма общо с темата, всъщност тези спорове би трябвало да са приключили още преди 10 15 години :)
ммк
 
Мнения: 71
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Сря Май 09, 2018 10:15 am

Re: Въпрос за избор на рамка

Мнениеот Alexi » Чет Дек 29, 2022 12:34 pm

я покажи какво караш ,щом неурона с тази сглобка ти се види кенеф :) да не се окаже някое карбоново кубче твърдаче :evil:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Въпрос за избор на рамка

Мнениеот ммк » Чет Дек 29, 2022 2:10 pm

Alexi написа:я покажи какво караш ,щом неурона с тази сглобка ти се види кенеф :) да не се окаже някое карбоново кубче твърдаче :evil:

Хах да, точно това карам, имах и карбонова мекица 120 Спарк, но кубчето ми допада повече за моите нужди, не си представям как ще карам колело 15 кг вместо 10 , за 20те минути леко спускане на часа качване , които обикновено правя. Човекът е писал в темата за крос кънтри все пак и коментира твърда карбонова рамка , и винаги ще се намерят философи, които да препоръчат алуминиева 140ка и да го убедят колко по-добре е
ммк
 
Мнения: 71
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Сря Май 09, 2018 10:15 am

Re: Въпрос за избор на рамка

Мнениеот Alexi » Чет Дек 29, 2022 2:30 pm

:beer: просто профила на тия нехаресващи мекица за 7-8к лв ми е ясен :D ти само виж как лети надолу по камънака в клипа ,сега си представи ква мъка ще е това с кубчето :evil:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Въпрос за избор на рамка

Мнениеот ммк » Чет Дек 29, 2022 2:51 pm

Alexi написа::beer: просто профила на тия нехаресващи мекица за 7-8к лв ми е ясен :D ти само виж как лети надолу по камънака в клипа ,сега си представи ква мъка ще е това с кубчето :evil:

така е :) няма уиверсално оръжие и няма еднакви вкусове. Не бих отказал един oiz от новите или epic за тия пари, но всичко друго не ми се вижда оферта :)
ммк
 
Мнения: 71
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Сря Май 09, 2018 10:15 am

Re: Въпрос за избор на рамка

Мнениеот Bi11y » Чет Дек 29, 2022 3:15 pm

ммк написа:
Alexi написа::beer: просто профила на тия нехаресващи мекица за 7-8к лв ми е ясен :D ти само виж как лети надолу по камънака в клипа ,сега си представи ква мъка ще е това с кубчето :evil:

така е :) няма уиверсално оръжие и няма еднакви вкусове. Не бих отказал един oiz от новите или epic за тия пари, но всичко друго не ми се вижда оферта :)


TREK Top Fuel 2022/2022 Gen.5 е най-смисления велосипед ако се абстрахираме от цената - това е и единствения му недостатък всъщност (цената).
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Въпрос за избор на рамка

Мнениеот Gworan » Чет Дек 29, 2022 5:27 pm

ммк написа:Човекът е писал в темата за крос кънтри все пак и коментира твърда карбонова рамка, и винаги ще се намерят философи, които да препоръчат алуминиева 140ка и да го убедят колко по-добре е

Даже си имам и такова в гаража.

Твърдака го взех за второ колело, но се превърна в основното което карам.

Alexi написа:ти само виж как лети надолу по камънака в клипа ,сега си представи ква мъка ще е това с кубчето :evil:

Няма спор - съгласен съм. С твърдака е адския мазохизъм. Особено като съм без дропър - жив съм си умрял. Това е префкетното колело да те откаже от спорта.

XC твърдака го ползвам като гравел колело. Това може би е най-точното определение. Не ходя да се спускам от никъде с него. Карам го на градско/междуградско и лежерно по пътеки и коларски път. Твърдака ми е колелото за всичко (освен за спускане).
Сега обаче искам да си го направя още по-джиджано.

Ако смятам да карам планинско - карам си стъмпджъмпъра.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Въпрос за избор на рамка

Мнениеот Bi11y » Чет Дек 29, 2022 5:48 pm

Gworan написа:
ммк написа:Човекът е писал в темата за крос кънтри все пак и коментира твърда карбонова рамка, и винаги ще се намерят философи, които да препоръчат алуминиева 140ка и да го убедят колко по-добре е

Даже си имам и такова в гаража.

Твърдака го взех за второ колело, но се превърна в основното което карам.

Alexi написа:ти само виж как лети надолу по камънака в клипа ,сега си представи ква мъка ще е това с кубчето :evil:

Няма спор - съгласен съм. С твърдака е адския мазохизъм. Особено като съм без дропър - жив съм си умрял. Това е префкетното колело да те откаже от спорта.

XC твърдака го ползвам като гравел колело. Това може би е най-точното определение. Не ходя да се спускам от никъде с него. Карам го на градско/междуградско и лежерно по пътеки и коларски път. Твърдака ми е колелото за всичко (освен за спускане).
Сега обаче искам да си го направя още по-джиджано.

Ако смятам да карам планинско - карам си стъмпджъмпъра.


Аз също имам твърдак за грозни асфалти предимни (в моя район повечето са такива) - Trek Superfly с карбоново колче. Оказа, се че вози много добре - когато си карал способна мекица в гората , не искаш(м) да чуеш повече за твърдак за горско. Една Реба му накичих с DebonAir ъпгрейт - капли ДТ суис 1900 и останалото естествено е ХТ ... :) В момента е 1х , но имам частите и за 2х и 3х ... :)
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Въпрос за избор на рамка

Мнениеот Alexi » Чет Дек 29, 2022 6:02 pm

никой не му препоръчва 140 алуминиева мекица спокойно ммк :evil: просто казах че да си вземеш карбонова твърда рамка са пари на вятъра .. не е по леко ,не си по бърз ( по добре смъкни 2 кила сланина - летиш после ) това за возии ,стифнеси - много клипчета гледате в тубата ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Въпрос за избор на рамка

Мнениеот ммк » Чет Дек 29, 2022 7:47 pm

Alexi написа:никой не му препоръчва 140 алуминиева мекица спокойно ммк :evil: просто казах че да си вземеш карбонова твърда рамка са пари на вятъра .. не е по леко ,не си по бърз ( по добре смъкни 2 кила сланина - летиш после ) това за возии ,стифнеси - много клипчета гледате в тубата ..

:) напротив Alexi, точно за твърдак е най-смислено. По-леко е и поне за мен е по приятна возията, иначе да, винаги е добре да смъкнеш 2 кила сланина . За всеки влак си има пътници, сигурен съм, че ще се намери и кой да кара и препоръчва 15 кг колело , просто няма да съм аз :)
ммк
 
Мнения: 71
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Сря Май 09, 2018 10:15 am

Re: Въпрос за избор на рамка

Мнениеот Bi11y » Чет Дек 29, 2022 9:59 pm

ммк написа:
Alexi написа:никой не му препоръчва 140 алуминиева мекица спокойно ммк :evil: просто казах че да си вземеш карбонова твърда рамка са пари на вятъра .. не е по леко ,не си по бърз ( по добре смъкни 2 кила сланина - летиш после ) това за возии ,стифнеси - много клипчета гледате в тубата ..

:) напротив Alexi, точно за твърдак е най-смислено. По-леко е и поне за мен е по приятна возията, иначе да, винаги е добре да смъкнеш 2 кила сланина . За всеки влак си има пътници, сигурен съм, че ще се намери и кой да кара и препоръчва 15 кг колело , просто няма да съм аз :)


Явно си прихванал от колоездачната болест "по-леко и още по-леко" - този път води до каране на карбонови капли на 2.5-3 атмосфери и висене на велосипеда на кантара когато не се кара ... Купуване на титаниеви болтчета за колелото, което сумарно смъква цели 25 грама и тем подобни ...
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Въпрос за избор на рамка

Мнениеот Alexi » Чет Дек 29, 2022 10:02 pm

И после 100 килограмовия Борис Първанов ги гази по състезанията с 16 килограмовия си байк :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Въпрос за избор на рамка

Мнениеот Gworan » Пет Дек 30, 2022 9:28 am

Alexi написа:по добре смъкни 2 кила сланина - летиш после


На теория е така, но на пракрика не е само това.

Ако се тества само време, да, съгласен съм - неуспорим факт. Важи, най вече като гледаме време за изкачване. Ще има някакви секунди разлика в полза на по-леко тяло. В идеални условия. Като се предполага че ще успееш да свалиш само мазнини без да свалиш никакво мускулно тегло, за да си запазиш същата сила.

До тук добре.

В реалния живот не всичко опира до хронометъра. И не всичко е катерене. А пък аз, примерно, секунди въобще не гледам, не се състезавам, не ме интересува. Харесва ми разликата в това как се възприема колелото. И личният ми опит е, че минус две кила от колелото дава огромна разлика в това как се усеща като го караш. Говоря за движение, динамика, маневреност, потеляне, спиране. Това не се определя от сланинката. Знам, зависи от кои компоненти е свалено теглото, и това е коментирано вече във форума. Исках да кажа, че като сваля 2кг от себе си няма да промени как се усеща колелото.

Малко оф-топик, но това лято бях 75кг на 183см ръст, и честно казано, не искам да отслабвам повече от това. В крайна сметка за някой ще дойде и този момент, в който е по-лесно да си купи по-леко колело, от колкото да топи мазнини :)
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Въпрос за избор на рамка

Мнениеот ммк » Пет Дек 30, 2022 5:31 pm

Alexi написа:И после 100 килограмовия Борис Първанов ги гази по състезанията с 16 килограмовия си байк :D


Не разбирам какво общо има това с темата :) може би е опит да се правиш на остроумен или да дразниш , но е крайно неуместно. Всъщност винаги има някой дървен философ, който като няма какво друго да каже казва 'ама еди кой си прави нещо по-добре от тебе' или нещо от сорта и го ползва като аргумент, че ти не си прав .... Не е проблемът в тебе Alexi, дразнители много, както и специалисти по всички въпроси, намерил си поле за изява тук, продължавай да ни забавляваш ... не знам защо се връзвам да ти отговарям дори, правилното е игнор и толкова :)

Човека пита за карбонова рамка - намериха се хора да му кажат, че не е ок, че не е ок за твърдак, че е по-добре 140-ка алуминий, че ще го задминават по състезанията и тн ... разбира се в Перник като питаш нещо за e-tron quatro винаги ще има кой да ти каже 'земи си голф или бимер тройка дизел батка, не се занимавай с тия педерастии.... ' толкова по темата ;) весели празници и повече каране догодина :beer:
ммк
 
Мнения: 71
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Сря Май 09, 2018 10:15 am

Re: Въпрос за избор на рамка

Мнениеот Alexi » Пет Дек 30, 2022 5:53 pm

всеки болен от тази болест с олекотяването ги чува тия неща ,и ти не си изключение - свиквай .. диагнозата е тежка а лечението - дълго ,а често и невъзможно :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Въпрос за избор на рамка

Мнениеот Вилката » Вто Яну 03, 2023 9:19 am

Щом в раздел крос-кънтри и тема за карбонов твърдак ти говорят за 15 кг алуминий и сланина, значи си на прав път! :D
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Предишна

Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта