Планински велосипед до 2000лв.

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди, предназначени за тези по-специфични видове каране, които се практикуват предимно в градска среда, както и за компоненти и екипировка за тях. Може да се обсъждат и теми, свързани с BMX.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Планински велосипед до 2000лв.

Мнениеот Pandov » Сря Сеп 07, 2022 8:37 am

Здравейте. Време е да си взема колело . Не съм професионалист в сферата на колоезденето . Даже колело имах като малък преди около 25години . Сега съм решил да си взема нещо ново или втора употреба до максимум 2000лв или по малко. Ще се кара смесено из града и по черни пътища ( крос кънтри ), едва ли някога колелото ще види планина скачане , спускане или нещо подобно . Четох насам натам , за да добия бегла представа . Стана ми ясно ,че за тези пари най-добре колело с твърда рамка , отколкото ,,мекица" (то и до 2000лв незнам дали може да се вземе нещо горе долу читаво с мека рамка ) Отворен съм за всякакви предложение . Висок съм 183см. 85кг. Мисля ,че ми трябва L размер на рамката. Сякаш ми се ще да е с 29 цола гуми, или минимум 27,5. Гледах TREK ,CUBE,RAM,DRAG, SPECIALIZED,SKOTT и общо взето само гледам и се лутам . Знам ,че парите не са много и точно затова търся съвет от хора , които са наясно с велосипедите , за да мога да взема най-доброто за тези пари. Моля предложете читава марка и модел , нещо ново или втора употреба.
Благодаря
Pandov
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Нед Юли 10, 2022 9:16 pm

Re: Планински велосипед до 2000лв.

Мнениеот Pandov » Сря Сеп 07, 2022 10:30 pm

https://bikes4you.eu/bg/product/37603/p ... arlin-7-29

https://www.bikecenter.bg/velosipedi/pl ... lk-103110/

https://dragzone.bg/velosipedi/planinsk ... d-12-47005

https://dragzone.bg/velosipedi/planinsk ... maxxis-blk

https://m.olx.bg/d/ad/drag-swoop-mounat ... 8VJEj.html
Някак си ми изглежда малко грозно когато седалката е по високо от кормилото , незнам защо е така на повечето снимки или може би така изглежда на снимката.
Прикачени файлове
InCollage_20220907_233949242.jpg
Честно казано аз не виждам голяма разлика между рамките , особено на TREK и CUBE от тези трите сякаш визуално най ми допада CUBE
(331.51 KiB) 411 пъти
Pandov
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Нед Юли 10, 2022 9:16 pm

Re: Планински велосипед до 2000лв.

Мнениеот Gworan » Чет Сеп 08, 2022 5:36 am

Като си 183см висок (аз също съм толкова) свиквай с мисълта че седалката ще е по-високо от кормилото :)
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Планински велосипед до 2000лв.

Мнениеот Pandov » Чет Сеп 08, 2022 6:04 am

Gworan написа:Като си 183см висок (аз също съм толкова) свиквай с мисълта че седалката ще е по-високо от кормилото :)

Ужас.
Pandov
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Нед Юли 10, 2022 9:16 pm

Re: Планински велосипед до 2000лв.

Мнениеот Gworan » Чет Сеп 08, 2022 7:38 am

Продължавам извън темата, но реших да го изкоментирам, защото преди години, когато аз тепърва проявявах интерес към колоезденето, смятах че високата седалка изглежда много странно. Сега съм на обратното мнение.
Ако това ти е реален проблем, бих казал че е малко като да търсиш под вола теле... Общо взето, споко, всичко е наред :) Харесай си колело и след време като покараш повече и разбереш кое как и защо е, въобще няма да ти се струва грозно.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Планински велосипед до 2000лв.

Мнениеот zmei » Чет Сеп 08, 2022 8:03 am

След като избереш колело, си купи дропър. Ако спускаш си е голям кеф. А и можеш да си сваляш седалката по всяко време.
Иначе трябва да решиш дали искаш мекица или твърдак. И двата драг-а са добри. От твърдаците твърдо драг-а е най-добър.
zmei
 
Мнения: 116
Рейтинг: 991
Регистриран на: Пет Юни 12, 2020 2:38 pm

Re: Планински велосипед до 2000лв.

Мнениеот Lucky Loser » Чет Сеп 08, 2022 8:24 am

Pandov написа:Ще се кара смесено из града и по черни пътища ( крос кънтри ), едва ли някога колелото ще види планина скачане , спускане или нещо подобно .



zmei написа:си купи дропър. Ако спускаш си е голям кеф.


После ревеш срещу Алекси. Четеш ли изобщо ?
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Планински велосипед до 2000лв.

Мнениеот zmei » Чет Сеп 08, 2022 1:31 pm

А защо тогава е пуснал ендуро колело? Давам му съвет. Може пък да му хареса след време. Апетита идва с яденето.
zmei
 
Мнения: 116
Рейтинг: 991
Регистриран на: Пет Юни 12, 2020 2:38 pm

Re: Планински велосипед до 2000лв.

Мнениеот Pandov » Чет Сеп 08, 2022 1:56 pm

Хора , не разбирам , затова съм пуснал темата . Със сигурност няма да се спускам катеря или състезавам , просто го нямам времето за този спорт ,пък и не е моя спорт. Просто искам здраво , надеждно ,удобно колело за разходки из града и покрай него. Пуснах линкове на няколко колела ,които разглеждах , сред тях е и една мека рамка ,защото ми се стори запазено и си мисля ,че като е с заден амортесьор ще е по конфортно за каране ( дупки ,бордюри ) ,но може разбирасе и да съм в грешка. 2000лв за мен не са малко пари та затова исках съвет от разбиращи ,за да си взема нещо , което ще ми служи за дълго и няма да са хвърлени за нещо което не струва.
Pandov
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Нед Юли 10, 2022 9:16 pm

Re: Планински велосипед до 2000лв.

Мнениеот Pandov » Чет Сеп 08, 2022 3:50 pm

Това за седалката ,просто споделих , че визуално ми изглежда грозно като стърчи над колелото. Не казвам ,че ми е проблем . Явно това е положението ,ще стърчи.
Pandov
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Нед Юли 10, 2022 9:16 pm

Re: Планински велосипед до 2000лв.

Мнениеот stealth » Чет Сеп 08, 2022 4:21 pm

За така описаните цели, което и колело да вземеш от изброените, ще ти е повече от необходимото (макар цените да се вдигат напоследък, то бюджета ти е повече от добър). За нещо по-евтино, бих ти препоръчал да погледнеш и hardy серията на drag, където обаче рамката е по-стар модел, а скоростните системи са по-нисък клас. Trigger 5 ще ти е достатъчен с 2x10 скорости, 7.5 версията е с 1x12, което за града е по-скоро ненужно - на асфалта трябват повече бързи, отколкото бавни скорости. Ако няма да катериш баири, то 1x скоростите са ти по-скоро излишни, въпреки че са си напълно използваеми (ако не гониш сериозна скорост).
stealth
 
Мнения: 68
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Пет Апр 19, 2019 6:32 pm

Re: Планински велосипед до 2000лв.

Мнениеот ssh22 » Чет Сеп 08, 2022 4:31 pm

Pandov написа:Хора , не разбирам , затова съм пуснал темата . Със сигурност няма да се спускам катеря или състезавам , просто го нямам времето за този спорт ,пък и не е моя спорт. Просто искам здраво , надеждно ,удобно колело за разходки из града и покрай него. Пуснах линкове на няколко колела ,които разглеждах , сред тях е и една мека рамка ,защото ми се стори запазено и си мисля ,че като е с заден амортесьор ще е по конфортно за каране ( дупки ,бордюри ) ,но може разбирасе и да съм в грешка. 2000лв за мен не са малко пари та затова исках съвет от разбиращи ,за да си взема нещо , което ще ми служи за дълго и няма да са хвърлени за нещо което не струва.


Не си в грешка. Колелото с пълно окачване е много по-удобно. От тези които си пуснал, Drag 29 Trigger 7.5 е с хубави компоненти - последна генерация Shimano Deore 12 скорости.
Доскоро имах като твоята дилема - ново (с някои компромиси) или старо (с по-малко компромиси). Ако вземеш ново, ще трябва да направиш някои компромиси откъм рамка (няма да е с пълно окачване), вилка и др, но пък всичко ще е ново и ако е с хубав групсет ще си пушка. От друга страна, ако вземеш старо, може да намериш и велосипед с хубава рамка с пълно окачване (мекица), но най-вероятно с остарял групсет и куп други възможни проблеми.
В моя случай, избрах стар велосипед (но модел 2022г). За мен, най-важното е рамката (и окачването). Всички останали компоненти можеш да ги смениш и надградиш с течение на времето. Спирачки, команди, дерайльори, колела, гуми, лагери, вилки, амортисьори .. всичко се подменя и колелото ще стане като ново... но рамката ще си остане доживот!
ssh22
 
Мнения: 24
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Пон Юли 18, 2022 3:13 pm

Re: Планински велосипед до 2000лв.

Мнениеот Pandov » Чет Сеп 08, 2022 6:31 pm

ssh22 написа:
Pandov написа:Хора , не разбирам , затова съм пуснал темата . Със сигурност няма да се спускам катеря или състезавам , просто го нямам времето за този спорт ,пък и не е моя спорт. Просто искам здраво , надеждно ,удобно колело за разходки из града и покрай него. Пуснах линкове на няколко колела ,които разглеждах , сред тях е и една мека рамка ,защото ми се стори запазено и си мисля ,че като е с заден амортесьор ще е по конфортно за каране ( дупки ,бордюри ) ,но може разбирасе и да съм в грешка. 2000лв за мен не са малко пари та затова исках съвет от разбиращи ,за да си взема нещо , което ще ми служи за дълго и няма да са хвърлени за нещо което не струва.


Не си в грешка. Колелото с пълно окачване е много по-удобно. От тези които си пуснал, Drag 29 Trigger 7.5 е с хубави компоненти - последна генерация Shimano Deore 12 скорости.
Доскоро имах като твоята дилема - ново (с някои компромиси) или старо (с по-малко компромиси). Ако вземеш ново, ще трябва да направиш някои компромиси откъм рамка (няма да е с пълно окачване), вилка и др, но пък всичко ще е ново и ако е с хубав групсет ще си пушка. От друга страна, ако вземеш старо, може да намериш и велосипед с хубава рамка с пълно окачване (мекица), но най-вероятно с остарял групсет и куп други възможни проблеми.
В моя случай, избрах стар велосипед (но модел 2022г). За мен, най-важното е рамката (и окачването). Всички останали компоненти можеш да ги смениш и надградиш с течение на времето. Спирачки, команди, дерайльори, колела, гуми, лагери, вилки, амортисьори .. всичко се подменя и колелото ще стане като ново... но рамката ще си остане доживот!


Между другото от както реших да се сдобия с велосипед и на мен все ми се върти тая мисъл в главата . Гледам гледам нови твърдаци пък влезна в OLX и взема че погледна нещо с мека рамка. И все си задавам въпроса - какво като не е модел 2022 ами примерно е 2019 или дори по стара ,стига да е запазено и здраво. Както казваш всичко може да се смени с течение на времето едно по едно . Но голямото ,но е ако попадна на скапана бройкаще ми излезе солено докато я оправя тая мекица , макар че честно казано по ми се ще да е с двойно окачване нищо че ще го карам из града. Ама немога да си позволя ново такова . Ще се радвам на всякакви предложения , и мнения.
Pandov
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Нед Юли 10, 2022 9:16 pm

Re: Планински велосипед до 2000лв.

Мнениеот zmei » Чет Сеп 08, 2022 7:10 pm

Имам мекица, но в града карам твърдак. Просто няма смисъл от мекица в града. Друг минус на мекиците че често са карани яко и има много пукнати и или заваряни рамки. Втора ръка мекица си е руска ролетка. Тогава вече си е за боклука. Та решавай, гледай и така.
zmei
 
Мнения: 116
Рейтинг: 991
Регистриран на: Пет Юни 12, 2020 2:38 pm

Re: Планински велосипед до 2000лв.

Мнениеот Bi11y » Чет Сеп 08, 2022 8:14 pm

Твърдак в гората и по черно кофи ДОКАТО те срита в гърба някоя неравност ,която си попуснал да станеш от седалката :D :D :D Мекицата си е мекица .

В раздел продава имам обява за ХС мекица - ако имаш интерес ми пиши л.с. и ще поясня допълнително.
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Планински велосипед до 2000лв.

Мнениеот ssh22 » Чет Сеп 08, 2022 8:56 pm

Карам мекица в града… голямо си е удобство. Всъщност си е удобство и онроуд и офроуд.
Ако решиш да вземаш мекица на старо, оглеждай рамката много внимателно. Почти винаги се забелязва пукнато и/или заварявано. Обърни внимание за стикери които не са на мястото си. Понякога слагат стикери на проблемни места по рамката. Ако рамката и окачването са окей - с другите компоненти е лесно. И задължително тест драйв.
ssh22
 
Мнения: 24
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Пон Юли 18, 2022 3:13 pm

Re: Планински велосипед до 2000лв.

Мнениеот Exorcist » Чет Сеп 08, 2022 9:29 pm

Не ти трябва нито мекица, още по-малко да си мътиш главата с дропър (двете неща са = на усложнен байк, скъпа поддръжка, тежи повече и т.н.), за описаното от теб предназначение на колелото. Търси твърдак, не се хвърляй на нещо скъпо, защото в града и някой друг черен път, е напълно достатъчно и твърдак начален клас. По-мощните/скъпи/сложни колела просто няма да ти дадат добавена стойност. Казвам ти го от опита на човек, който има: твърдак колело за града (удобна седалка, 3х7 некво шимано, педали за нормални обувки, вилка съвсем начален смешен клас и т.н.), твърдак за сериозните неща планината и мекица за мега сериозните неща в планината. Имам няколко хиляди км над 7 години из София със споменатото колело, прекрасен комфорт, без да му има и се сменя почти нищо - накрая ме досърбя е така да сменя нещо, та сложих нови гумички на спирачките и венец отзад.
Аватар
Exorcist
 
Мнения: 275
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 9:08 pm
Местоположение: София

Re: Планински велосипед до 2000лв.

Мнениеот Drunken MadLoud » Чет Сеп 08, 2022 9:37 pm

Здравей. Обобщено, купуваш си употребявана "мекица" за градско каране...сдобиваш се с колело, което е яло "бой" малко или много, по-тежко, и сервизирането ти се оскъпява значително предвид лагери и амортисьори най-вече, но пък ще ти е меко на задника. Купуваш си нов или употребван "твърдак" и нямаш подобни разходи, но пък ще ти трябва известно време, за да придобиеш естествената техника на каране за омекотяване т.е. да използваш тялото си за амортисьор. Приклякане, повдигане от седалката и т.н. Ти си решаваш, кое повече те влече. :beer:
Аватар
Drunken MadLoud
 
Мнения: 370
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 8:47 pm

Re: Планински велосипед до 2000лв.

Мнениеот evilzet » Чет Сеп 08, 2022 9:49 pm

Абе какви мекици за градско, айде по-сериозно.
Exorcist-a е дал квинтесенцията на нещата, всичко повече е суета.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Планински велосипед до 2000лв.

Мнениеот Drunken MadLoud » Чет Сеп 08, 2022 10:05 pm

Защо не?! Очаквам колегата "pcconsult", да се включи с предложение да "проектира" DH рамка за градско каране с фи 60 "кюнци" на рамката и също толкова солидна вилка. Извън темата е знам, и не искам да го приема като нападка, но току що прочетох последните му теми...и останах "шашинг". :D. До автора на темата. На кратко, не е добра идея да се насочваш към "мекица" за предимно градско или леко каране. :beer:
Аватар
Drunken MadLoud
 
Мнения: 370
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 8:47 pm

Re: Планински велосипед до 2000лв.

Мнениеот Bi11y » Чет Сеп 08, 2022 10:46 pm

С един велосипед не можеш да покриеш всичко - за града дори нещо от битака за 200 лв е достатъчно. За горско и полско - за каквото имаш пари (твърдак или мекица).
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Планински велосипед до 2000лв.

Мнениеот ssh22 » Пет Сеп 09, 2022 10:32 am

evilzet написа:Абе какви мекици за градско, айде по-сериозно.
Exorcist-a е дал квинтесенцията на нещата, всичко повече е суета.

Освен градско, човека иска да го кара и крос кънтри. Какъв е проблема ако е мекица ... кава суета, защо да е проблем да караш мекица крос кънтри? Аз карам мекица в града и по горите около града .. нямам никакъв проблем, комфортно ми е и на двете места.
Виж, ако искаше да го кара само градско - разбирам. Но човека пита друго.
ssh22
 
Мнения: 24
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Пон Юли 18, 2022 3:13 pm

Re: Планински велосипед до 2000лв.

Мнениеот zmei » Пет Сеп 09, 2022 2:58 pm

Проблема с мекиците и града е че искат повече пазене против кражба. Но като се замисля твърдака ми за в града струва колкото цитираната мекица.
zmei
 
Мнения: 116
Рейтинг: 991
Регистриран на: Пет Юни 12, 2020 2:38 pm

Re: Планински велосипед до 2000лв.

Мнениеот Pandov » Съб Сеп 10, 2022 10:47 pm

Благодаря ви за мненията .Все още не съм взел решение . Трудна работа. Двоумя се между

https://dragzone.bg/velosipedi/planinsk ... maxxis-blk

https://bike-house.biz/product/velosipe ... aspect-940

https://www.bikecenter.bg/velosipedi/pl ... lk-103110/

https://www.bikecenter.bg/velosipedi/pl ... ed-103102/

https://www.olx.bg/d/ad/mekitsa-rex-27- ... 8ViA2.html

https://www.olx.bg/d/ad/drag-swoop-moun ... 8VJEj.html

Така като продължавам да се информирам ,пък и тук в форума попрочетох доста теми .Та си направих заключение ,че за целите , за които ми трябва колелото май и 2000лв са много . Мисля ,че нещо като TRIGGER 5 ще е достатъчно здраво колело и що годе е с добри компоненти , за градско каране и чат пат черен път. Може и да греша в това си заключение, но прецених ,че ако ще е твърдак ще е нов , ако ще е мекица ще е втора употреба (немога да си позволя нова) и то до около 2000лв. Незнам някакси съм 60% на 40% в полза на твърдака и то защото ще е ново колелото, иначе ако можех да си позволя да взема нова мекица или нов твърдак 100% щях да взема мекица. Колелото от последния линк изглежда запазено ,но само така изглежда, може и да рискувам с него , ама знам ли.
Pandov
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Нед Юли 10, 2022 9:16 pm

Re: Планински велосипед до 2000лв.

Мнениеот zmei » Нед Сеп 11, 2022 6:10 am

Като гледам така май само тригъра го има наличен. Иначе евтината мекица не си струва да се коментира даже.
zmei
 
Мнения: 116
Рейтинг: 991
Регистриран на: Пет Юни 12, 2020 2:38 pm

Re: Планински велосипед до 2000лв.

Мнениеот Exorcist » Нед Сеп 11, 2022 7:03 am

Както се уточнихме - мекиците ги забрави. За-бра-ви :D Тригъра ще ти свърши идеална работа. Важно е и какво има налично из магазините, защото често го няма.
Аватар
Exorcist
 
Мнения: 275
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 9:08 pm
Местоположение: София

Re: Планински велосипед до 2000лв.

Мнениеот Pandov » Нед Сеп 11, 2022 1:02 pm

Exorcist написа:Както се уточнихме - мекиците ги забрави. За-бра-ви :D Тригъра ще ти свърши идеална работа. Важно е и какво има налично из магазините, защото често го няма.

Добре де забравям ги меките. А това , че примерно Тригъра го няма наличен неможе ли да се поръча и да го доставят. Не ми е проблем да чакам доставка ,то така или иначе идва зима и ще се кара напролет . И в тоя ред на мисли как според вас да постъпя да аси взема сега колело или да чакам до пролетта и тогава да купя нещо. И между вариантите , на които дадах линкове тригъра ли е най добре.
Pandov
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Нед Юли 10, 2022 9:16 pm

Re: Планински велосипед до 2000лв.

Мнениеот Alexi » Нед Сеп 11, 2022 1:23 pm

сега е най хубавото време за колоездене .. кога е пролетта знаеш ли :) половин година без байк
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Планински велосипед до 2000лв.

Мнениеот Pandov » Нед Сеп 11, 2022 8:55 pm

Значи тригър 5 ???
Pandov
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Нед Юли 10, 2022 9:16 pm

Re: Планински велосипед до 2000лв.

Мнениеот Drunken MadLoud » Пон Сеп 12, 2022 9:14 am

Може да погледнеш и тези два модела. Единия надвишава малко бюджета ти, но е с малко по-добър монтаж и вероятно малко по-лек. Налични са и в L размер. Плюса за мен, е че не са с 2х скоростна система, а и не си ограничен до избор на 27.2мм телескопично колче ако се решиш на такова след време. :beer:

https://www.canyon.com/en-bg/mountain-b ... dContainer
https://www.canyon.com/en-bg/mountain-b ... dContainer
Аватар
Drunken MadLoud
 
Мнения: 370
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 8:47 pm

Следваща

Назад към Продукти за Trials, Street, Urban, Dirt Jump, 4X

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта