Drag Hardy 9.0.. или къде изчезнаха велосипедите?

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Drag Hardy 9.0.. или къде изчезнаха велосипедите?

Мнениеот head_up » Пон Авг 01, 2022 10:49 am

Здравейте. Тия дни ме осени идеята да си взема малко по-читаво велосипедче. Тоя път с идеята освен за из града и близката околия - да мога да отскоча и по някоя черна пътека уикенда за разходка из планината, има такива доста наоколо. Като цяло не много сериозно начинание, просто да подишам прахоляк в гората без страшни спускания и патаклами, лежерно такова едно. И започнах да разглеждам какво има по магазините...
Останах меко казано "треснат с мокър парцал". Явно има проблем с доставките на части. Хубаво, криза. Позагледах Drag Hardy 9.0, като последен в серията си, нещо такова ми трябва на мен. Ми нещо не е както трябва с компонентите.. ако сравня с Pro 2019 версията, която ми допада, 9.0 и по-долните х.0 са зле. Разбира се Pro 2019 няма по магазините. И да искам да доплатя отгоре - няма как да взема нещо що годе читаво, просто няма. Дори опитах да намеря по онлайн магазините някой трек, скот.. нещо.. ама то "разпродадено/изчерпано", основно спринтове, кросове.. толкова. Дайте някакъв акъл - искам ли да взимам 9.0-та и има ли алтернативи в бюджето до 1500-1600? За някой лев нагоре няма да се стискам, ама за тия цели не мисля да наливам много-много пари.
head_up
 
Мнения: 65
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Юли 04, 2011 6:56 pm

Re: Drag Hardy 9.0.. или къде изчезнаха велосипедите?

Мнениеот Bi11y » Вто Авг 02, 2022 7:58 am

Ако 1100 лв ти е бюджета нямаш почти никакъв избор сред новите велосипеди... Вземай каквото то допада на визия.
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Drag Hardy 9.0.. или къде изчезнаха велосипедите?

Мнениеот head_up » Вто Авг 02, 2022 8:46 am

@Bi11y, не ми е това бюджета. Написал съм, че примерно ми се дават до 1500-1600 +/- някой лев, ако си заслужава разликата. Вероятно hardy-то в pro варианта (ако го имаше сега) би бил някъде там в цената. Ама го няма. Та ако ти е удобно - дай предложения какво да заглеждам от наличното на пазара без да се изхвърляме?
head_up
 
Мнения: 65
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Юли 04, 2011 6:56 pm

Re: Drag Hardy 9.0.. или къде изчезнаха велосипедите?

Мнениеот Bi11y » Вто Авг 02, 2022 10:05 am

https://dragzone.bg/velosipedi/planinsk ... maxxis-blk

https://niko.bike/product/trek-x-caliber-7-2021/

Почти няма никакъв избор - както си забелязал. Ако не ти е спешно изчакай байкцентъра да заредят - трябва да ги питаш кога очакват наличности...
https://www.bikecenter.bg/velosipedi/pl ... me-103116/

Другия вариант е употребяван велосипед - има почти нови понякога.
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Drag Hardy 9.0.. или къде изчезнаха велосипедите?

Мнениеот head_up » Сря Авг 03, 2022 10:07 am

Така е, изборът е ограничен, усеща се и не вярвам това да се подобри в близката половин-една година.
Тригера го загледах, но както се досещаш - не съм карал 29ка, и не съм имал велосипед с две плочи на средното. До колкото мога да преценя липсата на най-голямата плоча е напълно ок за XC, а гледам масово са само с една - има логика нагоре и в пресечен терен друго да не е нужно, надолу на кой му пука? Но на мен основното предназначение ми е придвижване/раздвижване из града, гората е за уикенда и няма да е нещо тегаво, по-скоро разходка по пътеките (стига лежане в хамаците).
Това беше и причината да потърся първо Pro версията на Hardy, видя ми се да предлага достатъчно от всичко, балансирано. От тази гледна точка - тригера може би не е подходящ? Или като цяло може би XC не най-правилния тип велосипед, който да търся?

Edit:
Сега като гледам предавателните числа всъщност не е зле, разликата е 0.5 за "най-бързата". Бихте ли казали какво трябва да е предавателното число при 29ка, за да е комфортно при движение в града и какво за планината? За авалт на дълго ясно, че няма как да става.
head_up
 
Мнения: 65
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Юли 04, 2011 6:56 pm

Re: Drag Hardy 9.0.. или къде изчезнаха велосипедите?

Мнениеот stealth » Сря Авг 03, 2022 11:26 am

Няма да имаш проблеми с 29-ката. Щях да кажа, че на хубавото бързо се свиква, но тук дори няма усещане за свикване - качваш се и караш.
За по-малкото плочи отпред положението е същото. Първоначално се бях насочил към тригера, който беше с 2х11, но в крайна сметка взех колело с 1х11 и в града съм нямал нужда от повече скорост. На дълго каране по асфалт липсват по-леки предавки, но пък на мен това не ми е приоритет и не ми липсва.
stealth
 
Мнения: 68
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Пет Апр 19, 2019 6:32 pm

Re: Drag Hardy 9.0.. или къде изчезнаха велосипедите?

Мнениеот SciroccoGT » Сря Авг 03, 2022 11:38 am

Здравей,
Не съм особено компетентен по темата, но скоро минах по този път и ще си позволя да изкажа мнение.
Та преди около 2 месеца започнах и аз да търся велосипед с подобни изисквания, като теб... започнах и аз да се оглеждам в Hardy 9.0 и други подобни
в бюджет около 1200лв., като бързо разбрах, че ще се вдигне малко сумата и избора е ограничен. Имах същата дилема с 29" размера, понеже и аз нямах
допир с него, а и не съм особено едър и/или агресивен карач. Чудех се също и за скоростите... дали 1х и 2х ще са Ок за мен. Целта на колелото и при мен е
доста градско на къси разстояния предимно и от време на време по пъеки и черни пътища. И така, като цяло всичко, което те тормози теб сега ме тормозеше
и мен докато избера нещо. В крайна сметка се спрях на Trigger 3.0 и бързо осъзнах някои предимства и недостатъци.
Направих консултация с хората тук (по-долу ще пусна линк към моята тема), консултирах се и с мой познат работещ в DragZone преди да избера.
Разбрах, че в бюджета до около 1500лв. няма как да получиш нещо кой знае какво, но определено за целите на начинаещ е предостатъчно. По думите на
моя познат (не потвърдена информация), скоро се очаква да има някакви наличности на Hardy 9.0 (може би след месец). И така след всичкото чудене
избрах Trigger 3.0, понеже е по-нов модел, влизаше в бюджета, имаше наличност на моя размер и до колкото разбрах е по-подходящ, като рамка за надграждане в бъдеще.
Както е видно размера 29 вече се е наложил като стандарт за всички МТБ от М-размер нагоре. Само малките размери рамки са 27.5. Та след около месец вече
каране, бих казал че 29-ката си е екстра и никак не ми е зле с нея. Само малко трудно стигам земята, като спра на кръстовище примерно :D , понеже държа
седалката високо, за да ми е ок при педалиране по баирите.
Определено скоростите 3х9 са излишни !!! В 99% от карането ми съм на средния венец отпред, както по баирите нагоре, така и при спускане по пътеки,черни пътища и градско.
Ако сега трябваше да избирам, бих търси нещо, като 1х11 или 2х10 (1х12 май излиза скъпо). За догодина със сигурност ще минавам на 1х. За сега ще си го карам така.
Кормилото на Trigger-a за мен е ужас... разбрах го от първия ден, но за друг човек, с друга анатомия, може да си е удобно. Trigger-a който ти си пуснал в линка е със същото
кормило, като моя. Това беше първото, което смених, заедно с 35мм лапа и сега вече имам комфорт при по-дълги карания, без да ми изтръпват китките.
Педалите се разтропаха след 2 излизания по черни пътища, но ги почистих, смазах и регулирах и за сега са Ок.
Почти всички компоненти съм проверил и настроил след покупката, понеже не съм от голям град със сервиз или представител на фирмата. Поръчах го онлайн и всичко
искаше настройка, за да заработи прилично. Това го казвам, за да го имаш предвид при покупка и ако може да го вземеш на място, където да ти го настроят.
И така ... изписах всичко това, за да обобщя, че както вече са казали опитните хора тук, за тия пари си харесваш цвят и наличност и си караш с кеф :D
Ако има тенденция да караш доста и да искаш все повече от колелото, по добре да се купи възможно най-добрия монтаж (комплектовка) още в началото,
но и с по-бюджетните решения ще можеш да си караш безпроблемно спрямо описаните от теб нужди.
Аз след няколко карания разбрах, че все повече ми се кара по черните пътища и гори, та започнах да си правя планове за бъдещи подобрения. Но и без подобрения,
колелото си е перфектно за всичко, за което ми трябва. От както го имам не съм се качвал на колата, освен при дълго пътуване и по-сериозен багаж. :8D:
Ето линк към темата ми: https://forum.mtb-bg.com/viewtopic.php?f=30&t=199177

Поздрави и успех в търсенето! :beer:
SciroccoGT
 
Мнения: 49
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Юни 24, 2022 12:37 pm

Re: Drag Hardy 9.0.. или къде изчезнаха велосипедите?

Мнениеот neptune » Сря Авг 03, 2022 1:18 pm

Аз също скоро минах по подобен път и също бях до известна степен объркан от пазара, какво се предлага и как и от къде да го намеря.

За нови велосипеди, каквото съм чел от по-опитните колеги във форума, често се поръчват велосипеди от чужбина особено, когато се говори за такива във среден до висок клас.

Аз също като теб бях в бюджета около 1300-1700 и бързо разбрах, че няма да си намеря нов велосипед или поне не такъв какъвто аз искам. За това прибегнах към употребявани велосипеди и прекарах доста часове в ОЛХ. Естествено това беше съпроводено с доста досадни понякога разговори с хора, които отдавна нямат наличен велосипед или просто не отговарят със седмици.

В крайна сметка намерих една обява за Kona Park Operator (2014-5): https://bikemarkt-images.mtb-news.de/ls ... -large.jpg

Спазарих го за 1300 лева, като колелото се оказа изключително запазено и с един бърз ремонт за 90 лева стана ама наистина като ново. До колкото знам цената му е била приблизително 6000 лева през 2016, сума която аз просто не бих могъл да си позволя за ново колело.

Като цяло колелета втора ръка са истинската оферта, особено като имаме предвид какви са цените на пазара за планински вело-та, просто трябва да имаш търпение и да знаеш как вървят различните компоненти и ремонти. :beer:
neptune
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юли 21, 2022 12:06 pm

Re: Drag Hardy 9.0.. или къде изчезнаха велосипедите?

Мнениеот head_up » Пет Авг 05, 2022 9:47 pm

Добреее, изписах един ферман, кликнах "изпрати" и форумът учтиво ми посочи среден пръст с "Ай логни се пак.."
Съжалавам за забавянето, времето напоследък не ми остава мног. Накратко..
Благодаря на @stealth - съгласен съм вече за 29-ката, това ще е.
@SciroccoGT - твоята тема ми помогна доста, хубаво е да знам, че не съм само аз с чуденката на главата, и се ориентирах горе-долу по твоя път.
@neptune - втора ръка.. трудно, и там нещата не са по-добре от ново. Тия дни пак походих по магазините - впечатленията се затвърждават, а вече и сериозни марки се излагат с компоненти като Tourney и Altus на велосипеди, където Deore изглежда напълно нормално. Цените са странни, нетипични за такова оборудване, а предполагам скоро няма да се подобри положениет.
И така нещата пак опряха да Drag. След като Pulse, Oryx и RAM вече не са активни, не остана много опции за около тоя бюджет и по-читава окомплектовка. Cube не виждам нещо в бюджета да става, Specialized не е по-различно положението. Масово с компоненти с класи надолу. Orbea не съм прегледал, ще го направя. Колебанието сега е между Hardy-то (9.0) и Trigger-а (5.0).
Нека пак да опитам да опиша идеята - не ми е за спускане, мяткане и технични изпълнения. Търся по-скоро велосипед, на който да мога да разчитам в каквито условия ми се случат при разходка из горите. По принцип съм пешеходен турист, уикендите, когато имам възможност и не съм утрепан, за да лежа в хамака, препочитам разходките по разни места - 5-6 часа са нещо нормално. Срещал съм хора, които правят аналогични разходки с велосипедите, случвало се е да намеря и хвърлени в храсталака - когато пътя нагоре не позволява физически да се мине с велосипед. И хората са айляк, кооой ще ти краде велосипеда в гората :crazy:
И така ми се прииска да пробвам нещо такова, разбира се - с правилния велосипед. За съжаление не мога да съхранявам градски такъв и планински, нямам възможност, а и вероятно няма да съм сам в това начинание, та значи х2 велосипеди, абсурд 4 броя да държа. За това се чудех между Hardy-то - има си предимства за равно (т.е. града, където ползвам велосипеда за релакс след работа - ако има кога) и евентуално би ставало и за някаква по-сериозна разходка из гората. Но окомплектовката му меко каза не ми харесва, не мога да го възприема като нещо сериозно за "приключения". Trigger-а от друга страна изглежда задоволителен. Ще му трябват едни нормални педали и би трябвало да е ок. Не ми се надгражда, искам да избегна тази краста, предпочитам да подбера велосипед според идеята и да го ползвам като такъв без да влагам отгоре, освен ремонти. Чуденка ми остава дали ще ми позволи задоволително да карам в града, 2х10 не е като 3х10 на равното. За момента това ме замисля, а доколкото разбирам от мненията ви би трябвало предавателното съотношение да е ок с 29ка в такава ситуация? Градско 25-30 км/ч са ок принципно, трудно е да се вдигне повече от пешеходни колоездачи по велоалеите. Извънградското каране по принцип го отказвам в последно време, твърде много шофьори нямат идея как да споделят пътното платно с една кола в насрещното, какво остава с колоездач отстрани. Не е ок, въпреки, че ми харесваше до преди години. Сега плана е велосипеда в/върху комбито и нагоре :peace:
Отворен съм и за други предложения, не съм се тръшнал. Просто ми се изясни, че пазара е зле в момента. Принципно се бях насочил да търся Hardy Pro 2019, видя ми се приемлив компромис, но тази окомплектовка отдавна я няма, дори и втора ръка не откривам такъв L-ка (каквото си мисля, че съм - 184 см, 74 кг, 83 см до жизнено важните части). Ако бъркам типа велосипед към който съм се ориентирал - моля поправете ме какво е редно да гледам, това ми се вижда най-подходящо от към възможности, но пък приемам, че може би не разбирам достатъчно - знаем я приказката за кучето и месаря, и аз така :dontknow:
head_up
 
Мнения: 65
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Юли 04, 2011 6:56 pm

Re: Drag Hardy 9.0.. или къде изчезнаха велосипедите?

Мнениеот SciroccoGT » Съб Авг 06, 2022 9:17 am

По мое скромно мнение, бих казал следното:
1. Смятам, че избора на размер (L) и тип велосипед (XC, твърдак или както още там му казват) е правилен за твоите нужди.
2. Скоростната система е без значение с колко точно предавки е... все ще е добре за града ( и не само ). За поддържане на високи скорости по мазни асфалтови
пътища си има други колела... а и други държави (тук няма такива пътища) :rofl:
3. При моя Trigger, а и при което и да е друго колело, Ъпгрейдите не са задължителни... Кормилото за моето телосложение беше неудобно и реших да го сменя.
Педалите, аз си ги разтропах :D Ако ми беше минало през главата, че са еФтинджоси, които е редно да проверя и смажа още в началото, преди да се метна по всички
чукари от мерак да пробвам възможностите на колелото и на себе си, вероятно нямаше да имам ядове с тях... след обслужването им си ги карам още и ще си ги карам до последно.
4. За други марки не мога да дам мнение, но съм сигурен, че каквото и да избереш от изброените и други подобни, ще останеш доволен и ще върши работа за целите ти.

Успех :beer:
SciroccoGT
 
Мнения: 49
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Юни 24, 2022 12:37 pm

Re: Drag Hardy 9.0.. или къде изчезнаха велосипедите?

Мнениеот Bi11y » Нед Авг 07, 2022 9:34 am

В раздел продава има употребяван орикс - размер М е,веротно ще ти е малък. Според мен ако не бързаш точно в момента да вземеш нещо все ще изкочи хубава машинка -нова или втора ръка.
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Drag Hardy 9.0.. или къде изчезнаха велосипедите?

Мнениеот head_up » Пон Авг 08, 2022 11:11 am

Видях го, уви, за размера си прав. Оглеждам се, докато ми дойде музата и мина да забера тригера..
head_up
 
Мнения: 65
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Юли 04, 2011 6:56 pm

Re: Drag Hardy 9.0.. или къде изчезнаха велосипедите?

Мнениеот head_up » Нед Авг 28, 2022 11:10 am

Може ли някой да обясни като на средно глупав човек - защо QR главините не се тачат в boostстандарта? Питам от гледна точка на drag trigger 5.0, май на пазара за тия пари толкова дават. Ако някой ден, живот и здраве, ми дойде идеята да мина на проходна ос, която явно е по-добрия вариант, какво ще ми коства това?
head_up
 
Мнения: 65
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Юли 04, 2011 6:56 pm

Re: Drag Hardy 9.0.. или къде изчезнаха велосипедите?

Мнениеот Bi11y » Нед Авг 28, 2022 12:53 pm

head_up написа:Може ли някой да обясни като на средно глупав човек - защо QR главините не се тачат в boostстандарта? Питам от гледна точка на drag trigger 5.0, май на пазара за тия пари толкова дават. Ако някой ден, живот и здраве, ми дойде идеята да мина на проходна ос, която явно е по-добрия вариант, какво ще ми коства това?


QR9 стандарта (boost или не) си е за евтини велосипеди,където и 50 лв имат значение.

Втория ми и последен "фабричен" велосипед беше Scott Scale 960 2017 година - той беше на QR9 135 mm. Махам и слагам каплата - започва да опира диска. В крайна сметка замерих и се оказа ,че от едната страна рамката е 10мм , от другата 9.5мм. Тогава имах задна капла фулкрум - там също се бяха "резервирали" и беше 8.8-8.9 мм вместо 9 мм. Всеки път се налагаше по няколко пъти да натягам QR9 докато пасне. Накрая направих по подобие на фабрични втулки 10 мм и 9.5мм преходници и спрях да имам този проблем. От тогава съм се заклел ,че рамка и вилка на QR9 няма да закупя . То от този скот , който беше 2х10 деоре със спирачки Shimano M425 в крайна сметка само рамката остана - всичко друго се наложи да ъпгрейнта. Може да разкажа ако искате и за още недостатъци, които видях велосипед на великата марка Scott с цена като нов 2100 лв.

Накратко - рамката е основата , ако има някакви подобни недостатъци велосипеда става на трабантче лети джанти ...
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Drag Hardy 9.0.. или къде изчезнаха велосипедите?

Мнениеот head_up » Нед Авг 28, 2022 3:58 pm

Благодаря, това беше полезно. В този ред на мисли тази рамка на Тригера какво е мнението за нея?
Така като гледам при 7.0 и нагоре тригери са с проходни оси, ще рече по-добрия вариант, но пък доколкото ми е известно рамката е 1:1 за всички версии.
head_up
 
Мнения: 65
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Юли 04, 2011 6:56 pm

Re: Drag Hardy 9.0.. или къде изчезнаха велосипедите?

Мнениеот Alexi » Нед Авг 28, 2022 4:50 pm

още недостатъци на QR - след време се разширява отвора от блъскането на каплата в него и проблемите описани от Били се увеличават ( особено важи за шимански капли,които лягат на стоманена ос с нарязана резба в дропаута ) ; общата коравина при усукване е значително по малка при QR ( реално оста е само 5мм ,и е по къса ,срещу 12мм ос при 142/148) ,ако си по тежък проблема е по изявен ; липсват качествени главини - преди години по имаше ,в момента трябва да купиш главина на 142 и да и търсиш адаптери на QR ( това са си едни 25-30Е отгоре )
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Drag Hardy 9.0.. или къде изчезнаха велосипедите?

Мнениеот SciroccoGT » Нед Авг 28, 2022 7:42 pm

Рамката е 1:1 на всички. Сменят се само "ушите" (дропаут-и) и друга вилка. До колкото разбрах ушите са трудни за намиране в последствие и ако защурея скоро, е
възможно да си ги произведа, понеже съм замислил смяна на главини и капли. За протокола... взех вариант 3.0 на тригера, като си бях наясно, че ще ъпгрейдвам
и това ми е част от кефа с колелото :D . Както се казва, това ми е учебното колело, с което навлизам в съвременните "модни" тенденции при МТБ. По мое скромно
виждане, рамката си е добра, като за този ценови диапазон и тип колело.
Сега да обясня малко техническите причини за описаните по-горе проблеми с QR9:
1. За да се постигне гарантирана хлабина на една сглобка, то някой от елементите трябва да е под номиналния размер. В случая ос-та 9мм е 8,7мм примерно.
2. При QR9 ос-та реално е шпилка с резби от двете страни, на които ляга във вилката/рамката. Тоест резбата е опората за сглобката. Резбата, за да е резба,
задължително е под номиналния размер (тоест е под 9мм). Резбата почти винаги има неравномерен профил т.е. някакво биене спрямо гладка ос.

Всичко това води до описаните по-горе проблеми с разлика в позиция при сваляне и монтиране на каплата. Всяко завъртане на ос-та (шпилката) във вилката / рамката
може да доведе до разлика в положението. Тази разлика при самата сглобка на ос-та е минимална, но отражението й в диаметъра на каплата нараства драстично.
Ето защо ВИНАГИ е по-добре варианта с гладка ос в опорните точки, стегната на точното си място. Не че не си карам успешно с QR9 и то вече по доста "рошави" места,
но технически издържания вариант си е гладката ос.

Та с Тригера упражнението за преминаване на Boost не изглежда никак евтино. Нови главини, което за мен си е задължително с нови шини, нова вилка и дропаут-и,
които явно ще са проблем. Това с дропаут-ите предстои да проуча и както казах евентуално ще произведа няколко, ако не намеря готов вариант. В крайна сметка е
много по-удачно, ако човек има идея за карането си напред и мераците, по възможност да си вземе по-високия клас на Тригер-а или друг велосипед (за повече пари) и
да е готов с тези компоненти. Ако пък е като мен начинаещ и има възможност да си чопли велосипеда сам за повечето ремонти и настройки, то не пречи да си караш
QR9 и да ъпгрейдваш поетапно каквото му дойде времето и си наумиш за нужно.
SciroccoGT
 
Мнения: 49
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Юни 24, 2022 12:37 pm

Re: Drag Hardy 9.0.. или къде изчезнаха велосипедите?

Мнениеот head_up » Нед Авг 28, 2022 8:48 pm

@SciroccoGT, имайки предвид горното и аз почнах да разсъждавам искам ли да ходя до магазина да го взимам.. или да се оглеждам за друго. На практика нямам голямо желание да взимам нещо и да го "дооправям" до нещо добро, щом разликата да го взема сега е с по-малка стойност от ъпгрейда. А в Драгзоната ми казаха, че въпросните елементи за преминаване към куха ос ги предлагат за 20-ина лв, после каквото ти душа сака. Не знам дали на теб няма да ти излезе повече занимавката - можеш да си ги купиш, ако си решил така да действаш. Загледах се за 7.0 - той би трябвало да с куха ос, уви, него го няма L-ка никъде.
Все още приемам предложения за нещо читаво и налично, ако и да е малко над бюджета. Може и втора ръка разбира се, ама то и там положението е има-няма, та по-скоро няма.
head_up
 
Мнения: 65
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Юли 04, 2011 6:56 pm

Re: Drag Hardy 9.0.. или къде изчезнаха велосипедите?

Мнениеот SciroccoGT » Нед Авг 28, 2022 9:11 pm

До колкото знам има опция да ти комплектоват колелото с компоненти по твое желание. Тогава може да искаш тези уши и други капли със съответните главини. Естествено ще си платиш за удоволствието. Аз този момент с главините не го бях премислил като купувах моето. Не съм им звънял да питам за ушите, но не ги намерих в сайта им. Като стигна до този момент ще ги издирвам.
Та ако имаш възможност направо за 7.0 е по-добре. Определено е по-евтино от бъдещи модификации. Може да ги питаш за очаквана наличност, понеже 3.0 след като го купих беше изчерпан, но след месец пак се появи Лка. Естествено в по-високия бюджет може и друго да намериш, като марка и модел, но е малко вероятно с оглед наличностите и цените на по-марковите колела.
Може и поръчка от чужбина евентуално за друга марка. Като гледам няма да е особено различна цената от тук
SciroccoGT
 
Мнения: 49
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Юни 24, 2022 12:37 pm

Re: Drag Hardy 9.0.. или къде изчезнаха велосипедите?

Мнениеот Bi11y » Нед Авг 28, 2022 9:53 pm

head_up написа: Може и втора ръка разбира се, ама то и там положението е има-няма, та по-скоро няма.


Ако проявяваш интерес към употребяван твърдак TREK Superfly размер L ми пиши л.с.
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Drag Hardy 9.0.. или къде изчезнаха велосипедите?

Мнениеот trail » Пон Авг 29, 2022 9:32 am

Коя година е модела?
trail
 
Мнения: 63
Рейтинг: 1084
Регистриран на: Сря Юли 06, 2022 1:14 pm

Re: Drag Hardy 9.0.. или къде изчезнаха велосипедите?

Мнениеот Bi11y » Пон Авг 29, 2022 11:34 am

trail написа:Коя година е модела?


Купих употребявани рамка , колче и седалка от този модел :
https://99spokes.com/en-EU/bikes/trek/2017/superfly-7

Имам части да го сглобя до цял велосипед с някои изключения - евентуалния собственик може да си ги подбере и закупи сам и да не се чуди колко време са ползвани.
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Drag Hardy 9.0.. или къде изчезнаха велосипедите?

Мнениеот trail » Пон Авг 29, 2022 2:35 pm

2017 ми е малко старо като геометрия.
trail
 
Мнения: 63
Рейтинг: 1084
Регистриран на: Сря Юли 06, 2022 1:14 pm

Re: Drag Hardy 9.0.. или къде изчезнаха велосипедите?

Мнениеот SciroccoGT » Пон Авг 29, 2022 3:14 pm

От любопитство разгледах няколко чужди сайта, какво предлагат с бууст главини, като готово колело. Разгледах и вариантите на тригера. По мое виждане няма такова
животно под 1200EUR / 1000GBP от марковите варианти в чужбина, но пък има по-добър шанс за наличности. Колкото до Тригер-а... след малкото ми опит вече и яснота
какво бих искал, като компоненти... ако сега трябваше да купувам колелото, бих заложил на това: https://dragzone.bg/velosipedi/planinski-velosipedi-s-tvarda-ramka/29-trigger-7-5-d-12-47005
Пак стигаме до проблема с наличностите обаче :dontknow:

Успех в търсенето :beer:
SciroccoGT
 
Мнения: 49
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Юни 24, 2022 12:37 pm

Re: Drag Hardy 9.0.. или къде изчезнаха велосипедите?

Мнениеот Alexi » Пон Авг 29, 2022 4:03 pm

не бих дал 2к за подобен велосипед ,по добре нещо от ОЛХ .. рамката няма никаква добавена стойност ,Драг .. тежко ,грозно ,зле изработено ..монтажа е нисък клас всичко
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Drag Hardy 9.0.. или къде изчезнаха велосипедите?

Мнениеот head_up » Пон Авг 29, 2022 6:42 pm

Като сме тръгнали да се обучаваме - чета, гледам и чисти геометрично не ми се вързва - защо 1 плоча на средното ще е толкова прекрасно нещо, ако на практика това значи усукана верига и съответно износване на зъбите? Това на практика не съсипва ли мнооого по-бързо всичко?
Ясно, че с 2 плочи се получават повтарящи се съотношения. Ясно, че и е по-сложно устройството. Но заслужава ли си или това е поредната мода? Един вид - какво е правилно да заглеждам: 1х или 2х? Имайте предвид, че все пак ще се ползва и за в града, където и да не е най-удачното нещо, ми се струва, че една по-голяма плоча на средното ще е плюс. Или греша?
head_up
 
Мнения: 65
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Юли 04, 2011 6:56 pm

Re: Drag Hardy 9.0.. или къде изчезнаха велосипедите?

Мнениеот Bi11y » Пон Авг 29, 2022 7:44 pm

head_up написа:Като сме тръгнали да се обучаваме - чета, гледам и чисти геометрично не ми се вързва - защо 1 плоча на средното ще е толкова прекрасно нещо, ако на практика това значи усукана верига и съответно износване на зъбите? Това на практика не съсипва ли мнооого по-бързо всичко?
Ясно, че с 2 плочи се получават повтарящи се съотношения. Ясно, че и е по-сложно устройството. Но заслужава ли си или това е поредната мода? Един вид - какво е правилно да заглеждам: 1х или 2х? Имайте предвид, че все пак ще се ползва и за в града, където и да не е най-удачното нещо, ми се струва, че една по-голяма плоча на средното ще е плюс. Или греша?


Усукванията са кофти нещо ,но 11 и 12 скоростните системи са проектирани така - според мен плочата е според ездача и касетата . Примерно на Giant Anthem-a можеше да му купя и ХТ 12 касета , НО предпочетох да е СЛХ защото само последната зъбчатка е алумин. Подбрах плочата ми да бъде 30Т и на практика катеря всичко баири в района като съм свеж на 30Т към 39 и 30Т към 45Т - като паднат силите 51Т ми е като авариен режим.С по-малка от стандартното плоча предавките с една и съща касета се усещат като по-добре подредени (по-нагъсто).

Понеже карам с твърдака(2 плочи) предимно кофти асфалти съм си настроил по подобен начин нещата - там предпоследната малка зъбчатка на касетата, когато съм на най-голямата плоча, ми е основната на придвижване по равно , а най-малката на касетата ми е за баир надолу и попътен вятър.
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Drag Hardy 9.0.. или къде изчезнаха велосипедите?

Мнениеот Alexi » Пон Авг 29, 2022 8:57 pm

сега да взема и зъбите да ги мисля повече ли се износват ,по малко ли .. сякаш мене някой ме мисли .. да не са ставали зъби
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Drag Hardy 9.0.. или къде изчезнаха велосипедите?

Мнениеот head_up » Вто Авг 30, 2022 8:25 am

Alexi написа:сега да взема и зъбите да ги мисля повече ли се износват ,по малко ли .. сякаш мене някой ме мисли .. да не са ставали зъби


:rofl: Т'ва беше добро!
head_up
 
Мнения: 65
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Юли 04, 2011 6:56 pm

Re: Drag Hardy 9.0.. или къде изчезнаха велосипедите?

Мнениеот SciroccoGT » Вто Авг 30, 2022 11:05 pm

Alexi написа:не бих дал 2к за подобен велосипед ,по добре нещо от ОЛХ .. рамката няма никаква добавена стойност ,Драг .. тежко ,грозно ,зле изработено ..монтажа е нисък клас всичко

Съгласен съм... когато става дума за човек наясно с компонентите и целите си, вероятно е така. Но от моя гледна точка на новобранец и спрямо бюджет, наличности и алтернативи,
аз бих купил нещо такова. Цените са далеч от нивата преди 3 години (когато пак се оглеждах за колело, но така и не стигнах до него) и до 2000лв. ново едва ли ще е с топ монтаж,
рамка, цвят, аксесоари и т.н. Колкото до OLX и вариантите втора ръка, също се съгласявам с теб, когато става дума за човек наясно с компонентите и целите си. За мен това е риск,
когато си невеж в сферата и за себе си гоизключих, като опция. Доста бой вижда моя бюджетен вариант и съм доволен... с изключение на главините, които вече коментирахме. :8D:
head_up написа:Като сме тръгнали да се обучаваме - чета, гледам и чисти геометрично не ми се вързва - защо 1 плоча на средното ще е толкова прекрасно нещо, ако на практика това значи усукана верига и съответно износване на зъбите? Това на практика не съсипва ли мнооого по-бързо всичко?
Ясно, че с 2 плочи се получават повтарящи се съотношения. Ясно, че и е по-сложно устройството. Но заслужава ли си или това е поредната мода? Един вид - какво е правилно да заглеждам: 1х или 2х? Имайте предвид, че все пак ще се ползва и за в града, където и да не е най-удачното нещо, ми се струва, че една по-голяма плоча на средното ще е плюс. Или греша?

Ясно е че 1х е най-предпочитано по ред причини и едва ли усукването е толкова голям проблем, когато нещата са си конструирани за целта. От моето каране установих, че 3х е
напълно излишно, освен ако не гониш някакви космически максимални скорости. В града (не съм от София) карам основно на втората плоча и 6 до 9 венец на касетата отзад.
При спускане в гората също ползвам втората плоча и 5 до 7 венец на касетата. При изкачване също ползвам втора плоча с 1 до 5 венец на касетата. Само при тежки изкачвания, които
в повечето случаи са кратки смъквам на първата плоча и 1 до 3 на касетата. Та излиза, че през повечето време се кара на 1х9 :D Така че малкото ми опит ме навежда на мисълта,
че рано или късно ще се минава на 1х, но първо ще преобвам и 2х10 примерно... ей така за спорта :eyebrow:

В допълнение, на средната плоча постигам с лекота скорост над 35-40км/ч и градско няма къде да я задържа за дълго. А при хубави спускания колелото си лети само и без да се
напъвам на педалите, та трета плоча почти не съм ползвал от както го имам. Тъй че 2х10/11 ми звучи много добре, а 1х11/12 си звучи супер добре :beer:

Е*ал съм го и усукването :rofl: важното е да ми е кеф :eyebrow:
SciroccoGT
 
Мнения: 49
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Юни 24, 2022 12:37 pm

Следваща

Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта