Ком - Емине

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Ком - Емине

Мнениеот Петър Велков » Сря Юли 31, 2019 2:31 pm

:bowdown:

Единственият възможен правилен подход! Браво!
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков

Рейтинг: 2000

Мнениеот zcezbpm » Сря Юли 31, 2019 6:15 pm

От ГС Елешница, преди около седмица...Тези избиха рибата дето се вика, реално са за прокурор. Изображение
zcezbpm

Рейтинг: 1240

Мнениеот D_U_D_E » Пет Авг 09, 2019 3:52 pm

Шумен: Набелязани са мерки за предотвратяване на болестта африканска чума в община Върбица

9 Август 2019 | 12:00 | Агенция "Фокус"

"Незабавно от днес е ограничен достъпът на пътя, който е единствен към местността „Елешница, с жива охрана и бариера. На мястото започва монтирането и на охранителни камери, които ще контролират преминаването през нощта. Оттам минават туристически маршрути и днес ще бъдат поставени указателни табели със забрана за преминаване по туристическите пътеки, с писмо ще бъде предупреден Български туристически съюз."

http://www.focus-news.net/news/2019/08/09/2688056/shumen-nabelyazani-sa-merki-za-predotvratyavane-na-bolestta-afrikanska-chuma-v-obshtina-varbitsa.html
D_U_D_E

Рейтинг: 1225

Мнениеот zcezbpm » Нед Авг 11, 2019 11:18 am

След като видяха, че с табели и заплахи за стрелба на месо няма да стане, местните дерибеи си измислиха и *законен* повод да преградят туристическия маршрут, който преминава през реновираното им имение....Та така с откритата чума, същата дето нито една независима лаборатория в чужбина не е потвърдила... :(!:
zcezbpm

Мнениеот andriii » Чет Авг 15, 2019 8:27 am

Здравейте, оня ден минахме оттам. Никакъв проблем. След Върбица имаше един чичак, пръсне ти гумите и подметките с някаква химия..и толкоз. Минава си се :beer:
andriii

Рейтинг: 1335

Мнениеот zcezbpm » Пет Авг 16, 2019 7:14 pm

Изглежда охраната е доста рехава и има работно време, което ранобудните ком-еминейци не спазват и засега се преминава метър.......При по-късно тръгване вероятно ще ви дезинфекцират обувките по пътя...
zcezbpm

Мнениеот Петър Велков » Пон Авг 26, 2019 5:45 pm

Максимално кратка вметка за чумата - ние, велосипедисти и пешеходни туристи, барабар с ловците и офроудаджиите сме хората, които разнасяме чумата из България. Болното прасе боледува между 15 и 23 дни, в който период киха и кашля, пръскайки заразата навред, включително и по нашите пътеки, където търси храна. След боледуването умира, в повечето случаи в някое дере - търсейки хладнина поради изключително високата си телесна температура. Ние минаваме по пътеката, събираме "заразена" кал, прибираме се, после отиваме в другата планина и я разнасяме и там. Идва здраво прасе, души, бута с нос.... и voilà. Помогнали сме на чумата да обхване още една планина. Затова в районите, в които са намерени трупове на заразени прасета, се отцепва определен радиус и не се позволява достъпът на хора до него, за да се ограничи разнасянето на заразата.

След близо 40-минутна "лекция" в РДГ София ги попитах защо навред по новините никъде нищо не се казва от цялата тази история, а ни се пълнят главите с това в коя ферма колко прасета били избити, отговорът беше "ами, икономически интереси". Затова най-искрено ви моля за проявяване на разбиране към горските - тези хора дават всичко от себе си, за да измре цялата ни популация на диви прасета. Разберете и работещите в ловните стопанства - те се опитват просто да не фалират.

ПП: Изключително чувствителен е моментът с карането в заразени зони на софиянци, които после идват да въртят на Витоша. Бидейки природен парк, с цел опазването на дивото прасе при намиране на заразени трупове във вътрешността на планината съществува реален риск цялата планина да бъде затворена.
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков

Мнениеот gyurzagyurza » Нед Дек 29, 2019 8:53 pm

Има ли доброволци за 2020 г. Август около 10
gyurzagyurza

Рейтинг: 1200

Мнениеот terje » Чет Май 28, 2020 1:25 am

Преди няколко години правихме с приятели половината от маршрута пешеходно - от Ком до Узана. Тогава се зароди идеята да довърша маршрута на колело, но за съжаление поради една или друга причина не ми се отдава възможност. Това лято мисля, че ще успея да вмъкна това приключение в календара си, та реших да прехвърля постовете по темата, както и да прегледам пак маршрута.
Искам до колкото е възможно да се придържам към оригиналния (пешеходния) маршрут, защото всяко откланяне би намалило удовлетвореността от преминаването по трасето. Затова и възникнаха няколко въпроса, на които се надявам да споделите вашето мнение и да дадете съвет.

- Узана - Шипка - кой маршрут е по-удобен - по билото или зелената маркировка през хижата на Съветите?
- за кой Асфалт става дума преди гара Кръстец - този, който заобикаля връх Каменарната или е някой друг? Как е въпросната пътека на юг от връх Каменарната (около 1,5 км преди гарата)?
- между хижа Буковец и хижа Чумерна - по асфалта и да се катери билото?
- преди Котел може ли да се качи връх Разбойна, и дали е препоръчително спускане към града по долината на река Сухойка?
- след Котел има два варианта за минаване - единия спускане към курорта Върбица и после качване към ГС Елешница; втория - по билото на юг и събиране към първия в местността Голямата Нива? Някой минавал ли е по втория?
- толкова ли е тежка пътеката след ГС Елешница до Ришкия проход? Гледам, че доста често се избягва тази отсечка и се спука или на север или на юг? Видях и варианта към стената на язовир Камчия, който също ми се струва добър.

Има ли други места, където е препоръчително откланянето от основния маршрут? Примерно:
- след гара Кръстец има вариант за спускане към река Габрищица или минаване по билото на север?

Аз предпочитам където не може да се кара, да нося колелото на гръб, има ли някакви удобни приспособления за тази цел? Попаднах на пост в темата за Peak Rider, но нямаше коментари за него?

Всякакви съвети и коментари са добре дошли.
Хайде със здраве!
terje

Рейтинг: 1220

Мнениеот andriii » Чет Май 28, 2020 8:35 am

terje написа:Преди няколко години правихме с приятели половината от маршрута пешеходно - от Ком до Узана. Тогава се зароди идеята да довърша маршрута на колело, но за съжаление поради една или друга причина не ми се отдава възможност. Това лято мисля, че ще успея да вмъкна това приключение в календара си, та реших да прехвърля постовете по темата, както и да прегледам пак маршрута.
Искам до колкото е възможно да се придържам към оригиналния (пешеходния) маршрут, защото всяко откланяне би намалило удовлетвореността от преминаването по трасето. Затова и възникнаха няколко въпроса, на които се надявам да споделите вашето мнение и да дадете съвет.

- Узана - Шипка - кой маршрут е по-удобен - по билото или зелената маркировка през хижата на Съветите?
- за кой Асфалт става дума преди гара Кръстец - този, който заобикаля връх Каменарната или е някой друг? Как е въпросната пътека на юг от връх Каменарната (около 1,5 км преди гарата)?
- преди Котел може ли да се качи връх Разбойна, и дали е препоръчително спускане към града по долината на река Сухойка?
- след Котел има два варианта за минаване - единия спускане към курорта Върбица и после качване към ГС Елешница; втория - по билото на юг и събиране към първия в местността Голямата Нива? Някой минавал ли е по втория?
- толкова ли е тежка пътеката след ГС Елешница до Ришкия проход? Гледам, че доста често се избягва тази отсечка и се спука или на север или на юг? Видях и варианта към стената на язовир Камчия, който също ми се струва добър.

Има ли други места, където е препоръчително откланянето от основния маршрут? Примерно:
- след гара Кръстец има вариант за спускане към река Габрищица или минаване по билото на север?

Аз предпочитам където не може да се кара, да нося колелото на гръб, има ли някакви удобни приспособления за тази цел? Попаднах на пост в темата за Peak Rider, но нямаше коментари за него?

Хайде със здраве!

Здравей миналата година го правих с приятели с колелото..та по въпросите как ние го минахме:
-по зелената маркировка, само каране е
-заобиколихме по асфалта точно този връх
-по асфалта до Чумерна
-преди Котел, по реката само през ГС Зелениче
-след Котел на север по асфалта, до местност Трите вятъра-според БГмаунтайнс и на изток по асфалта карахме до маркировката и после по нея до Върбица
-след Голямата нива си карахме по маркировката- не билната а под нея която е. Минаваше се добре. Но мисля си търси актуална информация когато решите да тръгвате.След това пак по маркировката се заобикаля където пише на картата Непроходимо. После по марката.
-след Котел си бяхме по маркировката

Успех :)
andriii

Мнениеот terje » Чет Май 28, 2020 1:45 pm

andriii написа:
terje написа:Преди няколко години правихме с приятели половината от маршрута пешеходно - от Ком до Узана. Тогава се зароди идеята да довърша маршрута на колело, но за съжаление поради една или друга причина не ми се отдава възможност. Това лято мисля, че ще успея да вмъкна това приключение в календара си, та реших да прехвърля постовете по темата, както и да прегледам пак маршрута.

Хайде със здраве!

Здравей миналата година го правих с приятели с колелото..та по въпросите как ние го минахме:
-по зелената маркировка, само каране е
-заобиколихме по асфалта точно този връх
-по асфалта до Чумерна
-преди Котел, по реката само през ГС Зелениче
-след Котел на север по асфалта, до местност Трите вятъра-според БГмаунтайнс и на изток по асфалта карахме до маркировката и после по нея до Върбица
-след Голямата нива си карахме по маркировката- не билната а под нея която е. Минаваше се добре. Но мисля си търси актуална информация когато решите да тръгвате.След това пак по маркировката се заобикаля където пише на картата Непроходимо. После по марката.
-след Котел си бяхме по маркировката

Успех :)

благодаря за информацията? не бях забелязал знаците на картата "труднопроходимо" и "обрасла", ще го имам предвид.
като гледам, ще трябва да се оборудвам с мачете или подходящ survival нож :).

за сега съм соло, но ще видим, може някой да се закачи, или аз да се закача към някого.
terje

Мнениеот Xoce2 » Чет Май 28, 2020 2:14 pm

Как е въпросната пътека на юг от връх Каменарната (около 1,5 км преди гарата)?

Кара се нормално тази пътека, излиза на гара Кръстец :D
Аватар
Xoce2

Рейтинг: 1250

Мнениеот andriii » Чет Май 28, 2020 3:57 pm

-Извинявай, объркал съм в предния си пост. НЕ Котел, а Кръстец- след Кръстец по маркировката. А след Котел поясних :)
Друго което се сетих, е че на 4-5 км след Чумерна, точно след слизането от вр. Буюк каин бели, завихме надясно(юг) и надолу до Крива река и по нея нагоре (наляво /изток) по черен път..Подсичат се вр. Сливката и вр Червената пръст и точно след втория пътят се качва пак на маркировката :)
andriii

Мнениеот terje » Чет Май 28, 2020 5:50 pm

andriii написа:- след гара Кръстец има вариант за спускане към река Габрищица или минаване по билото на север?

-Извинявай, объркал съм в предния си пост. НЕ Котел, а Кръстец- след Кръстец по маркировката. А след Котел поясних :)
Друго което се сетих, е че на 4-5 км след Чумерна, точно след слизането от вр. Буюк каин бели, завихме надясно(юг) и надолу до Крива река и по нея нагоре (наляво /изток) по черен път..Подсичат се вр. Сливката и вр Червената пръст и точно след втория пътят се качва пак на маркировката :)

след Кръстец и двата варианта са маркирани, но като гледам на картата, слизането и качваното от река Габрищица може да е стръмно, така че сигурно ще мина от север по билото.
относно подсичането на билото след вр. Буюк Каин Бели..., с риск да ми направят забележка тук, ще кажа, че просто няма начин да пропусна връх Сливката.... :D , а и съм любопитен каква е причината, да го кръстят така...
terje

Мнениеот andriii » Чет Май 28, 2020 6:04 pm

:beer:
terje написа:
andriii написа:- след гара Кръстец има вариант за спускане към река Габрищица или минаване по билото на север?

след Кръстец и двата варианта са маркирани, но като гледам на картата, слизането и качваното от река Габрищица може да е стръмно, така че сигурно ще мина от север по билото.
относно подсичането на билото след вр. Буюк Каин Бели..., с риск да ми направят забележка тук, ще кажа, че просто няма начин да пропусна връх Сливката.... :D , а и съм любопитен каква е причината, да го кръстят така...

:D :D провери и кажи! Идеята там е да се спести качване слизане на поредните връхчета, съотвено денивелация.
За Габрищица е същото..като гледам се губи рязко 120 м денивелация и после веднага почти 100 м + денив. трябва да си върнеш, затова отгоре ;)
andriii

Мнениеот valentin.georgiev » Пон Юни 01, 2020 3:59 pm

Здравей,
да си дам и аз моето мнение по въпросите ти.
- Узана - Шипка - кой маршрут е по-удобен? - Определено по-удобен е този по зелената маркировка - кара се почти по равно. Не съм карал по билото не мога да сравня.
- за кой Асфалт става дума преди гара Кръстец - този, който заобикаля връх Каменарната или е някой друг? Как е въпросната пътека на юг от връх Каменарната (около 1,5 км преди гарата)? Карай директно през дерето - напълно караемо нищо особено не е, може само да трябва да се огледаш за да уцелиш пътеката.
- между хижа Буковец и хижа Чумерна - по асфалта и да се катери билото? - Тук бих ти препоръчал по билото - напълно караемо си е, може би само ако е много кално е по-добре да си по асфалта.
- вр. Буюк каин бели - няма смисъл да се слиза долу до реката, по пътеката си се кара добре.
- преди Котел може ли да се качи връх Разбойна, и дали е препоръчително спускане към града по долината на река Сухойка? - По долината на Сухойка е много бързо и лесно, не съм минавал през билото.

- толкова ли е тежка пътеката след ГС Елешница до Ришкия проход? - тук ситуацията е деликатна. Минавал съм и по маркировката и през Бяла река и Риш (отклонихме се по долината на р.Елешница). Карането след Голямата нива до вр. Голям Дебелец е по-скоро мираж - рядко и за малко. Ако минаваш скоро след групите на БТС може и да не е лошо - може да са поотъпкали пътеката. Ако се подготвиш психически за това преминаване - може да го минеш и без много страдание по маркировката. Заобикалянето от север е чисто каране - сравнително равно, дори и качването обратно по Ришки проход.

Да си носиш мачете за този преход е странно, доста тежи, и не мисля, че е потребно. Може би Голямата нива - Ришки проход е едниственото "гадно" място, но то по-скоро е липса на ясна пътека комбинирано с невъзможност за каране, а не джунгла.
Относно носенето на гръб, ако подсечеш вр. Голям Купен, то местата за носене рязко намаляват и не са толкова дълги. Аз за да си улесня това премеждие си бях сложил изолзация за тръби на долната тръба на рамката и си редувах двата способа за носене - на рамо, като прегънеш предното колело и на гръб (врат), като част от тежестта се поема от раницата.
Аватар
valentin.georgiev

Рейтинг: 1535

Мнениеот terje » Вто Юни 02, 2020 9:12 am

valentin.georgiev написа:Здравей,
да си дам и аз моето мнение по въпросите ти.
- Узана - Шипка - кой маршрут е по-удобен? - Определено по-удобен е този по зелената маркировка - кара се почти по равно. Не съм карал по билото не мога да сравня.
- за кой Асфалт става дума преди гара Кръстец - този, който заобикаля връх Каменарната или е някой друг? Как е въпросната пътека на юг от връх Каменарната (около 1,5 км преди гарата)? Карай директно през дерето - напълно караемо нищо особено не е, може само да трябва да се огледаш за да уцелиш пътеката.
- между хижа Буковец и хижа Чумерна - по асфалта и да се катери билото? - Тук бих ти препоръчал по билото - напълно караемо си е, може би само ако е много кално е по-добре да си по асфалта.
- вр. Буюк каин бели - няма смисъл да се слиза долу до реката, по пътеката си се кара добре.
- преди Котел може ли да се качи връх Разбойна, и дали е препоръчително спускане към града по долината на река Сухойка? - По долината на Сухойка е много бързо и лесно, не съм минавал през билото.

- толкова ли е тежка пътеката след ГС Елешница до Ришкия проход? - тук ситуацията е деликатна. Минавал съм и по маркировката и през Бяла река и Риш (отклонихме се по долината на р.Елешница). Карането след Голямата нива до вр. Голям Дебелец е по-скоро мираж - рядко и за малко. Ако минаваш скоро след групите на БТС може и да не е лошо - може да са поотъпкали пътеката. Ако се подготвиш психически за това преминаване - може да го минеш и без много страдание по маркировката. Заобикалянето от север е чисто каране - сравнително равно, дори и качването обратно по Ришки проход.

Да си носиш мачете за този преход е странно, доста тежи, и не мисля, че е потребно. Може би Голямата нива - Ришки проход е едниственото "гадно" място, но то по-скоро е липса на ясна пътека комбинирано с невъзможност за каране, а не джунгла.
Относно носенето на гръб, ако подсечеш вр. Голям Купен, то местата за носене рязко намаляват и не са толкова дълги. Аз за да си улесня това премеждие си бях сложил изолзация за тръби на долната тръба на рамката и си редувах двата способа за носене - на рамо, като прегънеш предното колело и на гръб (врат), като част от тежестта се поема от раницата.

Благодаря за изчерпателните коментари!
Разбира се, че няма да си нося мачете, но явно трябва да се въоръжа с търпение и здрави нерви ;).
Това с изолацията ми се струва доста добро решение за носенето. Чесно казано не ми се дават 50 или 150 евро за Hookabike или Peak Rider респективно. Изглеждат удобни, но липсата на конкуренция прави цените им нелогично високи.

Аз все още се чудя, дали да не мина на юг от курорта, през Каракус, Трънливия бурун, Малък Чиплак, Здравец и др. Минаването през курорта ми се струва като "скипване" на част от маршрута по истинското било.
Някой минавал ли е от там?
terje

Мнениеот boris_borisov » Пет Юни 12, 2020 9:18 am

Веднъж преди години пробвахме да тръгнем по билната пътека през Каракус. Бързо се отказахме - много стръмно, липса на пътека, много нападали дървета и клони. Поне докъдето ни стигна търпението, не ставаше изобщо за каране. Върнахме се и поехме по добре познатия път по долината на Герила. Човек като стигне до тия места, след като е изстрадал Централен Балкан, вече не му е толкова съвестно, че не се движи баш по билото :)
Аватар
boris_borisov

Мнениеот terje » Пет Юни 26, 2020 6:19 pm

boris_borisov написа:Веднъж преди години пробвахме да тръгнем по билната пътека през Каракус. Бързо се отказахме - много стръмно, липса на пътека, много нападали дървета и клони. Поне докъдето ни стигна търпението, не ставаше изобщо за каране. Върнахме се и поехме по добре познатия път по долината на Герила. Човек като стигне до тия места, след като е изстрадал Централен Балкан, вече не му е толкова съвестно, че не се движи баш по билото :)

Този участък е малко след разклонението, така че в зависимост от ситуацията, може да мина и до проверя. Аз няма да минавам Централен Балкан, но предвид подготовката ми, може също да ми се наложи да избера на хляба мекото ;)
terje

Предишна

Назад към Общ форум