Въпрос за скорости

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Въпрос за скорости

Мнениеот alexmitev » Чет Сеп 17, 2020 12:26 pm

Здравейте,
първи пост ми е във форума :)
Преди няколко месеца взех една мекица Gary Fischer стар модел 26-ца и започнах да се уча да карам по баирите (преди това имах шосейка). Забелязвам обаче, че на сериозни качвания скоростите определено не ми стигат и не мога да поддържам заветните 80 оборота дори на 1/1 и се отказвам на баири, които иначе бих качил, ако имах по-подходящи предавки.
Отпред най-малкият венец е 22 зъба, отзад най-големият е 34. Мога ли да сложа нещо по-голямо на задното движение, без да сменям командите, които са с 9 скорости? Гледам, че май максимумът за 9 скорости е 36 зъба - 2 зъба отгоре са 8-9мм разлика в диаметъра, едва ли ще ги усетя... Знам, че ъпгрейд на толкова старо колело няма смисъл, затова и не искам да сменям командите.
Гледам, че новите колела имат само един малък венец отпред и доста големи отзад, това за качване ми изглежда идеално, но за спускане по асфалт (примерно от Златните мостове) ми се струва, че над 30-35км/ч няма да може да се върти изобщо?

Бих искал също да сменя ролките на дерайльора, че са доста разбити. Попаднах на алуминиеви Force с капсуловани лагери, дали са добри, или да заложа на класическите пластмасови Shimano?
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 281
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Въпрос за скорости

Мнениеот Alexi » Чет Сеп 17, 2020 1:09 pm

можеш да сложиш касета 11-36 максимум без да надхвърляш рейнджа на дерайльора .. 22-36 е много лека предавка с която ако не катериш баирите които искаш проблема не е в предавките ( 80 каданс баир нагоре е много нещо ,това не ти е шосе ) .. 2 зъба отзад се усещат . Колелца си вземи оригинални по възможност от дерайльор ХТ - с капсуловани лагери са и те и са по трайни и по безшумни от алуминиевите
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Въпрос за скорости

Мнениеот Admin » Пет Сеп 18, 2020 11:11 am

Ще повторя Alexi, но:
1. Има разлика между 34 и 36 зъба отзад и наистина 22/36 е доста ниска предавка - мнозина сме карали с такава години наред и ако не ти стига, значи баирът трябва да е много стръмен, общо взето такъв за бутане.
2. Хубаво е, че се опитваш да държиш каданс около 80 оборота в минута, но при планинското колоездене има наклони, които трудно позволяват това и човек пада на 70 или дори 60 оборота. Това не е фатално, стига да е за кратко. Ако ти се случва твърде често, значи или трябва да търсиш по-полегати склонове, или да подобриш физическата подготовка.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Въпрос за скорости

Мнениеот alexmitev » Пет Сеп 18, 2020 9:20 pm

Благодаря за бързите и точни отговори! :)
Вчера взех една венец-касета 11-36T, днес я монтирах (смених и ролките и веригата) и определено има разлика, беше ми по-лесно в катеренето, а за местата, на които не успях, беше виновно изцяло задкормилното устройство :roll2:
Трябва ми повече практика, но сега съм по-спокоен като знам, че имам още няколко зъба на помощ :)
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 281
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: vencil и 14 госта