Pulse QRS средно движение

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Pulse QRS средно движение

Мнениеот alexmitev » Чет Апр 15, 2021 6:14 pm

Здравейте,
харесах от една обява един Pulse QRS2, който обаче е направен на 1х, а аз искам да го върна на оригиналния 2х сетъп (това ако може да не го коментираме - така съм преценил!) и имам няколко въпроса покрай това.
В момента е с курбел SRAM GX 30 зъба и средно GXP. Търсих 22-36 курбел (оригиналният е ??-34), но в БГ изглежда няма такъв, единственото което намерих е в hibike
Каква е точно разликата м/у оригиналния, на който пише Truvativ и този, на който пише GX?
Другото питане ми е за самото средно BB30 и технологията с набитите в рамката лагери. Това, което четох е, че общо взето е по-скъпо, по-сложно за обслужване, но "за сметка на това", по-ненадеждно от Hollowtech II на Shimano. Мога ли да очаквам някакви неприятни изненади в това отношение, като разбити легла на лагерите в рамката например - ако някой пък има наблюдения точно за рамката на Pulse, ще е супер.
С Hollowtech II вероятно бих спечелил по-евтини и откриваеми части, но преминаване към Hollowtech възможно ли е изобщо?
От ревюто на Pulse QRS2 това изречение не можах да го разбера:
Средното движение е BB30, но конкретно при QRS2 в него са монтирани курбели със стандартна GXP касета с помощта на оригинален преходник от Sram.

За какъв преходник става въпрос, или имат предвид оста, свързваща двата курбела?

И последно, но не и по важност :) ако имате впечатления от Pulse QRS2 като колело, бих се радвал да ги споделите - в нета няма на практика нищо, освен въпросното ревю. (Става въпрос за модела QRS2 с вилка RockShox Sektor Gold, за разлика от QRS, който е с Pike, но изглежда вторият е по-нов и малко по-лек - въпреки обърканата номерация??)
Сайтът на Pulse вече не съществува, както изглежда и цялата марка, както и RAM и Oryx :(

Извинявам се, ако въпросите са повече или технически нещо не е издържано докрай, но нямам опит с по-новите средни движения.

test-2016_pulse-qrs2_drivetrain.jpg
test-2016_pulse-qrs2_drivetrain.jpg (185.1 KiB) Прегледано 2697 пъти

ezgif.com-gif-maker.jpg
ezgif.com-gif-maker.jpg (37.87 KiB) Прегледано 2686 пъти
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Pulse QRS средно движение

Мнениеот alexmitev » Пет Апр 16, 2021 11:03 am

След малко по-задълбочено четене в нета, стигнах до следните изводи:
1. Truvativ явно е фирмата, която е произвеждала въпросните курбели, преди SRAM да ги купи, т.е. разлика м/у Truvativ и GXP няма
2. Pulse е със средно движение GXP, на е BB30, което според тази статия не е едно и също и дори са несъвместими! Което явно разкрива какъв е въпросният преходник от BB30 към GXP:
Средното движение е BB30, но конкретно при QRS2 в него са монтирани курбели със стандартна GXP касета с помощта на оригинален преходник от Sram.

Т.е. рамката е била произведена за BB30, но впоследствие в нея са сложили GXP касета.
3. На една от снимките успях да видя, че големият венец на оригиналния курбел е 34, а не 36 зъба, което ме навежда на мисълта, че оригиналният декланшор може да не успее да поеме 36 зъба...
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Pulse QRS средно движение

Мнениеот jayblack » Пет Апр 16, 2021 11:24 am

Не знам колко ще съм ти полезен, но предполагам средното е bb30, което ще рече, че лагерът има 30мм вътрешен диаметър и е готово за ползване с курбели с 30мм ос. На конкретната рамка предполагам има монтирани пластмасови преходници, които правят вътрешния диаметър на лагера на 24/22мм (размера на оста на GXP курбели). Декланшора не би трябвало да има проблеми с 36 зъба. SRAM и Truvativ са под един чадър от десетилетия. Мисля, че raceface имат средно за bb30, което е съвместимо със Shimano hollowtech 2 курбели, но не го вземай на 100%, трябва да проверя.
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 510
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Pulse QRS средно движение

Мнениеот fdhc » Вто Юни 08, 2021 5:26 pm

fdhc
 
Мнения: 16
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Юли 27, 2012 5:26 pm

Re: Pulse QRS средно движение

Мнениеот alexmitev » Вто Юни 08, 2021 10:32 pm

Аз вече взех Пулса, макар и не точно този от снимките и дори смених средното, понеже оригиналното GXP почна доста да пука след няколко карания - течеше ръжда от лагерите и беше за смяна (може и аз да съм му "помогнал" малко, като стегнах курбелите повече от предвиденото).
Отделно, че като го разгледах, хич не ми хареса като начин на изпълнение - лагерите бяха доста открити и ги пазеше само по една метална пластина от двете страни, като отдясно цялото натоварване падаше върху нея, понеже стоеше между лагера (26мм) и оста (24мм)!!! Общо взето цялото средно на SRAM е доста срамно като реализация и ми напомня на "надеждността" на Школника ми от края на 90-те :D Странно е и решението отляво оста да контактува с лагера на средното в набраздената си част, която при това не е 22мм по цялата си ширина, а варира от 22 до 21мм и общо взето винаги има луфт, тъй като контактът с лагера е много малък. Като цяло много бих се радвал ако някой ден успея да разкарам всички SRAM-ни части и органи от колелото :D

По тази причина сложих средно на Shimano с втулка отляво 22/24мм и ми излезе наполовина като цена и надявам се по-добро като качество.
Не е за пропускане фактът, че линията на веригата, както и при предишното ми колело, отново беше заводски сгрешена (около 45мм отзад и около 42мм отпред!) и сложих допълнителен спейсър 2.5мм отдясно, за да са почти равни. Без този спейсър, при по-силно напъване на 2х11, веригата отзад се качваше на 10-ти венец! Тъй като средното едва ли някога е било сменяно, допускам че всички Pulse QRS2, които не са направени на 1х, би трябвало да имат този проблем. Не можах съответно да покрия изискването на Shimano предният декланшор да е с линия на веригата 48.8мм, но засега работи прилично.
За монтажа на средното с прес-фита си взех специално менгеме, което се отваря на 120мм и тежи 12кг :D Курбелите ги стегнах съвсем леко, при по-силно стягане се въртят по-трудно и това явно доста скъсява живота на средното.
Въпросният преходник на SRAM от BB-30 към BSA е някакъв полимерен, но влиза доста плътно в рамката (засега нищо не пука!) и изглежда така:
bb30_bsa_adapter.JPG
bb30_bsa_adapter.JPG (24.12 KiB) Прегледано 2340 пъти


Иначе май има вариант да се сложи на Hope средно PF41 за 200лв, което би трябвало да изкара повече. Казвам "май", защото средното на Hope е за 41мм, а диаметърът на рамката е 42мм.
Там обаче ме притеснява контактът алуминий-алуминий м/у средното и рамката, който след време сигурно ще клеяса и ще стане невъзможно да се извади, докато полимерът мисля че е за предпочитане.
Но ако с това средно на Shimano за 25лв. изкарам един сезон, хич и не смятам да се хвърлям на Hope, което за тия пари трябва да изкара 8 сезона - което мисля че няма как да стане, а и едва ли ще карам същото колело :)
Лагерите на Hope са сменяеми, но струват към 60лв.

Такива работи, беше си приключение, което Pulse можеше да ни спестят, ако просто бяха направили рамката на BSA, а не на BB-30, и бяха спазили правилната линия на веригата...
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Pulse QRS средно движение

Мнениеот fdhc » Чет Юни 10, 2021 11:58 pm

При мен средното на Shimano не издържа много , около 6 месеца . Sram-а изкара 1 година , но всичко зависи от начина на каране !
fdhc
 
Мнения: 16
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Юли 27, 2012 5:26 pm

Re: Pulse QRS средно движение

Мнениеот alexmitev » Пет Юни 11, 2021 8:35 am

fdhc написа:При мен средното на Shimano не издържа много , около 6 месеца . Sram-а изкара 1 година , но всичко зависи от начина на каране !

А пробвал ли си с някой от по-високите класове на Shimano - XT (BB-MT800), или дори SAINT (SM-BB80B), които пак са по-евтини от SRAM-ското средно?
Аз сложих най-евтиното възможно - Deore (SM-BB52B), за да видя колко ще изкара, но като гледам хамалогията по монтажа, следващия път ще сложа поне XT, тя разликата е само 15лв.
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Pulse QRS средно движение

Мнениеот fdhc » Пет Юни 11, 2021 7:25 pm

Други не съм ползвал , ще пробвам sram dub , но ще бъде на едно YT.
fdhc
 
Мнения: 16
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Юли 27, 2012 5:26 pm

Re: Pulse QRS средно движение

Мнениеот alexmitev » Пет Юни 11, 2021 9:34 pm

fdhc написа:Други не съм ползвал , ще пробвам sram dub , но ще бъде на едно YT.

sram dub нали е за техния смахнат размер 28.99мм, или ти имаш такъв курбел?
Само като го видях това 28.99 веднага ми стана ясно, че нарочно е измислено, за да не може да се направи втулка-преходник за 30мм, понеже трябва да е с дебелина 0.5мм или 0.505мм по-точно :D
Явно са останали много прецакани от предишния размер 22 и че все пак има преходник към 24 на Shimano, но сега са решили да не повтарят грешката :D
Лично на мен SRAM заради тия идиотски размери и начина на изпълнение са ми в дъното на всички класации. Днес разкарах и веригата SRAM (която свърши доста бързо м/у другото!), останаха ми само курбелът и преходника техни части по колелото, но някой ден и те ще заминат към olx или кофата :D
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Pulse QRS средно движение

Мнениеот alexmitev » Чет Юни 24, 2021 7:21 pm

Няма и месец и 200 изминати километра, откакто сложих средното на Shimano и след първия съвсем слаб дъждец, почна зловещо да хлопа :banghead: :banghead:
Нямам думи просто, явно са невероятни боклуци, или са направени само за градско каране. На мен 50% от километрите обаче са ми качвания с 10% наклон, явно това го е съсипало...
Ще пробвам с XT или направо Hope, зависи дали ще оцелее преходникът на SRAM при екстракцията на средното от него.
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Pulse QRS средно движение

Мнениеот Boyan1984 » Чет Юни 24, 2021 8:13 pm

Карам едно шиманско XT от новите вече две години - сигурно 80% наклон и нищо му няма, но държа да отбележа, че във вода и мръсотия избягвам да карам, както и вече не си поливам колелото с вода, а го мия с гъбка и парцалче, по-скромно с водата.
Два пъти годишно я го отворя за чистене, я не. Взимай XT и няма да имаш проблеми.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Pulse QRS средно движение

Мнениеот alexmitev » Чет Юни 24, 2021 8:29 pm

Boyan1984 написа:Два пъти годишно я го отворя за чистене, я не.

Това не го разбрах - отваряш средното движение, за да го чистиш? Предполагам имаш предвид, че махш курбелите и го почистваш отвън, а не че го сваляш от рамката?
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Pulse QRS средно движение

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Юни 25, 2021 8:51 am

Сваля се и се почиства заедно с леглото в рамката. Какво по-точно означава да хлопа - луфт ли е отворило?
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Pulse QRS средно движение

Мнениеот Boyan1984 » Пет Юни 25, 2021 9:13 am

Както е казал колегата - развъртам си го цялото, че там се събира пясък и боклуци и може да започне да издава странни звуци от песъчинките и да се чудиш откъде скърца :)
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Pulse QRS средно движение

Мнениеот alexmitev » Пет Юни 25, 2021 9:47 am

Pr3d4t0R написа:Какво по-точно означава да хлопа - луфт ли е отворило?

Луфт няма, но при всеки оборот при средно и над средно натоварване буквално имам чувството, че чувам как сачмите на лагерите се удрят една в друга (не знам дали е възможно, но имам такова усещане). Затова имам предвид, че не скърца, а по-скоро хлопа. При слабо натоварване, шумът не присъства изобщо.
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Pulse QRS средно движение

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Юни 25, 2021 11:06 am

Би трябвало лесно да можеш да свалиш курбелите - завърти на ръка лагерите от всяка страна и би усетил ако проблемът е при тях. При всички случаи ми изглежда разумно да се свали всичко, почисти и сложи пак - много е важно средното да се монтира с правилният инструмент.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Pulse QRS средно движение

Мнениеот alexmitev » Пет Юни 25, 2021 11:39 am

Сега свалих курбелите - направи ми впечатление, че болтът на левия курбел се отви доста лесно. Изчистих внимателно всичко, няма луфт в лагерите, сглобих, стегнах и тропането засега го няма :) Явно трябва да го проверявам този болт отвереме-навреме. Не съм махал самото средно обаче и преходника на SRAM от рамката.

Pr3d4t0R написа:много е важно средното да се монтира с правилният инструмент.

Имаш предвид завиването на средното в преходника на SRAM, или монтажа на самия пластмасов преходник на SRAM? Аз го монтирах с менгеме, което със сигурност не е правилният инструмент, но после огледах и беше плътно към рамката от всички страни.
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Pulse QRS средно движение

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Юни 25, 2021 1:17 pm

alexmitev написа:...
Въпросният преходник на SRAM от BB-30 към BSA е някакъв полимерен, но влиза доста плътно в рамката (засега нищо не пука!) и изглежда така:
...


Ако двете страни на този преходник не са сложени съосно ще ти изнася лагерите на средното по-бързо. Можеш да си направиш и ти подходящ инструмент - ето така изглеждат https://duckduckgo.com/?t=ffab&q=bb30+t ... &ia=images
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Pulse QRS средно движение

Мнениеот alexmitev » Съб Юни 26, 2021 7:29 pm

Pr3d4t0R написа:Можеш да си направиш и ти подходящ инструмент - ето така изглеждат https://duckduckgo.com/?t=ffab&q=bb30+t ... &ia=images

Мерси за информацията, поръчах един готов от aliexpress и ще го ползвам при следващия монтаж на средното, дано не е скоро :)
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Pulse QRS средно движение

Мнениеот Вилката » Пон Юни 28, 2021 12:14 pm

Изчетох цялата поредица от проблеми, които си имал, и стигам до извода, че и преди намесата ти, и след нея, си карал с крайно неправилно монтирани компоненти.
За завареното от теб GXP казваш, че няма защита, освен някакви метални пластини, които на всичкото отгоре и носели натоварване, а оста контактувала в набраздената част. Все странни неща. Защитите на GXP са два капака от гумена отливка върху метална шайба, които затварят лагерите доста прилично, особено ако напълниш м-у тях и лагерите с някаква хубава гъста грес. Носещи пластини няма. От едната страна има метална пластина след лагера, отново с предпазна цел, но не носи нищо. Оста ляга на лагерите точно на определените за това гладки места, а не на шлиците. Някой преди теб е "майсторувал" яко. :boggled:
После идва твоя монтаж - втулка, менгеме, допълнителен спейсър, фабрично сбъркана линия на веригата, SRAM курбели върху шиманско средно, при по-силно стягане се въртят по-трудно... миш-маш.
Монтажа на GXP и Hollowtech 2 курбели е много различен. Например левия курбел при Hollowtech 2 се затяга с пластмасов болт и около 1-2 Nm, а левия курбел при GXP се затяга метален болт с над 50Nm. При твоя хибрид как ще определиш затягането?
Според мен се спри на някой от стандартите и се придържай към него.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Pulse QRS средно движение

Мнениеот alexmitev » Пон Юни 28, 2021 12:41 pm

Вилката написа:Оста ляга на лагерите точно на определените за това гладки места, а не на шлиците.

Това за лявата част за GXP няма как да стане, понеже гладката част е с диаметър 24, а шлиците са с диаметър от 22 до 21мм.

Вилката написа:Монтажа на GXP и Hollowtech 2 курбели е много различен. Например левия курбел при Hollowtech 2 се затяга с пластмасов болт и около 1-2 Nm, а левия курбел при GXP се затяга метален болт с над 50Nm.

Не виждам проблем да ползвам GXP курбел със Shimano средно, при положение че се предлага втулка очевидно за тази цел.
Не претендирам, че съм разбрал на 100% как работи GXP монтажа, но ако стегна металния болт над 50Nm, то те ще се разпределят върху лагерите на средното, което ще спре да се върти далеч преди тези 50Nm. Ако искам да не се разпределят върху лагерите на средното и ги приложа само м/у левия курбел и шлиците, ще има хлабина между оста на курбелите и средното.
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Pulse QRS средно движение

Мнениеот Вилката » Пон Юни 28, 2021 12:43 pm

Относно почистването на средното, може да се направи и по-основно сервизиране. След брутално калната Витоша 100 избих лагерите от средното, отворих им уплътненията, почистих ги вътрешно (съчми, сепаратори) със сгъстен въздух и изопропилов алкохол, напълних ги с нова грес, и по обратия път ги върнах в рамката. Не че имаше проблеми, нито задържаше, нито хрупаше, просто чух за доста лагери за боклука след състезанието и реших да си спестя малко разходи. Същото направих превантивно и с долните лагери на окачването. Греста външно беше замърсена с кална вода, но при съчмите не беше толкова зле.
Ето и малко снимки от сервизирането.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Pulse QRS средно движение

Мнениеот Вилката » Пон Юни 28, 2021 1:09 pm

alexmitev написа:
Вилката написа:Оста ляга на лагерите точно на определените за това гладки места, а не на шлиците.

Това за лявата част за GXP няма как да стане, понеже гладката част е с диаметър 24, а шлиците са с диаметър от 22 до 21мм.
При моя курбел има малко разстояние от 22 милиметровата част, преди началото на шлиците, където лагерът ляга перфектно.

alexmitev написа:Не виждам проблем да ползвам GXP курбел със Shimano средно, при положение че се предлага втулка очевидно за тази цел.
Не претендирам, че съм разбрал на 100% как работи GXP монтажа, но ако стегна металния болт над 50Nm, то те ще се разпределят върху лагерите на средното, което ще спре да се върти далеч преди тези 50Nm. Ако искам да не се разпределят върху лагерите на средното и ги приложа само м/у левия курбел и шлиците, ще има хлабина между оста на курбелите и средното.
Не ми хареса, че за 200 км вече хлопа зловещо, а някои си карат срамните GXP с години. А при 50 Nm натягане върти доволно свободно.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Pulse QRS средно движение

Мнениеот alexmitev » Пон Юни 28, 2021 1:50 pm

Вилката написа:Оста ляга на лагерите точно на определените за това гладки места, а не на шлиците.

Сигурен ли си, че отляво при теб е 22мм? Защото четох, че имат и изпъления на 24мм.
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Pulse QRS средно движение

Мнениеот Вилката » Пон Юни 28, 2021 2:06 pm

Да, и оста и лагерите са с различни диаметри за лява и дясна част. Не съм слагал шублера, но погледни снимките от сервизирането на средното, накрайниците на пресата за лагери са 22 и 24 мм и лягат плътно. После като пъхна десния курбел с оста, застава доста стабилно, още преди да монтирам левия курбел.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Pulse QRS средно движение

Мнениеот alexmitev » Пон Юни 28, 2021 2:16 pm

Вилката написа:погледни снимките от сервизирането на средното

къде са тези снимки?

Вилката написа:После като пъхна десния курбел с оста, застава доста стабилно

При мен има радиален луфт, който изчезва само след като стегна левия курбел, но разбира се не на 50Nm. Не мога да си представя, че може да се стегне на 50Nm и да се върти, явно при теб курбелът натиска лагерите в последния момент от затягането, което е доста фина геометрия на някакви десети или стотни от милиметъра и няма как да го направя.
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Pulse QRS средно движение

Мнениеот alexmitev » Пон Юни 28, 2021 6:09 pm

Вилката написа:избих лагерите от средното, отворих им уплътненията, почистих ги вътрешно (съчми, сепаратори) със сгъстен въздух и изопропилов алкохол, напълних ги с нова грес, и по обратия път ги върнах в рамката.

Такава хамалогия за част, която струва 20-30лв. нова аз лично не бих си причинил - бих предпочел да дам парите и да прекарам времето в каране :)
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Pulse QRS средно движение

Мнениеот alexmitev » Пон Юни 28, 2021 7:00 pm

Ето и малко снимки от оригиналното средно GXP, което свалих от рамката и което си пазя за спомен ("скъп спомен мой" :lol2: ) и което не смятам че някой освен самите SRAM е "майсторувал".

Това е дясната част - вижда се, че не е с диаметър 24мм, а 25мм
IMG_20210628_1914064.jpg
IMG_20210628_1914064.jpg (70.81 KiB) Прегледано 1645 пъти


За прехода от 25 към 24мм се използва една ламаринка, която влиза м/у оста и лагера и в/у която пада цялото натоварване и явно играе роля и на изолация от мръсотията, въпреки че очевидно не е свършила работа, като се види в какво състояние е средното. Лично аз бих предпочел да нямам ламаринка м/у оста и средното, а контактът да е директен, както е при Shimano (да, в момента имам втулка отляво, но е алуминиева и е 2 пъти по-дебела)
IMG_20210628_1915001.jpg
IMG_20210628_1915001.jpg (62.07 KiB) Прегледано 1645 пъти


Това е лявата част - на диаметър 22.2мм, а не на 22мм, което ми гарантира вечен луфт, още повече че шлиците са на по-малко от 22мм. Отново ламаринка за изолация, но този път отгоре, лагерът е целият в ръжда и дори липсват цели парчета от него!
IMG_20210628_1915334.jpg
IMG_20210628_1915334.jpg (73.42 KiB) Прегледано 1645 пъти
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Pulse QRS средно движение

Мнениеот Alexi » Пон Юни 28, 2021 7:51 pm

при Шимано оста не е директно на чашката на лагера ,има пластмасова втулка много подобна на тази на Срам .. влагозащитата е на същото ниво ,ползват едностранно капсуловани лагери които са доста уязвими на вода ,кал прах .. все пак средното е евтин компонент ,и аз лично също не се занимавам с ремонти и смазване , а се сменя като стане нужда
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Pulse QRS средно движение

Мнениеот Вилката » Вто Юни 29, 2021 9:45 am

Ако разполагах с ново средно, може би бих го сменил 30-тина минути по-бързо, спрямо почистването, което направих. Когато имаш нужните инструменти, материали и вече си го правил, ремонтът на лагерите става сравнително бързо.
А колко време ще ми отнеме да издиря кой го има налично, да се нервирам, че е само при Декатлон и не могат да се ангажират да ми го пратят за 2-3 дни, да направя поръчка, да отида до куриер да си я взема...
Май накрая ще излезе, че съм спестил време с почистването. Няма неизвестни и нерви - влизаш в гаража с една бира, и докато я изпиеш си готов.
...и си спестил за 3 каси бира :D :beer:
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm


Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: protiven и 20 госта