Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди, предназначени за тези по-специфични видове каране, които се практикуват предимно в градска среда, както и за компоненти и екипировка за тях. Може да се обсъждат и теми, свързани с BMX.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот gore » Пон Апр 17, 2023 5:48 pm

Gworan написа:НЕ ми липсва предния дерайльор. А пък сменянето едновременно с преден и заден още по-малко. Намирам за напълно излишно да имам повече от една плоча отпред, и не ми харесва допълнителното жило и команда. За мен 1х системата е по-проста, по-лесна, по-бърза, по-лека и по-тиха.

Подкрепям мнението напълно.
Беше ми по-комфортно да карам 1×8, вместо 1×10.
Сега при 1×10 се налага да превключвам по 2-3 скорости наведнъж, при ускоряване. :D
gore
 
Мнения: 100
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Нед Яну 10, 2021 2:40 pm

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот vencil » Чет Апр 20, 2023 5:43 pm

Това да си освежа колелото с Deore общо взето няма как да стане, тези компоненти просто вече не са налични. Все пак открих FD-M590 поне със задният ще са от една серия, щеше ми се и командите да сменя с SL-M590 ама ги няма ще си карам със старите и като се чупят ще го мисля. От курбелите Fc-m591 също няма но поне открих FC-T4060 (44-32-22) та за него препоръчват средно BB-MT501грешно ли ще е да монтирам вместо него BB-MT800, разликата в цената е малка а вторият го водят уж по-висок клас. Кой от двата ще е по-здрав, сега маркетинга е в полза на BB-MT800 аз по скоро бих заложил на практиката, та кой да избера според вас :) .
Аватар
vencil
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот K99k » Пет Апр 21, 2023 12:44 am

Да се има предвид , че ББ800 иска преходник , който почти вече не се намира комплект със средното. Ако си от Варна ще уцелиш десятката , ако ли не при китайците го има също TL-FC25(има и реплики там). Мнение за издражливост не мога да дам , по отзивите които съм чел е почти все тая.
K99k
 
Мнения: 106
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Яну 02, 2018 8:24 am

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот vencil » Пет Апр 21, 2023 7:14 am

Да разбрах че трябва преходник или ключ, аз обаче изобщо за нямам за hollowtech и си поръчах такъв който става и за него YC-307BB.
Аватар
vencil
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот the_rookie » Пет Апр 21, 2023 10:02 pm

Помисли за 2х11 с 40-26 курбел от новата серия CUES U4000 и 11-40 касета!

Относно BB:
Днес разглобих няколко средни (BB-SM52,BB-ES25, SM-BB72-41) за сравнение! BB-SM52 (BB-MT501) е с (полу)стандартен лагер 25х37х6 с предпазен щит от едната (вътрешна!!!) страна. При SM-BB72-41 ( както и при BB-MT800) лагера е по-малък , без защитни щитове на самия лагер, с вътрешна гривна по-широка от външната. Материала на лагерите (от мек към твърд) - BB-MT501->BB-MT800 ->BB-ES25 . Най-добра защита от влага има SM-BB72-41(BB-MT800), следван от окталинка (BB-ES25) и BB-SM52 накрая. Тук мога да отбележа че ако лагера на последния се завърти с предпазния щит навън, влагозащитата му ще се подобри многократно! Безпорен фаворит при недобро съосие, както и по твърдост (живот) е BB-ES25, стига да не се допуска попадане на вода (миене с водоструйка и обезмаслители)! BB-SM52 е с по-фалшив (мек) лагер, но се вижда по-малко износване( изключвам че в единия е влизала вода!!!) от лагерите на SM-BB72-41, които са на около 4000-5000 км. Трудно е да се каже кой от двата би издържал повече защото много зависи от конкретната рамка на която са поставени. Показал съм как можеш да провериш горе-долу как седят нещата със съосието на резбите.Трябва да развиеш само лявата пластмасовата гайка на сегашното средно предварително и с тънки свредла (или нещо подобно в диапазон 1.3-1.8 мм) да провериш хлабината между външното тяло на окталинка и резбата от ляво!
Прикачени файлове
podobrenie.jpg
(100.81 KiB) 98 пъти
Proverka.jpg
(79.76 KiB) 95 пъти
shield.jpg
(69.28 KiB) 100 пъти
Lageri_iznosvane.jpg
(103.76 KiB) 97 пъти
sa4mi.jpg
sa4mi.jpg (46.42 KiB) Прегледано 2749 пъти
Lageri.jpg
(82.25 KiB) 95 пъти
Octalink.jpg
(89.06 KiB) 95 пъти
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот vencil » Съб Апр 22, 2023 9:14 am

the_rookie написа:Помисли за 2х11 с 40-26 курбел от новата серия CUES U4000 и 11-40 касета!

Относно BB:
Днес разглобих няколко средни....

Първо благодарим за информацията и отделеното време :beer:

Относно CUES U4000 да ти кажа хич не изглежда лош вариант, напротив но вече съм се захванал (някои от частите вече са при мен). От няколко години ме човърка идеята да пробвам 44/32/22 и 12/36 все си мисля че би ми паснало повече от това което е в момента 48/36/26 и 11/34, все пак по-лошото е че не колелото остаря с 10-тина г. ами че аз също съм ги натрупал заедно с него :) . Така че на този етап ще си освежа колелото с нови части за 44/32/22 и 12/36 и продължавам да си карам и живот и здраве следващият път ... в която посока задуха вятъра, по-важното е да има следващ път.

Относно BB: Така или иначе минавам на него (дано не е за кратко - да преценим че старото е по-добро) та наистина ми стана любопитно като издръжливост и надеждност демек колко са дуракоустойчиви къде са в йерархията, та с помощта чичо Гугъл попаднах на мнения на братя по колело с в пъти повече изминати км. от мен и опит с всички централни че тяхната класация е в дъното на таблицата.
В крайна сметка всичко се чупи в зависимост това как се използва стига да е в разумните граници.
Поразрових се и не останах изненадан даже от твоето изказване за Материала на лагерите (от мек към твърд) въпреки че това в машиностроенето :dontknow: но във времена в които счетоводителите иззеха функциите на инженерите е така - факт. За това че лагерите са обърнати с капсулованата част на вътре и що пък е само от едната страна, кво да кажем.... пак са замесени счетоводителите.

Ще те помоля :praying: ако не си ги затворил или пък случайно си записал точните размери или фабричните номера на лагерите за BB-MT501 и BB-MT800 да ги кажеш. Попаднах на това
https://www.youtube.com/watch?v=U43zZPFx9Cg
Че от там останах с убеждението че за BB-MT800 лагера на SKF, FAG е 61805 пример https://satelit-nikis.bg/product/15600/ ... r-fag.html Та смятай какви лагери са сложени вътре за нещо което в магазина е под 40лв, ..... (от мек към твърд) да ги е*а тия счетоводители. Така че предполагам една подмяна с истински лагери SKF, FAG и т.н. би решило в пъти проблема.
Ако имаш данните ще издирим правилните лагери, не че рано или късно и сам няма да ги видя де ;) .
Аватар
vencil
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот evilzet » Съб Апр 22, 2023 11:40 am

martin.radev написа:Тоя шок сигурно е от пружина с пружина да не е това на картинката?
IMG_3108.jpg

Ти само потвърди думите ми, какво да ти отговарям като и една пружина от шок не знаеш как изглежда! :clap:
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот the_rookie » Съб Апр 22, 2023 3:01 pm

vencil написа:Ще те помоля :praying: ако не си ги затворил или пък случайно си записал точните размери или фабричните номера на лагерите за BB-MT501 и BB-MT800 да ги кажеш.

На BB-SM52 (BB-MT501) лагера е Sunhill 6805 RD (надпис само на предпазния щит) с размер 25х37х6. Стандартните машинни лагери от "расови" производители са с размери 25х37х7! Нещата могат да се направят и с тях, но са необходими допълнителни модификации. При SM-BB72-41(BB-MT800) лагера е специфичен, вероятно изработван специално за целта. В момента не е при мен, но в понеделник ще ти дам размера. На двете рисунки се опитвам да покажа приблизително схемите на уплътняване. При BB-SM52 проблема идва от формата на уплътнението, която прави "джоб" в който се вклинват песъчинки, като така променят формата на контактната повърхност и позволяват навлизането на вода. Реално лагера е по-добре защитен от задния край, където вероятноста да проникне вода е много по-малка! Другия недостатък е триенето е между гума и пластмаса (защитен маншет/втулка), докато при BB-MT800 маншетите контактуват с метала от вътрешната гривна на лагера.
Прикачени файлове
Untitled-2.jpg
Untitled-2.jpg (44.09 KiB) Прегледано 2660 пъти
Untitled-1.jpg
Untitled-1.jpg (49.8 KiB) Прегледано 2660 пъти
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот vencil » Съб Апр 22, 2023 7:36 pm

Да бе проклет мм., ма май доста хора му търсят цаката :D .
https://youtu.be/zaD6mP0cEU4
https://www.aliexpress.com/item/32964713726.html някои пък изпиляват оригиналната капачка, при тези на резба стругар може да издълбай леглото на черупката. Абе явно с тези централни ако имаш желание може и на механик да си играеш, още преди да съм го монтирал започвам да се чудя що си ги причинявам тия работи :D . Внимателно разглобявам и прибирам щото това ако не изкара поне сезона, зимата си връщам Окталника и курбела.
Аватар
vencil
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот Alexi » Съб Апр 22, 2023 8:01 pm

аз съм му хванал цаката отдавна .. средно ББ52 е 25 лв ,като се скапе след 3-4 години ползване си купувам ново :evil:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот psychocrew » Съб Апр 22, 2023 11:02 pm

Alexi написа:аз съм му хванал цаката отдавна .. средно ББ52 е 25 лв ,като се скапе след 3-4 години ползване си купувам ново :evil:

Вярно е, за 25-30 лв. в рамките на няколко години просто не си заслужава да се занимава човек с подмяна на лагери (които също не са безплатни) и преправяния. преди години реших да сменям лагерите на едно средно на квадрат, викам си ще сложа хубави СКФ, като ми казаха колко пари са... :bawling: , а средното струваше 10 лв :rofl: . Може единствено от спортна злоба, ако иска някой да си начеше егото като специалист.
Не може да не те изкара поне няколко сезона, освен ако не искаш нарочно да го умориш (редовно миене с водоструйка директно в лагерите и агресивни препарати).
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот K99k » Нед Апр 23, 2023 11:56 am

Средните на квадрат са неубиваеми! Смених по спомен след 10 годишно ползване, ако ли не и повече BB-LP26 защото се беше спукала пластмасовата гайка(гривна) . При положение че съм над 100 оки теста за издръжливост е поставен. Смених го със средно за над 30лв с метална гайка , толкова с евтините средни на квадрат. Ако ББ 52 се убива от каране на година макс две тогава ще чуя друга песен за тези 25-30 лв всяка година. На азиатците нещо не им допада цената и е пълно с клипчета за смяна на лагери. В алито лагери 6805RD 25х37х6 има по 2€ и по 20€. И аз чакам колегата да даде размера и модела лагер за ББ800 , да ги видим що за пара са.
K99k
 
Мнения: 106
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Яну 02, 2018 8:24 am

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот Alexi » Нед Апр 23, 2023 1:56 pm

пичове ценете си повече труда ( и съответно свободното време ) за да бъде оценен високо и от други .. :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот the_rookie » Нед Апр 23, 2023 8:19 pm

Уточнявам че средните на квадрат са няколко типа. Един е като BB-LP26 , BB-UN53 - с цяло външно стоманено тяло (като разглобения окталинк). Това е здравия вариант, толерантен и към калпави рамки с големи разминавания на монтажните отвори. Към момента мисля че Шимано не прави от тия. Друг тип са с отделни лагери пресовани на оста, като външните лагерни гривни са два отделни елемента, обединени с втулка или нещо подобно. Това изпълнение е по-малко устойчиво на разминаванията от предходното, обикновено (има и изключения!!!) е с някакви евтини фалшиви лагери и донякъде то е причина за желанието на разни модерни "специалисти" квадрата да бъде забранен със закон! И понеже глупаците от Шимано си позволяват да пускат нова серия с така мразения архайчен старомоден квадрат без да се съобрази с "експертните" оценки, на същите им предлагам решение с което могат да опитат да бъдат чути,...а именно да спрат да ползват продуктите на тая ретроградна марка! И пак на същите геометрични теоретици, адепти на точноста и акуратноста в модерната съвремена байк индустрия, изтъкващи разпалено предимствата на градуси, ъгли, схеми и прочие, предлагам да вземат калкулатор, да посмятат с едни публикувани числа в разни таблици с геометрии на колела и размери на вилки! Пък като посмятат, а и като се убедят лично, че туй дето е на хартия го получават и на практика, та чак тогава да поучават нас, по-простите малоумници, навъдили се неадекватници живеещи в миналото! Принципно аз нямам нищо лично против полезните идиоти, та нали съвремения икономически модел разчита точно на такива ценящи времето си "канарчета", но мисля че става опасно когато такива елементи почнат да ми определят "дневния ред"! За добро или лошо, вселенските неведоми правила и закони ще развъртят колелото и нещата ще се променят.
И за да не съм вън от темата, прилагам снимка на алуминиев Шимански шпиндел, с характерното за неточност излъскване в зоната на контакт с пластмасовата втулка, както и отлюспване на покритието в резултат на корозия.
Прикачени файлове
FC_M580.jpg
(87.38 KiB) 117 пъти
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот the_rookie » Пон Апр 24, 2023 7:32 pm

Размера на лагера .
Прикачени файлове
razmeri_lager.jpg
(116.4 KiB) 121 пъти
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот vencil » Сря Май 03, 2023 7:26 am

Мнение за тези главини HB-M8000 и FH-M8000 струват ли си повечето пари спрямо FH-M3050. При по-скъпите като че ли регулирането на лагерите ще е малко по-лесно (не съм сигурен така ми изглежда) някакви други предимства или недостатъци, щото за тези пари ще взема по-евтината + шина.
Имам идея да си направя втори комплект капли (или поне старите да останат резерва) с тази шина PULSE 17, ама все още умувам понеже сегашните въпреки че са позахабени вече все още са напълно изрядни и годни за каране.

Иначе смених си вече командите, броните, курбела, средното, предния декланшор, верига и касетата и съм доволен. Добре се получи с 44/32/22 и 12/36, пренаредиха ми се предавките спрямо (48/36/26 и 11/34) и сега основно си карам на 44/32 от пред а малкият венец чак след 9% баири, навъртях над 100-тина км. с тях и съм доволен.
Аватар
vencil
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот Alexi » Сря Май 03, 2023 7:31 am

това какво общо има с темата ? всяка една тема се разводнява така и информацията в нея става разхвърляна и трудна за намиране и ползване .. пусни отделна тема за главините
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Предишна

Назад към Продукти за Trials, Street, Urban, Dirt Jump, 4X

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта