Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди, предназначени за тези по-специфични видове каране, които се практикуват предимно в градска среда, както и за компоненти и екипировка за тях. Може да се обсъждат и теми, свързани с BMX.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот vencil » Сря Апр 12, 2023 3:12 pm

Чудя се (щото не знам ще имам ли реална полза) дали да подменя една 10-тина годишна 3х9 Acera с нещо малко по-съвременно 2х10 на Deore. Та чудейки се докато смятам какво ще трябва и колко ще струва първото нещо което установих е че от OCTALINK ще трябва да мина на hollowtech II, да ама шосейката на едно приятелче е с такова средно движение и все нещо му щрака пука по него (поне два пъти е ходил по майстори, вторият път даже го смениха и това щракани и пукане не изчезва) та за туй съм малко притеснен от идеята за hollowtech II.

Тука предполагам имате достатъчно опит с тези средни движения та да питам какъв е шанса от перфектният за мен OCTALINK (над 27 хил. км. и все още като нов) да се натреса на нещо което все ще ми създава проблеми. От всичко най-държа да си запазя дуракоустойчивостта на колелото, като изключим отделеното време за хигиена на колелото предпочитам да карам вместо постоянно да човъркам и ремонтирам разни неща по него.

Имам и други въпроси относно евентуалния ъпдейт ама едно по едно да си изяснявам нищата.
Аватар
vencil
 
Мнения: 190
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот gore » Сря Апр 12, 2023 4:10 pm

Аз съм за Hollowtech II. :thumbu:
gore
 
Мнения: 103
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Нед Яну 10, 2021 2:40 pm

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот Alexi » Сря Апр 12, 2023 4:58 pm

щом не те бъркат 150-200 грама тегло само от средно - окталинка си е ок .. инак изнесените лагери и по дебелата ос определено дават коравина ,много по лек е и курбела и средното
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот the_rookie » Сря Апр 12, 2023 7:51 pm

Alexi написа:щом не те бъркат 150-200 грама тегло само от средно - окталинка си е ок .. инак изнесените лагери и по дебелата ос определено дават коравина ,много по лек е и курбела и средното

Alexi, вчера едно, днес друго-четеш ли (и разбираш ли) изобщо за кво иде реч или само тъй да напишеш нещо!?


vencil , Шимано малко с тия технологии предизвикват объркване, а понеже не си пояснил и за каква широчина иде реч, ще отбележа че средно с OCTALINK може да бъде и Hollowtech II (при ширина на черупката 68мм.)! Вероятно при теб ширината е 73, а питането ти е свързано с друга технология, а имено замяна с 2-piece crank set!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 470
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот Alexi » Сря Апр 12, 2023 8:16 pm

пич стига ме споменава във всеки пост ,предупредих те 3 пъти .. не знам на живо ли трябва да те предупредя ?! аман от малоумници ...
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот vencil » Сря Апр 12, 2023 10:25 pm

the_rookie написа:vencil , Шимано малко с тия технологии предизвикват объркване, а понеже не си пояснил и за каква широчина иде реч, ще отбележа че средно с OCTALINK може да бъде и Hollowtech II (при ширина на черупката 68мм.)! Вероятно при теб ширината е 73, а питането ти е свързано с друга технология, а имено замяна с 2-piece crank set!

Ами ей такова ми е централното, аз го знам като OCTALINK може и да съм в тотална заблуда
Изображение
А до колкото виждам курбелите за 10-ка са с такова
Изображение
И както споменах на приятелчето колелото му е с такова средно и като тръгнем да катерим някой баир и усилията са по-големи се получава едно пукане, ами слабо е но е отвратително дразнещо. Същото става когато хванем курбела с две ръце и приложим радиален напън.

Общо взето това ми е основното питане кахърни ли са спрямо онези на които аз им викам OCTALINK. Сега вярно че новите са по-леки и по-добре изглеждащи ама ако ще ми пука по баирите просто е абсурдно, карам си с 9-ката и много важно че съм демоде :D .
Аватар
vencil
 
Мнения: 190
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот Alexi » Чет Апр 13, 2023 6:58 am

нали не мислиш ,че цели поколения средни движения които се ползват от години всичките пукат ? при "приятелчето" ти има някакъв проблем .. този тип средно е по устойчиво на усуквания тъй като лагерите са на по голямо отстояние един от друг ,и оста е по дебела .. като пробег - Ултеграта ми е на над 15к км ,няма признаци на износване ,карал съм и в дъжд чат пат
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот Вилката » Чет Апр 13, 2023 7:39 am

Аз също бих минал на Hollowtech II. Предполагам, че така и изборът на курбел ще стане по-лесен.
Изнесените лагери са по-незащитени от влага спрямо тези тип "касета". Аз правя нещо, което някои отричат, но при мен помага - пренапълвам лагерите с качествена грес още докато са чисто нови. Махам предпазителя на съчмите, пълня с излишък, така че като върна обратно предпазителя греста да изкипи. Вероятно губя до 1 W мощност, но не съм опрял чак до него.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 944
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот the_rookie » Чет Апр 13, 2023 9:15 am

Както писах вече има малко объркване относно тия технологии! Ако искаш да е Hollowtech II на 2Х10, курбела трябва да е Shimano Deore FC-M6000-2 ! Другите са същите като външен вид и изисквания към лагерния монтаж (от типа показан на втората твоя снимка), но се водят 2-piece crankset и са по-тежки! Според някои съфорумници не можеш да преминеш от средното с което си в момента към това от втората снимка защото рамката ти е специално морално отлежала :dontknow:... прост народ, слаба държава!
Ето какво пишат от Шимано относно Hollowtech II:
"Providing the best balance of stiffness, strength, weight and rotating performance. The concept of HOLLOWTECH II technology is focused on producing a superior crankset which will maximize a rider’s power transfer. The rigidity of the crankset ensures pedaling efficiency while its weight, a key element of the crankset, you want light, aids in cycling longer distances over which the rider needs to pedal more. Naturally, SHIMANO strove for the optimum balance between the conflicting needs of stiffness while producing a lightweight crank. HOLLOWTECH technology is an ultra-lightweight hollow crankarm created by SHIMANO with the company’s own proprietary forging technology that also maintains rigidity. The addition of HOLLOWTECH II technology integrates the bottom bracket axle with the right crankarm for more stiffness and a weight savings to achieve a high-dimensional balance. Its outboard bottom bracket bearing system provides better weight distribution and more pedaling stability, allowing for more efficient power transfer. The HOLLOWTECH II crankset has been developed by pursuing the optimum balance of stiffness & rotating performance in a lightweight and beautiful crankset design. High Precision Sealing Moreover, HOLLOWTECH II crankset has a high-precision sealing in the bearing area to increase durability maintaining the excellent rotating performance for long periods"

ключовата дума тук е balance (удебеления текст)!

На големи натоварвания и стрес е подложена трак серията https://bike.shimano.com/en-EU/product/ ... -7700.html ....опаа и тя се води HOLLOWTECH II :dontknow: ! Или пък например https://www.tracksupermarket.com/cranks ... t-njs.html :bigeyes: тая пък на квадрат... ебахти тъпите японци, че и дали и NJS сертификат :crazy: ! Това са средни ориентирани за много сериозна работа, но в сухи условия! Има и много добре защитени и издръжливи, с десет годишна гаранция , но пък не достатъчно корави за състезания (напр. https://www.renehersecycles.com/shop/co ... are-taper/ ) Както написах- всичко е въпрос на баланс!

Проблема с пукане/скърцане при здрави (сравнително) качествени елементи и нормална употреба идва заради липсата на добро съосие на рамката (напр. поради термични усуквания при заварянето, неточна изработка на резбите и некъдърен монтаж)! Повечето рамки имат неточности в съосието и това е една от причините между лагера и шпиндела да има пластмасова втулка, за да може да компенсира тея отклонения в определен диапазон! При големи отклонения ще има проблем и с настоящия тип (с отделна ос). При пресовата сглобка нещата са по-изразени и по- трудно се маскират, но е по-евтина и затова се среща често напоследък.
Моят съвет е, ако държиш на смяната и търсиш цялостен положителен резултат, да провериш предварително как седят нещата с твоята конкретна рамка и тогава да решиш. За съжаление това не може да го направи всеки който е решил че разбира!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 470
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот vencil » Пет Апр 14, 2023 6:46 am

the_rookie написа:Както писах вече има малко объркване относно тия технологии!....

Да, абсолютно си прав че е доста объркващо като че ли преди 10-тина лета бяха по-простички нещата.
Вчера умишлено не използвах голямата плоча 48Т, мммм :nono: Не това да караш само на 36Т и 26Т извънградско направо си било абсурдно (никога не бях пробвал до сега), в градски условия може би няма да има кахъри но... Туй 2 от пред не го споменавам повече, докато при 3 не откривам по магазините никакво читаво решение :crap: .

Фактически най-лошото е че при 9-ките по-високият и среден клас на частите реално вече ги няма и поддръжката им става доста кахърна, а 3х10 май такова животно не съществува. Да открих един курбел тройка съвместим с 10-ка от зад ама голямата плоча 40Т а под 44Т просто е глупаво и няма никакъв смисъл.
Аватар
vencil
 
Мнения: 190
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот Alexi » Пет Апр 14, 2023 7:16 am

има курбели 3х10 ,с венци 48-36-26 ,от мтб групата са - деоре ,ХТ и подобни - все още се предлагат и нови
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот vencil » Пет Апр 14, 2023 7:41 am

Alexi написа:има курбели 3х10 ,с венци 48-36-26 ,от мтб групата са - деоре ,ХТ и подобни - все още се предлагат и нови

Ами нищо не откривам :dontknow: , я дай линк да видим.
Аватар
vencil
 
Мнения: 190
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот Alexi » Пет Апр 14, 2023 8:44 am

https://www.tritoncycles.co.uk/components-c9/chainsets-cranks-c70/shimano-fc-t780-10-speed-xt-hollowtech-ii-chainset-48-36-26t-silver-p9054
ето това е ХТ ( линка е произволен ) ,от тая група има и Деоре ,по евтин е
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот psychocrew » Пет Апр 14, 2023 9:27 am

Ако 3х9 те устройва, защо искаш да минаваш на 3х10?
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот the_rookie » Пет Апр 14, 2023 3:04 pm

Сравнително смислен и безболезнен ъпгрейд на 3х10, със запазване на сегашната дуракоустойчивост, е FC-T521. Касетата с каква конфигурация е?
Ако искаш Холоутек 2 разгледай трекинг серията на Шимано.
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 470
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот Bi11y » Пет Апр 14, 2023 4:18 pm

Аз ползвам FC-T780 - с custom плочи 44/36/26 вместо 48/36/26. Имам и 48Т плоча ,но няма да се събере заради монтажа на дерейльора. При теб 48Т събира ли се ?

От актуалните трекинг курбели според мен най-смисления е FC-T6010 ...
Bi11y
 
Мнения: 1369
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот vencil » Пет Апр 14, 2023 6:56 pm

psychocrew написа:Ако 3х9 те устройва, защо искаш да минаваш на 3х10?

Фактически като се замислиш си е глупаво, нали :) . Идеята беше 2х10, уж малко по-леко и малко по-съвременно ама добре че пробвах да се е*а че да разбера че без голяма плоча не става. Няма никакъв смисъл от 3х10.

Имам навика всяка година да му взимам нещо дребно от благодарност че ми върши страхотна работа и не ме изоставя на пътя, и като не става с това 2х10 трябва да измислим нещо друго.
Примерно сещам се предният дерайльор си е още оригиналният Acera FD-M390 с едно Deore FD-M591 щото задният ми е Deore RD-M592 SGS. Даже видях че има и такива команди Deore SL-M590 можем и тях да сменим че да не се сърдят дерайльорите че ги клатят някаква си Acera :D .
Аватар
vencil
 
Мнения: 190
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот psychocrew » Пет Апр 14, 2023 9:36 pm

Питах те, защото със старото колело бях с 3х9 и в общи линии си бях доволен. Частите са евтини, намират се по магазините и като цяло комбинацията от предавки си беше добра. От време на време и аз тогава си мислех дали да не сменя нещо, но след като сегашното ми върши работа няма смисъл. Сменял съм само когато нещо се повреди или се износи. Аз съм на принципа, че ако нещо ти задоволява нуждите, няма смисъл да го сменяш. То по принцип винаги може да подобриш нещо, но стигнах до извода, че са малко компонентите на колелото които може да смениш самостоятелно, а всичко останало води до смяна и на други компоненти, за да се напаснат както трябва. Както написа по-горе the_rookie думата е "баланс". Ако вече ти са се повредили(зиносили) курбелите и няма откъде да си купиш на използвания стандарт, тогава нормално е да смениш на по-съвременен, за да имаш повече избор, а не да се чудиш откъде да си вземеш части. А ако искаш да си сигурен дали смяната на скоростната система ще ти донесе повече функционалност и удовлетворение, най-добре е да пробваш на някой приятел колелото (ако имаш възможност де). Относно средното с изнесени отвън лагери, аз лично не съм имал проблеми с пукане и скърцане дори с клас Аливио, така че проблемът там по всяка вероятност не е със стандарта.
Успех.
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот Bi11y » Пет Апр 14, 2023 9:40 pm

За 2х10 има следните комбинации от плочи - 36/22 , 38/24 , 38/26 , 40/26 и 40/28 . Аз лично дълго време карах с 3х 40/30/22 и го считам ,за отличен курбел...

С какви гуми караш и по какви терени ?
Bi11y
 
Мнения: 1369
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот vencil » Съб Апр 15, 2023 8:51 am

psychocrew написа:Питах те, защото със старото колело бях с 3х9 и в общи линии си бях доволен....

Никакви оплаквания нямам и си харесвам колелото. Аз също се старая да спазвам максимата на старите хора "Едно нещо работи ли НЕ го пипай" щото 70% от случаите когато съм я пренебрегнал все глупости съм правил. До сега единствената промяна по монтажа на колелото която съм правил е смяната на задният декланшор Acera с Deore и то не защото съм имал проблеми ами от чисто любопитство, емиии най-малкото по-добре изглежда от зад колелото (не че само това е плюса де). Аз също бях решил само когато се износи или счупи нещо да го заменям с компоненти на Deore които отговарят по характеристика на моите за да не ми се налага да сменям поголовно части а само даденият елемент, ДА ама те нямат износване нямат и чупене :) . Съвсем сериозно съм се навил всичко което открия (по нашите магазини) на Deore да си го накича по колелото, най-малкото щото са по добре изглеждащи и както казваш евтини части а и колелото си то е заслужило през всичките тези години.
Bi11y написа:С какви гуми караш и по какви терени ?

Карам че направо съм влюбен в Continental Speed RIDE 28x1.6 (42-622) изключително ми паснаха тези гуми.
Изображение
За съжаление видях че са ги свалили от сайта си, явно вече не се произвеждат. Сега пак ще е едно четене умуване, абе луда работа много ме е яд.
Иначе карам основно по асфалт, харесва ми и по черните пътеки но пък гледам да избягвам (ако имам избор разбира се) прашните черни пътища щото чистенето на верига и касети не ми е от любимите занимания а пък мразим да са мръсни :D .
А забравих да спомена, гледаме да не пропускаме година (ама не ни се отдава) поне за седмица слагаме багажниците, степенката, дисагите и велотуризъм изключителен кеф е. За сега основно в Родопите и Стара планина, но определено ще пробваме и Рила, Пирин и т.н.
Аватар
vencil
 
Мнения: 190
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот Bi11y » Съб Апр 15, 2023 3:06 pm

40/28 курбел от 10 скоростната генерация на Шимано ще ти е достатъчен:
https://www.bike-discount.de/en/shimano ... 785-28t-aj
https://www.bike-discount.de/en/shimano ... 785-40t-aj

https://bike.shimano.com/en-EU/product/ ... -M677.html

От старите генерации 10 скорости курбелите СЛХ и ХТ са HollowTech 2 - освен оста и рамената са кухи , отделно са по-твърди (помалко се усукват) рамената на курбелите спрямо Deore 617/627. BCD 104 mm стандарта за голямата плоча има изключително голямо разнообразие.

Тази марка имат и 42Т за този стандарт курбел:
https://www.bike-discount.de/en/strongl ... eed-xt-785
Bi11y
 
Мнения: 1369
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот Alexi » Съб Апр 15, 2023 3:11 pm

според мен колегата отдавна се отказа като видя какви са цените на такъв курбел ,отделно на плочите
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот vencil » Съб Апр 15, 2023 6:09 pm

Ами не е само цената, въпреки че кефа цена няма все пак трябва да има някакъв санитарен максимум за наливането на пари в 10 годишин велосипед от там нагоре развързваш кесията и си купуваш нов. На принципа кеф цена няма и без да съм на 100% наясно какво реално ще се получи бях склонен на сума някъде м/у 600-800
vencil написа:... От всичко най-държа да си запазя дуракоустойчивостта на колелото, като изключим отделеното време за хигиена на колелото предпочитам да карам вместо постоянно да човъркам и ремонтирам разни неща по него.

Това е от първият ми пост, а всички предложения са за курбели с алуминиеви плочи. Не че някога съм карал и подържал такива но смятате ли че това отговаря на дуракоустойчивост. Реално една такава плоча колко км. издържа, на колко време ще ми се налага да я подменям 1,2,3 години.
Трето, предполагам че на всички им е ясно че през цялото време си говорим за бюджетно колело. Е как да тръгна да пазаря части от чужбина за такъв велосипед, сега ако карах Pinarello или Bianchi що да не, да ама за съжаление не карам.
Четвърто, предавките. Тук определено заслужавам майни че изобщо не си направих сметка какво точно ми е нужно, в момента съм 48-36-26 и 11-34 заради големите баири и товар когато съм на велотуризъм от това което най-накрая сметнах м/и най-удачно за мен е 44-32-22 и 12-36 и за това че колелото в крайна сметка си го карам за кеф и здраве на голямата плоча под 44 не мога да падна.

За мен лично Гравъл байк е перфектният велосипед но от онези първите когато бяха 3х9 и 3х10, няколко пъти ходих да гледам сегашните 2х11 ами те нямат нищо общо с първоначалната концепция Гравъл байк. Това по-скоро са си комфортни шосейки със скорости за мърди като мене, къде е мястото за багажник степенка и как с тия предавки ще катериш 10+% по балканите :dontknow: .
Моето реално си е чистокръвен Гравъл само че с право кормило :crap:
Така че не е само до пари, трябва и да си заслужава и да ти върши работа :) .
Аватар
vencil
 
Мнения: 190
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот Alexi » Съб Апр 15, 2023 7:22 pm

всъщност съвременните гравъли са задължително 1х( нещо си ) предимно 1х11 или 1х12 .. опции много вече ,касети като почнем от 10-44 ,11-42 ,10-50 и т.н. за всеки джоб и предпочитания .. на жена ми съм и събрал такъв велосипед с плоча 40 и касета 10-42 ,кара се само по шосе де но опростената трансмисия за мен е бонус - лесно се ползва и поддържа ,по лека е ( тя от години кара 1х МТБ ,не ще да чуе за предни плочи и дерайльори )
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот evilzet » Съб Апр 15, 2023 8:46 pm

Е аз като от 30г. карам 3х на байковете и 2х на шосейките и нямам и капка мисъл да ги сменям , дефектен ли съм?
Напоследък като чета форума, се чудя колко съм смел да се кача на подобни отживелици.
П.с. това не е към теб Алекси, просто идва след твоя пост.
Прекалено много читатели-теоретици се навъдиха и малко карачи...интернет-поколение :boggled:
evilzet
 
Мнения: 1484
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот Gworan » Нед Апр 16, 2023 6:16 am

Нещо като ти харесва ползвай си го с кеф. Не може някой друг да ти каже какво трябва да предпочиташ. Но пък аз, примерно, карам 1х11 и след това 1х12 от пет години насам. Последно се качих на 2х в края на 2020г. и веднага осъзнах колко много НЕ ми липсва предния дерайльор. А пък сменянето едновременно с преден и заден още по-малко. Намирам за напълно излишно да имам повече от една плоча отпред, и не ми харесва допълнителното жило и команда. За мен 1х системата е по-проста, по-лесна, по-бърза, по-лека и по-тиха.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1022
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот Bi11y » Нед Апр 16, 2023 6:53 pm

Едно единствено нещо е сигурно - по-лекото показва по-малко на кантара спрямо по-тежкото. В някои случаи по-лекото е по-добро в , други не е. Другото почти сигурно е ,че ще дадеш повече пари спрямо по-тежката част :) За конкретни резултати - конкретно сравнение между компоненти.

Всякакви други догадки, мераци , фантазии и са само в главите на колоездачите болни от неизлечимата болест "по-леко"... :D
Bi11y
 
Мнения: 1369
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот martin.radev » Нед Апр 16, 2023 8:47 pm

evilzet написа:Е аз като от 30г. карам 3х на байковете и 2х на шосейките и нямам и капка мисъл да ги сменям , дефектен ли съм?
Напоследък като чета форума, се чудя колко съм смел да се кача на подобни отживелици.
П.с. това не е към теб Алекси, просто идва след твоя пост.
Прекалено много читатели-теоретици се навъдиха и малко карачи...интернет-поколение :boggled:

Е аз като съм читател-теоретик, горд представител на интернет поколението - дефектен ли съм?

Нищо лично, напосладък много неадекватни хора живеещи в миналото се навъдиха във форума.
За тях 1хГрупсет е богохулство, сравнимо само с ония еретици дето прецакаха "плоската ни земя"..., с научни доказателства, ебаси келешите!!

Характерното за тях, е и че заклеймяват всеки с ново/съвременно колело за такъв дето "много говори, малко кара"
Но най-важното и характерното за тая група е:
Смятат тюблеса за част от "Тъмните изкуства"
Всякакви въпроси, на които може да се отговори с изтъкване на дългогодишния им вело-стаж - ги накърняват по начин, който никой от тия "парвенюта" дето ги задават, не може да разбере!

Изобщо как смеят да питат за препоръка за вилка или смазка за веригата??
А всеки знае, че вилката както дойде, помпа се и се кара без да се пипат настройките, да не сме лигльовци, я?!?

Че то олиото от оливерника на външните маси на крайпътните кръчми, свърши ли?? Ама нали са балъци и седят само "в интернета", а не ги карат тия колела...
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 695
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот evilzet » Нед Апр 16, 2023 9:31 pm

Виж сега, аз шока си го сервизирам сам до степен да няма 2 детайла неотделени, може да видиш темата. Ти ходиш да ти правят гумите тюблес и да ти стегнат лапата, каква тежест може да имат думите ти към мен ?! Ютубър , който си мисли, че като каканиже едни дитирамби и е супер. Еми супер си, но за някой тийн.
evilzet
 
Мнения: 1484
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Кое е по-надеждно OCTALINK или hollowtech II

Мнениеот martin.radev » Пон Апр 17, 2023 4:01 pm

Хех, вярно ли се похвали с разглобяването на шока? на 20 годишния шок, който сигурно е една идея по-сложен от медицинска спринцовка?
Тоя шок сигурно е от пружина с пружина да не е това на картинката?
IMG_3108.jpg
(187.96 KiB) 188 пъти
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 695
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Следваща

Назад към Продукти за Trials, Street, Urban, Dirt Jump, 4X

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 85 госта