Как се храните??

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Как се храните??

Мнениеот Kobeto » Вто Сеп 27, 2016 2:37 pm

natalito написа:Официално затворих баничарницата

Няма по хубаво от това да минеш покрай магазина, да си купиш вода, Сникърс и банани. Но още по-хубаво е после да минеш покрай баничарниka и да опаткаш една баница с боза. Ама баницата като я захапеш, трябва по брадата ти да теква олио, което да забършеш с един замах в ръкава :P А класиката е да отхапеш няколко хапки само за подложка и да прибереш другото в раницата. После, като вадиш водата да установиш, че бутилката е мазна, а торбата на баницата не е издържала на повишаващия се обем олио. Е, не е като счупен буркан с лютеница вътре в раницата при дрехите.
Но нека да се върна на темата - Преди каране - малко вода и нещо леко (някакъв плод примерно). По време на каране - само вода и много рядко по блокче шоколад. В почивката - 1бр. Сникърс, Република с фъстъци или друго подобно, малко шоколад. Банан и вода. След каране - вода, някаква супа ако има или нещо друго леко за стомаха. И една бира. Правил съм грешката да се наобядвам, да се напия с вода и да изляза с колелото :banghead: Резултатът вероятно се сещате какъв е бил.
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Как се храните??

Мнениеот gssatcc » Пон Апр 19, 2021 8:16 pm

Малко да събудя старите лъвове със същият въпрос няколко години по-късно. Спазвате ли някакъв хранителен режим за възстановяване? Как се храните преди каране и приемате ли някакви добавки преди и по време на самото каране?
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Как се храните??

Мнениеот Gworan » Пон Апр 19, 2021 8:20 pm

Ефектът от добавките е: че те карат да си по-редовен с тренировките, и по-стриктен с храненето, защото си ги платил, и не искаш тези пари да отидат на вятъра. (в кръга на шегата)
Аз си взимам само магнезий, като се сетя.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Как се храните??

Мнениеот gssatcc » Пон Апр 19, 2021 8:39 pm

Изхвърлил съм няколко кг с различни добавки, определено не могат да ме накарат да съм по-редовен, заради самите тях :) Напоследък обаче зачестих каранията и увеличих достанцията и в комбинация с вреден навик (алкохол) определено не се възстановявам и на седмият ден без почивка давам заето. Алкохола да кажем, че ще го огранича силно, но все пак ми трябват някакви добавки за възстановяване, предполагам протеинова пудра (матрица?) и също някакви електролити за преди и по време на карането. Не съм спортист, много кг натрупах през последните години и тръгвам отново от много нисък старт.
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Как се храните??

Мнениеот pascoff » Вто Апр 20, 2021 7:41 am

gssatcc написа:Малко да събудя старите лъвове със същият въпрос няколко години по-късно. Спазвате ли някакъв хранителен режим за възстановяване? Как се храните преди каране и приемате ли някакви добавки преди и по време на самото каране?


Добре, че отвори темата. Последно време размишлявам над въпроса какво точно значи възстановяване. За един бодибилдър предполагам значи едно, а за един колоездач, друго. Единия ще иска да възстанови мускулна маса, другия загубената енергия по време на каране (за да е готов за следващото). Което обуславя и различния подход при хранененто.

Някой запознат да внесе малко светлина?
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Как се храните??

Мнениеот NeNo » Вто Апр 20, 2021 9:51 am

Относно добавките, от скоро тренирам по- сериозно и реших да си набавя разни хранителни добавки. Познати ми препоръчаха продукти на една фирма насочена към спортове за издръжливост и съм изключително доволен от тях. По време на каране ползвам електролитна напитка с въглехидрат, след каране- протеин или комбиниран продукт за възстановяване. Магнезий вземам преди по- сериозни тренировки. За да не правя реклама на марката пишете на ЛС и ще помагам с каквото мога.
Дано ти се счупи climber-a докато караш DH или ФР лайно :finger:
Изображение
Аватар
NeNo
 
Мнения: 289
Рейтинг: 1455
Регистриран на: Чет Юни 11, 2009 6:53 pm

Re: Как се храните??

Мнениеот gssatcc » Вто Апр 20, 2021 10:22 am

Относно въстановяването и набавянето на енергия вчера попаднах на две видеа: Първото е рекламно с цел да покаже едва ли не, че пудрата върши работа (7 дни по 100км всеки ден + ходене на работа): https://www.youtube.com/watch?v=xJ2i6goGKWQ При второто доста подробно изследваха нивото на глюкозата в кръвта при дълги натоварвания: https://www.youtube.com/watch?v=3Xx_E_jKvcA&t=1s . Доста интересно за мен беше количеството протеин и въглехидрати, които бяха погълнати по време на едно каране. Друга интересна информация, която прочетох вчера беше за отбора на Sky, които пият по 20кг на ден зеленчуци под формата на всякакви сокове. Реално почти не пият чиста вода. Разбира се, сравнението с професионалисти е неуместно, но все пак е добра оправна точка за разсъждения.
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Как се храните??

Мнениеот Франко » Вто Апр 20, 2021 8:35 pm

Начина на суплементирането зависи от спорта, целта към момента, начина на тренировка, хранителния режим, почивката и още доста неща, вкл. отделния организъм. Много е относително и е добре да се прави за всеки поотделно, в зависимост от изредените условия. И ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да се помни, че добавките са точно добавки към храната, а не основата на храненето. При карания до 40км ползвам чиста вода по време на каране, а ако километрите са повече си нося вода и електролитна напитка. Отделно пия мултивитамини и смятам да си взема магнезий. Профитата не са добър пример - при тях всичко е .... друго.
Франко
 
Мнения: 102
Рейтинг: 1314
Регистриран на: Съб Окт 05, 2019 7:53 am

Re: Как се храните??

Мнениеот gssatcc » Вто Апр 20, 2021 9:35 pm

А каква електролитна напитка, ако не е тайна?
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Как се храните??

Мнениеот Франко » Сря Апр 21, 2021 7:27 pm

Ползвах на изостар (каквото ми дойде), едни разтворими таблетки, а преди 2-3 дена си взех една от декатлон (ISO+) - пише, че е подходяща за натоварвания над 3часа ... тепърва предстои да се пробва.
Франко
 
Мнения: 102
Рейтинг: 1314
Регистриран на: Съб Окт 05, 2019 7:53 am

Re: Как се храните??

Мнениеот pascoff » Сря Апр 21, 2021 8:13 pm

Ще си позволя да цитирам един пост на уважаван в миналото потребител на форума - TOYAGA. Това е домашна рецепта за електролитна напитка, достъпна и лесна за приготвяне.

TOYAGA написа:За пиене по време на каране - СМЕС ОТ ЯБЪЛКОВ СОК И МИНЕРАЛНА ВОДА в съотношение 1:3 + една-две щипки сол в зависимост от количеството на сместа. Обикновено мешам натурален сок Rauch и горнобанска вода. След дълъг преход/топло време е добре да се пие споменатия вече Isostar (и на мен ми харесва лимона) или други подобни изотонични напитки - ефектът се усеща при карането на следващия ден.


Това е от една тема от 2005 година - viewtopic.php?f=6&t=8793&start=0
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Как се храните??

Мнениеот martin.radev » Пет Апр 23, 2021 5:53 am

Аз пия магнезий, както и когато се сетя преди и по време на карането - след карането гледам първия час да ям някакъв качествен протеин, или протеинов шейк

п.с: също при мен специално леден душ помага особенно много за да мога следващия ден да нямам усещане на отмалели крака.
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Предишна

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: themaddog, to4kata и 38 госта