Чуденка между 2 велосипеда.. за един преател питам

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Чуденка между 2 велосипеда.. за един преател питам

Мнениеот Lucky Loser » Сря Юли 19, 2023 10:04 am

Здравейте!
Мой приятел се чуди между два велосипеда, в момента намалени:
Canyon Neuron 7
Canyon Neuron 6

Тъй като не съм запознат със спесифики по различните компоненти, не успях да му отговоря на въпроса, а именно - заслужават ли си тези 600 евро разлика.
Ще се радвам да ударите едно рамо :beer:
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1858
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Чуденка между 2 велосипеда.. за един преател питам

Мнениеот _SoRa_ » Сря Юли 19, 2023 11:13 am

Аз като притежател на Neuron 6, препоръчвам Neuron 7.
Не че 6цата е зле, но на 7цата спирачки, капли, вилка са по-добри, а разликата не е кой знае каква.
_SoRa_
 
Мнения: 2529
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Чуденка между 2 велосипеда.. за един преател питам

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Сря Юли 19, 2023 12:19 pm

Аз имах същото колебание миналата година, тогава не бяха на промоция, но и днес бих избрал 7-цата.

При мен беше филма курбелите и спирачките, за да ги подменя цената излизаше колкото разликата между 6 и 7. Отгоре на това средно, капли, команда, дерайльор, касета, ротори и вилка са по-висок клас при 7-цата. И разликата се вижда в теглото (7 е с близо кило надолу). Реших да се бръкна малко повече, но да знам че съм доволен от комплектовката и няма какво да сменям, освен консумативи. Винаги излиза по-евтино да се купи модела с по-висок клас комплектовка, отколкото нисък клас върху който да надграждаш.

Вече година търкалям моя Неврон 7, до сега само кормило и лапа смених с това от старото ми колело поради лични предпочитания, а лапата ми беше подарък от приятел :beer:
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Чуденка между 2 велосипеда.. за един преател питам

Мнениеот Bi11y » Сря Юли 19, 2023 5:06 pm

В момента ако правилно смятам разликата в цената е 600Е = 1200 лв . Единствения пряк недостатък за мен е курбела на 6 - един СЛХ с плоча е 200 лв. 1000 лв не бих ги дал отгоре за 7 . Лично за мен ХТ е абсолютно безсмислено спрямо СЛХ - 60 грама по-лека касета , и съответно 2 алуминиеви зъбчатки спрямо 1.

Единствената въпросителна са спирачките SRAM DB8 - това мисля е последния модел с минерално масло и не откривам отрицателни мнения. Считам ,че ще са достатъчни.

Лично аз не бих ги дал тези 1000 лв отгоре в конкретния случай.
Bi11y
 
Мнения: 1369
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Чуденка между 2 велосипеда.. за един преател питам

Мнениеот martin.radev » Сря Юли 19, 2023 5:18 pm

7цата ++
Вилката не е Ритъм, а Пърформънс, не че не работят еднакво - но разликата в теглото им е значителна.
Деоре ХТ Групсет - изключително надежден - 'работния кон' сред по-високия клас на Шимано.
Спирачки СЛХ + ХТ Ротори, слагаш едни метални накладки и забравяш за проблеми със спирачките

Контактни точки (Ергон грипове/седалка)! (само тук са 150лева)

6цата + и -
- Фокс Ритъм - работи, но е тежка
+СЛХ групсет
-СЛХ Дерайльор - имал съм много проблем с долната ролка(Pulley), която за разлика от ХТ-то не е с запечатан лагер, а с някаква 'ролка', която прилича на Igus LL
- Kурбел Миранда -?-
-Рейс Фейс BSA Чинч средно, - сменях по 2 такива на година
+ SRAM DB8 спирачки - тези, по всичко личи, че ще бъдат наистина добри спирачки в известна степен хибрид между сегашния СРАМ + Шиманския On/Off

Сори за спама просто мисля, си че по-добре да се изредят плюсовете и минусите и момчето само да си прецени кое-колко ще му струва иначе.
За мен няма място за обмисляне на 6цата - другото е прекалено добра оферта ;)
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 695
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Чуденка между 2 велосипеда.. за един преател питам

Мнениеот Bi11y » Сря Юли 19, 2023 6:09 pm

martin.radev написа:СЛХ Дерайльор - имал съм много проблем с долната ролка(Pulley), която за разлика от ХТ-то не е с запечатан лагер, а с някаква 'ролка', която прилича на Igus LL
)


Колелцата за ХТ са 20 лв комплекта - когато спрат ще ги сменят. Не мисля ,че е нещо съществено ...

СЛХ Курбел + средно = 235 лв...

Вилката освен ,че е 200 грама по-тежка не виждам някакви други недостатъци - като цяло 1000 лв са си 1000 лв .

Като се почне с тез грамчета ... :) До момента никой не пожелава да измери един и същи баир да качи с бидон пълен вода и без вода с еднакъв среден пулс - да сподели разликата в скоростта ... :D :D :D Този тест е най-реален защото на практика велосипеда е един и същ ...
Bi11y
 
Мнения: 1369
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Чуденка между 2 велосипеда.. за един преател питам

Мнениеот icog » Сря Юли 19, 2023 6:31 pm

Благодаря за отговорите! Чуденката между байковете е моя :) До скоро имах байк с XT окомплектовка и освен с една спирачка за 6 години не съм имал никакъв проблем, за това се чудех дали си заслужава да мисля за по-евтиния вариянт. Спирачките мислех да сменя още докато са нови, свикнал съм с шиманото, предполагам едни 300 лв щяха да излязат ако успея да продам новите с които идва байкът. Като прибавя седалката (на която не бях обърнал внимание, благодаря) и единия килограм разлика и според мен си заслужава парите. Ще стрелям 7-цата, че казва ли ти някой до кога ще мога да въртя :)
icog
 
Мнения: 108
Рейтинг: 1347
Регистриран на: Пон Авг 03, 2015 12:16 am

Re: Чуденка между 2 велосипеда.. за един преател питам

Мнениеот _SoRa_ » Сря Юли 19, 2023 7:07 pm

Това с килограмите не знам до колко е вярно. Моята шестица, размер xs, с по-леки курбели, дропър, седалка, капли dt Swiss xm1700, гуми, тежи 13,5 кг.
По-важното е, че е истински дзвер!
_SoRa_
 
Мнения: 2529
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Чуденка между 2 велосипеда.. за един преател питам

Мнениеот Bi11y » Сря Юли 19, 2023 8:37 pm

_SoRa_ написа:Това с килограмите не знам до колко е вярно. Моята шестица, размер xs, с по-леки курбели, дропър, седалка, капли dt Swiss xm1700, гуми, тежи 13,5 кг.
По-важното е, че е истински дзвер!


Твоето не е ли 27.5 ?
Bi11y
 
Мнения: 1369
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Чуденка между 2 велосипеда.. за един преател питам

Мнениеот _SoRa_ » Сря Юли 19, 2023 9:44 pm

Bi11y написа:
_SoRa_ написа:Това с килограмите не знам до колко е вярно. Моята шестица, размер xs, с по-леки курбели, дропър, седалка, капли dt Swiss xm1700, гуми, тежи 13,5 кг.
По-важното е, че е истински дзвер!


Твоето не е ли 27.5 ?

Да, 27,5.
xxs, xs и s са 27,5
_SoRa_
 
Мнения: 2529
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Чуденка между 2 велосипеда.. за един преател питам

Мнениеот Bi11y » Чет Юли 20, 2023 6:05 am

_SoRa_ написа:Да, 27,5.
xxs, xs и s са 27,5


Поне 500-600 грама разлика има между 27.5 и 29 ...
Bi11y
 
Мнения: 1369
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Чуденка между 2 велосипеда.. за един преател питам

Мнениеот _SoRa_ » Чет Юли 20, 2023 7:04 am

29 ли са по-леки?
_SoRa_
 
Мнения: 2529
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Чуденка между 2 велосипеда.. за един преател питам

Мнениеот InaKoleva » Чет Юли 20, 2023 11:12 am

Като притежател на Neuron 7, мога да кажа, че за мен си заслужава всяка стотинка! Всяко каране ми е удоволствие.
InaKoleva
 
Мнения: 16
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Чет Юли 21, 2022 12:21 pm

Re: Чуденка между 2 велосипеда.. за един преател питам

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Чет Юли 20, 2023 11:55 am

InaKoleva написа:Като притежател на Neuron 7, мога да кажа, че за мен си заслужава всяка стотинка! Всяко каране ми е удоволствие.


Много Неврони се събрахме, скоро ще съберем за един мозък :lol2:

_SoRa_ написа:29 ли са по-леки?


При еднакви компоненти 27.5 би трябвало да са по леки.
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Чуденка между 2 велосипеда.. за един преател питам

Мнениеот Alexi » Нед Юли 23, 2023 9:34 pm

неурон 6 ,останалите 1200 лв се дават за карти за фитнеса + инструктор за смъкване на поне 5-6 кила сланина ,и ще си много по бърз :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6311
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Чуденка между 2 велосипеда.. за един преател питам

Мнениеот gssatcc » Пон Юли 24, 2023 7:04 am

Подкрепям мнението на Alexi. Изпиляват се някакви грамове от части, които биха имали значение ако се купува велосипед за човек в топ форма. При масовката от нас е абсолютно все тая кой модел ще се вземе и какви части точно ще има по него над базовите.

П.П. Допускам, че човекът не е в топ форма и има над какво да работи.
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 390
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Чуденка между 2 велосипеда.. за един преател питам

Мнениеот icog » Пон Юли 24, 2023 10:05 am

gssatcc написа:Подкрепям мнението на Alexi. Изпиляват се някакви грамове от части, които биха имали значение ако се купува велосипед за човек в топ форма. При масовката от нас е абсолютно все тая кой модел ще се вземе и какви части точно ще има по него над базовите.

П.П. Допускам, че човекът не е в топ форма и има над какво да работи.


Преди много време на друг байк редовно прегрявах спирачките на слизане по по-криви места, вярно, че бях съвсем в началото, беше голяма чуденка какво да подобрявам, за да могат да ме издържат нормално от Копитото до долу. И почнаха да издържат като смених байка с DX окомплектовка, дори без накладки с радиатор. Та за спирачките много твърдо съм колкото повече - по-добре. За останалото най-вероятно си абсолютно прав и е повече усещането, че си си начесал егото, отколкото да има някаква голяма практическа разлика. :beer:

Alexi написа:неурон 6 ,останалите 1200 лв се дават за карти за фитнеса + инструктор за смъкване на поне 5-6 кила сланина ,и ще си много по бърз :beer:


Е значи директно за 7-ца, че съм 182 см и 78кг, сланината ми е кът :)

Благодаря и дано времето се разхлади през август та да се върти още по-лесно :)
icog
 
Мнения: 108
Рейтинг: 1347
Регистриран на: Пон Авг 03, 2015 12:16 am

Re: Чуденка между 2 велосипеда.. за един преател питам

Мнениеот Bi11y » Пон Юли 24, 2023 10:41 am

icog написа:
gssatcc написа:Подкрепям мнението на Alexi. Изпиляват се някакви грамове от части, които биха имали значение ако се купува велосипед за човек в топ форма. При масовката от нас е абсолютно все тая кой модел ще се вземе и какви части точно ще има по него над базовите.

П.П. Допускам, че човекът не е в топ форма и има над какво да работи.


Преди много време на друг байк редовно прегрявах спирачките на слизане по по-криви места, вярно, че бях съвсем в началото, беше голяма чуденка какво да подобрявам, за да могат да ме издържат нормално от Копитото до долу. И почнаха да издържат като смених байка с DX окомплектовка, дори без накладки с радиатор. Та за спирачките много твърдо съм колкото повече - по-добре. За останалото най-вероятно си абсолютно прав и е повече усещането, че си си начесал егото, отколкото да има някаква голяма практическа разлика. :beer:

Alexi написа:неурон 6 ,останалите 1200 лв се дават за карти за фитнеса + инструктор за смъкване на поне 5-6 кила сланина ,и ще си много по бърз :beer:


Е значи директно за 7-ца, че съм 182 см и 78кг, сланината ми е кът :)

Благодаря и дано времето се разхлади през август та да се върти още по-лесно :)


https://www.canyon.com/en-de/mountain-b ... groesse=XL

Може да свалиш още малко тегло ... :) Бих казал безупречен велосипед ... :) Каплите са ХМ 1700 а не 1900 - разликата в цената между 1900 и 1700 е по-голяма отколктоо между велосипедите ...
Bi11y
 
Мнения: 1369
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Чуденка между 2 велосипеда.. за един преател питам

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Пон Юли 24, 2023 11:06 am

Карбонките на тоя модел се са много ненадеждни, във фейсбук групата много често виждам спукани рамки при средното. Пролетта нямаше ден да мине без да видя поне едно спукано средно, сега понамаляха дали защото на 2023 модела проблема е решен или просто хората минаха на АЛ само времето ще покаже. Някой даже вече карат на втора-трета гаранционно сменена рамка, все същия дефект. Надявам се тазгодишния модел няма тоя проблем, но определено загубих доверие в карбоновите Каньони.
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Чуденка между 2 велосипеда.. за един преател питам

Мнениеот Bi11y » Пон Юли 24, 2023 11:19 am

Нали е нов и гаранционен - ще я сменят... Тук имаше дето хвалят карбона за МТБ ... :) Аз лично не съм му фен , НО гледам хората карат и не ми пречи по никакъв начин ,че карат и предпочитат карбон :)
Bi11y
 
Мнения: 1369
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Чуденка между 2 велосипеда.. за един преател питам

Мнениеот icog » Пон Юли 24, 2023 12:51 pm

Карбонът изобщо съм го зачеркнал, голяма мърда съм и не мога да внимавам. На алуминиевото ми кюбче, което продадох, имаше толкова дълбоки надирания от камъни и разни удари, че ако беше карбон да съм го смлял няколко пъти. И хубаво гаранционно, ама като ме остави през сезона месец без байк, тази гаранция не ме грее.

Освен това 7-цата AL е с теглото на 8-цата карбон, не виждам някакво предимство. 8-цата е и по-скъпа.
icog
 
Мнения: 108
Рейтинг: 1347
Регистриран на: Пон Авг 03, 2015 12:16 am

Re: Чуденка между 2 велосипеда.. за един преател питам

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Юли 24, 2023 12:55 pm

6цата е доста повече намалена сега.

Относно 7цата - струва повече заради:
- ХТ скорости - разликата е минимална
- wheelset - 1900 пак е с 370 главина та не съм сигурен колко разлика има тук
- вилка - единсвено е по-лека с 300 грама, заради разликата в материалът на горните тръби. Всичко друго е на практика същото. Няма да има разлика как работи вилката, защото вътре са еднакви.
- курбели ХТ - със сигурност са по-леки от тези на Миранда
- по-висок клас спирачки. Усещането на Шимано срещу Срам спирачка е коренно различно.

Разликата в теглата е основно заради вилка и курбели. Не бих казал, че си струва 1200 лв повече. С толкова пари можеш да вземеш много по-добър wheelset и пак да ти останат пари за ъпгрейд на курбели и спирачки.

ПП Карбонова рамка се облепва в защитно фолио и е достатъчно защитена при падания. Деруги от камъни просто оставят следи по фолиото и обикновено не достигат даже до боята.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Чуденка между 2 велосипеда.. за един преател питам

Мнениеот icog » Пон Юли 24, 2023 1:43 pm

Pr3d4t0R написа:6цата е доста повече намалена сега.

Относно 7цата - струва повече заради:
- ХТ скорости - разликата е минимална
- wheelset - 1900 пак е с 370 главина та не съм сигурен колко разлика има тук
- вилка - единсвено е по-лека с 300 грама, заради разликата в материалът на горните тръби. Всичко друго е на практика същото. Няма да има разлика как работи вилката, защото вътре са еднакви.
- курбели ХТ - със сигурност са по-леки от тези на Миранда
- по-висок клас спирачки. Усещането на Шимано срещу Срам спирачка е коренно различно.

Разликата в теглата е основно заради вилка и курбели. Не бих казал, че си струва 1200 лв повече. С толкова пари можеш да вземеш много по-добър wheelset и пак да ти останат пари за ъпгрейд на курбели и спирачки.

ПП Карбонова рамка се облепва в защитно фолио и е достатъчно защитена при падания. Деруги от камъни просто оставят следи по фолиото и обикновено не достигат даже до боята.


Благодаря! Понеже едните капли са с CenterLock а другите 6 болтови, има ли някаква особеност ако в последствие се сменят спирачките или само се сменя диска с другия вид?
icog
 
Мнения: 108
Рейтинг: 1347
Регистриран на: Пон Авг 03, 2015 12:16 am

Re: Чуденка между 2 велосипеда.. за един преател питам

Мнениеот Bi11y » Пон Юли 24, 2023 1:53 pm

icog написа:Благодаря! Понеже едните капли са с CenterLock а другите 6 болтови, има ли някаква особеност ако в последствие се сменят спирачките или само се сменя диска с другия вид?


Ако ще караш Shimano спирачки считам ,че по-добре да са центърлок дисковете - ако ще караш друг бранд по-скоро на 6 болта.
Bi11y
 
Мнения: 1369
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Чуденка между 2 велосипеда.. за един преател питам

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Юли 24, 2023 3:27 pm

Отпред съм с 220 мм Формула диск на Center Lock със Сейнт спирачка. Магура също правят дискове за двата стандарта, както и други производители => достатъчен избор от хубави дискове има независимо от стандарта.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Чуденка между 2 велосипеда.. за един преател питам

Мнениеот dantass » Вто Юли 25, 2023 8:26 pm

Ползвам темата ако нямате против.
Neuron 7 и Orbea H10 с разлика в цената. Ясно е, че не са за едно и също нещо. Орбеята за около 6600 лв.
Благодаря!
Pulse TS+ Custom Bike
dantass
 
Мнения: 30
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Нед Фев 24, 2013 1:49 pm

Re: Чуденка между 2 велосипеда.. за един преател питам

Мнениеот Bi11y » Сря Юли 26, 2023 9:00 am

Като цяло са еднакви като параметри и окачване - по-скоро по-евтиния вземи...
Bi11y
 
Мнения: 1369
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Чуденка между 2 велосипеда.. за един преател питам

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Сря Юли 26, 2023 10:17 am

Bi11y написа:
icog написа:Благодаря! Понеже едните капли са с CenterLock а другите 6 болтови, има ли някаква особеност ако в последствие се сменят спирачките или само се сменя диска с другия вид?


Ако ще караш Shimano спирачки считам ,че по-добре да са центърлок дисковете - ако ще караш друг бранд по-скоро на 6 болта.


Няма значение монтажа на диска какъв е стига самия диск да е съвместима дебелина. Някой производители като Магура препоръчват ротора да се смени като се изтрие то 1.8мм, докато Шиманските ротори са толкова дебели като са нови.
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Чуденка между 2 велосипеда.. за един преател питам

Мнениеот Alexi » Сря Юли 26, 2023 11:03 am

dantass написа:Ползвам темата ако нямате против.
Neuron 7 и Orbea H10 с разлика в цената. Ясно е, че не са за едно и също нещо. Орбеята за около 6600 лв.
Благодаря!

няма такъв модел на Орбея Н10 ,това е окомплектовка .. моделите в тоя клас са Oiz ,Occam
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6311
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Чуденка между 2 велосипеда.. за един преател питам

Мнениеот dantass » Сря Юли 26, 2023 11:59 am

Мда, имах предвин OIZ.
Pulse TS+ Custom Bike
dantass
 
Мнения: 30
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Нед Фев 24, 2013 1:49 pm

Следваща

Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 117 госта