В търсене на рамка за XC с двойно окачване

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: В търсене на рамка за XC с двойно окачване

Мнениеот the_rookie » Съб Юли 23, 2022 1:56 pm

Gworan , вероято под "някой" с душевните терзания в темата визираш мен та затова ще ти отговоря аз. Конкретните неточности в описанието са две(изключвам спирачките), не една. Едната е гумата, а втората е средното (освен ако не са приспособили BSA CINCH към 24 мм шпиндел на курбела с някакви втулки което ще е абсолютно безмислено)! Отделно изречението "With a single 30-tooth chainring, Shimano’s SLX 1x12 groupset delivers clean, crisp shifting across a 12-speed 10-51 cassette. From technical descents to steep climbs, the huge 510% range means you’ll always find the right gear for any gradient." създава измамното усещане че ще получиш и курбел различен от настоящия (по-добър откъм тегло и възможности) в тон с останалото от задвижването! Предполагам споделяш виждането ми че значението на думички като "доверие,отговорност,приципи" имат съдбоносно отношение към всяка една област от битуването ни , и девалвация на абстрактните ни представи за тях дори с незначителни поводи като кокретния случай , няма да доведат до нищо по-добро. Не мисля че печалба на ръба на измамата ще донесе дългосрочни позитиви за някоя от страните в процеса.
_SoRa_ написа:За мен лично няма драма. За спирачките очаквах, че ще са Sram (бях питала съпорта за тях).
Чисто в ценово отношение Sram db8 са като 6120, т.е. струват 200 евро.
Хубаво е canyon да синхронизират информация, която представят чрез снимки на частите и посочените в описанието.
Да, драма няма - има толерирана от нас заблуда с цел печалба! Вече е безспорен факт ,че 5к не са достатъчни за информациона лоялност, нещо за което загатнах преди покупката.
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: В търсене на рамка за XC с двойно окачване

Мнениеот Bi11y » Пон Юли 25, 2022 2:48 pm

Докато са нови нежеланите части - свалят се и се продават в olx/bazara на първия който даде пари...
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: В търсене на рамка за XC с двойно окачване

Мнениеот _SoRa_ » Съб Авг 06, 2022 1:54 pm

Изображение

Първите ми впечатления са леко смесени. От към катерене нямам никакви забележки. Имам проблем при спускането. Не знам как точно да го обясня. Не се чувствам така сигурна докато преминавам през дадено препятствие. Със Скот-а минавах без никакви задръжки и колебания. Може би Каньона ми идва малко по-къс. :dontknow:
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: В търсене на рамка за XC с двойно окачване

Мнениеот martin.radev » Съб Авг 06, 2022 5:13 pm

Едва ли е по-късо, поне мен ме съмнява колкото и да са Кениън консервативни в геометрията - все пак е 2022 модел, измери ги от предната до задната ос.

Поздрави, за колелото изглежда чудно и според мен Сливенския Балкан си иска Треил байк за да му се насладиш пълноценно :)
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: В търсене на рамка за XC с двойно окачване

Мнениеот _SoRa_ » Съб Авг 06, 2022 6:37 pm

Не знам как точно да опиша кое не ми приляга. Кормилото нещо ми е странно. С малко по-голямо издигане не знам дали ще ми е по-удобно. Сегашното е с 10мм издигане.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: В търсене на рамка за XC с двойно окачване

Мнениеот martin.radev » Съб Авг 06, 2022 7:19 pm

Покарай го малко повече, и хем ще му свикнеш, хем ще разбереш кое те дразни ;)
На сайта пише 5 % издигане (Флатбар), това си е гадно кормило според мен, но виж след няколко карания дали няма да му свикнеш, а и да опознаеш колелото така да се каже.
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: В търсене на рамка за XC с двойно окачване

Мнениеот v85 » Съб Авг 06, 2022 9:45 pm

_SoRa_ написа:Изображение
Може би Каньона ми идва малко по-къс. :dontknow:

Според мен, като гледам снимката, лапата е странно къса. Също може и да идва малко ниско кормилото, което води до по-приведена (спортна) стойка и оттам при спускане да идва дискомфорта, но едва ли е това
v85
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Май 16, 2022 1:28 pm
Местоположение: Варна

Re: В търсене на рамка за XC с двойно окачване

Мнениеот Bi11y » Нед Авг 07, 2022 9:30 am

v85 написа:Според мен, като гледам снимката, лапата е странно къса. Също може и да идва малко ниско кормилото, което води до по-приведена (спортна) стойка и оттам при спускане да идва дискомфорта, но едва ли е това


Лапата си е ок - нормална за геометрията на велосипеда.
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: В търсене на рамка за XC с двойно окачване

Мнениеот Harka » Нед Авг 07, 2022 11:52 am

_SoRa_ написа:Имам проблем при спускането. Не знам как точно да го обясня. Не се чувствам така сигурна докато преминавам през дадено препятствие. Със Скот-а минавах без никакви задръжки и колебания.

Може ли да е от различния размер колела? Каньона е 27.5, а Скота беше 29, нали? Или аз се бъркам нещо.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: В търсене на рамка за XC с двойно окачване

Мнениеот _SoRa_ » Нед Авг 07, 2022 12:40 pm

Първоначално и аз си помислих за това, но такава голяма разлика в усещането... :dontknow: При Скот-а бях махнала всички спейсъри под лапата за да може да е максимално ниско. Ще се постарая да измеря разстоянието от гумата до кормилото и да сравня с Каньон-а.
Но усещам разлика и в самото усещане, самата позиция като седна на седалката. А тя ми се струва, че няма да е заради различния размер на колелата.
Дано поне идните събота и неделя имам възможност покарам, че нещо нямам късмет.
Като се сетя през какви места минавах със Скот-а сега даже не си и помислям да се спусна оттам с новият байк. :crap:
Надявам се с времето да разбера кое точно не ми допада и да го променя така, че да карам без притеснения. Само знам, че е в предната част на велосипеда.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: В търсене на рамка за XC с двойно окачване

Мнениеот Alexi » Нед Авг 07, 2022 1:25 pm

иска се свикване .. според мен този велосипед гази доста повече от скота ти - и като ход на окачването , и като геометрия .. мен на снимките ми изглежда доста къс направо детински но ти вероятно си преценила добре кой размер да си купиш .. щерката е 1.50 в момента и кара по голяма рамка от тази ,следващата ще е дори 1 размер отгоре
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: В търсене на рамка за XC с двойно окачване

Мнениеот _SoRa_ » Нед Авг 07, 2022 2:28 pm

За определяне на размера използвах калкулатора даден в сайта. Не съм и висока (162 см.). 29 са вече размер М. S-ката доколкото си спомням идваше по-дълга с около 2 см от Скот-а.

Мисля, че имам останала 70 мм лапа и ще пробвам с нея как е.
Да, време се иска да свикна, но пусто нямам късмет: седмица преди да дойде новият байк си отрязах върха на единият пръст и три седмици чаках да зарастване дотолкова, че да не изпитвам болка при най-малък допир.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: В търсене на рамка за XC с двойно окачване

Мнениеот the_rookie » Нед Авг 07, 2022 2:55 pm

Несигурноста ти идва от разпределението на тежеста върху осите , размера на гумите и по-малкия офсет на средното! При Скота базата е по-къса, челния ъгъл е по-голям ,средното е по-ниско, така тежеста е по-равномерно разпределена между предно и задно колело. Сега имаш по-разтоварена предница (за сметка на задницата) и вероятно по-висок център на тежеста. Може би и окачването се нуждае от още малко настройка за пълноценото му използване. Вероятно ще се свикне до някакво положение! :dontknow:
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: В търсене на рамка за XC с двойно окачване

Мнениеот _SoRa_ » Нед Авг 07, 2022 4:10 pm

О, именно така се чувствам. Сякаш цялата ми тежест се прехвърля върху кормилото/предницата. Това ми създава усещането, че ще се преметна напред колкото и да изнасям тялото си назад.
Ще сложа по-дълга лапа. Но дали ако сложа всички налични спейсъри (2х5 мм) под лапата или кормило с по-голямо издигане (20-30) ще балансира нещата? Какво мога да направя, освен че трябва да привиквам и да се уча?
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: В търсене на рамка за XC с двойно окачване

Мнениеот Alexi » Нед Авг 07, 2022 4:18 pm

с по дълга лапа това усещане ще се влоши според мен .. я направи една снимка както си се качила на велосипеда .. Роки бъркаш се ,средното не е по ниско на скота - да не забравяме ,че е 29ка .. също така масата е по неравномерно разпределена ,предимно седиш на задната гума - която тенденция вече е архаична ,по новите велосипеди си по изнесен напред и тежестта е по добре разпределена между осите но седиш по близо до предната ос точно това усещане и е странно на Сора но ще свикне
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: В търсене на рамка за XC с двойно окачване

Мнениеот Harka » Нед Авг 07, 2022 5:02 pm

_SoRa_ написа:О, именно така се чувствам. Сякаш цялата ми тежест се прехвърля върху кормилото/предницата.

Така и трябва да бъде. Колело с малък челен ъгъл се кара "яхнал" кормилото. Ти правиш точно обратното явно:
Това ми създава усещането, че ще се преметна напред колкото и да изнасям тялото си назад.

което води до това, че предницата ти остава без грам сцепление.
Ще сложа по-дълга лапа. Но дали ако сложа всички налични спейсъри (2х5 мм) под лапата или кормило с по-голямо издигане (20-30) ще балансира нещата? Какво мога да направя, освен че трябва да привиквам и да се уча?

Според мен всяко едно от тези неща е контрапродуктивно всъщност. Прав е Алекси, трябва да свикнеш да стоиш по-изнесена напред.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: В търсене на рамка за XC с двойно окачване

Мнениеот _SoRa_ » Нед Авг 07, 2022 5:38 pm

Изображениеhttps://thesawmillgrill.com/

Т.е. проблема е в мен, в това, че не съм свикнала с велосипеда :smokin:

Все още не успявам и да настроя вилката и шока. Имам две помпи и двете показат различни данни. Рибаунда също не съм го пипала.
Едната помпа показва 150psi, другата 130. Сага е 30 мм. на шока, което сякаш е много.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: В търсене на рамка за XC с двойно окачване

Мнениеот Alexi » Нед Авг 07, 2022 5:58 pm

30% Имаш предвид вероятно ,30мм ако е сага това е адски много .. според мен тази рамка ти е къса ,ако това ти е позицията си доста изправена но това би трябвало да ти помага при спускане и да е по тегаво на изкачване а не обратното
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: В търсене на рамка за XC с двойно окачване

Мнениеот Bi11y » Нед Авг 07, 2022 6:15 pm

Според мен е 30мм сага - много изсипано назад седи според мен ,някак странно.

Аз лично винаги предпочитам един размер по-голяма рамка от препоръчания за да сложа по-къса лапа.
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: В търсене на рамка за XC с двойно окачване

Мнениеот evilzet » Нед Авг 07, 2022 9:21 pm

Ем на ви мода на къси рамки и лапи. И за мен е странно изправена кака Сора, ама.
Я сложи 80мм лапа да видим как е...
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: В търсене на рамка за XC с двойно окачване

Мнениеот the_rookie » Нед Авг 07, 2022 9:37 pm

_SoRa_ хубава фланелка , а относно позицията снимката създава грешна представа щото има голямо изкривяване на перспективата! Със съжаление обаче отбелязвам че в следващия размер рамка би се чувствала по-комфортно!
Alexi ,разликата в радиусите между 62-584 и 57-622 е под 19 мм.(не откривам точни данни!) , а в офсета е около 22 мм. (пак не откривам точните данни!). Курбела е 170 срещу 165. Като цяло позицията на торса при Скота е по-ниска и приведена което сваля и измества напред общия център на тежеста. Проблема при _SoRa_ (макар и не ясно формулиран) вероятно идва от по-изразения pitch от изправената позиция вдигаща центъра на тежеста и прехвърляща го назад . Донякъде макар и противоречиво, дълга лапа , седалка назад и правилно настроено окачване плюс адаптация към новата реалност може да подобрят нещата. Просто трябва да опита оставащите възможности.
И една малка бележка за употребата на думата "архайчен" ! Използването и в истинския смисъл, за нещо което принадлежи на историческа епоха, далеч отвъд живата памет- очевидно тук е неточно!
Последна промяна the_rookie на Нед Авг 07, 2022 10:35 pm, променена общо 1 път
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: В търсене на рамка за XC с двойно окачване

Мнениеот _SoRa_ » Нед Авг 07, 2022 10:08 pm

Фотографа е на почти 9 г. и това беше най-добрата снимка от десетките направени.

Все съм си мислела, че по-малък размер рамка е много по-добър вариант от по-голям такъв ... а то :( Ама че каръщина.
Тези дни ще сложа по-дългата лапа. Седалката вече я дръпнах максимално назад. Регулирах шока според данните на фокс предоставени в сайта им (11 мм саг).
Ако и това с лапата не помогне не знам как изобщо ще се адаптирам?
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: В търсене на рамка за XC с двойно окачване

Мнениеот Alexi » Пон Авг 08, 2022 7:05 am

ОЛХ може да адаптира всеки велосипед към даден ( друг ) човек :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: В търсене на рамка за XC с двойно окачване

Мнениеот pascoff » Пон Авг 08, 2022 12:49 pm

Като гледам снимката размера е ОК. Виждам, че между коляното и кормилото имаш не по-малко от педя разстояние (което е моя начин да преценя дали размера е добре). От тук насетне определено геометрията диктува усещането. При катерене предполагам нямаш проблем а само при спускане. Позицията на тялото е предвидена да бъде по-напред и аз имах/м същия проблем. 20 години съм карал изнесен назад и ми е много трудно да превключа и да легна напред и да дам тежест на предницата. В противен случай тя олеква и сцеплението се губи. Пробвай при каране на долу да сгънеш лактите и да изпънеш малко краката. В началото е страшно точно заради усещането, че ще ще се преметнеш напред, но не го мисли, ще свикнеш.

Не мисля, че по-дълга лапа ще подобри нещата. Може би кормило с по-високо издигане или с по-малко backsweep. И/или всички спейсъри под лапата. Това малко ще влоши позата при катерене, но може да помогне за педиода на свикване (с изнасяне на тежеста напред). После може да си ги върнеш.
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: В търсене на рамка за XC с двойно окачване

Мнениеот Alexi » Пон Авг 08, 2022 1:39 pm

Сора я удари една рулетка по хоризонтала да проверим дали ТТе отговаря на даденото на сайта ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: В търсене на рамка за XC с двойно окачване

Мнениеот _SoRa_ » Пон Авг 08, 2022 3:30 pm

Първо ще сложа всички спейсъри под лапата. Ако още усещам несигурност ще купя кормило с 30 мм издигане. Но на мен 12 градуса извивка назад ми е добре. Сега съм с такова кормило (с 9 градуса няма разлика в усещането, че съм прекалено напред към кормилото). Дали няма да се наложи да сложа 60-70 мм лапа или ако остана с 50 мм да търся такава с по голям градус на издигане (10 например)?

Днес се сетих да измеря разстоянието от средата на седалката до болта на тапата и беше 52 см.
Сега като се прибера пак ще измеря дали е толкова.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: В търсене на рамка за XC с двойно окачване

Мнениеот Alexi » Пон Авг 08, 2022 3:36 pm

от болта на тапата но до колчето по хоризонтала
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: В търсене на рамка за XC с двойно окачване

Мнениеот Harka » Пон Авг 08, 2022 3:46 pm

@_SoRa_:

Струва ми се, че правиш грешката да се опитваш да докараш геометрията на сегашното си модерно АМ колело до тази на старата ти натокана и вече олдскуул ХС бегачка. Ами няма как да стане. Моето мнение е, че трябва да оставиш всичко както си е сега, да покараш няколко месеца, да се опиташ да напаснеш стила си към новата геометрия и едва след това да мислиш за някакви промени, ако въобще има нужда още от такива.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: В търсене на рамка за XC с двойно окачване

Мнениеот pascoff » Пон Авг 08, 2022 3:48 pm

Harka написа:@_SoRa_:

Струва ми се, че правиш грешката да се опитваш да докараш геометрията на сегашното си модерно АМ колело до тази на старата ти натокана и вече олдскуул ХС бегачка. Ами няма как да стане. Моето мнение е, че трябва да оставиш всичко както си е сега, да покараш няколко месеца, да се опиташ да напаснеш стила си към новата геометрия и едва след това да мислиш за някакви промени, ако въобще има нужда още от такива.


:beer: :agree:
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: В търсене на рамка за XC с двойно окачване

Мнениеот Bi11y » Пон Авг 08, 2022 5:20 pm

По-високо кормило не съм убеден ,че помага . По-скоро минаване назад спрямо кормилото - това става с по-дълъг велосипед.
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта