Crank Brothers или Shimano SPD

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Crank Brothers или Shimano SPD

Мнениеот peshong » Съб Дек 26, 2015 11:00 pm

Здравеѝте. Честита Коледа и хубава Нова Година. Направих си подарьк Mavic Crossmax MTB Enduro обувки. Според вас какви педали да си закупя, на фирма Crank Brothers Mallet E или Shimano XTR M9020 Trail SPD Clipless MTB Pedal? Благодаря Ви предварително и весели празници.
Изображение
Изображение
Аватар
peshong
 
Мнения: 17
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Нед Май 05, 2013 3:31 pm
Местоположение: London

Re: Crank Brothers или Shimano SPD

Мнениеот moridinbg » Нед Дек 27, 2015 2:34 am

Доста различни педали са - при ХТР, както и ХТ и М520 обувката няма практически никакъв досег с платформата - тя е само по-лесно да нацелиш педала и да го завъртиш в подходящата позиция.

Изображение

Аз съм с Shimano M520 с платформа (снимката горе) и рано или късно ще ги сменя с такива без, защото няма никакъв смисъл от нея и само тежи.
XTR/XT/M520 са идентични като дизайн, ХТ и ХТР имат малко по-хубави лагери, малко по-малко грамове и уж малко по-добри материали. Моите 520ки за 3 години съвсем аграрно каране и блъскане по камъни не са мръднали. И трите модела ги има във вариант с и без платформа.

При кранкът си стъпваш съвсем върху платформата.
Кросмаксът има доста твърда подметка и освен ако не бомбиш здаво downhill особена нужда от платформен педал няма. От Crank Brothers виж Eggbeater-ите за без платформа.

А вече дали Шимано или Кранк - не мога да кажа лично, карал съм само шимано. Кранкът има привлекателно минималистичен дизайн, но масовото мнение в интернет и сред познати ми с кранкове е, че се чупят много и са супер ненадеждни.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Crank Brothers или Shimano SPD

Мнениеот gilb » Нед Дек 27, 2015 10:15 am

Като човек карал и шимано и кранк съм длъжен да допълня @moridinbg със пояснението,че парчетата на кранк-а се износват за нула време и после са труднички за намиране(поне в България),докато шимански има навсякъде между 15 и 25 лв.
От друга страна Кранк-а осигурява по-добро почистване при кал и лед/сняг от шиманото,понеже има повече разстояние между елементите си.
Шиманото пък има възможност за регулаж на твърдостта на пружинката,докато при кранковете няма такава възможност.
При моите педали (Candy и Mallet) бързичко се появиха луфтове,въпреки конусовидната ос.
Шиманото ми пък (ХТ) издържа супер дълго без луфт,но пък ръждясаха разни болтчета :D .
:turtle:
Аватар
gilb
 
Мнения: 1041
Рейтинг: 1841
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 8:10 pm
Местоположение: София / Стара Загора

Re: Crank Brothers или Shimano SPD

Мнениеот Ozzie » Нед Дек 27, 2015 12:45 pm

gilb написа:Шиманото ми пък (ХТ) издържа супер дълго без луфт, но пък ръждясаха разни болтчета :D .


Което не е болка за умиране, ама е тъпо на педали за 100+ кинта. :thumb:
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Crank Brothers или Shimano SPD

Мнениеот gilb » Нед Дек 27, 2015 4:49 pm

Ozzie написа:Което не е болка за умиране, ама е тъпо на педали за 100+ кинта. :thumb:


Абсолютно :agree:
:turtle:
Аватар
gilb
 
Мнения: 1041
Рейтинг: 1841
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 8:10 pm
Местоположение: София / Стара Загора

Re: Crank Brothers или Shimano SPD

Мнениеот Admin » Пон Дек 28, 2015 8:25 pm

8 години карах с Crank Brothers Candy C - ХС/АМ педали с малка платформа. Когато и вторият чифт се счупи в началото на 2015 г., това ми дойде малко изненадващо и си купих едни от най-евтините педали на Shimano - PD-M424, водят се АМ/DH педали с пластмасова платформа/клетка около механизма за закопчаване. При 8 години с едната система срещу 1 година с другата и различен клас на няма как да съм категоричен по някои въпроси, но ето аз как ги виждам предимствата и недостатъците:

Здравина:
При Crank Brothers се появяваше известна хлабина в лагерите, но беше малка и не ми пречеше по никакъв начин - нямаше шумове, нито пък се усещаше при каране. Всеки от двата чифта, които карах, издържа 4 години и се предаде изненадващо. При първия се счупи едната пружина, която закопчава парчето. При втория се е счупило нещо по лагеруването на оста, защото в един момент платформата с пружината просто се извади от оста, както си беше закачена за крака ми.
С Shimano засега не мога да кажа нищо по отношение на здравината - много хора се кълнат в нея, но аз съм ги карал само 1 година и то доста малко.

Закопчаване/откопчаване:
С Crank Brothers закопчаването и откопчаването ми харесваха повече. Въпреки, че педалите на Shimano имат настройка за регулиране на откопчаването, доста трудно намерих точката, в която хем да откопчавам достатъчно лесно, хем да не откопчавам нежелано при извъртане на крака в завой. Това вероятно се дължи най-вече на по-голямото извъртане, което позволяват Crank Brothers, преди да откопчаят (и то съм ги карал при по-малък ъгъл на откопчаване, а може и при по-голям). Тази подвижност на крака за мен е сериозен плюс. Макар че вече съм свикнал напълно с новите си педали, все още има случаи (например при кал, или ако са много изсъхнали механизмите и не съм се сетил да ги пръсна със смазка), в които откопчаването е малко по-трудно, а и общата свобода на стъпалото ми е по-малка.
За хора, които искат да откопчават съвсем лесно или пък съвсем трудно, реглажът на Shimano е добре дошъл и доста полезен.
В кал Crank Brothers се справят отчетливо по-добре.
Следва все пак да се има предвид, че този модел на Shimano е евтин, каквито са и парчетата към него. Подозирам, че при педалите от по-висок клас, и при използване на някои от по-скъпите парчета (тип Multi Release) нещата ще са по-добре и Shimano ще са близки като усещане до Crank Brothers, но без да съм карал, това е само предположение.

Парчета:
Тези на Crank Brothers наистина доста бързо се очукват и износват. Не съм си водил записки, но мисля, че с един чифт съм изкарвал около година, т.е. 2-3 хиляди километра. За Shimano още нищо не мога да кажа, но си спомням, че първите ми педали с автомати бяха VP с SPD парчета и определено се износваха много по-бавно от Crank Brothers.

Поддръжка и консумативи:
Едно време нещата изглеждаха равностойни, но в последните 2-3 години трудно си намирах парчета за Crank Brothers на нашия пазар и се налагаше да си поръчвам от чужбина, което за мен лично (за подобен консуматив) е малко досадно. Не знам в момента дали има официален вносител/сервиз за Crank Brothers. При Shimano тези неща не са проблем.

Тегло:
Тук нещата са доста субективни и разтегливи. Навремето, когато си купувах Candy-тата, съотношението цена/тегло беше отчетливо в тяхна полза. В момента мисля, че Shimano са наваксали доста в това отношение и двете марки имат конкурентни продукти. (При най-леката категория "миксерите" на Crank Brothers са трудно недостижими, но тук темата не е за такива продукти).

Платформа:
При модела на Crank Brothers, който аз съм карал, платформата имаше по-скоро символично значение, както е и при някои модели на Shimano. При Mallet платформата си играе поддържаща роля, при сегашните ми педали Shimano също подметката ми стъпва и на платформата, което създава по-солидно усещане и повече опора за ходилото.

Като обобщение: На мен лично Crank Brothers повече ми допадат, но с оглед на по-трудното намиране на части и консумативи за тях в България, а и заради това, че два пъти ме изоставяха неочаквано, имам резерви да си купя отново такива. Ако бяха адекватно представени на нашия пазар, бих продължил да карам с тях, ама засега заложих на Shimano, за да не се занимавам с поръчки на дребни части от чужбина, пък и за да видя дали наистина са толкова здрави, колкото се говори. :)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Crank Brothers или Shimano SPD

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Дек 28, 2015 10:38 pm

От стандартни шимано педали минах на ХТ, които са почти същите като посочения XTR. Към всико казано по-горе бих искал да споделя, че платформата се усеща - преди ме заболяваше леко стъпалото тоно над паречето, докато сега не (с едни и същи обувки съм ги карал). Карал съм ги в много гнусни условия (сняг и лепкава кал) и работата им е била на ниво. Не съм карал закопчаващи се педали на други марки.

Разгледай и предложенията на Time Attack - много ги хвалят хора преминали от спд или кранк към тях.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3987
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Crank Brothers или Shimano SPD

Мнениеот taurus13 » Пон Дек 28, 2015 10:54 pm

Любо, тия шимански педали с пластината отдолу, демек затворен дизайн, създават много ядове с кал, лед и сняг. Обаче шимнските по-новите, които са с отвор между пружините са много по-добре. Споделям, щото и аз карах два чифта от шиманото от вида на описаните от теб PD-M424 и PD-M545. А....да - тия винаги се разлуфтват, щото се развива една гайка и накрая пада, но тя е недостъпна в едно капаче и мамата си трака там....затова на втория чифт, директно заковах едни пластини с рапиди и им отнех възможността да ме изненадват по това направление.
Така или иначе откак съм с новите, пак евтини педали(PD-M530), вече година, не съм имал никви ядове. То тва е евтин вариант на разни XT и XTR.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Crank Brothers или Shimano SPD

Мнениеот peshong » Пон Дек 28, 2015 11:32 pm

Много благодаря на отзовалите се на моето запитване. Вашите коментариѝ ме насочиха кьм избора на Crank Brothers Mallet E педали и ще напиша моето мнение за качествата им в последствие.
Аватар
peshong
 
Мнения: 17
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Нед Май 05, 2013 3:31 pm
Местоположение: London

Re: Crank Brothers или Shimano SPD

Мнениеот bdz43r » Вто Дек 29, 2015 12:06 am

Моите премеждия с CB почти съвпадат с тези на Admin.
Един чифт Mallet ме предаде внезапно като на двата педала почти едновременно (в рамките на половин час) се откъсна по едно от четирите уши, които хващат парчето. Въпреки това продължиха да бъдат използваеми, стига да се цели здравата част. На следващия чифт се счупи пружината на единия педал и ползвах такава от старите. И двата чифта бяха на под 5000 км.
Не ми хареса, че пръстенчето, което уж пази игления лагер от замърсяване не вършеше никаква работа, лагера ръждяса, отвори огромен луфт и стигна до там, че като извадя оста, иглите изпадаха от сепаратора.
Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Crank Brothers или Shimano SPD

Мнениеот spirov92 » Вто Дек 29, 2015 12:51 am

taurus13 написа:Любо, тия шимански педали с пластината отдолу, демек затворен дизайн, създават много ядове с кал, лед и сняг. Обаче шимнските по-новите, които са с отвор между пружините са много по-добре.

:agree: Имам М520 и съм ги ползвал без проблеми в кал и сняг. Само парчето понякога се задръства и трябва да ритнеш няколко пъти, за да закопчае.
Като стана дума за живота на парчетата-аз 4 години карам с оригиналните. :) Леко са разлуфтени, но на мен това ми харесва – като нови нямаха никаква свобода на движението и все не можех да си намеря удобна позиция.
spirov92
 
Мнения: 1334
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 07, 2009 4:05 pm
Местоположение: София


Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта