project 2022

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: project 2022

Мнениеот Gworan » Пет Мар 18, 2022 4:01 pm

Rock Razor я отпиши за спускане на каквото и да е с по-сериозен наклон (визирам ~25% и нагоре), задницата започва да те изпреварва :D
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: project 2022

Мнениеот pascoff » Пет Мар 18, 2022 4:43 pm

Gworan написа:Rock Razor я отпиши за спускане на каквото и да е с по-сериозен наклон (визирам ~25% и нагоре), задницата започва да те изпреварва :D


Ооо да, карах няколко години така. Перпендикулярните си ги сурках и спирах само на предна :) Но пък много леко се върти с нея признавам. Сложим съм е за всеки случай ако не намеря нищо друго. Предпочитам ханса за задна.
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: project 2022

Мнениеот halfdone » Пет Мар 18, 2022 9:05 pm

Аз съм много доволен от Maxxis Aggressor за задна. Върти се много добре, държи се и спира отлично за моето каране. Само като е калничко се понапълва и не държи много, но няма пълна угодия.

Гледам сега има нов модел - Dissector, може да я погледнеш и нея.
Продавам : .
Аватар
halfdone
 
Мнения: 568
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 19, 2010 8:14 pm
Местоположение: София о884о974о5

Re: project 2022

Мнениеот Petar_stoychev » Пет Мар 18, 2022 10:16 pm

Dissector-a е супер гума според мен,търкаля се сравнително леко,държи добре и чисти кал сравнително добре.Като недостатък мога да отбележа че свършва сравнително бързо :beer:
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: project 2022

Мнениеот pascoff » Нед Мар 20, 2022 11:56 am

Има гуми! Вчера минах през веломафията и намерих магическата мери и ханс дампф.

Чудя се обаче за веригата все още. За да използвам пълния потенциал на HYPERGLIDE+ ще трябва да си купя Shimano верига (предполагам). Но пък съм си харесал KMC X12 SILVER BLACK (кефи ме редуващите черно сиви звена). Ще усетя ли разлика между шиманска и нешиманска верига? И още нещо - колко звена трябва да е дълга - 116, 126, 138?
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: project 2022

Мнениеот Bi11y » Нед Мар 20, 2022 12:15 pm

pascoff написа:Има гуми! Вчера минах през веломафията и намерих магическата мери и ханс дампф.

Чудя се обаче за веригата все още. За да използвам пълния потенциал на HYPERGLIDE+ ще трябва да си купя Shimano верига (предполагам). Но пък съм си харесал KMC X12 SILVER BLACK (кефи ме редуващите черно сиви звена). Ще усетя ли разлика между шиманска и нешиманска верига? И още нещо - колко звена трябва да е дълга - 116, 126, 138?


12 скоростна такава се разтегна над 0.75 за 800 км - ХТ 12 верига ме изкарва над 3000 км...
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: project 2022

Мнениеот Alexi » Нед Мар 20, 2022 4:46 pm

гуми има да ,по 120 лв Швалбета .. ще ме извиняват но Максис са почти наполовина и ги намирам за по читави дори .. за веригата и аз съм на мнение че не си заслужава да слагаш някаква различна от шиманска
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: project 2022

Мнениеот pascoff » Нед Мар 20, 2022 5:51 pm

Минах през байк центъра, от където взех и шините на стан. Там пък се оказа, че има и гриповете, които бях харесал и ги отнесох директно. Междувременно си поръчах 26 зъба от алугеър. Дроперът пък щяло да го има след седмица в bikehive и него ще заръчам от там. То не остана какво да поръчвам от чужбина, което е чудесно. Само шиша за вилката, нямат такъв тука в байк центъра.
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: project 2022

Мнениеот Drunken MadLoud » Пон Мар 21, 2022 12:13 am

След като споменаваш Bike Hive, предполагам си се насочил към OneUp Components дропър. Ако по някаква случайност се забави доставката на дропъра, който искаш или пък решиш, че искаш да го имаш по навреме, ти препоръчвам ето този магазин:
https://protocycles.cz/shop/en/4026-one ... avel-210mm
Не знам колко по евтино или скъпо излиза, но са изключително точни и бързи като доставка. Поръчах си средното движение от тях съвсем скоро, понеже се оказа някаква страшна "екзотика" и го нямаше никъде другаде, та комуникацията и бързата доставка са много на ниво. Препоръчвам ги и са дилъри и на други интересни марки. :beer:
Аватар
Drunken MadLoud
 
Мнения: 370
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 8:47 pm

Re: project 2022

Мнениеот Drunken MadLoud » Пон Мар 21, 2022 3:06 am

Колкото до веригата на KMC, за мен си е средна "хубост" не мога да кажа нищо лошо, както и нищо добро за нея. След две години каране с такава верига, чак след като разкостих колелото за продажба, забелязах че съм с точно тази верига. Казвам го, защото изтъкваш че те кефи редуването на сребристи и черни звена. Аз доста обръщам внимание на подобни неща, но честно казано това ми е убягнало. Също я заглеждах отново поради тази причина за колелото, което сглабям в момента, но реших че не си заслужава, защото никога няма да забележиш този "ефект" когато събере дори и малко масло и мръсотия. Аз бих се насочил към Shimano верига, или KMC но по-висок клас. :beer:
Аватар
Drunken MadLoud
 
Мнения: 370
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 8:47 pm

Re: project 2022

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Мар 21, 2022 12:43 pm

Относно верига -> XTR -> https://cyclingtips.com/2019/12/the-bes ... 1-12-speed
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3968
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: project 2022

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Мар 21, 2022 12:43 pm

Alexi написа:гуми има да ,по 120 лв Швалбета .. ще ме извиняват но Максис са почти наполовина и ги намирам за по читави дори .. за веригата и аз съм на мнение че не си заслужава да слагаш някаква различна от шиманска


Къде ги тия максиси по 30 евро да се запася?
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3968
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: project 2022

Мнениеот Alexi » Пон Мар 21, 2022 2:03 pm

Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: project 2022

Мнениеот pascoff » Пон Мар 21, 2022 2:37 pm



Е, тука сравнението ти не е коректно. За меките смески цените на Асегай са близки до меките смески на Швалбе (които взех). Иначе и Швалбе имат по 60лв. гума с базовите си смески (каквато си дал за пример максис асегай).

Иначе за веригата се чудя между SLX и XT, не виждам съществена разлика между двете. Теглото е същото. XTR е по-лека (кухи понове), но дали е два пъти по-издръжлива за да оправдае двойната цена спрямо другите 2?
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: project 2022

Мнениеот Alexi » Пон Мар 21, 2022 3:17 pm

някои от гумите които съм постнал са 3С ,могат да се намерят и другите модели .. има и една друга разлика - на Швалбе базовата смеска е пълен боклук ( освен ако не са променили нещо в най новите си модели но нямам намерение да тествам лично ) ,докато на Максис е съвсем прилична ( тази гума която ти си постнал е телена ,не е сериозно .. и да ми я подарят няма да я карам и няма нищо общо с Асегай за 60 лв ) :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: project 2022

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Мар 21, 2022 5:35 pm

pascoff написа:[
Иначе за веригата се чудя между SLX и XT, не виждам съществена разлика между двете. Теглото е същото. XTR е по-лека (кухи понове), но дали е два пъти по-издръжлива за да оправдае двойната цена спрямо другите 2?


Стъпки:
1. Кликни линка от по-горното ми мнение
2. Прочети статията
3. Поръчай си XTR верига
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3968
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: project 2022

Мнениеот pascoff » Вто Мар 22, 2022 12:17 pm

Pr3d4t0R написа:
pascoff написа:[
Иначе за веригата се чудя между SLX и XT, не виждам съществена разлика между двете. Теглото е същото. XTR е по-лека (кухи понове), но дали е два пъти по-издръжлива за да оправдае двойната цена спрямо другите 2?


Стъпки:
1. Кликни линка от по-горното ми мнение
2. Прочети статията
3. Поръчай си XTR верига


Добре, изчетох статията в детайли (признавам преди е прегледах по диагонал). Уви не намерих нищо спомената за XT и SLX а за XTR също нямаше кой знае колко данни (освен суперлативите). Но нейсе, поне разбрах, че веригата е важен компонент, за който преди изобщо не съм мислил (не си спомням да съм сменял верига някога поради износване, явно не съм карал достатъчно).
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: project 2022

Мнениеот Alexi » Вто Мар 22, 2022 1:16 pm

най скъпата верига която съм си купувал някога е 30 лв ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: project 2022

Мнениеот hitar_potar » Вто Мар 22, 2022 1:48 pm

Преди доста години, когато SLX беше нов модел в шиманското портфолио, заложих на такава верига (дали модела не беше hg73…). 3 звена се разпаднаха едно след друго по време на ползване и през цялото време тая верига не спря да ромоли, все едно я е ударил сухия режим (а я бях удавил в масълце). Оттогава насетне само КМС съм карал, къде обикновена Х-серия, къде златна SL - вече криво-ляво десетилетия без проблеми. Но пък настоящите идеи и технологии на Шимано много блазнят… :)
Pr3d4t0R написа:
3. Поръчай си XTR верига

За нас, непросветените какво точно трябва да прочетем в статията, би ли споделил накратко какво прави толкова обоснована покупката на ХТР? :)
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3701
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: project 2022

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Мар 22, 2022 5:10 pm

В момента (1х) веригата е може би най-важният компонент в скоростната система заради усукването, което има в крайните позиции. За щастие Shimano & SRAM направиха наистина големи крачки в качествата на 12 скоростните веригите, но са вложени във високите им класове:
- само в XTR при Shimano
- X01 & ХХ1 при SRAM

Toва са и техните вериги с кухи пинове и специална обработка на звената. От статията се вижда, че животът им (4000+ тестови км срещу ~2000) е два и повече пъти от колкото по-ниските класове вериги на SRAM. Като се има предвид сходните технологии при SLX/XT с GX надали ситуатцията е различна при тях.

Другата страна на монетата са скъпите плочи и касети, които веригата износва. Високият клас верига неминуемо ще намали износването им и значително увеличи интервалът, на който е необходимо да се сменят. За мен всички плюсове са безпорни да дам 50тина лева повече за верига след като ще мога:
- да карам спокойно с нея 3к+ км
- да имам възможно най-доброто превключване
- да запазя максимално ресурса на венец и касетата

Всичко това с презумпцията, че веригата и останалите компоненти получават достатъчно любов между каранията.

ПП Най-хубавото е, че тези вериги работят и на 11 ск. системи. До скоро бях на такава с Х01 и сега сложих XTR - на стенда резултатът е :bigeyes: Трява да я покарам обаче, за да пиша повече.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3968
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: project 2022

Мнениеот hitar_potar » Сря Мар 23, 2022 10:25 am

Alexi написа:тествай ,кормило се реже ако е широко ,ако е тясно се сменя :)

Бях го мернал тоя коментар на 7-ма страница, но обстоятелствата попречиха да дам отговор - за рязането съм съгласен, за смяната - не, от вчера имам решение на това! ;)
Към автора @pascoff:
Относно 35мм стандарта при кормилата - мисля някои производители го налазиха с идеята хем да се възползват от по-голяма коравина, хем да изтънят стените, за да олекотят още и да постигнат пак комфорта на 31.8мм. Но кои бяха тези, които конкретно го посочиха това - не помня. Иначе си мисля, че Vibrocore кормилото е с много хубава идея - не съм го пробвал, аз от години съм на Ийстън 800мм 35мм и, противно на всякакви калкулатори за най-удачната за мен ширина (бидейки 1.70м висок и с не особено широки рамене) се чувствам най-добре. За протокола - сравнявал съм със 720, 750, 760 и 785мм.
Друго интересно по кокпита - чувал ли си за грипове Rev Grips? Пружиниращи някакви или въртящи се, не мога да си го обясня съвсем напълно, но каралите ги се кълнат в тях, че досега не е имало грип, който да обира толкова малките сътресения и вибрации…
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3701
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: project 2022

Мнениеот Lucky Loser » Чет Мар 24, 2022 10:02 am

hitar_potar написа:Друго интересно по кокпита - чувал ли си за грипове Rev Grips? Пружиниращи някакви или въртящи се, не мога да си го обясня съвсем напълно, но каралите ги се кълнат в тях, че досега не е имало грип, който да обира толкова малките сътресения и вибрации…

По този повод - https://www.youtube.com/watch?v=jyFl0UB ... eakExpress
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: project 2022

Мнениеот jayblack » Чет Мар 24, 2022 10:30 am

За тези грипове не мога да коментирам, но има един много ефикасен начин за подобряване на работата на окачването, с който малките вибрации направо изчезват. След калибриране на втулките на вилката имаш чувството, че се качваш на кадилак.
https://streamable.com/ksfh4z - Който го познава този красавец, знае че е маниак на тема окачване. Изпрати си задния амортисьор на vorsprung за тунинг и от този ден нататък си намрази вилката, пробва да ѝ сложи smashpot, но и това не помогна. След масажа на втулките всичко "заспа".

Ето и едно "преди и след"
https://streamable.com/itu9s5

https://streamable.com/e7c7tb

Моят Zeb няма да ви го показвам, че ме е срам. RS толкова са объркали толерансите, освен стегнатите bushing-и, самите ботуши са по-тясни от главината и при монтажа ѝ се разтварят и загубват паралелност.
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 510
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: project 2022

Мнениеот pascoff » Чет Мар 24, 2022 10:44 am

jayblack написа:За тези грипове не мога да коментирам, но има един много ефикасен начин за подобряване на работата на окачването, с който малките вибрации направо изчезват. След калибриране на втулките на вилката имаш чувството, че се качваш на кадилак.
https://streamable.com/ksfh4z - Който го познава този красавец, знае че е маниак на тема окачване. Изпрати си задния амортисьор на vorsprung за тунинг и от този ден нататък си намрази вилката, пробва да ѝ сложи smashpot, но и това не помогна. След масажа на втулките всичко "заспа".

Ето и едно "преди и след"
https://streamable.com/itu9s5

https://streamable.com/e7c7tb

Моят Zeb няма да ви го показвам, че ме е срам. RS толкова са объркали толерансите, освен стегнатите bushing-и, самите ботуши са по-тясни от главината и при монтажа ѝ се разтварят и загубват паралелност.


Хахах Костанев с тая усмивка :) Чакам си шиша за 150мм и ще се върна в all mountain да ми го сменят на Pike-a. Какво да им кажа да "масажират", тъй и тъй ще я отварят? Там има един човек на име Стефан, който изглежда мастер шеф на тема окачване ... ако го уцеля ще го помоя за "калибриране на втулките на вилката". :beer:
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: project 2022

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Мар 24, 2022 1:37 pm

@jayblack Каква е процедурата по калибриране на втулките?
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3968
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: project 2022

Мнениеот hitar_potar » Чет Мар 24, 2022 1:50 pm

И аз искам да знам. Някой в БГ прави ли го това?
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3701
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: project 2022

Мнениеот jayblack » Чет Мар 24, 2022 2:01 pm

Ето на Костанев предито https://streamable.com/jnqo6f

Продецедурата е следната:
Мажат се втулки и инструмент с масло, вкарва се инструмента и с въртеливи движения се минават 3-4 пъти всяка втулка.
Ето и малко от мъчението (Ако не ви се слушат простотиите ни, гледайте без звук :D)
https://streamable.com/rq7d2m
https://streamable.com/3laroq

Fox имат такъв инструмент, който струва ~3000лв и услугата по калибриране в повечето suspension centr-ове влиза към профилактиката.
Ето го оригиналният инструмент https://www.silverfish-uk.com/products/ ... l-Assembly
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 510
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: project 2022

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Мар 24, 2022 2:40 pm

Доста интересно! Ако разбирам правилно целта е толерансът на втулките да бъде обран, така че да уплътняват без да стискат тръбите, така ли?
Също така вие сте взели размери и сте си "направили" точния инструмент за Лирик, или?
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3968
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: project 2022

Мнениеот jayblack » Чет Мар 24, 2022 3:05 pm

Инстументът върши повече от една задача, основно прави втулките кръгли. Ако сте виждали втулки, металът на който е нанесено тефлоновото покритие е с процеп. При процепа втулката е овализирана и прилича на яйце. Втората задача е да ги разшири леко, за да има по-дебел маслен филм. Всички камъни от 32мм до 40мм са ХХ.07мм по-големи. Поради еластичността на материала след преключване на процедурата втулката остава с 0.05мм по-голяма. Има правени инструменти по 0.1мм с краен резултат от 0.07мм, но аз предпочетох по-консервативния вариант. Ефектът както можете да видите и вие е голям, а в движение още по-голям, защото се намаля спичането при динамично натоварване на вилката.

Ако на някой му се чете по-задълбочено - https://www.mtbr.com/threads/tight-bush ... s.1129699/
Някъде в темата има и документ от skf за еластичността на тяхния материал и това как реагира на въпросния процес по разширяване.
Ето и снимка от Race prep-a на фокс - https://www.pinkbike.com/photo/14377081/
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 510
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: project 2022

Мнениеот Alexi » Чет Мар 24, 2022 3:31 pm

този проблем може да го има на чисто нова вилка ,като поработи ще се напасне .. то за това си има разработка вилката ,малко по стегната е като нова
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

ПредишнаСледваща

Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Boyan1984 и 6 госта


cron