Calibre Sentry "Запознанството"

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Calibre Sentry "Запознанството"

Мнениеот thechosen » Пет Юли 31, 2020 10:32 am

В началото на Март се сдобих с Calibre Sentry и реших да споделя впечатленията си до сега.

Изображение

Още в началото искам да отбележа, че нямам продължителни впечатления от много велосипеди с които да го сравня, преди него имах Felt Compulsion 2009, който вярно ми служи към 10 години и другото е кратки проби на чужди велосипеди.

Докато се оглеждах за ново "конче" с което да обикаляме по баирите първо си мислех за нещо с ход до 140, но след като попаднах на Calibre Sentry в крайна сметка реших, че може да пробвам и с малко повече ход ;). Това което ме привлече основно беше геометрията, цена на велосипеда и приличната окомплектовка.

Данни от производителя:
Геометрия Calibre Sentry 29" размер M
Head Angle: 64°
Seat Angle (Effective): 76°
Seat Tube Length: 440mm
Top Tube Length (Effective): 620mm
Head Tube Length: 102mm
Rear Centre: 445mm
BB Drop: 34mm
Wheel Base: 1240mm
Reach: 465mm
Stack: 623mm
Fork Offset: 42mm

Компоненти:
Рамка: 6061 Alloy, 150mm rear wheel travel, 148 x 12mm bolt through
Вилка: Rock Shox Yari RC 160mm
Заден амортисьор: Rock Shox Deluxe R 230 x 62.5mm
Задвижване: SRAM NX Eagle 12 speed / 32T, касета 11-50
Спирачки: SRAM Guide RE - четирибутални с дискове 200/180mm
Кормило/лапа: Kore Durox 800mm width 20mm rise / Calibre Trail 45mm
Колче за седалка: Kore Mega Stealth 150mm drop
Колела: Formula главини, WTB ST i29 TCS 2.0 32H шини
Гуми: предна WTB Vigilante TCS G2 Tough High Grip 2.6", задна WTB Trail Boss TCS G2 Tough High Grip 2.4"
Външен път на жилата и маркучите отстрани на долната тръба, закрепването е чрез легла и "свински опашки". Вътрешен път за жилото на понижаващият кол за седалка. При каране няма тракане от жилото на кола.

Изображение

Данни и за мен - 180см. около 70кг. Избрах М размер.

След многото цифри е време да спомена за какво го ползвам. Обичам да карам по всякакви пътеки и в двете посоки. Живея в Габрово, така че повечето ми карания до сега са из близкия Балкан и баирите около града. Обикновенно до спускането се качвам на самоход.

Поръчката и доставката минаха без проблеми. Велосипеда пристигна опакован в кашон без поражения. Към велосипеда имаше и лепенки защитно прозрачно фолио за челната тръба, както и гумен самозалепващ предпазител за стойката на веригата.

При първите карания катаренето по пътеките около града, по които карам обикновенно ми се стори малко тегаво, но след преминаването към 29" колела, по-широките и по-тежки гуми както и цялостно по високото тегло на велосипеда си казах, че е нормално. Следващите карания вече не ми правеше впечатление толкова и взех да свиквам и тогава установих, че позицията за катерене ми е много удобна. Тежеста се разпределя много добре, предницата не се опитва да се отлепя и при големи наклони ... абе геометрията работи ;). Клатенето на задницата при педалиране по равни настилки е минимално, при неравен терен е по-осезаемо, но аз не се боря за времена и позиции та не ми пречи.

При спусканията нямах проблем с големината на колелата или теглото на велосипеда и много бързо свикнах със всички благини ;). Още не съм го пробвал на засукани пътеки с много серпентини, но по пътеките наоколо велосипеда се представя много добре, като пак искам да припомня, че нямам много опит с велосипеди от по-новата генерация с които да сравнявам, та мнението ми се гради основно на кефа от карането.

Компонентите макар и не от високите класове според мен са подбрани добре.
Имам проблем с изпускането на въздух от въздушната пружината в ботуша на вилката, който в момента лекувам със свинска опашка и помпене - поради усложнената ситуация с доставки предпочетох да не търся гаранционен сервиз за да не оставам без велосипед, та не знам какво е положението с гаранционото обслужване.
Другите компоненти работят без проблеми. Спирачките се справят добре. Понижаващият кол работи без забележки до сега, само командата с която идва ми беше неудобна и съм я сменил с друга. Задвижването се справя прилично на фона на отзивите за Eagle NX които четох, вярно че има забележки при превключването някой път, но за сега нищо по-сериозно.
Гумите се справят много добре - да тежки са и не са от лесно търкалящите се, но аз предпочитам малко зор нагоре и безпроблемно спускане надолу.
Шините и гумите без проблеми ги направих на безкамерни.
Задната главина и касетата са нещата, които ми се струват като най-компромисните компоненти. Не съм сигурен дали главината може да се преработи да използва XD или Microspline касетите а текущата касета е една от най-тежките.

Накратко моите впечатления:
Нагоре не е ракета, но за мен стойка при катерене е удобна и окачването не създава проблеми при педалиране.
Надолу ниската рамка ми предлага достатъчно пространство и свобода на движенията, окачването работи добре и като цяло велосипеда може много повече от това на което аз го подлагам.
Според мен едно добро предложение за по-нисък бюджет с някои компромиси, които могат да се подобряват в последствие.

Изображение
thechosen
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1875
Регистриран на: Чет Май 29, 2003 3:49 pm

Re: Calibre Sentry "Запознанството"

Мнениеот Alexi » Пет Юли 31, 2020 11:30 am

Приятна машинка ,марката е слабо известна у нас но на Острова често печели челни позиции в категория цена/качества/компоненти .. рамката е напълно адекватна и съвременна геометрия ,желая ти хубави моменти с него :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Calibre Sentry "Запознанството"

Мнениеот Kuko » Пет Юли 31, 2020 2:33 pm

Ако не е тайна колко жълтици излезе с доставката?
Kuko
 
Мнения: 1
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Май 16, 2019 8:58 am

Re: Calibre Sentry "Запознанството"

Мнениеот thechosen » Пет Юли 31, 2020 3:00 pm

Благодаря за пожеланията.

Когато го поръчвах имаше намаление и го взех за 3800лв. GoOutdoors не доставят извън острова, така че се възползвах от услугите на Гъбко - доставката до склада на Гъбко в Англия беше безплатна, а около 90лв. излезе доставката до мен (Гъбко + Спиди).
thechosen
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1875
Регистриран на: Чет Май 29, 2003 3:49 pm

Re: Calibre Sentry "Запознанството"

Мнениеот nkc20 » Съб Авг 01, 2020 5:42 pm

За съотношение цена/качество трудно може да се намери нещо по-адекватно на пазара в момента май. Може би другите марки с директни продажби като Кениън, Роуз, YT могат да съперничат донякъде, но и там тенденцията е цените да се завишават с всяка изминала година.
Като цяло липсват такъв вид теми във форума, така че много приятно ми беше да прочета твоите впечатления от първо лице. Аз също се оглеждам най-вече за по-дълго колело, така че ще следя с интерес темата, ако я ъпдейтваш.
Пожелавам ти много приятни моменти по пътеките с байка!
nkc20
 
Мнения: 162
Рейтинг: 1474
Регистриран на: Пет Юни 24, 2016 7:28 pm

Re: Calibre Sentry "Запознанството"

Мнениеот fena7 » Нед Авг 02, 2020 3:58 pm

Темата е страхотна и велосипеда изглежда доста добре. Мога само да ти пожелая много безаварийни километри и усмивки с байка. Относно вилката, може би е добре да се прегледа дали не е суха. Често съм чувал от приятели че при новите окачвания (вилки и шокове) се наблюдава липса на масла. Не разбирам много от окачване, но не пречи да се посъветваш с някой читав сервиз за мнение.
Аватар
fena7
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1325
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 4:45 pm
Местоположение: Видин / Белоградчик

Re: Calibre Sentry "Запознанството"

Мнениеот thechosen » Пон Фев 15, 2021 5:25 pm

Да се отчета след като стана около година от както се забавлявам с Calibre Sentry.
Първоначалните ми впечатления се потвърдиха и с останалите карания през изминалата година. Велосипеда продължава да ми служи вярно нагоре и да ме забавлява надолу по баирите. Сериозни проблеми не съм имал, дори и вилката след няколко карания се "закисна" и вече не изпуска въздух в ботуша.
През изминалите месеци покарах доста разнообразни пътеки и съм много доволен от представянето на велосипеда. Геометрията ми пасна много добре, свикнах с теглото му :D и компонентите работят прилично. Затвърждава се мнението ми за добра база, която може да се надгражда.
thechosen
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1875
Регистриран на: Чет Май 29, 2003 3:49 pm

Re: Calibre Sentry "Запознанството"

Мнениеот hitar_potar » Вто Фев 16, 2021 11:05 am

Какви са ти наблюденията при блокирана задна гума - окачването блокира ли и то, или продължава да работи?
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3702
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: Calibre Sentry "Запознанството"

Мнениеот thechosen » Вто Фев 16, 2021 4:42 pm

Добър въпрос ... ама за момента нямам отговор :dontknow:
Ще трябва на следващото каране да опитам нарочно да го предизвикам и да следя какво се случва.
thechosen
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1875
Регистриран на: Чет Май 29, 2003 3:49 pm

Re: Calibre Sentry "Запознанството"

Мнениеот Jumpup » Сря Фев 17, 2021 4:00 pm

Изкупуват ги като топъл хляб тези велосипеди в Британия. Сега гледах сайта останал е само Calibre Sentry про модела М с намаление за 3000 паунда.
Аватар
Jumpup
 
Мнения: 1094
Рейтинг: 1671
Регистриран на: Вто Яну 26, 2010 12:51 pm
Местоположение: София

Re: Calibre Sentry "Запознанството"

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Фев 18, 2021 12:58 pm

Красив байк!

По-скоро въпросът трябва да е как работи окачването върху препядствия при ползване на задна спирачка. Блокиране на задната гума е хубаво да се избягва върху камъни - и не само.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3973
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Calibre Sentry "Запознанството"

Мнениеот jayblack » Чет Фев 18, 2021 1:48 pm

Колелото трябва да е сравнително твърдо при стисната спирачка, окачването е single pivot и anti-rise е около 90%, като не съм взел предвид кой размер рамка е, а това променя крайните проценти леко в зависимост къде се намира центъра на гравитацията на колоездача.
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 511
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Calibre Sentry "Запознанството"

Мнениеот Alexi » Чет Фев 18, 2021 2:25 pm

този тип окачване faux bar се ползва и в доста скъпи велосипеди ,макар че по същество е сингъл пивот позволява настройки на коефициента и прогресията ,отличава се с добра чувствителност на дребни неравности и много нисък педал кикбек ,като негативи - спирачните сили влияят на работата му ,клатене при педалиране ( това последното отдавна не е проблем със съвременен шок предлагащ платформи за педалиране ) .. ето един велосипед от 6000Е с тоя тип окачване :
https://images.konaworld.com/2020/med/process_153_cr_dl_29.jpg
модификация на faux bar ползват и всички съвременни меки рамки на Трек ,като те са патентовали малко по различен дизайн отстраняващ проблемите при натисната спирачка
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Calibre Sentry "Запознанството"

Мнениеот jayblack » Чет Фев 18, 2021 2:35 pm

Видовете дизайни на окачване се броят на пръстите на двете ръце, но колелата с тях са хиляди и няма 2 еднакви. Така, че генерализацията е малко крайна какви са плюсовете и минусите на faux bar-a. При faux bar-a и single pivot-ите за клатенето (anti-squat) и втвърдяването при стисната спирачка ( anti-rise) има значение само и единствено позицията на главната става. Останалите стави при faux bar-a има значние за leverage rate-a и ако kona-та е има хубава прогресия и започва с голям коефиент, то calibre-то може да е регресивно в началото на хода и изобщо да не поема добре малките неравности.
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 511
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Calibre Sentry "Запознанството"

Мнениеот hitar_potar » Чет Фев 18, 2021 9:39 pm

За мен лично едно окачване трябва да работи при всякакви условия по време на спускане - набирайки инерция, през препятствия с лека спирачка, при стисната яко спирачка и блокирана гума. Да не е ставало окачване - нали за това е сложено! Съответно поради това си поведение сингъла и фоукса никога не съм ги харесвал. Само че инжинерите не спят - сега набира популярност хай пивота (независимо сингъл, хорст линк, или прототипния сплит-пивот), който няма проблеми. А гази яко...
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3702
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: Calibre Sentry "Запознанството"

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Фев 19, 2021 11:06 am

Има рамки, които отговарят на тези харектеристики. С малки изключения компромисът при тях е в нивата на анти-скуат. От друга страна техниката за правилно спиране е да се натисне байкът надолу на място, където няма препятствия и спирачките да се дръпнат силно. Така пътеката се разделя на каране, силно спиране, каране и т.н. с минално задържане на спирачките за по-дълго време. Обаче е доооста трудно и изисква много други умения да са налице, за да има възможност да се прави.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3973
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Calibre Sentry "Запознанството"

Мнениеот thechosen » Пет Апр 09, 2021 9:34 pm

hitar_potar написа:Какви са ти наблюденията при блокирана задна гума - окачването блокира ли и то, или продължава да работи?


Проведох няколко опита какво става с окачването при блокирана задна гума. За да мога да наблюдавам какво се случва блокирах гумата на равно спускане и натисках нарочно велосипеда надолу. Окачването продължава да работи макар и не толкова отзивчиво, но все пак има ход и чувството не е като да ти се вдърви задницата, както беше на предният ми велосипед. Аз съм доволен от поведението му.
thechosen
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1875
Регистриран на: Чет Май 29, 2003 3:49 pm

Re: Calibre Sentry "Запознанството"

Мнениеот hitar_potar » Съб Апр 10, 2021 10:10 am

thechosen написа:
hitar_potar написа:Какви са ти наблюденията при блокирана задна гума - окачването блокира ли и то, или продължава да работи?


Проведох няколко опита какво става с окачването при блокирана задна гума. За да мога да наблюдавам какво се случва блокирах гумата на равно спускане и натисках нарочно велосипеда надолу. Окачването продължава да работи макар и не толкова отзивчиво, но все пак има ход и чувството не е като да ти се вдърви задницата, както беше на предният ми велосипед. Аз съм доволен от поведението му.

Значи има някакво втвърдяване, макар и не пълно блокиране, на задницата. Някои хора това го разглеждат като допълнителен съпорт в дизайна, че да не ти потъва напълно задницата при спиране, ако задната гума се блъсне в сериозно препятствие точно в момента на спиране. На други пък не им харесва.
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3702
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе


Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта