Ново колело - дали? Кога?

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Ново колело - дали? Кога?

Мнениеот mart1nn » Пон Юни 21, 2021 10:51 pm

Оглеждам се за ново (или почти ново) колело, но ми е малко трудно да преценя какво да избера. В момента карам Norco Range C 7.1 от 2014 (цък) - 66 градуса на вилката, 73.5 градуса на седаклата, Х01 1х11, Пайк, Монарх Плюс ... за годините си бих казал супер колело. Имам го от около 2 години и в началото бях доста "overbiked", но пък колелото е спасявало много глупави гршеки от моя страна и като цяло ми помогна да науча доста неща. Защо искам да го сменям - по-скоро искам да го задържа за резервно и когато идват приятели на гости. Просто към момента ми прави малко механични проблеми, които поради ситуацията с частите изискват доста чакане и ... не каране в така или иначе краткия сезон. Предполагам, че в бъдеще ще имам повече неприятности - все пак колелото е на години.

Наскоро започнах да добивам повече увереност при скачане, дропове и т.н. и въптеки че колелото е супер по баирите надолу ми се ще да карам нещо, което да е забавно и при по-равен терен. Нещо по-"poppy" ... Не ме разбирайте погрешно - колелото все още може много повече от колкото аз, но просто е малко прекалено за повечето от трасетата по които карам. Това ме навежда към мисълта за нещо trail ориентирано. Живея в Дания и тук (както може би навсякъде) е доста трудно да се намери ново колело дори и да разполагаш с парите. Говорих с няколко от местните магазини, но като цяло нямат идея какво ще получат ... нито кога. Дори да поръчаш определено колело нямат никаква гаранция, че ще го получат ... Загледах и няколко от онлайн марките, и макар да имам леки резерви ми харвсват ето тези:
- Spectral 29 CF8 - линк, 29" гуми, друго окачване, FOX ... като цяло много разлики, но и сходни неща. Проблема е доставката - ноември-декември 2021
- Spectral 6 - link - една идея по-нисък клас, алуминиево, много сходна геометрия със сегашното ми колело

Много ми е трудно да се доверя на времето за доставка, а и да поръчам юли и да го чакам за Коледа ...

Интересно ми е какви предложения бихте ми дали - марки, модели, окомплектовка? Естествено за предпочитане са колелета налични в Европа. Доста ми е тъпо да си избирам колело за една шапка пари спрямо какво има налично, но май ... това е действителността в момента. Дали ще се промени? Дали да чакам? Дали да гледам за колело втора ръка? Ако гледам колелета между среден и висок клас след 2019г. ще "спечеля" ли нещо с геометрия/компоненти? Малко съм объркан и ми се ще да чуя чужди мнения.

Не съм сигурен колко е полезно, но ето няколко графики на трасетата, които често карам:
"Ежедневното" трасе на няколко километра от вкъщи (синьо 80%/червено):
daily.png
daily.png (6.86 KiB) Прегледано 1643 пъти


Един път седмично (червено 70%/черно):
once_week.png
once_week.png (7.41 KiB) Прегледано 1644 пъти


По едно каране на месец:
black.png
black.png (9.45 KiB) Прегледано 1648 пъти


flow
flow.png
flow.png (8.03 KiB) Прегледано 1643 пъти
mart1nn
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Юли 25, 2019 8:56 am

Re: Ново колело - дали? Кога?

Мнениеот jayblack » Вто Юни 22, 2021 12:42 pm

Aко Норкото ти идва повече колело от нужното за трасетата, по които караш и искаш нещо по-игриво, то и двата велосипеда от линковете са още повече, нищо че се водят trail. Понятието за trail колело доста се разтегли и разми в последните години. В моите представи, колелото което търсиш е от сорта на Yeti sb115, YT Izzo , Transition Spur и подобни. Това са все велосипеди с модерна геометрия, късоходови и способни да преминат навсякъде, като правят компромис с комфорта за сметка на игривостта. Вече за самото купуване не можем да ти помогнем, както сам си забелязал наличностите са оскъдни и се чака по много. Набелязваш си 1-2 модела, виждаш кой ги внася в Дания (освен ако не са direct-to-consumer марки като YT) и почваш да дебнеш.
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 510
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Ново колело - дали? Кога?

Мнениеот mart1nn » Вто Юни 22, 2021 1:48 pm

YT Izzo определено е едно от колелетата, които са в полезрението ми, но абсолютната невъзможност за проба (Canyon що-годе могат да се тестват в един сервизен център в Дания) малко ме спира. А и впечатленията от съпорта изглеждат по-негативни. Ще опитам да поразпитам дали няма някой местен с този модел, за да го пробвам.

Не съм много сигурен колко ще ми хареса и по-късия ход. Затова тези "long travel trail" както ги рекламират ми се сториха интересни.
mart1nn
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Юли 25, 2019 8:56 am

Re: Ново колело - дали? Кога?

Мнениеот kawasuna » Вто Юни 22, 2021 6:10 pm

Ако те интересува Specialized SJ 2019г. пиши на лично.
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Ново колело - дали? Кога?

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Юни 23, 2021 1:57 pm

Така като гледам профилът на теренът ти трябва твърдак :D Ако държиш на меко погледни някое от тези 29ки с 66-67 челен и ~120 мм ход https://www.pinkbike.com/news/tags/downcountry-bikes/
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Ново колело - дали? Кога?

Мнениеот Gworan » Сря Юни 23, 2021 2:23 pm

Аз минах тази година от ендуро на по-късоходово колело. Само че направих заедно с това и преминаване от 27.5 към 29. Старото 27.5 - 160/170 мм ход, и сега съм на 29ка със 130/140 мм ход (стъмпджъмпър), и въобще, ама въобще не усещам по някакъв начин колелото да ми е недостатъчно. И определено е по-игриво, и "poppy", в сравнение старото сякаш беше тромаво, докато вече не набере висока скорост (над 40-50 км/ч да кажем), каквато малко от близките пътеки позволяват.
Ако на някой е интересно, така изглежда денивелацията пътеките които карам най-често:
Прикачени файлове
kariera-ravdin-dylgata.jpg
(21.99 KiB) 130 пъти
kariera-sv-dimitar.jpg
(24.03 KiB) 95 пъти
lyaskovo.jpg
(21.72 KiB) 83 пъти
kariera.jpg
(20.44 KiB) 84 пъти
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Ново колело - дали? Кога?

Мнениеот mart1nn » Чет Юни 24, 2021 11:53 am

Pr3d4t0R написа:Така като гледам профилът на теренът ти трябва твърдак :D Ако държиш на меко погледни някое от тези 29ки с 66-67 челен и ~120 мм ход https://www.pinkbike.com/news/tags/downcountry-bikes/


Твърдака държи всичките ми лични рекорди, но .... много поздрави от гъза ми :D Мислил съм за твърдак с плюс гуми, но приоритет си остава меката рамка - търся комфорт :D И все пак колелото е и с оглед на бъдещето - подобряване на техниката, байк паркове, евентуално разходки до близки (и не толкова) байк паркове в Германия/Швеция.

Интересно че точно Stumpjumper-а се появява в дискусията. Какво е мнението за нормалния vs Evo?
mart1nn
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Юли 25, 2019 8:56 am

Re: Ново колело - дали? Кога?

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Юни 24, 2021 4:13 pm

Виж какво имат налично Rose bikes, Commencal, Allutech, Propain, както и Radon, Cube. Дано имаш късмет.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Ново колело - дали? Кога?

Мнениеот mart1nn » Пет Юни 25, 2021 12:09 pm

Някой с коментар/мнение за това?
https://cykelshoppen.dk/full-suspension ... escription

На спецификация/цена изглежда прилично, но ми е чудно дали ще е подходящо за това което търся. Това, което умувам е дали сходното окчаване (като тип, а не като ход) няма да ми даде същото усещане от карането, но с по-малко ход?
mart1nn
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Юли 25, 2019 8:56 am


Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта