Препоръка за ендуро с пълно окачване?

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Препоръка за ендуро с пълно окачване?

Мнениеот shoshinka » Нед Апр 11, 2021 11:51 am

Здравейте, съфорумци! Първо искам да започна с това, че съм абсолютно начинаещ в планинското колоездене и планирам активно да се занимавам, та дори и да участвам в състезания след време (като аматьор, разбира се).

Бъдейки новак в тази област, се нуждая от помощ при избора на стабилен планински велосипед, който да се справя със суров терен при спускания. Бюджета не трябва да надхвърля 4500 лева.

Важно да е да вметна, че ако има възможност/смисъл да се спести от сумата, още по-добре, тъй като искам инвестицията, която ще направя да е максимално оправдана.

Кратка статистика за мен:

Височина: 1.82
Тегло: 72 кг

По-долу искам да ви помоля да хвърлите едно око на няколко колелета, които съм подбрал и да ми кажете дали си струват парите. Ако не, моля, давайте предложения. :beer:

https://www.bikecenter.bg/velosipedi/pl ... blk-green/
https://www.bikecenter.bg/velosipedi/pl ... berry-grn/
https://www.hibike.bg/trek-fuel-ex-5-29 ... da9a07100b
https://bikespirachka.bg/planinski-velo ... 4-275.html
https://esport.bg/planinski-velosipedi/ ... %D1%80eu-m

ПП: Наясно съм, че сред избраните примери има такива, които в момента не са налични. Идеята ми е да събера мнения.
Приятен ден!
shoshinka
 
Мнения: 15
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Сеп 13, 2020 4:28 pm

Re: Препоръка за ендуро с пълно окачване?

Мнениеот Dexidrator » Нед Апр 11, 2021 3:40 pm

Според мен... нито едно от изброените! На мен са ми казвали че ендуро машина трябва да е поне с 160 ход на вилката. Доколкото виждам от изброените максимума е 140 ход. Колелата стават но ако искаш да напредваш и да не смениш машината примерно след 1-2 години по добре вдигни бюджета примерно с 2000лв и вече ще имаш машина за която можеш да кажеш че е Ендуро.
Dexidrator
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Апр 03, 2021 5:26 pm

Re: Препоръка за ендуро с пълно окачване?

Мнениеот shoshinka » Нед Апр 11, 2021 3:43 pm

Dexidrator написа:Според мен... нито едно от изброените! На мен са ми казвали че ендуро машина трябва да е поне с 160 ход на вилката. Доколкото виждам от изброените максимума е 140 ход. Колелата стават но ако искаш да напредваш и да не смениш машината примерно след 1-2 години по добре вдигни бюджета примерно с 2000лв и вече ще имаш машина за която можеш да кажеш че е Ендуро.


Уви, това е доста над бюджета ми. Все пак би трябвало да има някакви компромисни решения..?
shoshinka
 
Мнения: 15
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Сеп 13, 2020 4:28 pm

Re: Препоръка за ендуро с пълно окачване?

Мнениеот Dexidrator » Нед Апр 11, 2021 3:49 pm

Също така е хубаво да си карал 1-2 колела за да видиш кое ти допада и кое не.. не да изсипеш 4500лв и после да не си доволен. Говоря примерно знаеш ли дали 27.5 гума или 29 ти допада повече? Това са важни неща които направиш ли избора си в магазина после неможеш да се върнеш назад. С твоята височина си по скоро за 29тка но има хора които карат с 27.5! Аз съм по нисък от теб но пък 27.5 не ми допадат... затова си правя машина на 29...

Аз бих взел Cube Stereo 120 ако трябва да избирам от всичките предложения.
Dexidrator
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Апр 03, 2021 5:26 pm

Re: Препоръка за ендуро с пълно окачване?

Мнениеот Yash » Нед Апр 11, 2021 5:26 pm

От изброените единствено Dartmoor-а се доближава до ендуро. Компонентите на движението му са от най-ниския клас на Срам.
Другият велосипед, който заслужава внимание, е Трек. Но той е късоходов и е трейл велосипед. Компонентите са от средния клас на Шимано, но са от най-новата 12 скоростна генерация.
Останалите не влизат в класацията.

За ендуро велосипед търси с ход над 150.
Ето да добиеш някаква представа за какво става въпрос:
https://www.bike24.com/mountain-bikes.h ... 5B395%5D=1
https://www.bike-discount.de/en/shop/en ... 24&o=preis
https://www.bike-discount.de/en/shop/en ... 24/o-preis
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Препоръка за ендуро с пълно окачване?

Мнениеот shoshinka » Нед Апр 11, 2021 6:44 pm

Yash написа:От изброените единствено Dartmoor-а се доближава до ендуро. Компонентите на движението му са от най-ниския клас на Срам.
Другият велосипед, който заслужава внимание, е Трек. Но той е късоходов и е трейл велосипед. Компонентите са от средния клас на Шимано, но са от най-новата 12 скоростна генерация.
Останалите не влизат в класацията.

За ендуро велосипед търси с ход над 150.
Ето да добиеш някаква представа за какво става въпрос:
https://www.bike24.com/mountain-bikes.h ... 5B395%5D=1
https://www.bike-discount.de/en/shop/en ... 24&o=preis
https://www.bike-discount.de/en/shop/en ... 24/o-preis


Доста сериозна инвестиция изискват тези примери. Като за начало има ли някакви по-достъпни избори, които би могъл да препоръчаш?
shoshinka
 
Мнения: 15
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Сеп 13, 2020 4:28 pm

Re: Препоръка за ендуро с пълно окачване?

Мнениеот Dexidrator » Нед Апр 11, 2021 8:07 pm

Само да вметна ... това е доста скъп спорт по мое мнение! Ако се смята че с покупката на велосипед.. какъвто и да е той се спира със инвестициите е грешно да се мисли.Ако се цели каране във парка , да става ама иначе далеч не е така.Нека спомена че примерно една шина при мен излезна 169лв .. главината (задната-360) , наплитане със хубави спици е 100лв. Cushcore 150лв. Бандаж.. боза и Гума около 100-120лв .. колко станаха? Това е само за едно колело...
Dexidrator
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Апр 03, 2021 5:26 pm

Re: Препоръка за ендуро с пълно окачване?

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Апр 12, 2021 9:14 am

С пандемията се покачи значително интересът към велосипеди, поскъпна значително транспорта, както и сурвоните, като всичко това се отрази значително на цените на велосипедите. Ендуро моделите и преди си бяха скъпи, но в момента почти всичко е доста солено.

Имай предвид, че по нашите ендуро състезания има малко участъци, където наистина повече от 140 ход на задницата ще направят разлика.

Препоръчвам ти Драг Ронин:
- висок си, така че със сигурност 29ка;
- рамката работи добре и е с модерна геометрия, като определено позволява да я ъпгрейдваш
- точно в бюджетът е и частите са доста по-добри от всичко изброено по-горе
https://dragzone.bg/ronin-drag-enduro

Вилката и шокът са нисък клас, но ще са ти ОК като начало - когато имаш възможност е хубаво да се сложи вилка със 160 ход, за да се балансира по-добре работата на окачването. Скоростите са среден клас, като работят отлично и са просто една идея по тежки от топ модела. Каплите са добри - при тях главините са тежки. Спирачките са прилични - най-вероятно 203 диск отпред би бил нужен. Кокпитът е нисък клас. Като цяло добре са го окомплектовали, като за бюджетът.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Препоръка за ендуро с пълно окачване?

Мнениеот Dexidrator » Пон Апр 12, 2021 10:15 am

Според мен е страхотно предложение.Онзи ден ходих до драг и го видях на живо! Байка за парите си е страхотен. Не се бях сетил да ти го предложа. Още един палец от мен за Ronin- а. Има какво да се пипа по машинката ама за начало е много хубав байк.
Dexidrator
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Апр 03, 2021 5:26 pm

Re: Препоръка за ендуро с пълно окачване?

Мнениеот shoshinka » Пон Апр 12, 2021 12:47 pm

Pr3d4t0R написа:С пандемията се покачи значително интересът към велосипеди, поскъпна значително транспорта, както и сурвоните, като всичко това се отрази значително на цените на велосипедите. Ендуро моделите и преди си бяха скъпи, но в момента почти всичко е доста солено.

Имай предвид, че по нашите ендуро състезания има малко участъци, където наистина повече от 140 ход на задницата ще направят разлика.

Препоръчвам ти Драг Ронин:
- висок си, така че със сигурност 29ка;
- рамката работи добре и е с модерна геометрия, като определено позволява да я ъпгрейдваш
- точно в бюджетът е и частите са доста по-добри от всичко изброено по-горе
https://dragzone.bg/ronin-drag-enduro

Вилката и шокът са нисък клас, но ще са ти ОК като начало - когато имаш възможност е хубаво да се сложи вилка със 160 ход, за да се балансира по-добре работата на окачването. Скоростите са среден клас, като работят отлично и са просто една идея по тежки от топ модела. Каплите са добри - при тях главините са тежки. Спирачките са прилични - най-вероятно 203 диск отпред би бил нужен. Кокпитът е нисък клас. Като цяло добре са го окомплектовали, като за бюджетът.


Много благодаря!! :clap:
shoshinka
 
Мнения: 15
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Сеп 13, 2020 4:28 pm

Re: Препоръка за ендуро с пълно окачване?

Мнениеот mentalhead » Пон Апр 12, 2021 1:37 pm

Забрави ги тия колела.

Примерно това ти е малко над бюджета и е доста по-добро от всичко посочено. Ако не държиш на 29".

https://www.commencal-store.com/Mobile/clash-origin-graphite-2021-c2x31641969

Иначе виж още Commencal Meta, Propain Tyee, виж моделите на Canyon и Saracen. Проблем в момента са наличностите, но според мен, ако надвишиш малко бюджета, може да намериш и доста приличен байк.
Аватар
mentalhead
 
Мнения: 354
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Авг 10, 2010 6:49 pm

Re: Препоръка за ендуро с пълно окачване?

Мнениеот shoshinka » Вто Апр 13, 2021 2:52 pm

mentalhead написа:Забрави ги тия колела.

Примерно това ти е малко над бюджета и е доста по-добро от всичко посочено. Ако не държиш на 29".

https://www.commencal-store.com/Mobile/clash-origin-graphite-2021-c2x31641969

Иначе виж още Commencal Meta, Propain Tyee, виж моделите на Canyon и Saracen. Проблем в момента са наличностите, но според мен, ако надвишиш малко бюджета, може да намериш и доста приличен байк.


Някакви допълнителни коментари специално по Clash Origin?
shoshinka
 
Мнения: 15
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Сеп 13, 2020 4:28 pm

Re: Препоръка за ендуро с пълно окачване?

Мнениеот nkc20 » Вто Апр 13, 2021 4:35 pm

mentalhead написа:Забрави ги тия колела.

Примерно това ти е малко над бюджета и е доста по-добро от всичко посочено. Ако не държиш на 29".

https://www.commencal-store.com/Mobile/clash-origin-graphite-2021-c2x31641969

Иначе виж още Commencal Meta, Propain Tyee, виж моделите на Canyon и Saracen. Проблем в момента са наличностите, но според мен, ако надвишиш малко бюджета, може да намериш и доста приличен байк.


За Коменсала:
Availability:
FEBRUARY 2022
Едва ли на човекът му се чака почти една година да си подкара байка.

Иначе аз също съм за Драг Ронин. Като за първи байк в АМ карането е нелош избор. Наличен е и може да го вземе веднага, идва фабрично с дропър. Вилката е малко дървена, но за начинаещ едва ли ще е проблем. Като почне да усеща насъвършенствата в окачването повече, може да ъпгрейдне.
nkc20
 
Мнения: 162
Рейтинг: 1474
Регистриран на: Пет Юни 24, 2016 7:28 pm

Re: Препоръка за ендуро с пълно окачване?

Мнениеот Gworan » Вто Апр 13, 2021 5:02 pm

Искам да пиша тук, за да не отварям нова тема. Не търся точно ендуро, а по-скоро ол маунтин/трейл. Само 29", примерно ми харесват santa cruz tallboy / hightower, propain hugene, yt izzo / jeffsy, specialized stumpjumper. Отворен съм към предложения, главно гледам геометрията и окачването, компонентите не ме интересуват... Търсих само рамка, ама тая работа още по-трудна излезе, но все още е вариант, имам части за да направя сглобка. Бюджет 6-7 до макс макс 8
Търся колело, и съм готов да купувам, ама не намирам... Някой би ли предложил нещо, предполагам че може да съм пропуснал и да не съм разгледал навсякъде, но се интересувам от нещо което го има налично на момента, в размер като за мен (L/XL според модела). Без колело съм...
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Препоръка за ендуро с пълно окачване?

Мнениеот jayblack » Вто Апр 13, 2021 5:35 pm

Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 510
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Препоръка за ендуро с пълно окачване?

Мнениеот Gworan » Вто Апр 13, 2021 5:39 pm

Баншито ми грабва окото, обаче има едно уточнение, и сега сигурно няма да ме разберете, но... имам вилка рокшокс лирик, и психически няма да понеса шока да ми е фокс, а вилката не... Ако трябва и вилка фокс да купувам, се обезсмисля да търся само рамка, сигурно по-евтино ще е цяло колело да взема.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Препоръка за ендуро с пълно окачване?

Мнениеот jayblack » Вто Апр 13, 2021 5:46 pm

Шокът винаги може да се смени. Иначе оскъдният избор ще стане още по-оскъден.
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 510
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Препоръка за ендуро с пълно окачване?

Мнениеот shoshinka » Вто Апр 13, 2021 8:10 pm

Много благодаря на всички за помощта! :agree:
shoshinka
 
Мнения: 15
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Сеп 13, 2020 4:28 pm

Re: Препоръка за ендуро с пълно окачване?

Мнениеот mentalhead » Вто Апр 13, 2021 9:36 pm

shoshinka написа:Някакви допълнителни коментари специално по Clash Origin?


За мен това е супер можеща машина с адекватни ход и геометрия за дисциплината. Голяма част от посочените велосипеди си спадат към трейл колелата. Изключвам посочените от Yash, които са си все готини машини, но и доста над бюджета.
Драг-ът за мен си е също трейл колело, като окачването е идентично отзад, но отпред Commencal-ът печели дори и само заради възможността за ъпгрейд на damper-a на вилката към прословутия charger 2.1. Скоростите са предимството на Драг-ът бидейки 12 скоростна slx система, срещу 10 скоростно deore. Телескопичния кол също. Това обаче за мен е повече от приемлив компромис сравнявайки велосипеди от толкова различен клас.

nkc20 написа:Едва ли на човекът му се чака почти една година да си подкара байка.


Коменсалът е само пример, като естествено съм наясно, че наличностите в момента са фактор, с който целия бранш има огромен проблем.
В крайна сметка и пазарът за употребявани велосипеди е нещо, към което човек може да се обърне.
Иначе за мен ъпгрейд се прави тогава, когато имаш силна платформа. На базата на тоя Драг да правиш ъпгрейд си е малко пари на вятъра помоему. И пак, ендуро велосипед е велодипед, който може да мине почти навсякъде където може да мине и DH колело. Този Драг не е такъв велосипед.
Аватар
mentalhead
 
Мнения: 354
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Авг 10, 2010 6:49 pm

Re: Препоръка за ендуро с пълно окачване?

Мнениеот jayblack » Вто Апр 13, 2021 9:50 pm

mentalhead написа:И пак, ендуро велосипед е велосипед 1, който може да мине почти навсякъде където може да мине и DH колело. Този Драг не е такъв велосипед.

Кое в Ронин-а ще те спре да минеш, там от където ще мине клаш-а примерно? Само това, че на боята пише драг ли е достатъчно да те накара да мислиш така.
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 510
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Препоръка за ендуро с пълно окачване?

Мнениеот mentalhead » Вто Апр 13, 2021 10:27 pm

jayblack написа:Само това, че на боята пише драг ли е достатъчно да те накара да мислиш така.


30-те милиметра разлика в хода на окачването и всяка една цифра от геометрията на двата велосипеда.
А че Драг не е Коменсал е тема, в която не виждам смисъл да се навлиза. Най-малкото всеки може да си има мнение дали става въпрос просто за различни надписи върху парче метал или за нещо друго. Нито аз ще те убедя теб, нито ти може да убедиш мен.
Аватар
mentalhead
 
Мнения: 354
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Авг 10, 2010 6:49 pm

Re: Препоръка за ендуро с пълно окачване?

Мнениеот jayblack » Вто Апр 13, 2021 11:02 pm

mentalhead написа:
jayblack написа:Само това, че на боята пише драг ли е достатъчно да те накара да мислиш така.


30-те милиметра разлика в хода на окачването и всяка една цифра от геометрията на двата велосипеда.
А че Драг не е Коменсал е тема, в която не виждам смисъл да се навлиза. Най-малкото всеки може да си има мнение дали става въпрос просто за различни надписи върху парче метал или за нещо друго. Нито аз ще те убедя теб, нито ти може да убедиш мен.

Ще ти отговоря 29 срещу 27.5 и разликата от 30мм не изглежда толкова сериозна. Оттам 66° челен ъгъл би се усетил съвсем различно при по-малките гуми, отколкото при големите. Също качеството е по-важно от количеството, не говоря конкретно в случая, защото не съм карал клаш-а и нямам база за сравнение. Също не искам и да убедя, просто коментарът ти беше краен и някой не-дотолкова запознат би си помислил, че ронинът не става за нищо.
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 510
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Препоръка за ендуро с пълно окачване?

Мнениеот mentalhead » Сря Апр 14, 2021 12:31 am

jayblack написа:
mentalhead написа:
jayblack написа:Само това, че на боята пише драг ли е достатъчно да те накара да мислиш така.


30-те милиметра разлика в хода на окачването и всяка една цифра от геометрията на двата велосипеда.
А че Драг не е Коменсал е тема, в която не виждам смисъл да се навлиза. Най-малкото всеки може да си има мнение дали става въпрос просто за различни надписи върху парче метал или за нещо друго. Нито аз ще те убедя теб, нито ти може да убедиш мен.

Ще ти отговоря 29 срещу 27.5 и разликата от 30мм не изглежда толкова сериозна. Оттам 66° челен ъгъл би се усетил съвсем различно при по-малките гуми, отколкото при големите. Също качеството е по-важно от количеството, не говоря конкретно в случая, защото не съм карал клаш-а и нямам база за сравнение. Също не искам и да убедя, просто коментарът ти беше краен и някой не-дотолкова запознат би си помислил, че ронинът не става за нищо.


Съжалявам, ако коментарът ми е бил краен. И съвсем не искам да кажа, че Ронинът не става за нищо, но и също така съм убеден, че не можем да наречем велосипед със 140мм ход на окачването Ендуро велосипед, независимо от размера на гумите. Да, при по-големите гуми хода може да е по-малък, но 30мм разлика обуславят разлика в цели категории и съвсем не е редно да се пренебрегва.
Също смятам, че Ронинът не си заслужава тая сума от гледна точка на това, че срещу още малко отгоре човек може да си потърси велосипед с повече ход на реномиран западел производител. Такъв избор аз лично бих направил и съм се опитал да съм максимално полезен. Такива пари не се хвърлят всеки ден за колело, освен ако не си за завиждане.
Примерно, струва ли си да се дадат пари отгоре за това:

https://www.propain-bikes.com/en/bikes/enduro/tyee-al/#

За мен лично отговорът е да, ако човека има възможност. 800 лева не са малко пари, но ако човек е склонен да извади такава голяма сума за велосипед, то едно такова допълнително "напъване" си заслужава в случая. За Tyee има много какво да се прочете из нета, макар разбира се ревютата да не касаят базовата окомплектовка.
Плюс, че се предлага и в двата размера колела
Аватар
mentalhead
 
Мнения: 354
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Авг 10, 2010 6:49 pm

Re: Препоръка за ендуро с пълно окачване?

Мнениеот Gworan » Сря Апр 14, 2021 6:00 am

Каквото и да си харесаш, винаги ще го има тоя момент, че за още малко има нещо по-хубаво... Ронина е хубаво колело, аз не съм се качвал на такова, но един приятел го има, и съм чувал мнения за него и от други по-запознати от мен. Въпреки че не мога да кажа нищо лошо за него, мога да кажа че не ме кефи, и не бих си го купил. Въпрос на вкус. А иначе 7.0 модела, за цената от 5250лв даже много добро впечатление ми прави, че идва с 12 скоростния SLX, и шимански спирачки. Постоянно виждам колела за по 7-8 хиляди които идват с шибания NX и Guide/G2 R, което е подигравка според мен, ама както и да е...
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Препоръка за ендуро с пълно окачване?

Мнениеот Alexi » Сря Апр 14, 2021 6:53 am

ами нямаш марка .. нямаш добавена стойност ,никой извън БГ не е чувал за Драг ,рамката е произведена незнайно къде ( може и да е ок може и да не е - не е ясно ,докато при големите е ясно ) .. видяхме какво стана с Пулс ,не на последно място .. хвалби списания аху иху и след 1г тиху .. в момента се въртят няколко велосипеда без пари в ОЛХ но стоят
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Препоръка за ендуро с пълно окачване?

Мнениеот jayblack » Сря Апр 14, 2021 9:33 am

Двама от топ10 в категория мъже през 2020г караха с ронин. Колелото е напълно достатъчно за българските трасета. Налично е в момента и авторът е казал, че е напълно начинаещ, ще може да го види и усети на място. Още един плюс за драга е гаранцията, при едно евентуално падане и счупване на ухото, все пак човекът е начинаещ и паданията не са изключение, знам колко е неприятно в разгара на сезона да чакаш месец за ухо от чужбина.
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 510
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Препоръка за ендуро с пълно окачване?

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Апр 14, 2021 9:59 am

Ронин не е някаква рамка, която някой си завод продава - проектирана е специално за Драг ----> https://mtb-bg.com/2019/03/15/products- ... first-look

Също така има предостатъчно ход и добра геометрия, както jayblack вече написа. За справка Canyon Strive спечели отборното класиране в Световните Ендуро серии с близка геометрия и само 10 мм повече ход - а там трасетата са значително по-технични от нашите. Да, Tyee е със сигурност с по-добра окомплектовка, но е почти 20% отгоре на бюджета. Също така 29ки със 160+ ход попадат в категорията "Супер-Ендуро" и са мини-ДХ байкове, които трябва да се карат наистина бързо по рошави пътеки със средни и големи скокове.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Препоръка за ендуро с пълно окачване?

Мнениеот shoshinka » Сря Апр 14, 2021 10:35 am

Доста размишлявах над казаното до момента и щом Коменсала е толкова добър, то може би си струва да се почака до февруари. Все пак такива пари не се инвестират често, а аз държа да взема възможно най-доброто дори и ако трябва да направя компромис и да почакам. Друг е въпроса дали губя ако заложа на 27" вместо на 29"?
shoshinka
 
Мнения: 15
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Сеп 13, 2020 4:28 pm

Re: Препоръка за ендуро с пълно окачване?

Мнениеот Gworan » Сря Апр 14, 2021 10:43 am

С наличностите и датите за доставка нещата са.. по-зле от колкото изглеждат. Поръчват се сега на "backorder", за да дойдат на показаната дата (може би). Ако чакаш до тогава за да направиш поръчка, може вече да ти показва и 2023г...
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Препоръка за ендуро с пълно окачване?

Мнениеот mentalhead » Сря Апр 14, 2021 11:28 am

shoshinka написа:Друг е въпроса дали губя ако заложа на 27" вместо на 29"?


То, ако въпросът е в размера на гумите, по-логичния вариант за Коменсал е Мета:

https://www.commencal-store.com/Mobile/meta-am-29-origin-graphite-2021-c2x31641379

Проблемът, както е посочил Gworan е въпросът с наличностите, и че и тук такива се очакват чак на есен.
Аватар
mentalhead
 
Мнения: 354
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Авг 10, 2010 6:49 pm

Следваща

Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта