Помощ при избор на trail велосипед до 6.5к

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Помощ при избор на trail велосипед до 6.5к

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Чет Юли 06, 2023 7:04 pm

fall_out написа:Е ти ако си 177 смятам, че М ще ми е по-добре от Л. Аз и без това цял живот от страх да не ми е малко все се набутвам на големи неща които се управляват като кораби - особено дъски за сноуборд.
Сегашното ми колело е антика рам хт3 с пайк от тия много дъртите още преди да ги заместят със сектор и да го пуснат после пак, и то според мен е твърде голямо. Не помня вече кой размер е, май 18.5 инча по-спомен, но вече няма нито сайт да видя геометрията нито нищо. Много ме разтяга на спусканията че да не прескоча кормилото.

А за окомплектовката - предпочитам срам/рокшокс ако говорим за приблизително еднакви класове. Само, че сигурно ще търся лостчета за code rsc защото не мога без настройката на контактната точка и синтеровани накладки, органични съм карал преди много време и не са за мен. Нямах много избор на окомплектовка и без това. Лирика според много хора е по-добре от фокс-а при бюджените спектрали, фокс грип2 го има май чак при карбонов за 12к. В общи линии от canyon това ми е най-добрия избор.

Колелото ще се кара главно на Банско с кабинката това лято, даже мислех за нещо с още-повече окачване, но искам все пак и понякога да мога да въртя. И пиринските пътеки си искат ъгъл и окачване, ако беше за нещо по-равно и гладко щях да взема спектрал 125. Ще видим, само живи и здрави да има време за каране.

А тези ohlins някой има ли впечатления от тях? Видях спектрал с такова окачване, но ми идват малко екзотични сравнено със срам и фокс.


Според тяхната таблица попадах между М и Л. Радвам се че се спрях на М, че както идвам от РАМ АМ от 2014-та щеше да ми е доста неудобно.

Ако имаше възможност за Шимано групсет + Рок Шокс окачване това щях да избера. Инвестирал съм пари от край време в Шимано, и мога горе долу всичко да си оправям. А Рок Шокс в тоя ценови клас ми харесват една идея повече от Фокс, но това си е лично мое мнение.

Ohlins са много сериозен производител, не са вчерашна компания що се отнася до окачване но от сравнително скоро обръщат внимание и на вело индустрията. Много кратко се качих на колело с тях, тъй че не мога да дам сериозно мнение, но факта че вече се срещат често по световни състезания трябва да говори добре.
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Помощ при избор на trail велосипед до 6.5к

Мнениеот fall_out » Пет Юли 14, 2023 6:48 pm

Дойде вчера, днес първо спускане - твърде много промени за мен да ги асимилирам като идвам от 26 хардетйл. Дропъра е най-големия комфорт ъпгрейд на света. 1х12 също ми харесва много, но нещо превключването не е много ок, гледах един youtube каза, че било от веригата и ще трябва да е смянам с GX явно(тя е единствения различен компонент от групата - загадка е за мен защо). Малко ще трябва да спадна и предната, че "бяга" по камъните, но май направо ще ги правя безкамерни. Рамката е приятна за въртене и няма клатене, дори бих казал че се кара по-лесно от рам-а, но това идва от много меката и дебела предна. Размера ми е доста удобен и още не съм си търкал гъза в задната гума, различния челен ъгъл определено се усеща и мисля, че по-малко ще го търкам сравнено с рам-а макар и да е с 29-ки. Просто не е нужно чак такова изнася на тежеста, отделно и самата рамка е по-компактна. С окачването още не мога да разбера какво се случва - всичко като настройки съм оставил горе-долу по средата, на една секция с обли камъни определено ми направи кеф как се държи лирика.
В общи линии много повече колело отколкото мога да карам, доволен съм от покупката за сега. Дано да успея да карам достатъчно преди зимата.
Аватар
fall_out
 
Мнения: 597
Рейтинг: 1685
Регистриран на: Вто Май 27, 2008 12:39 pm

Re: Помощ при избор на trail велосипед до 6.5к

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Съб Юли 15, 2023 12:35 am

fall_out написа:Дойде вчера, днес първо спускане - твърде много промени за мен да ги асимилирам като идвам от 26 хардетйл. Дропъра е най-големия комфорт ъпгрейд на света. 1х12 също ми харесва много, но нещо превключването не е много ок, гледах един youtube каза, че било от веригата и ще трябва да е смянам с GX явно(тя е единствения различен компонент от групата - загадка е за мен защо). Малко ще трябва да спадна и предната, че "бяга" по камъните, но май направо ще ги правя безкамерни. Рамката е приятна за въртене и няма клатене, дори бих казал че се кара по-лесно от рам-а, но това идва от много меката и дебела предна. Размера ми е доста удобен и още не съм си търкал гъза в задната гума, различния челен ъгъл определено се усеща и мисля, че по-малко ще го търкам сравнено с рам-а макар и да е с 29-ки. Просто не е нужно чак такова изнася на тежеста, отделно и самата рамка е по-компактна. С окачването още не мога да разбера какво се случва - всичко като настройки съм оставил горе-долу по средата, на една секция с обли камъни определено ми направи кеф как се държи лирика.
В общи линии много повече колело отколкото мога да карам, доволен съм от покупката за сега. Дано да успея да карам достатъчно преди зимата.


Относно превключването виж дали B Tension болта е настроен като хората, особено ако са ти проблем по големите венци. Тоя болт определя отдалечеността на дерайльора от касетата, при Шимано има маркировки като гледаш от страната на диска, тия маркировки трябва да съвпадат с най високия зъб (или нещо такова). Потърси "B Tension adjustment", има суря видея. 99% съм сигурен че веригата е ОК, стига да е за 12ск. и да е съвместима с групсета няма значение кой клас е.

Тюблеса препоръчително да го направиш по скоро докато гумите са чисти и новички, не че няма да стане и по нататък, но е детска игра като всичко е ново.

Баш навреме дойде куллото, весело и безавариино :beer:
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Помощ при избор на trail велосипед до 6.5к

Мнениеот fall_out » Пон Юли 17, 2023 10:45 pm

Само да кажа че идва с метални накладки - просто съм бил доста нетърпелив да се разработят, даже за малко да поръчам, но се загледах че са мед и ги свалих да погледна.
Иначе ми е доста трудно свикването с тоя челен ъгъл, на технични места с камъни даже се чувствам дасто по-несигурен сравнено със старото.
Аватар
fall_out
 
Мнения: 597
Рейтинг: 1685
Регистриран на: Вто Май 27, 2008 12:39 pm

Re: Помощ при избор на trail велосипед до 6.5к

Мнениеот martin.radev » Вто Юли 18, 2023 5:06 am

Аз лично мисля, че причината за дискомфорта е факта, че взе по-малкия размер и вместо да си в агресивна позиция по средата на целия уилбейз -
ти си високо над колелото заради късия рийч и ръста ти от 181см. А може и просто да си иска повече време за адаптация, аз лично не се чувствах комфортно при каране на 64 градусов егъл, защото
не можех да пренеса тежест на предницата и губех сцепление в завоите...
Разбира се може и да бъркам, но вродената ми високомерност - изключва това като вероятно :D
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 695
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Помощ при избор на trail велосипед до 6.5к

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Вто Юли 18, 2023 10:18 am

Органичните накладки също имат парченца джелезо в тях, това не е критерии. На Шиманските накладки пише, или по номера на модела може да се разбере кои са. При всяко положение си ги износи, няма смисъл ново да се подменя.

За несигурността може да пробваш да изместиш седалката леко назад, като вероятно с това ще се наложи и леко да промениш ъгъла на седалката. Ако имаш възможност пробвай с по дълга лапа или си поиграй със спейсърите.
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Помощ при избор на trail велосипед до 6.5к

Мнениеот _SoRa_ » Вто Юли 18, 2023 2:45 pm

Моя проблем с несигурността реших със смяна на кормилото. Сложих такова с по-голямо издигане.
_SoRa_
 
Мнения: 2529
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Помощ при избор на trail велосипед до 6.5к

Мнениеот fall_out » Вто Юли 18, 2023 9:36 pm

Просто е по мудно за маневриране при ниски скорости с големи камъни заради по-големите гуми, по-големия челен ъгъл и най-вече заради огромното кормило, което пък го прави по стабилно при високи скорости. Може и да го резна малко по някое време, и да сложа малко по-голяма предна като assegai 2.5 но като покарам повече ще си каже какво е.
А за седалката - на спускане не седя много на нея, не мисля че има общо. Накладките са метални проверих ги според на срам номерацията. Вече спират предвидимо.

Днес починах малко и не съм карал, че нещо ми дойде много всеки ден в тая жега. Чак вчера се сетих да направя една снимка:
https://i.imgur.com/Ud0bEV7.jpeg
Аватар
fall_out
 
Мнения: 597
Рейтинг: 1685
Регистриран на: Вто Май 27, 2008 12:39 pm

Re: Помощ при избор на trail велосипед до 6.5к

Мнениеот Lucky Loser » Сря Юли 19, 2023 9:31 am

Хубавец е!
А цветът как се води - пепел от рози ?
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1858
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Помощ при избор на trail велосипед до 6.5к

Мнениеот martin.radev » Сря Юли 19, 2023 4:27 pm

Наистина е много красиво, цвета е супер - Като тази военната окраска на Хъмвитата в близкия изток

Със здраве и без аварии/контузии ;)
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 695
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Помощ при избор на trail велосипед до 6.5к

Мнениеот fall_out » Пет Юли 21, 2023 3:56 pm

Разбрах какво не ми е наред. От 26 на 29 е огромна разлика, и май ми идва много мудно на остри завои и като цяло изисква доста повече усилия да го закарам където искам. Отделно се чувствам като на кокили, доста по-високо е от 26. Свиква ли се да се кара такъв кораб? Почнах да си мисля че 29 е грешка и дали да не го върна за 27.5.

Lucky Loser написа:Хубавец е!
А цветът как се води - пепел от рози ?

Цвета е песЪк, някакъв пустинен пясък на английски беше.
Аватар
fall_out
 
Мнения: 597
Рейтинг: 1685
Регистриран на: Вто Май 27, 2008 12:39 pm

Re: Помощ при избор на trail велосипед до 6.5к

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Юли 21, 2023 4:09 pm

То и от твърдак на меко е доста свикване - позицията за каране е съвсем друга. Няма как да го усещаш на кокили, защото реално средното е доста под главините сега. Реално си във колелото. С твоят ръст си за 29ка определено. По-мудно ти е най-вече защото е доста по-дълго от пулс твърдакът ти. Ето в тези серии е обяснено в много детайли как се кара -> https://www.youtube.com/watch?v=PfUyN6z ... lD&index=2
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Помощ при избор на trail велосипед до 6.5к

Мнениеот thechosen » Пет Юли 21, 2023 4:15 pm

При всеки е индивидуално.
И аз минах от 26" на 29", но при мен усещането беше на обратно - много по-добре се чувствах на 29", дори и на техничните участъци.
Но според мен не е само размера на колелата, а трябва да се свикне и с геометрията, която най-вероятно е доста по-различна от тази на 26-цата ти.
Дай му още няколко шанса да се спогодите преди да го сменяш.
thechosen
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1875
Регистриран на: Чет Май 29, 2003 3:49 pm

Предишна

Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 97 госта