съвети за рамка на старо

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

съвети за рамка на старо

Мнениеот idon » Сря Юли 23, 2008 6:19 am

Момчета,молбата ми е да дадете съвети и подсказки какво да се гледа при купуване на рамка(и не само рамка)на старо.В смисъл-усукване,спукване,скрити дефекти,подмолни камъчета и подобни...
Благодаря на знаещите и можещите!
Реших,че точно тук-при механиците е мястото на тази тема.Ако съм сгрешил,моля да бъда извинен!Благодаря!
idon
 
Мнения: 63
Рейтинг: 1248
Регистриран на: Вто Юли 22, 2008 4:14 pm
Местоположение: Sofia-Shumen-Copenhagen-Oslo

Мнениеот sando g » Сря Юли 23, 2008 7:49 am

Мека или твърда рамка?
[img]http://userbars-bg.com/uploads/Спорт/truvativ%20user%20bar.png[/img]
Аватар
sando g
 
Мнения: 788
Рейтинг: 1562
Регистриран на: Нед Дек 02, 2007 8:45 pm
Местоположение: Sofia,Lozenec

Мнениеот idon » Сря Юли 23, 2008 8:00 am

Много си бърз,sando g ,не очаквах толкова бърз отговор.Ще карам градско плюс малко планина.Спрял съм се на нещо като RAM HT 1 или II.
Благодаря предварително!
idon
 
Мнения: 63
Рейтинг: 1248
Регистриран на: Вто Юли 22, 2008 4:14 pm
Местоположение: Sofia-Shumen-Copenhagen-Oslo

Мнениеот sando g » Сря Юли 23, 2008 8:27 am

Така....първо гледай за пукнатини, прочети в ''Продукти за стриит, дърт джъмп и тн'' има еда важна тема за слабите места на ХТ 1,2 (местата на, които се пукат). След като прочетеш темата, ще знаеш вече къде да гледаш.
Лично аз бих огледал внимателно челото на рамката за пукнатини, както и задницата. Много често има усуквания, които се забелязват трудно, както и малки пукнатини.
С две думи: Като се срещнеш с продавача огледай внимателно челоо, задницата и цялата седалкова тръба. Гледай за вдлъбнатини(повечето от тях за безобидни и не пречат на карането) и подбито при чашките и средното.
И знай-рамката на старо не е нова. Не очаквай да няма никакви проблеми по рамката, особено козметични... :beer:
RAM HT1

Слаби места Слабите и места са идентични с клаймъра. За разлика от него на НТ-то ушите са по-здрави, но пък първата цепнатина почти винаги е на челото. Следва задницата, седалковата тръба и тн.
[img]http://userbars-bg.com/uploads/Спорт/truvativ%20user%20bar.png[/img]
Аватар
sando g
 
Мнения: 788
Рейтинг: 1562
Регистриран на: Нед Дек 02, 2007 8:45 pm
Местоположение: Sofia,Lozenec

Мнениеот idon » Сря Юли 23, 2008 8:52 am

Много професионален отговор!А най-важното-разбираем.Благодаря ти.Почвам да чета темата.Жив и здрав да си!
idon
 
Мнения: 63
Рейтинг: 1248
Регистриран на: Вто Юли 22, 2008 4:14 pm
Местоположение: Sofia-Shumen-Copenhagen-Oslo

Мнениеот magic1 » Сря Юли 23, 2008 11:29 am

Най-накрая ще се убедиш, че Al рамка на старо не се купува. Основната причина е, че Al старее, пука се и т.н. Ако все пак си решил да купуваш на старо бих те посъветвал следното:
1. Рамка по снимка и хвалби не се купува.
2. Носи си чашка от средно движение за да провериш резбата на средното.
3. Ако рамката е с полуинтегрирани чашки и те са свалени, провери отвора на челото на рамката с други чашки.
3. Добре е да се сложи задната капла за да се види дали има усуквания по рамката.
4. Визуалния оглед за пукнатини е задължителен, но ако е прясно пребоядисана няма голям ефект.
Извод: 1. Най-добре нова рамка ако ще и RAM да е.
2. Ако все още искаш втора употреба - ултразвуков дефектоскоп е гаранция за добър избор. :D
Аватар
magic1
 
Мнения: 79
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Съб Яну 05, 2008 9:04 pm

Мнениеот idon » Сря Юли 23, 2008 11:38 am

Бре,то се оказа доста сложно,май ще послушам съвета на съфорумниците и ще взема ново RAM HT1.За начинаещ мисля,че е по-добър вариант ново,отколкото старо(пък било то и по-хубаво).
Благодаря за компетентния отговор!
idon
 
Мнения: 63
Рейтинг: 1248
Регистриран на: Вто Юли 22, 2008 4:14 pm
Местоположение: Sofia-Shumen-Copenhagen-Oslo

Мнениеот Admin » Сря Юли 23, 2008 12:35 pm

idon написа:Бре,то се оказа доста сложно


Не е толкова сложно, най-важното е да намериш коректен продавач.

Останах с впечатлението, че повечето съвети са насочени към купуване на рамка, която ще се кара в т.нар. стил street - може би хората така са те разбрали, като каза, че ще я караш градко и по малко в планината.
Обаче това "градско" какво ще рече? Придвижване в града ли?

Ако ще ползваш рамката по предназначение, няма нищо особено при покупката й на старо - както казах, важно е само да намериш продавач, който също да я е ползвал по предназначение и да я огледаш внимателно за някакви пукнатини и по-сериозни наранявания.

Разбира се, нова рамка винаги е по-добър вариант, ако имаш парите.
Последна промяна Admin на Сря Юли 23, 2008 1:51 pm, променена общо 1 път
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот LorD » Сря Юли 23, 2008 1:08 pm

@Admin имаш грешка в поста си -
Не е толкова сложно, най-важното е да намериш коректен ПРОДАВАЧ.

;)

По темата:А за рамка Drag Climber мислил ли си, според мен е доста читав вариант и за в града и за в планината.Рамката струва 185 лева,стига да имаш този бюджет,но ти щом казваш и за HT 2 значи имаш към 200 лева. :)

Edit:Може да разгледаш този раздел и ако евентуално си харесаш нещо може да разгледаш тази тема за да разбереш дали съответния човек е коректен или некоректен. А следващото нещо е както всички казаха ако се срещнете да разгледаш всичко много внимателно. ;)
Последна промяна LorD на Сря Юли 23, 2008 1:29 pm, променена общо 2 пъти
LorD
 
Мнения: 345
Рейтинг: 1211
Регистриран на: Нед Май 11, 2008 10:21 pm
Местоположение: България

Мнениеот idon » Сря Юли 23, 2008 1:13 pm

Да,още не са ми ясни термините във форума и съжалявам ако съм подвел някой.
Мечтата ми е да обиколя България(а защо не и Европа,някой ден) с колело.Може да не е това,което сега ще купя,но това е перспективата и целта.Иначе ще го юркам из града и,когато имам възможност,ще правя дълги,може би шосейни преходи.А,може би, и планински,но не си мислете,че ще скачам,юркам,спускам,бързам...ВСЕ ПАК АЗ СЪМ НА 47...
Благодаря.
Сега прочетох и писаното от LorD.
Значи,мислех да купя цяло колело на старо,но разбрах,че най-важна е рамката и затова поставих така въпроса.
Благодаря на всички отговарящи!
idon
 
Мнения: 63
Рейтинг: 1248
Регистриран на: Вто Юли 22, 2008 4:14 pm
Местоположение: Sofia-Shumen-Copenhagen-Oslo

Мнениеот DarKFate » Сря Юли 23, 2008 1:19 pm

Climbera точно в този случай не ми се струва удачно. Той казва, че ще е надълго разстояние => XC. Aко нямаш бюджет си вземи по-голям размер рамка (стига на теб да ти е удобна) HT.1, но ако имаш задължително търси HT.2, много по-добрия вариант.
Nothing compares to a simple pleasure of a bike ride!
Аватар
DarKFate
 
Мнения: 247
Рейтинг: 1031
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 10:53 am
Местоположение: София

Мнениеот Admin » Сря Юли 23, 2008 2:04 pm

DarKFate написа:Aко нямаш бюджет си вземи по-голям размер рамка (стига на теб да ти е удобна) HT.1, но ако имаш задължително търси HT.2, много по-добрия вариант.


Не съм убеден, че е точно така. HT2 е чудесна рамка, но геометрията й е за малко по-агресивно каране, а човекът едва ли ще прави точно това. Така че ако ще е Ram, за неговите нужди HT1 или Ht3 ще са по-добре.
Други варианти са Drag Expert, Drag Zx5, както и някои от моделите на Sprint.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот DarKFate » Сря Юли 23, 2008 2:33 pm

Admin написа:
DarKFate написа:Aко нямаш бюджет си вземи по-голям размер рамка (стига на теб да ти е удобна) HT.1, но ако имаш задължително търси HT.2, много по-добрия вариант.


Не съм убеден, че е точно така. HT2 е чудесна рамка, но геометрията й е за малко по-агресивно каране, а човекът едва ли ще прави точно това. Така че ако ще е Ram, за неговите нужди HT1 или Ht3 ще са по-добре.
Други варианти са Drag Expert, Drag Zx5, както и някои от моделите на Sprint.

Малко повече здравина според мен, никога не е в излишък, плюс това като е начинаещ риска (според моите виждания) от спукване се увеличава. :dunno: Поправи ме ако греша. ;)
Nothing compares to a simple pleasure of a bike ride!
Аватар
DarKFate
 
Мнения: 247
Рейтинг: 1031
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 10:53 am
Местоположение: София


Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта