Седалка

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Седалка

Мнениеот Gusterx » Съб Сеп 13, 2008 5:33 am

Карам по 30 км планинско и страсно ме боли гзо казете каква ебана седалка да избера
Gusterx
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Пет Яну 18, 2008 10:47 pm
Местоположение: Makedonija Kocani

Re: Седалка

Мнениеот NovemberCharlie » Съб Сеп 13, 2008 8:15 am

Gusterx написа:Карам по 30 км планинско и страсно ме боли гзо казете каква ебана седалка да избера
Приятелю, за съжаление седалки се избират само с каране. Всеки г*з си е различен и съвет не може да се даде.
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Re: Седалка

Мнениеот Trip-tfk » Съб Сеп 13, 2008 8:58 am

Gusterx написа:Карам по 30 км планинско и страсно ме боли гзо казете каква ебана седалка да избера

Проблема може да не е в седалката.
От колко време караш с нея?Може би трябва време да й свикнеш.
С каква седалка караш?
Trip-tfk
 
Мнения: 498
Рейтинг: 1718
Регистриран на: Нед Мар 25, 2007 6:56 pm
Местоположение: Blagoevgrad Bulgaria

Мнениеот kaliopo » Съб Сеп 13, 2008 6:16 pm

Отиваш в е***** магазин и пробваш. Гзо ти сам сте я познае с едно кръгце отпред :agree:
Аватар
kaliopo
 
Мнения: 357
Рейтинг: 1664
Регистриран на: Пон Апр 28, 2008 4:26 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот NovemberCharlie » Съб Сеп 13, 2008 6:19 pm

kaliopo написа:Отиваш в е***** магазин и пробваш. Гзо ти сам сте я познае с едно кръгце отпред :agree:
С едно кръгче няма нищо да разбереш. :nono:
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот Antares » Съб Сеп 13, 2008 6:37 pm

При мен - трета седалка за няколко години - и все намирам кусури. Идеалната седалка е продукт на дългогодишни експерименти със задните части... Вече поне имам ясна представа какво да търся в следващата си седалка.
Карикатурите ми . Крива Спица
He who sacrifices freedom for security deserves neither!
Ben Franklin
Аватар
Antares
 
Мнения: 7461
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 18, 2006 9:26 pm
Местоположение: София

Мнениеот Ozzie » Съб Сеп 13, 2008 6:54 pm

Gusterx ако ще започваш с експериментите, опитай Velo 2055
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот did » Съб Сеп 13, 2008 6:59 pm

освен вариант да си намериш седалка, която става за твоя задник, има и алтернатива - да си приучиш задника да му е удобно на всякакви седалки.

за справка: дъглас адамс, пътеводителя, кокал в брадата.

казано иначе: упоритост и много каране. накрая или свикваш, или умираш, преди да си свикнал.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот bokicha » Съб Сеп 13, 2008 8:51 pm

...или с други думи: Дреме Ти на Гъза...
:D
...иска каране...
Аватар
bokicha
 
Мнения: 1317
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 15, 2007 10:12 am
Местоположение: sofia

Мнениеот codename47 » Съб Сеп 13, 2008 9:20 pm

SGD BEll air, това е седалката за мене за enduro, карал съм с Velo VL-1043, VL-2055 CrMo rails и просто удобството е много по-голямо.
Ако приемете ограниченията си, ще успеете да ги прескочите и да минете отвъд тях!
Аватар
codename47
 
Мнения: 2295
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 9:19 pm
Местоположение: София

Мнениеот SavageBS » Съб Сеп 13, 2008 9:53 pm

мога да кажа че горе посоченото вело седло е гадна летва, колецето ми дойде с такава и веднага я замених с Selle Royal Blast Gel Plus която макар с някакви грамчета по тежка осигурява много по комфортно каране
http://dimibike.com/product_info.php?cP ... f6b5f218d6
SavageBS
 
Мнения: 36
Рейтинг: 1094
Регистриран на: Вто Авг 26, 2008 7:30 am

Мнениеот Дизел » Съб Сеп 13, 2008 10:34 pm

Оо, мисля, че вече имам материал за дисертация на тема седалки.
Бях се заел сериозно с въпроса и имах възможност да тествам различни топ-модели седалки, при това не за едно кръгче, а за поне по 50-60 километра всяка, при което си проличават много от недостатъци на седалките.
Толкова ми се изясни въпроса, че даже мога да формулирам кратък и ясен извод, което си е почти чудо.
Изводът е следният - седалката (за продължително каране) трябва да е плоска, не много мека и широка около 145 мм.
Пояснявам - плоска значи почти равна. Нито вдигната в задния край, нито извита странично надолу.
Трябва да е мека, колкото да не е без хич, най-добре с гел или нещо стабилно, не дунапрен, дето ще се сплеска след месец каране.
Вдлъбване или дупка по средата може да има, но не много големи, защото иначе се намалява контактната площ, респ. увеличава се налягането върху заника.
Ширината е би трябвало да е към 143 мм, защото това е следващият стандартен размер след 130 мм. Последният е все още много разпространен, но лека полека им идва акъла на хората.
Понеже сме в крос-кънтри форума, бих споменал, че е добре да се избира седалка, която е сравнително удобна и при сядане силно напред, както може да се наложи при набиране нагоре по баири.
Перфектен пример - Specialized Phenom Gel и въобще повечето Specialized седалки.

И накрая да добавя, че панталоните/шортите/клина са не по-малко важни. Добри шорти с качествена подложка вършат почти половината от работата по създаването на комфорта.
Аватар
Дизел
 
Мнения: 159
Рейтинг: 1970
Регистриран на: Чет Юни 26, 2008 3:21 pm

Мнениеот NovemberCharlie » Съб Сеп 13, 2008 10:44 pm

Благадарим на Нафтата :agree: , но аз пак ще повторя, за всяка анатомия си има калъп.Справка - седaлките на пилотите от F1.
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот rarekin » Нед Сеп 14, 2008 12:15 am

Дизел написа:..... и при сядане силно напред, както може да се наложи при набиране нагоре по баири.
Перфектен пример - Specialized Phenom Gel и въобще повечето Specialized седалки.


Хкхм. Искам да вметна само, че след tested on human период за една от седалките на Specialized (Body Geometry закупена от Веломания), се оказа, че последната причинява на собственика си значителен дискомфорт в зона, която всеки мъж приема за крайно неприемлива, като поле за експерименти :D Този факт не се е променил и след навъртяни над 500 км. със съответната седалка. Макар и среднодълъг като период за разработване на седалката все пак с относително голяма сигурност мога да заявя, че употребата на седалката не носи на собственика очакваното удовлетворение, а с още по-голяма сигурност мога да заявя, че въпросния собственик е изградил отношение с тази седалка, което успешно симулира отношенията между снаха и свекърва, които се мразят, но се налага да съжителстват поради направен житейски избор :D С други думи - той я гледа неприязнено, а тя му се отблагодарява със същия дискомфорт "както в първия ден" :^: . Човекът кара без клин с памперс. Дискомфорта му, също така, не е поради незнание как да настрои седалката си и цялостната си позиция върху велосипеда. Та мисля, че от цялото това словоблудство спокойно може да се заключи, че обобщения от сорта на "...въобще повечето Specialized седалки" трябва да бъдат приемани с известни резерви. Като пример, че няма начин да избереш седалката си разчитайки на нечии друг опит ще кажа, че на мен тази седалка ми беше относително удобна в рамките на еднодневно (50км) каране.
Бих искал и да вметна, че при набиране нагоре по баири, често използвам ЛЕКОТО задигане в задната част на седалката като по-добра опора за педалиране в седнало положение. Иначе, според мен, е хубаво седалката да е с по-тясна предна част, за да не се трие вътрешната част на бедрата в нея, щото по някое време става доста неприятно при по-продължително каране.
За клина с памперса не мога да бъда по-съгласен. :agree: :beer:
Според мен до голяма степен избора на седалка зависи и от типа каране, защото едно е да караш 30 км. за едно излизане, а съвсем друго 300 км. или както в случая с хората, които вчера и днес карат и ще навъртят по 2000 + км. в едно денонощие. Същото се отнася ако се кара състезателно на кратки дистанции и т.н. и т.н.
P.S. Надявам се да не съм провалил нечия дисертация :peace:
Планинското колоездене може да бъде опасен спорт! Винаги карайте с каска! Никоя екипировка не може да гарантира колоездача срещу падане и тежко нараняване!
rarekin
 
Мнения: 1589
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 1:25 am
Местоположение: Германия

Мнениеот Crimson » Нед Сеп 14, 2008 12:35 am

Antares написа:При мен - трета седалка за няколко години - и все намирам кусури. Идеалната седалка е продукт на дългогодишни експерименти със задните части... Вече поне имам ясна представа какво да търся в следващата си седалка.

Няма какво да се добави повече :D :rofl:
If I find in myself a desire which no experience in this world can satisfy, the most probable explanation is that I was made for another world.
Аватар
Crimson
 
Мнения: 1407
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Май 14, 2004 10:33 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Дизел » Нед Сеп 14, 2008 6:11 pm

ОК, съгласен съм с критиките, задниците все пак може да са доста различни :agree:
Може би ще е интересно да се знае, че за най-претенциозните в Германия има една фирма, която прави седалки точно за ТВОЯ задник. Всичко се измерва, изчислява и накрая проектират ТВОЯТА седалката (http://www.gebiomized.de/). Цената разбира се, не е съвсем народна - към 300 евро излиза удоволствието.
Другият вариант за силно чувствителни задници са седалките на BROOKS (http://www.brooksengland.com/shop/) - ретро седалки, от дебела кожа и т.н., но всеки, който е използвал такава седалка поне няколко месеца, твърди, че това са най-удобните седалки. Трика е, че кожата на седалката не е върху твърда подложка, а е опъната само в предния и задния си край, като един вид хамак. Освен това кожата е пластична и след известно време се нагажда към анатомията на колоездача. Недостатъкът им е само, че са сравнително тежки.
Аватар
Дизел
 
Мнения: 159
Рейтинг: 1970
Регистриран на: Чет Юни 26, 2008 3:21 pm

Мнениеот Дизел » Сря Сеп 17, 2008 9:44 pm

rarekin написа:... Та мисля, че от цялото това словоблудство спокойно може да се заключи, че обобщения от сорта на "...въобще повечето Specialized седалки" трябва да бъдат приемани с известни резерви...


Колега, отново трябва да ти да ти дам правото и да се поправя този път сам.
Сега слизам от една Specialized Phenom Gel 143 мм която няма да има повече щастието да подпира задника ми...Убиваше ми по периферията, носът беше много широк и ми опираше, въобще формата не ми пасна съвсем. Не е най-лошото на което съм се качвал, дори напротив, но просто не е моята седалка. А много и се точех... :bawling:
Аватар
Дизел
 
Мнения: 159
Рейтинг: 1970
Регистриран на: Чет Юни 26, 2008 3:21 pm

Мнениеот azsa-bachinito » Сря Сеп 17, 2008 10:52 pm

В KAUFLAND има силиконови калъфи за седалки, може един такъв да помогне. Аз сам с такъв и сам доволен.
Ти заслужаваш приключение ---> http://www.facebook.com/groups/370492219650901/
Аватар
azsa-bachinito
 
Мнения: 1477
Рейтинг: 1665
Регистриран на: Пон Авг 25, 2008 9:05 pm

Мнениеот Дизел » Чет Сеп 18, 2008 11:28 am

azsa-bachinito написа:В KAUFLAND има силиконови калъфи за седалки, може един такъв да помогне. Аз сам с такъв и сам доволен.


Това сериозно ли беше? :confused:
Аватар
Дизел
 
Мнения: 159
Рейтинг: 1970
Регистриран на: Чет Юни 26, 2008 3:21 pm

Мнениеот тучо чучо » Чет Сеп 18, 2008 12:30 pm

Дизел написа:
azsa-bachinito написа:В KAUFLAND има силиконови калъфи за седалки, може един такъв да помогне. Аз сам с такъв и сам доволен.


Това сериозно ли беше? :confused:

Сериозно е, ами - виж му ника.
Аватар
тучо чучо
 
Мнения: 1403
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:32 am
Местоположение: София

Мнениеот azsa-bachinito » Чет Сеп 18, 2008 5:25 pm

Е кое и що да не е сериозно?
Ти заслужаваш приключение ---> http://www.facebook.com/groups/370492219650901/
Аватар
azsa-bachinito
 
Мнения: 1477
Рейтинг: 1665
Регистриран на: Пон Авг 25, 2008 9:05 pm


Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта