Търся мнение за няколко шока

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Търся мнение за няколко шока

Мнениеот _SoRa_ » Вто Мар 01, 2022 10:24 pm

С продавача се разбрахме за цената и плащането ( с Пейпал). Но иска да не изпращам парите като "за семейство и приятели" а "Purchase
Get a refund for eligible items" Разноските са 6 евро. Има ли начин да са за моя сметка или да ги прибавя към другата сума? :offtopic:
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Търся мнение за няколко шока

Мнениеот protiven » Вто Мар 01, 2022 11:20 pm

Трябва да ги добавиш. Можеш да ползваш калкулатор като този: https://www.salecalc.com/paypal?p=66&l= ... =0&m=0&c=0 за да видиш точната сума, която трябва да платиш, за да може продавача да получи колкото сте се договорили.
Аватар
protiven
 
Мнения: 351
Рейтинг: 1427
Регистриран на: Вто Апр 01, 2014 7:57 am

Re: Търся мнение за няколко шока

Мнениеот _SoRa_ » Сря Мар 02, 2022 7:38 am

https://1001-bike-parts.com/bg-product- ... -3948.html Такъв комплект ли ще ми е необходим?
Шока е уреден, само остана да пристигне :beer:
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Търся мнение за няколко шока

Мнениеот jayblack » Сря Мар 02, 2022 9:33 am

_SoRa_ написа:https://1001-bike-parts.com/bg-product-details-3948.html Такъв комплект ли ще ми е необходим?
Шока е уреден, само остана да пристигне :beer:

Мисля, че да, но е хубаво да премериш сегашните, за да си на 100% сигурна.
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 510
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Търся мнение за няколко шока

Мнениеот _SoRa_ » Сря Мар 02, 2022 9:36 am

За целта предполагам най-добре ще е да ги измеря когато сваля старият шок.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Търся мнение за няколко шока

Мнениеот Вилката » Сря Мар 02, 2022 9:37 am

Ако не са разлуфтени, могат да се ползват и старите бушинги.

Edit: Не съм много сигурен дали от DT-то ще станат, но при много шокове са съвместими. Пак трябва да се замери.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Търся мнение за няколко шока

Мнениеот Bi11y » Сря Мар 02, 2022 10:14 am

_SoRa_ написа:С продавача се разбрахме за цената и плащането ( с Пейпал). Но иска да не изпращам парите като "за семейство и приятели" а "Purchase
Get a refund for eligible items" Разноските са 6 евро. Има ли начин да са за моя сметка или да ги прибавя към другата сума? :offtopic:


Имай в предвид ,че когато искат да е за приятел нямаш протекцията на пейпал - ако нещо не е ок няма да ти възстановят парите ...
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Търся мнение за няколко шока

Мнениеот jayblack » Сря Мар 02, 2022 10:58 am

Вилката написа:Ако не са разлуфтени, могат да се ползват и старите бушинги.

Edit: Не съм много сигурен дали от DT-то ще станат, но при много шокове са съвместими. Пак трябва да се замери.

Oт това DT не стават за жалост
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 510
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Търся мнение за няколко шока

Мнениеот Alexi » Сря Мар 02, 2022 11:14 am

keel написа::dontknow:
Какви са тия лирични отклонения не разбирам.
Рамката ми дойде с такива втулки, такива втулки все още се продават навсякъде, не е нещо което е импровизирано решение.
Не е единстената рамка или шок които съм карал с такива втулки.
Пак казавам, тона ти е неадекватен.

импровизирано и евтино решение е ,което компрометира работата на шока .. на тия "втулки" твоите може ли да посочиш къде се извършва лагеруването .. защото втулката на фокс представлява плъзгащ лагер при който вътрешния стоманен ( или алуминиев ) цилиндър се движи в тефлоновата част с ниско съпротивление на триене и висока износоустойчивост ,влаго и прахозащитеност ( има и О-пръстени за тази цел ) ... при твоите "втулки" алуминиевата част най вероятно е плътно и неподвижно набита в ухото на шока и се върти спрямо болта който съоветно не трябва да е прекалено стегнат .. а ако въртенето се извършва спрямо ухото на шока ( както трябва да бъде ) имаш триене алуминий в алуминий ,то ще се износи след време и шока ще го изхвърлиш ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Търся мнение за няколко шока

Мнениеот keel » Сря Мар 02, 2022 9:00 pm

Alexi написа:плътно и неподвижно набита в ухото на шока.

Да така е :D
Ще те оставя сам да разбереш колко не си наясно - виждам че се интересуваш и имаш доста информация, просто оставяй и място за съмнение че не всичко знаеш и не се изказвай като сноб.

Малко и по темата - DT Swiss обикновено ползват сферични лагери и ушите са по-голям размер от масовите амортисьори (може би беше 16мм).
Последна промяна keel на Сря Мар 02, 2022 9:05 pm, променена общо 1 път
Аватар
keel
 
Мнения: 125
Рейтинг: 1384
Регистриран на: Сря Юли 14, 2010 3:02 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Търся мнение за няколко шока

Мнениеот Alexi » Сря Мар 02, 2022 9:04 pm

не ми отговори на въпроса ,къде се извършва лагеруването .. като не съм наясно обясни ми :evil:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Търся мнение за няколко шока

Мнениеот Georgi_89 » Нед Мар 06, 2022 10:50 am

Alexi написа:кое точно предлагаш да изработи стругаря и откъде ще вземеш останалите части ?
Изображение

100лв за втулки? Чуваш ли се изобщо какви ги говориш? :D :D :D
Да, точно всеки стругар може да направи абсолютно всичко показано на снимката.
Georgi_89
 
Мнения: 120
Рейтинг: 1033
Регистриран на: Вто Мар 25, 2014 8:10 pm

Re: Търся мнение за няколко шока

Мнениеот Georgi_89 » Нед Мар 06, 2022 10:55 am

keel написа:100 лв за втулки!?
Всеки стругар може да ги изработи в пъти по-евтино.
Да не говорим че може да изработят и с изместена ос, ако искаш да правиш леки корекции в геометрията.

Човека явно е свикнал да плаща като поп, но иначе ходи да обеснява на хората кои части колко стари били, колко били стрували. Иначе раздава втулки за по 100лв :D , които всеки стругар може да направи. Добре че познавам стругар който ми направи моите за 15лв+материала.
Georgi_89
 
Мнения: 120
Рейтинг: 1033
Регистриран на: Вто Мар 25, 2014 8:10 pm

Re: Търся мнение за няколко шока

Мнениеот NASIO » Пон Мар 07, 2022 12:40 am

Не е въпроса до плащането като поп а с кое може да се прави компромис и с кое не. С лекота се хвърлят луди пари за карбонови рамки и "цъкащи" главини защото така е модерно и инстаграмско, но като се стигне до обслужване и почваме със стругарите. Стругар може и главина да устърже или лапа, но си ги купувате като попове нали. Всеки сам си преценява възможностите и къде да се разточителства и къде да пести. И когато си купим поредната съсипана от калпава подръжка рамка от фейс групите, можем само да мечтаем предишния и собственик да беше дал 100лв за втулки. Иначе обратното е да си купим кола за 100 000лв за да сме гъзари пред мола и да и сложим дискове TRW за 50лв парчето, че оригиналните са колкото дизела за цяло лято каране. Аз също съм фен (по принуда) на бюджетните решения, но понякога българина се увлича в мисленето на дребно и тогава стругари правят колела, фелшери правят операции, дюлгери стават кметове а пожарникари...
Go hard or go home...
Аватар
NASIO
 
Мнения: 52
Рейтинг: 1264
Регистриран на: Пет Май 30, 2014 7:03 am

Re: Търся мнение за няколко шока

Мнениеот Bi11y » Пон Мар 07, 2022 8:46 am

NASIO написа:Не е въпроса до плащането като поп а с кое може да се прави компромис и с кое не. С лекота се хвърлят луди пари за карбонови рамки и "цъкащи" главини защото така е модерно и инстаграмско, но като се стигне до обслужване и почваме със стругарите. Стругар може и главина да устърже или лапа, но си ги купувате като попове нали. Всеки сам си преценява възможностите и къде да се разточителства и къде да пести. И когато си купим поредната съсипана от калпава подръжка рамка от фейс групите, можем само да мечтаем предишния и собственик да беше дал 100лв за втулки. Иначе обратното е да си купим кола за 100 000лв за да сме гъзари пред мола и да и сложим дискове TRW за 50лв парчето, че оригиналните са колкото дизела за цяло лято каране. Аз също съм фен (по принуда) на бюджетните решения, но понякога българина се увлича в мисленето на дребно и тогава стругари правят колела, фелшери правят операции, дюлгери стават кметове а пожарникари...

+1 :agree:
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Търся мнение за няколко шока

Мнениеот Gworan » Пон Мар 07, 2022 10:28 am

Хем се радваме най-много като си купим колело нещо ползвано и поддържано в чужбина, защото се предполага че не са песнети пари от поддръжка. Хем пък нещо на нас като потрябва да се смени търсим първо стругар дали може да го направи, или някъде да го рециклират...
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Търся мнение за няколко шока

Мнениеот Вилката » Пон Мар 07, 2022 12:40 pm

Alexi написа:не ми отговори на въпроса ,къде се извършва лагеруването .. като не съм наясно обясни ми :evil:

В случая с направените от стругар втулки, които keel показа, в монтажния отвор на шока се набива DU bushing (eye bushing) и лагеруването става по вътрешната му повърхност, която е специално обработена за износоустойчивост.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Търся мнение за няколко шока

Мнениеот Harka » Пон Мар 07, 2022 12:51 pm

Струва ми се, че говорите за различни неща.

Когато втулките са метални в оригинал и нямат някакви допълнителни екстри като уплътнения, пластмасови капачки и тем подобни, спокойно могат да се направят на стругар, защото и оригиналните също за правени на струг.

В примера, който е дал Алекси обаче, макар и оста със сигурност да може да се направи на струг остава отворен въпроса откъде човек може да си набави останалите части, които служат да компенсиране на разликата в допуските. Предполагам, че не е невъзможно, но в този случай определено ми се струва по-добре човек просто да си купи комплекта.

Иначе и аз навремето съм си правил оси на струг за Iron Horse-a, защото ми беше писнало да чупя оригиналните, които бяха направени от говнолин. Та не винаги купеното е задължително да е по-добро...
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Търся мнение за няколко шока

Мнениеот Вилката » Пон Мар 07, 2022 1:51 pm

Harka написа:В примера, който е дал Алекси обаче, макар и оста със сигурност да може да се направи на струг остава отворен въпроса откъде човек може да си набави останалите части, които служат да компенсиране на разликата в допуските. Предполагам, че не е невъзможно, но в този случай определено ми се струва по-добре човек просто да си купи комплекта.
В тоя случай също може да се изпълни без пластмасовите втулки - те се заменят с DU бушинг и два спейсъра, останалото се запазва - ос и гумени уплътнения. Това не е гето изпълнение, предлага се и от производители на компоненти. Просто последно време производителите предпочитат да ни "товарят" повече с пластмасови втулки, които се сменят на ръка, вместо стария вариант с DU бушинг, за който трябва специален инструмент.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Търся мнение за няколко шока

Мнениеот _SoRa_ » Вто Мар 08, 2022 10:09 am

Аз ще мога ли да се справя със смяната на шока или са необходими повече опит, знания и специфични инструменти?
И два комплекта втулки ли ще ми трябват?
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Търся мнение за няколко шока

Мнениеот jayblack » Вто Мар 08, 2022 11:10 am

_SoRa_ написа:Аз ще мога ли да се справя със смяната на шока или са необходими повече опит, знания и специфични инструменти?
И два комплекта втулки ли ще ми трябват?

Успя ли да измериш сегашните?
Да, два ще ти трябват. Тези трябва да са твоите
Единствено ти трябва менгеме да вкараш втулката, в някои случаи и на ръка става, но силно се съмнявам. Другото е да развиеш два болта и да свалиш стария амортисьор.
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 510
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Търся мнение за няколко шока

Мнениеот _SoRa_ » Вто Мар 08, 2022 6:28 pm

Какво ще кажете за тези?
https://88-components.com/products/shock-bushing-kit/

П.С.
пф... изчерпан.
Последна промяна _SoRa_ на Вто Мар 08, 2022 6:33 pm, променена общо 1 път
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Търся мнение за няколко шока

Мнениеот jayblack » Вто Мар 08, 2022 6:32 pm

_SoRa_ написа:Какво ще кажете за тези?
https://88-components.com/products/shock-bushing-kit/

Първо са изчерпани, второ са за 8мм болт, предполагам твоите трябва да са за 6мм. Но докато не измериш сегашните, няма как да знаем.
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 510
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Търся мнение за няколко шока

Мнениеот Вилката » Сря Мар 09, 2022 9:43 am

Специално за този/тези, които сложиха " - " и на четирите ми мнения в темата, искам да обърна внимание на този комплект:
_SoRa_ написа:Какво ще кажете за тези?
https://88-components.com/products/shock-bushing-kit/
Тук ясно се вижда възможността ефтините пластмаси на Фокс да се заменят с по-здраво изпълнение - DU бушинг с два спейсъра, за което писах по-горе.
Погледнете и списъка с марки шокове, за които може да се ползва - явно има взаимнозаменяемост и не е толкова задължително за Фокс да ползваме само продаваните от Фокс комплекти за над 120 лв за монтаж на един шок.
Погледнете и това - 4 бр. такива плюс 4 бр. О-ринга от магазина ще дойде общо 10-15 лв. Който иска да даде 110 лв. за останалото - две стоманени оси D12,7х22.2 мм - хубаво. Но е добре да знае, че има избор да ги закупи от друг производител на МТБ компоненти, или да си ги поръча при някой по-прецизен стругар.

Не ме притесняват рейтингът ми, не ме ограничава да чета или пиша. Притеснява ме комбинацията самочувствие+невежество. Нелепо е във форум, от който се очаква да получиш съвети, с които да се опиташ да се справиш сам и с по-малко разходи с проблемите, да получаваш съвети да хвърляш нови компоненти, да плащаш пренадути цени и т.н.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Търся мнение за няколко шока

Мнениеот jayblack » Сря Мар 09, 2022 10:18 am

Вилката написа:Специално за този/тези, които сложиха " - " и на четирите ми мнения в темата, искам да обърна внимание на този комплект:
_SoRa_ написа:Какво ще кажете за тези?
https://88-components.com/products/shock-bushing-kit/
Тук ясно се вижда възможността ефтините пластмаси на Фокс да се заменят с по-здраво изпълнение - DU бушинг с два спейсъра, за което писах по-горе.
Погледнете и списъка с марки шокове, за които може да се ползва - явно има взаимнозаменяемост и не е толкова задължително за Фокс да ползваме само продаваните от Фокс комплекти за над 120 лв за монтаж на един шок.
Погледнете и това - 4 бр. такива плюс 4 бр. О-ринга от магазина ще дойде общо 10-15 лв. Който иска да даде 110 лв. за останалото - две стоманени оси D12,7х22.2 мм - хубаво. Но е добре да знае, че има избор да ги закупи от друг производител на МТБ компоненти, или да си ги поръча при някой по-прецизен стругар.

Не ме притесняват рейтингът ми, не ме ограничава да чета или пиша. Притеснява ме комбинацията самочувствие+невежество. Нелепо е във форум, от който се очаква да получиш съвети, с които да се опиташ да се справиш сам и с по-малко разходи с проблемите, да получаваш съвети да хвърляш нови компоненти, да плащаш пренадути цени и т.н.



За мен също са ненужно скъпи въпросните комплекти, но в случая не съм предлагал алтернативи, защото имам наблюдения. Когато колежката си избираше повдигащо колче, трябваше да иде някой да ѝ пробие една дупка в седалковата тръба. ( всеки които притежава бормашина, би се справил), но тя предпочете да си вземе колче с външно окабеляване. Някак си не си представям да ходи да се разправя със стругари. Ако някой знае конкретен човек в Сливен, да ѝ предложи.
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 510
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Търся мнение за няколко шока

Мнениеот _SoRa_ » Сря Мар 09, 2022 2:08 pm

"Здрасти, имаме офсетове комплекти Origin по 34.90 лв бр (за едната страна на шока) и стандартни по 29.90. Комплектите включват и бушинг."
Това ми пратиха като отговор от veloboost.

Днес в сервиза измериха втулките 22x6mm
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Търся мнение за няколко шока

Мнениеот Вилката » Сря Мар 09, 2022 2:44 pm

А на veloboost каза ли им, че става въпрос за 22х6 мм, че хвърлих едно око в сайта им и мярнах двата варианта, дето са ти писали, но все на 8мм.
Тяхната оферта е за комплект с цял бушинг, а не 2 половинки като на Фокс, което вероятно ще направи монтажа по-специфичен. Аз го правя със специален за това инструмент. Става и с менгеме и подходящи размери камъни от гедоре.
Офсет вариантът не ти е нужен, защото рамката ти има офсет функция на шайбите на болта за шока(мисля че го бяха надписали low-high).
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Търся мнение за няколко шока

Мнениеот _SoRa_ » Сря Мар 09, 2022 3:55 pm

Вилката написа:А на veloboost каза ли им, че става въпрос за 22х6 мм, че хвърлих едно око в сайта им и мярнах двата варианта, дето са ти писали, но все на 8мм.
Тяхната оферта е за комплект с цял бушинг, а не 2 половинки като на Фокс, което вероятно ще направи монтажа по-специфичен. Аз го правя със специален за това инструмент. Става и с менгеме и подходящи размери камъни от гедоре.
Офсет вариантът не ти е нужен, защото рамката ти има офсет функция на шайбите на болта за шока(мисля че го бяха надписали low-high).

Да, изрично писах за 22х6 мм.
Ето какво ми отговориха: "Да, ще сложим редуктор от 8мм към 6,да."
Иначе байка ще го дам в сервиза за смяната на шока и монтирането на дропъра.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Търся мнение за няколко шока

Мнениеот keel » Сря Мар 09, 2022 9:21 pm

Май това е най-добрия вариант - давай го в сервиза да го направят както трябва хората.
След това караш и свиркаш.
А темата така и така леко се отклони, ето едно четиво с картинки от FOX за вариантите за монтаж:
https://www.ridefox.com/fox17/help.php?m=bike&id=251
Понеже имаше съмнения за ефективността на вараинт едно от линка - щом FOX слагат нещо на официалния си сайт смятам че е достъчно добро.
Също не разбирам защо някой хора подскачат като чуят стругар - явно не сте виждали как работи и какви неща излизат от ръцете на истински стругар.
На повечето места (особено в чужбина) като се каже стругар се разбира ръчна, специална изработка, че го е изпипала човешка ръка а не го е изплюла машина.
В България имаме предимстото услугите на тези Майстори да са на много изгодна цена.
Аватар
keel
 
Мнения: 125
Рейтинг: 1384
Регистриран на: Сря Юли 14, 2010 3:02 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Търся мнение за няколко шока

Мнениеот NASIO » Сря Мар 09, 2022 11:14 pm

keel написа:Също не разбирам защо някой хора подскачат като чуят стругар - явно не сте виждали как работи и какви неща излизат от ръцете на истински стругар.


Нищо против стругарите но за определени части. Там където имаме лагеруване или триене обаче не ми се струва удачно. При тези части има твърде много фактори предвидени от производителя които ние няма как да знаем. От какъв материал са изработени, с каква грапавост на повърхнината, има ли термо обработка, има ли специфично покритие като циментация наприр за намаляване на триенето и по-висока износоустойчивост... Без яснота по цялата технология на оригиналния елемент, рискуваме да постигнем по-бързо износване или на направената от нас част или на тази с която контактува и икономията да ни излезе доста скъпо. Естествено изключения винаги може да има и дали си струва опита всеки си преценява.
Go hard or go home...
Аватар
NASIO
 
Мнения: 52
Рейтинг: 1264
Регистриран на: Пет Май 30, 2014 7:03 am

ПредишнаСледваща

Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: vaskoms и 34 госта