съвместимост при задвижването - shimano/sram

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

съвместимост при задвижването - shimano/sram

Мнениеот zombayo » Сря Юни 08, 2022 10:00 am

Здравейте,
Имам една питанка, която ме вълнува от известно време - До колко е удачно и има ли (усезаем) проблем при комбиниране на следните компоненти:
- отпред: курбел с плоча Sram. В момента съм с това нещо - SRAM NX Eagle DUB 12-speed Crank Boost 32T
https://www.bike-discount.de/en/sram-nx ... -boost-32t
- отзад: искам да сложа касета на Shimano - Shimano XT CS-M8100 12-speed Cassette
https://www.bike-discount.de/en/shimano ... d-cassette
Знам, че не е най-перфектната комбинация да комбинирам продукти от точно тези две марки, в случая има дори висуална разлика във вида на срамските и шиманските зъби (не е само маркетингово препоръчване, както в повечето случаи), но пък веригата няма да "слиза" и да се "качва" на предната плоча, тъй че ми докарва малко колебания... Мислил съм и да сменя само плочата на курбела със Шимано съвместима... но всичко се върти около едни минимум 150 кинта само за плоча...
Очаквам адекватни коментари и мнения, моля не разводнявайте темата.
Безавариен и безинцидентен сезон на всички!
zombayo
 
Мнения: 83
Рейтинг: 1216
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 9:52 pm

Re: съвместимост при задвижването - shimano/sram

Мнениеот тучо чучо » Сря Юни 08, 2022 10:46 am

Здрасти!

Аз карам с курбел SRAM SX Eagle BOOST 148 DUB, верига SRAM SX, дерайльор SRAM GX и касета Shimano CS-M7100-12, SLX, 12-SPEED (HYPERGLIDE+).

Работи добре. Нямам проблеми при превключване на нито една предавка, нито нагоре, нито надолу. Малко по-трудно се настройва b-gap-ът, защото инструментът на SRAM не е приложим, но измерване с линийка също върши работа.
Аватар
тучо чучо
 
Мнения: 1403
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:32 am
Местоположение: София

Re: съвместимост при задвижването - shimano/sram

Мнениеот Alexi » Сря Юни 08, 2022 11:08 am

тази комбинация ще работи .. относно хипреглайд+ ,аз не намирам никаква разлика в превключването спрямо Срам 12 ( ГХ по специално ) .. маркетинг е всичко .. доста време карах ГХ касета с ХТ дерайльор и команда и си викам я да си взема една по тежка шиманска касета все пак хиперглайд + ,трябва мега мазно да превключва .. същата работа ,не е по мазно ,веригата пак си слиза на по малко венче с изтракване ако е под натоварване
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: съвместимост при задвижването - shimano/sram

Мнениеот the_rookie » Чет Юни 09, 2022 1:00 pm

Колегите пишат че няма проблеми :agree: , ...прегледай си верижната линия за всеки случай за да няма скрити изненади!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: съвместимост при задвижването - shimano/sram

Мнениеот zombayo » Чет Юни 09, 2022 1:23 pm

the_rookie написа:Колегите пишат че няма проблеми :agree: , ...прегледай си верижната линия за всеки случай за да няма скрити изненади!

Отне ми некой друга минута докато зацепя кво е това "верижна линия", но ако имаш предвид мислената линия по която се движи веригата, то тогава изненади няма да има. И сега съм с 12 касета, и после пак ще съм с толкоз. Разлика единствено в градацията им. Но като цяло разбирам, че в тази комбинация срам/шимано, проблеми не би трябвало да има. И аз предполагах така, но исках да се допитам.
zombayo
 
Мнения: 83
Рейтинг: 1216
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 9:52 pm

Re: съвместимост при задвижването - shimano/sram

Мнениеот Bi11y » Пет Юни 10, 2022 9:20 am

https://www.youtube.com/watch?v=ycXUmHf42F0

Разгледай този клип за плочите.
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: съвместимост при задвижването - shimano/sram

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Юни 10, 2022 10:02 am

@zombayo веригата ако ти е на срам трябва всичко да е наред с тези части. Ако нямаш намерение да преминеш напълно към Шимано не бих казал, че има смисъл. Имай предвид, че сега главината ти е на стандартни шлици. Смислен ъпгрейд, който веднага би усетил е команда Х01.


Alexi написа:тази комбинация ще работи .. относно хипреглайд+ ,аз не намирам никаква разлика в превключването спрямо Срам 12 ( ГХ по специално ) .. маркетинг е всичко .. доста време карах ГХ касета с ХТ дерайльор и команда и си викам я да си взема една по тежка шиманска касета все пак хиперглайд + ,трябва мега мазно да превключва .. същата работа ,не е по мазно ,веригата пак си слиза на по малко венче с изтракване ако е под натоварване


Сложи ли шиманска 12ск верига? Защото определено XTR верига превключва по-добре и при по-голямо натоварване, сравнена с Х01, въпреки че съм с 11 ск. гарбарук касета.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: съвместимост при задвижването - shimano/sram

Мнениеот Alexi » Пет Юни 10, 2022 12:13 pm

имам верига СЛХ ,както и Х01 определено ГХ касета с Х01 верига работи доста меко и приятно ,ХТР верига нямам все пак са си 100 лв за нещо дето ще замине за 1 лято най вероятно
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: съвместимост при задвижването - shimano/sram

Мнениеот zombayo » Пет Юни 10, 2022 3:13 pm

Bi11y написа:https://www.youtube.com/watch?v=ycXUmHf42F0

Разгледай този клип за плочите.

Много добро видео. Благодаря :beer:
zombayo
 
Мнения: 83
Рейтинг: 1216
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 9:52 pm

Re: съвместимост при задвижването - shimano/sram

Мнениеот zombayo » Пет Юни 10, 2022 3:36 pm

@ Pr3d4t0R @ Alexi - целият ми групсет е Sram NX 11-50.
Както в повечето случаи става, от едно дребно нещо фокусът се измества и промяната засяга повече от един елемент по байка. В случая исках да сменя касетата с шиманска 10-51, щото 1) зъб по-малко, зъб повече (не, че срам нямат 10-52), 2) градацията при шимано е по-добра/плавна (това ми е основния довод за смяна) и 3)"орбеменен" от марката - до сега съм карал все шимано.
Не съм се замислял за веригата до сега и с коя команда мога да я комплектовам...задълбавам във все повече варианти...
Някой да има опит със шимано 10-51 и срам 10-52, да сподели мнение от първа ръка? Имам леки резервиотносно разликата от десет зъба в последните два венеца при срам 42-52, при шимано са 6. А за комбинацията ГХ касета, ХО1 команда - касетата, ако се пречупя да за нея ОК, ама таз ХО1 команда е 200 кинта, ве, брат... е**х я в командата!
zombayo
 
Мнения: 83
Рейтинг: 1216
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 9:52 pm

Re: съвместимост при задвижването - shimano/sram

Мнениеот jayblack » Пет Юни 10, 2022 4:14 pm

zombayo, отчел ли си фактът, че ще трябва да смениш храповика на твоята главина, за да минеш от NX към която и да е 12 скоростна серия на Шимано. Ако настоящата главина не предлага храповици с microspline, това значи нова задна главина. Същото важи и за смяна на NX към GX или по-висок клас срам касета.
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 510
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: съвместимост при задвижването - shimano/sram

Мнениеот zombayo » Пет Юни 10, 2022 7:06 pm

jayblack написа:zombayo, отчел ли си фактът, че ще трябва да смениш храповика на твоята главина, за да минеш от NX към която и да е 12 скоростна серия на Шимано. Ако настоящата главина не предлага храповици с microspline, това значи нова задна главина. Същото важи и за смяна на NX към GX или по-висок клас срам касета.

Да, Microspline преходник на bontrager съм гледал с ъпгрейд от 3 на 6 палеца и зацепване от 54 на 108 точки - https://www.youtube.com/watch?v=zvT8EsZghn8
Но... това, че за смяна на NX към GX храповика пак трябва да се смени, ми е убягнало... ше се побъркам с тези милион стандарта за всичко!
zombayo
 
Мнения: 83
Рейтинг: 1216
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 9:52 pm

Re: съвместимост при задвижването - shimano/sram

Мнениеот the_rookie » Съб Юни 11, 2022 10:25 am

zombayo написа:... ше се побъркам с тези милион стандарта за всичко!

Ами нормално, то в страницата на срам незапознат потребител трябва да прояви ясновидска дарба за да разбере за кво иде реч ,... или да загуби много време в излишно четене! Та в крайна сметка главината каква е, макар че като гледам цените и
ама таз ХО1 команда е 200 кинта, ве, брат... е**х я в командата!

работата отива на "абе карай си сега тъй"?!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: съвместимост при задвижването - shimano/sram

Мнениеот Alexi » Съб Юни 11, 2022 10:39 am

специално при Срам са си с един хъб от 100 години и всичките им касети са си за него ,XD ( с малки изключения които са за шимано стария хъб ) .. не виждам нищо объркващо
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: съвместимост при задвижването - shimano/sram

Мнениеот Bi11y » Съб Юни 11, 2022 11:39 am

zombayo написа:....


За мен ако не гониш най-ниско тегло най-оптималното задвижване за мен е следното:
Курбел и касета СЛХ
команда ХТ ,
дерейльор деоре 6100 - някога когато му се износят втулковите колелца слагаш едни лаговани от ХТ. Цена 90 лв и стоманен кейдж - и да го удариш изкривиш на тази цена можеш да си вземеш нов без да се занимаваш с ремонти ...

Карал съм на мой приятел 10-50 касета на срам 1275. Лично за мен тази голяма дупка ми пречеше - катерих няколко пътеки и едната лека , следващата тежка.

На Giant Anthem-a съм с плоча 30Т и касета слх 10-51. На практика катеря почти всичко на предпоследната 45 - 51 ми е аварийна предавка , когато свършат силите...
Последна промяна Bi11y на Съб Юни 11, 2022 11:51 am, променена общо 1 път
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: съвместимост при задвижването - shimano/sram

Мнениеот the_rookie » Съб Юни 11, 2022 11:45 am

Alexi,
the_rookie написа:... то в страницата на срам незапознат потребител трябва да прояви ясновидска дарба за да разбере за кво иде реч ,...

влез в ролята на незапознат потребител, отвори https://www.sram.com/en/sram/models/cs-pg-1230-a1 и ми кажи по какво ще разбереш за какъв тип хъб е, и колко още допълнително ще трябва да прочетеш (по възможност от http://www.sram.com)!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: съвместимост при задвижването - shimano/sram

Мнениеот Alexi » Съб Юни 11, 2022 11:52 am

ако съм напълно незапознат и искам да се запозная с касетите на Срам ,с 2 клика отивам на manuals ,където има линк към " касети и вериги " :
https://www.sram.com/globalassets/document-hierarchy/user-manuals/sram-road/drivetrain/95-2518-002-000-rev-e-user-manual-cassettes-and-chains.pdf
тук всичко е обяснено подробно .. е ,няма да стане с хвърляне на един поглед но нещата си искат осмисляне ако си напълно незапознат
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: съвместимост при задвижването - shimano/sram

Мнениеот the_rookie » Съб Юни 11, 2022 1:06 pm

Alexi написа:ако съм напълно незапознат и искам да се запозная с касетите на Срам ,с 2 клика отивам на manuals ,където има линк към " касети и вериги " :
https://www.sram.com/globalassets/document-hierarchy/user-manuals/sram-road/drivetrain/95-2518-002-000-rev-e-user-manual-cassettes-and-chains.pdf
тук всичко е обяснено подробно .. е ,няма да стане с хвърляне на един поглед но нещата си искат осмисляне ако си напълно незапознат

Направих си труда да прочета изключително неудобното за четене упътване и на 7-ма страница под табличката (която трябва да хвърли някаква светлина по въпроса на лаик като мен) има текст "*XG and PG call out different types of cassette construction. Identify your cassette and driver body type for spacer information.". Ако въпросния беше поставен на видимо място в секцията с касети, добавени препратки към хъбове и картинки, нещата щяха да са доста опростени и улеснени! Факт е, че zombayo като потребител на системата е пропуснал това и сега ще трябва да "киха" излишно допълнително ако иска да надгражда! Лошото за мен като потребител е, че нещата хич не са направени случайно така!

zombayo, извинявам се за отклонението!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: съвместимост при задвижването - shimano/sram

Мнениеот jayblack » Съб Юни 11, 2022 1:19 pm

На никой не е приятно наличието на безброй стандарти, но който има желание намира, дали ще е с четене, или с питане - няма значение. В случая за срамските касети не е нужно да се навлиза в дълбокото, още на началната страница си пише, коя касета за кой храп е. Прикачам и нагледен материал.
Screenshot_20220611-141308.png
(309.21 KiB) 83 пъти
Screenshot_20220611-141226.png
(301.73 KiB) 80 пъти
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 510
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: съвместимост при задвижването - shimano/sram

Мнениеот zombayo » Съб Юни 11, 2022 3:33 pm

1 стандарт поддържан от всички производители е перфектно, но... да не се отплесвам и аз. Темата е дълга и излиза извън колоезденето.
Главината ми е на шлици - https://www.trekbikes.com/us/en_US/equi ... Code=black
Ще трябва да конвертирам и за GX, и за XT касета. За момента везните ми клонят като че ли към ъпгрейд на главината както казах - до 6 палеца, 108 точки на зацепване + XT касета (10-51) + XT дерайльор и команда.
Отпред не пипам нищо - курбела и плочата си остават срамските, както и веригата. Като се износи веригата - сменям с kmc.
Надявам се да не ми е убягнало нещо, от което да ме изненада после, тъй че ако се забелязва такова...
zombayo
 
Мнения: 83
Рейтинг: 1216
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 9:52 pm

Re: съвместимост при задвижването - shimano/sram

Мнениеот the_rookie » Съб Юни 11, 2022 4:05 pm

:offtopic:
След 15 минутна тренировка на абстрактното си мислене четейки в "срам", реших да сравня картината изникнала в главата ми с реалния продукт който трябваше да закупя! По стара приказка "око да види, ръка да пипне" и поради ограниченоста на технологията, реших да заложа единствено на зрението. Стори ми се целесъобразно да ползвам търсачката защото времето, както и тока изгарян в препускане из всевъзможните простори на мрежата , течеше безвъзвратно - пък и нали затова я бяха създали, да проправя пътя на бързащите и изгубените към заветния продукт! Поставих "splined 8/9/10sp driver body" в полето и хоп, след така добре изваяната от дългото четене картина, изкристализира образа на "POWERTAP FREEHUB BODY KIT" ! Електромера, позамаян от въртенето предизвикано от стария ми компютър харчещ колкото електрожен, си отдъхна след още 5 мин "сверяване на часовника" за да не стане грешка! Видях, проучих... и си отдъхнах облагороден от четенето на куп съкръщения и подробности за технологии , и доволен от мисълта че качвайки се на колело ще бъда по-малко съпричастен към нелекото бъдеще на децата!

Приемете заигравката с най-добри чувства! :beer:
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: съвместимост при задвижването - shimano/sram

Мнениеот Bi11y » Съб Юни 11, 2022 4:50 pm

zombayo написа:......

Като се износи веригата - сменям с kmc.
Надявам се да не ми е убягнало нещо, от което да ме изненада после, тъй че ако се забелязва такова...


Вземи си пак срам - може и по-нисък клас НХ верига. За 800км КМС верига ми се разтегна над 0.75 ...
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: съвместимост при задвижването - shimano/sram

Мнениеот the_rookie » Нед Юни 12, 2022 7:41 am

zombayo написа:...Надявам се да не ми е убягнало нещо, от което да ме изненада после, тъй че ако се забелязва такова...
zombayo , напомням ти (вероятно го знаеш) че трябва да смениш и крайната капачка(15.99 $ по цени на http://www.trekbikes.com ) освен храповото тялото за Микросплайн. Провери си настоящите кученца и пружината/ите какви са, щото и те се плащат отделно. Ако решиш да си спестиш едни 26.98 $ (при техническа възможност) с ползване на старите , което не ти препоръчвам за пружинките специално, при нареждане в новото тяло е желателно да ги редуваш през едно (ново-старо-ново-старо-...).
до анонимника цъкнал минус в предния ми пост - да пробва търсачката в срам.ком и да сложи линк с картинка/снимка на правилното "splined 8/9/10/11sp driver body" за хъб MTH 900 HUB от въпросния сайт! Лично ще му изпратя 50 лв. да пие една бира, компенсация за неудобството че ще се наложи да се разкрие! Ако не открие такава на Срам.ком може чисто информативно да погледне на https://www.bike24.com/p2284951.html
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: съвместимост при задвижването - shimano/sram

Мнениеот zombayo » Нед Юни 12, 2022 1:06 pm

[/quote] zombayo , напомням ти (вероятно го знаеш) че трябва да смениш и
Да, мерси, това съм го взел под внимание. Капачката май идваше с храповика заедно, забравил съм, пак ще проверя, кученцата и пружините са отделно. Всички съм ги гледал в сайта на трек.ком
zombayo
 
Мнения: 83
Рейтинг: 1216
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 9:52 pm

Re: съвместимост при задвижването - shimano/sram

Мнениеот martin.radev » Пон Юни 13, 2022 7:28 am

zombayo написа:1 стандарт поддържан от всички производители е перфектно, но... да не се отплесвам и аз. Темата е дълга и излиза извън колоезденето.
Главината ми е на шлици - https://www.trekbikes.com/us/en_US/equi ... Code=black
Ще трябва да конвертирам и за GX, и за XT касета. За момента везните ми клонят като че ли към ъпгрейд на главината както казах - до 6 палеца, 108 точки на зацепване + XT касета (10-51) + XT дерайльор и команда.
Отпред не пипам нищо - курбела и плочата си остават срамските, както и веригата. Като се износи веригата - сменям с kmc.
Надявам се да не ми е убягнало нещо, от което да ме изненада после, тъй че ако се забелязва такова...


С подобна конфигурация и аз карам вече 2 години
Касета СЛХ - 10-51
Дерайльор - СЛХ
Команда - ХТ

Курбел Рейсфейс Turbine с 12сk Steel chainring (тогава още не бяха пуснали Shimanno chain compatible)
затова взех 2 КМЦ вериги, не мога да се оплача от "сборката", но определено не превключва скоростите както с шиманска верига, не съм сигурен, че с другите вериги
в действителност се възползвам от Хайпърглайд+

В процес на смяна съм на колелцата на дерайльора с такива от М8100 (ХТ) - както и Рейсфейс плоча, която си е съвместима с 12ск шимано верига - малко е скъпа, но ако искам да карам с курбела на РейсФейс
това е опцията и мисля, че като превключване ще се доближи максимално до чист Шимано Групсет.
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: съвместимост при задвижването - shimano/sram

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Юни 14, 2022 9:49 am

zombayo написа:@ Pr3d4t0R @ Alexi - целият ми групсет е Sram NX 11-50.
Както в повечето случаи става, от едно дребно нещо фокусът се измества и промяната засяга повече от един елемент по байка. В случая исках да сменя касетата с шиманска 10-51, щото 1) зъб по-малко, зъб повече (не, че срам нямат 10-52), 2) градацията при шимано е по-добра/плавна (това ми е основния довод за смяна) и 3)"орбеменен" от марката - до сега съм карал все шимано.
Не съм се замислял за веригата до сега и с коя команда мога да я комплектовам...задълбавам във все повече варианти...
Някой да има опит със шимано 10-51 и срам 10-52, да сподели мнение от първа ръка? Имам леки резервиотносно разликата от десет зъба в последните два венеца при срам 42-52, при шимано са 6. А за комбинацията ГХ касета, ХО1 команда - касетата, ако се пречупя да за нея ОК, ама таз ХО1 команда е 200 кинта, ве, брат... е**х я в командата!


Да, цените на срам в Европа не са забавни. Колко добре и точно се сменят скоростите зависи най-вече от командата . Ако искаш само шиманска касета да сложиш - да, ще стане. Ако искаш плавно да преминеш към шимано - да, можеш да започнеш с касетата само, по-нататък Деоре дерейльор и ХТ команда, а след като смениш курбелите и Hyperglide+ верига.

Имаш и друга опция - Гарбарук касета на сегашният ти храповик. Много много лека и отлично изработена - карам тяхна 11т. Към 200 грама ще спестиш спрямо останалите опции https://r2-bike.com/GARBARUK-Cassette-1 ... ed-Freehub
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am


Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта