Specialized Rime Flat - първи впечатления

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Specialized Rime Flat - първи впечатления

Мнениеот thechosen » Сря Май 05, 2021 12:25 pm

Преди около месец се сдобих със Specialized Rime Flat - обувки за платформени педали та реших да напиша първоначални впечатления.

SR1.jpg
SR1.jpg (295.37 KiB) Прегледано 1616 пъти


Досега съм ползвал 5.10 FreeRide canvas и Guide Tennie.
Търсех обувка, с която да ми е комфортно да карам/бутам цял ден, както и да ходя из града. Четох за различни модели:
Crankbrothers Stamp - според мненията, които четох са доста твърди и по-подходящи за парково/състезателно каране не за многодневни преходи.
5.10 FeeRide Pro BluePrint - реших, че ще пробвам новата серия от рециклирани материяли, но неможах да намеря подходящият номер докато търсех.
Прегледах и някои други модели, но все нещо не ми харесваше.

Така един ден видях, че има налични Specialized Rime Flat и след като прочетох отново за тях - според създателите насочени точно за многодневни преходи с грайфери на пръстите и петата за по-добро сцепление при бутане, бързо съхнещи, добро сцепление с педалите и мненията, които прочетох бяха в същият дух, реших да ги пробвам.

SR2.jpg
SR2.jpg (300.6 KiB) Прегледано 1616 пъти


След първоначалното "разработване" мога да кажа, че номерата отговарят и обувките вече са ми удобни. Имам няколко кратки карания по пътеките около града и качване до х. Рай с доста бутане и малко носене :D . Сцеплението с педалите (HT ME01) е на нивото на 5.10, които съм ползвал. Обувките са от изкуственна материя в горната предна част мрежеста, която доста добре се проветява при каране. Мрежестата материя е промазана на места с плътно покритие, което спира водата а в задната част е изцяло плътна материя за предвапване от удари и вода. На езика има зашит ластик, под който може да се приберат връзките за да не се закачат при каране.
При ходене/бутане по пресечен терен се справят добре, държат на сухи камъни и почва, не съм ги пробвал на кал все още.

SR3.jpg
SR3.jpg (278.13 KiB) Прегледано 1615 пъти


Според досегашните ми впечатления се представят добре, оставя да видя колко време ще издържат.
thechosen
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1875
Регистриран на: Чет Май 29, 2003 3:49 pm

Re: Specialized Rime Flat - първи впечатления

Мнениеот madsnake » Сря Май 05, 2021 3:29 pm

Прочетох с интерес, защото от известно време насам се причудвам за "МТБ" обувки. Толкова ли голяма разлика има от това, да караш със стандартна обувка? Въпросът ми е породен от това, че аз карам с платформи и използвам каквито обувки имам у дома. Освен по-твърдата подметка, с която уж се върти по-ефективно, има ли друг плюс това да дадеш не малко пари за специфични обувки? Аз например карам с декатлонски ниски, от по-евтините (до 30 лв), защото пиновете на педалите унищожават подметката за 2 сезона. Ползвам ги само за колело, защото ги цапам често. Не страдам от липса на грип, все ми се струва, че той идва повече от педалите отколкото от обувките, може и да греша. С няколко думи, опитвам се просто да си оправдая не малката сума за МТБ обувки, за да тествам :)
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Specialized Rime Flat - първи впечатления

Мнениеот thechosen » Сря Май 05, 2021 11:08 pm

Специализираните обувки имат нископрофилна шарка в областа на контакт с педала за по лесно намиране на удобна позиция.Някои модели предлагат и доста сериозна защита в областа на глезена и ходилото.
Сцеплението е резултат от сместа на подметката, шарката и пиновете на педалите.
Аз оправдавам разхода с това, че ги ползвам не само за каране, но и за разходка по баирите и дори в града. И двата чифта 5.10 изкараха по 2 години, като подметката им се изтърка, но не се е изяла от пиновете, просто е много тънка и с моето ползване свършва по-бързо.
За мен най-важно е обувките да са ми удобни и за ходене и за каране, да предлагат добро сцепление с педалите и да съхнат бързо - сигурно е, че ще ги намокря :D .
Според твоето каране и изисквания към обувките трябва да решиш дали има нещо, което ти липсва при сегашните и да търсиш модел, който да го предлага.
thechosen
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1875
Регистриран на: Чет Май 29, 2003 3:49 pm

Re: Specialized Rime Flat - първи впечатления

Мнениеот Alexi » Чет Май 06, 2021 6:40 am

аз съм на мнение ,че няма особен смисъл ако не караш с автомати - има достатъчно разнообразни обувки за общо ползване и всеки може да си подбере подходящи ( а и цената е много по ниска като цяло )
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Specialized Rime Flat - първи впечатления

Мнениеот I.nfraR.ed » Чет Май 06, 2021 1:30 pm

Според мен има смисъл, но ако караш с по-висока скорост и по по-рошави терени, също ако скачаш.
В общия случай хубави педали с пинове и скейтърски обувки вършат работа.

Доскоро бях с 5.10 Freerider, но подметката вече се изтърка и дори проби на места, та се наложи да ги сменя.
В последно време съвсем изтънялата подметка доста ми се отразяваше на карането и при скокове и дропове (нищо голямо) явно ми се огъваше цялото ходило, а аз съм си и тежък (100кг, 195см). Карам "ендуро".

Преди 3 седмици ги смених със Specialized 2FO Roost Flat с най-новата им подметка и засега съм доста доволен. По-твърда е подметката, но "захапва" пиновете също толкова добре като на 5.10, а тя е еталон в MTB сферата.
Поради по-дебелата и по-твърда подметка се чувствам по-стабилен и не ми се изморяват толкова краката. Струва ми се, че помага и за въртенето нагоре, а и болката, която имах в единия глезен, май изчезна.
Не всичко ми допада в тях - явно са по-широки в частта на петата и от време на време закачам чейнстея на рамката, докато това с 5.10 не се случваше. Започнах да се нагаждам обаче и към това.
Не съм ходил продължително с тях, а и не смятам че са особено подходящи за ежедневна употреба като Freerider, да речем, но са удобни при ходене по/около пътеките.

Освен тях мерих и двата модела на Ride Concepts, обаче не ми паснаха заради по-широкото ми ходило в областта на пръстите, иначе изглеждат по-солидни от тези на specialized.
Аватар
I.nfraR.ed
 
Мнения: 256
Рейтинг: 1645
Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 10:48 am

Re: Specialized Rime Flat - първи впечатления

Мнениеот thechosen » Сря Фев 02, 2022 2:37 pm

Измина почти година от както използвам обувките Specialized Rime Flat та реших да се отчета с мнение след продължително ползване.
Обувките все още са здрави - наложи се да се залепи малко от борда на пръстите защото пометох едина скала с предната част на едната обуква и се разлепи, но други щети няма.
Обувките са ми удобни и когато няма сняг ги нося всеки ден та са понавъртяли километри, а сега открих че и на лед се държат много добре :eyebrow: .
Няма следи за протриване или прокъсване по материалите, подметките нямат следи от пиновете и не са се изтъркали много.
Сцеплението с педалите е на нивото на 5.10 които съм ползвал.
При ходене/бутане грайферите на пръстите помагат, но при кал след запълването им се почва с пързалянето. На камъни сухи и мокри се държат много добре.
Мрежестата материя помага за бързото изсъхване на обувките но при по ниски температури и висока скорост - спускане по асфалт примерно студът започва да се усеща доста бързо, но това може да се пребори с вълнени чорапи и каране в гората :D

Като цяло съм доволен от обувките, ще продължавам да ги мъча да видим до кога ще издържат.
thechosen
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1875
Регистриран на: Чет Май 29, 2003 3:49 pm

Re: Specialized Rime Flat - първи впечатления

Мнениеот martin.radev » Пет Фев 04, 2022 8:50 am

(Ако караш клипсове така или иначе нямаш избор - караш с байк-обувки) - Ако караш флат педали - си заслужава да се инвестира в контактните точки по байка (педали/обувки/грипове/седалка)
тия неща могат да бъдат разликата между 100% мъка с елементи на брутално изтезание, или невъобразимия кеф, заради който даваме хиляди левове за да се запиляваме по горите.
А разлика има, поне аз вярвам, затова съм си купил 4 чифта за последните 4 години (5/10) - пробвах различни модели и мисля, че Фрирайдър е универсалния.
Само да споделя, че нямам други маратонки или кецове - ходя на работа с тях разхождам детето и кучето - пак с тях. Удобни са ми и са невероятно издържливи
нямам нито един чифт, който да се е скъсал или разлепил/разпрал подметките не се нараняват от пиновете (карам с 9мм пинове) - както каза thechosen - единствения проблем, е че изтънява подметката
Никога не бих се върнал да карам с маратонки.
Прикачени файлове
5_10_orders.png
(298.38 KiB) 114 пъти
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София


Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 30 госта