Рамка Scott Octane FX

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Рамка Scott Octane FX

Мнениеот bobopich » Чет Дек 06, 2007 3:57 pm

Имам тази рамка http://www.snimka.bg/album.php?album_id=198647&photo=1 и въпреки, че като модел е доста старичка въпроса ми е дали мога да я използвам за изграждане на АМ/Ендуро байк.

Интересува дали е достатъчно здрава какъв шок (размер, модел и т.н.) бихте ми препоръчали и каква вилка ( държа да е QR20).

Основно ме вълнува за задния шок колко голям макс бих могъл да сложа, защото доколкото разбрах до момента няма да побере по голям от 165. За предната вилка също ме интересува с какъв ход е най-подходящо да взема в зависимост от възможностите и геометрията на рамката.

Общо взето това са компонентите, които ми останаха да купя. Ако все пак е необходимо мога да изброя какви са другите чаркове, но мисля че те не са от такова значение.

Благодаря предварително за помощта.
bobopich
 
Мнения: 73
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Вто Юли 13, 2004 9:23 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Ozzie » Чет Дек 06, 2007 5:57 pm

въпреки, че като модел е доста старичка въпроса ми е дали мога да я използвам за изграждане на АМ/Ендуро байк.
Щом имаш желание, всичко може. :)

Основно ме вълнува за задния шок колко голям макс бих могъл да сложа, защото доколкото разбрах до момента няма да побере по голям от 165
Щом в момента не може да побере по- дълъг от 165мм. и в бъдеще няма да може да побере. Освен ако доброволно не желаеш да прецакаш геометрията на рамката.

За предната вилка също ме интересува с какъв ход е най-подходящо да взема в зависимост от възможностите и геометрията на рамката.
Нещо останало като информация на сайта на производителя или из дебрите на мрежата няма ли останало?
Use www.google.com ;) че не искам да се правя на врачка. :agree:
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот bobopich » Чет Дек 06, 2007 7:41 pm

Щом в момента не може да побере по- дълъг от 165мм. и в бъдеще няма да може да побере. Освен ако доброволно не желаеш да прецакаш геометрията на рамката.
В момента и 190 шок влиза само, че нямам за да пробвам как ще е геометрията, но предполагам, че няма да е добре.

Нещо останало като информация на сайта на производителя или из дебрите на мрежата няма ли останало?
Ако имаше или по точно ако бях намерил някъде другаде инфо нямаше да питам тук.

Use www.google.com ;) че не искам да се правя на врачка. :agree:
Аз затова питам в този форум, защото очаквам компетентни хора да отоговоря, не търся врачки. Иначе и аз мога да се направя на врачка
bobopich
 
Мнения: 73
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Вто Юли 13, 2004 9:23 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Рамка Scott Octane FX

Мнениеот bodo » Съб Дек 08, 2007 2:30 pm

bobopich написа:Интересува дали е достатъчно здрава какъв шок (размер, модел и т.н.) бихте ми препоръчали и каква вилка ( държа да е QR20).
www.btt.com.ar/nota/80/80948.shtml
www.cykloart.cz/roman/bike2.htm
Като гледам, оригиналната вилка е с 100мм ход, но разстоянието от челото до оста в минали времена :) е по-голяма, така че според мен може да сложиш вилка с ход 120 до 130мм. Каква точно - ти ще решиш.
bobopich написа:Основно ме вълнува за задния шок колко голям макс бих могъл да сложа, защото доколкото разбрах до момента няма да побере по голям от 165. За предната вилка също ме интересува с какъв ход е най-подходящо да взема в зависимост от възможностите и геометрията на рамката.
Щом оригинално е 165, по-добре го остави така. Ако оригиналният шок е с малък ход, можеш да потърсиш 165 с по-голям ход (38мм).
Един по-дълъг шок ще вдигне средното и ще изправи челния ъгъл - евентуално ще имаш по-голям ход отзад и ще можеш да сложиш по-голяма вилка, но не е сигурно дали велосипеда ти ще е по-добър - вероятно ще е по-нестабилен.
Иначе рамките на Scott са сравнително здрави, макар че тази е доста старичка.
Аватар
bodo
 
Мнения: 311
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Чет Яну 20, 2005 1:49 pm

Мнениеот bobopich » Съб Дек 08, 2007 6:44 pm

Мерси за отговора, явно със 165 ще остане отзад, а за отпред колебанието ми е вилка 130мм ход от сорта на Z1, с което се вмъквам в препоръката, но от друга страна имайки пред вид, че най-вероятно след един сезон ще искам да ъпгрейдна рамката се чудя дали да не сложа нещо от сорта на Pike или Drop off 3 / Z150 / All mountain или подобно с ход 140-150мм. Дали няма да и дойде отгоре на рамката и да стои неестествено и нестабилно.
bobopich
 
Мнения: 73
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Вто Юли 13, 2004 9:23 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот screamBoy » Съб Дек 08, 2007 8:25 pm

за да сложиш вилка с повече ход ще трябва да сложиш и шок с повече ход
ако седалката може да го понесе - не идва много високо - би трябвало да нямаш проблеми освен в завои т.е. няма да можеш да караш състезателно ^_^
Пост свободен от семантични грешкиИзображение
Аватар
screamBoy
 
Мнения: 3261
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:26 pm

Мнениеот bikerider » Пон Дек 10, 2007 7:42 pm

screamBoy написа:за да сложиш вилка с повече ход ще трябва да сложиш и шок с повече ход

И защо?

screamBoy написа:би трябвало да нямаш проблеми освен в завои


:lol2::lol2::dunce:

@bobopich: според мен 10мм отгоре не биха развалили геометрията чак толкова, че да се лишиш от по-хубавата вилка. Все пак и рамката в някакъв момент се upgrade-ва :)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Silvestroff Gabrovo » Пон Дек 10, 2007 9:41 pm

Здравей . Както казах при продажбата ,шока го препоръчвам да е 165 мм . но някой е написал че може да е такъв с по голям ход . Това е добра идея , обаче тънкия момент е че ако сложиш по дълъг шок ще се прецака геометрията , което е кофти за здравината и те качва по на високо а от там и центъра на тежеста , и те прави по не стабилен при високи скорости и в завой . Вилката според мен PIKE добре , но не поглеждай към по висока . Все пак мисли и за безопасността . Хайде като го събереш го пусни да го видим .
Silvestroff Gabrovo
 
Мнения: 1275
Рейтинг: 1768
Регистриран на: Нед Май 13, 2007 3:51 pm

Мнениеот screamBoy » Пон Дек 10, 2007 10:09 pm

bikerider написа:
screamBoy написа:за да сложиш вилка с повече ход ще трябва да сложиш и шок с повече ход

И защо?

наистина, защо да го прави ? може за по-лесно да сложи 24" отпред

screamBoy написа:би трябвало да нямаш проблеми освен в завои


:lol2::lol2::dunce:

e ? карал си тежко колело с много високо средно ?

@bobopich: според мен 10мм отгоре не биха развалили геометрията чак толкова, че да се лишиш от по-хубавата вилка. Все пак и рамката в някакъв момент се upgrade-ва :)

определено ! но това е Scott USA, даже и снимка има ^_^
Пост свободен от семантични грешкиИзображение
Аватар
screamBoy
 
Мнения: 3261
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:26 pm

Мнениеот spirit » Пон Дек 10, 2007 10:46 pm

@bobopich
Аз само искам да те предупредя ,че тази рамка е много стара -модел '97 (това и ти си го знаеш предполагам ) и алуминият е гаден и много се пука .Това го казавам ,защото съм имал такава.Не я тормози много ,рамката най-често се пука долу до средното по-точно ушите ,за които се хваща зедния триъгълник .Другото място е заварките на вертикалните тръби ,които са около шока и подпират седалковата тръба.Такаче по добре избягвай всякакви промени по геометрията.

пп
Това го казвам ,не само заради старата ми рамка ,но и защото съм говорил с хора ,които са имали същата рамка и спукванията са били на цъщите места.
Jedem das Seine .
Аватар
spirit
 
Мнения: 681
Рейтинг: 1701
Регистриран на: Нед Юли 10, 2005 12:56 pm
Местоположение: София

Мнениеот bobopich » Вто Дек 11, 2007 4:12 pm

Тази рамка пише в нета, че излиза '98 значи мойта е или '98 или '99, като по вероятно '99 щото предната година май са били без уши за дискова спирчка отзад ама не съм сигурен. Алуминият е 7005 double butted и на рамката пише freeride/enduro, което е било валидно за разбиранията преди 10 години ама все пак предполагам, че не би трябвало да е толкова крехка.

Та вилка си купих, просто беше добра офертата от немския ebay : Мarzocchi Drop off III - нова с 150мм ход модел 2006.

Отзад ше сложа 165ммм шок, по голям няма да е добре явно.

Като дойде вилката ще я сложа и ще направя снимки как стои колелото да кажете дали има нещо нередно. Идеята с 24" джанта и гума отпред не е лоша май.
bobopich
 
Мнения: 73
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Вто Юли 13, 2004 9:23 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bobopich » Пет Яну 18, 2008 9:15 am

Някой може ли да каже примерно ако искам да сложа средно Truvativ Howitzer team, с какъв chаinline трябва да бъде, т.е. как да го премеря на рамката това ?
bobopich
 
Мнения: 73
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Вто Юли 13, 2004 9:23 pm
Местоположение: Bulgaria


Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 103 госта