Тема за кратки въпроси

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот martin.radev » Чет Юли 15, 2021 5:59 am

_SoRa_ написа:
Gworan написа:
_SoRa_ написа:Някой знае ли какви са размерите на кашон за велосипедна рамка (дължина и ширина)?


Зависи от къде си поръчаш рамката. Ако е от bike24, може и в кашон като за двукрилен хладилник да пристигне :evil:

Харесах си рамка от Англия, но за кашон с размер над 69 см. се плаща за обем по фомулата дължина*ширина*ввисочина/6000. Полученото чилсо е цена на 1 кг. В интернет намерих размери на кашон за велосипед и по формулата излезе 46 лв. на килограм. Ако приемем, че рамка+кашон+вътрешна опаковка и т.н. е 4 кг., то златна ще ми е доставката. :crap:



Поръчвал съм си рамка от Халфордс в Англия, кашона + фолио/хартии и въздушните балончета ми бяха 24.99 паунда - кашона беше дълъг над 1.5м и висок малко под метър (~98-99см)
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот _SoRa_ » Пет Юли 16, 2021 8:35 am

Тази цена на пратката до България ли е или до адрес на посредник в Англия?
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот _SoRa_ » Нед Юли 18, 2021 6:22 pm

Здравейте. Бихте ли дали съвет с какво да покривам велосипедите? Близо до нас започва строеж и всичко се покрива с прахоляк. Имах покривало от Джъмбо за 3 лв., но не издържа на сливенският вятър.
Гледах в един сайт преди време, но бяха 40-60 лв.
Има ли по-евтини? Или с какво друго мога да ги покривам?
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот protiven » Нед Юли 18, 2021 6:50 pm

Аз миналата година си купих това: https://www.ebay.co.uk/itm/303126792315 и нямам никакви забележки относно здравината.
Аватар
protiven
 
Мнения: 351
Рейтинг: 1427
Регистриран на: Вто Апр 01, 2014 7:57 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот _SoRa_ » Нед Юли 18, 2021 8:13 pm

protiven написа:Аз миналата година си купих това: https://www.ebay.co.uk/itm/303126792315 и нямам никакви забележки относно здравината.

За два велосипеда мисля, че размер L ще е подходящ.
:beer:
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот gssatcc » Пон Юли 19, 2021 8:41 pm

Вдъхновен от няколко трансформации на стари велосипеди към Gravel се зачудих дали мога да трансформирам моето старо МТБ Bianchi приятелче в нещо по-интересно. Първият въпрос, който веднага ми изникна е - Как се процедира с вилката тъй като сегашната е с колче? Предполагам няма начин да избягам от колчето без да купувам нова вилка?
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Коце » Пет Юли 23, 2021 10:08 am

Какво ви е мнението за смяна на педали от shimano xt spd към crankbrothers eggbeater. Какво бих спечелил и какви ще са негативните страни?
Благодаря
Аватар
Коце
 
Мнения: 134
Рейтинг: 1440
Регистриран на: Пон Юни 25, 2018 3:14 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот bdz43r » Пет Юли 23, 2021 11:06 am

Има ли конкретна причина да искаш да ги сменяш?

Моите субективни впечатления от педалите на CB не са много хубави.
Вярно, с давност 10 години са, но лошото чувство си остава.

Затова пък XT, с които ги смених все още са съвсем наред, без да пипам нищо по тях.
Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1217
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Harka » Пет Юли 23, 2021 11:42 am

Точно Eggbeater-те не бих ти ги препоръчал, освен ако теглото не ти е абсолютен приоритет. Малко като крава на лед си с тях. Липсата на каквото и да е платформа се усеща и кракът е супер нестабилен на педала.

От друга страна обаче съм супер голям фен на CB Candy. Това са ми любимите автомати и съм карал всичко с тях. От ХС до Ендуро. Платформата им не е огромна, но разликата в стабилността спрямо Eggbeater-те е от земята до небето. Хора, които са свикнали на SPD системата обикновено не са големи фенове на Crank Brothers, но бих казал, че и обратното е вярно. Аз лично никога не бих минал на SPD. Така че моят съвет е - пробвай CB, но помисли добре дали точно Миксерите са най-подходящия модел за целта. Ако все пак си го решил - купи си най-евтините миксери (или намери 2-ра употреба), покарай и виж дали ще ти допаднат. И ако да - може да ги смениш за някоя от по-леките версии.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Коце » Пет Юли 23, 2021 1:32 pm

Основната идея е олекотяването.
Сегашните XT ги дават към 350 грама, докато cb e11 ги дават 180 грама, та така.
В интернет като цяло не са много положителни коментарите, а по състезанията не мога да преценя дали много хора карат с такива педали.
Аватар
Коце
 
Мнения: 134
Рейтинг: 1440
Регистриран на: Пон Юни 25, 2018 3:14 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Gworan » Пет Юли 23, 2021 2:04 pm

Чудя се за карбоново кормило. Интересно ми е дали ще усетя разлика от към умора в пръстите на ръцете. Като ходим на парк, физически не мога да издържа цял ден да карам, и единственото което започва да ме боли са пръстите на ръцете. След десетина спускания по трасетата на Пампорово като спра в първия момент ми е трудно да си изпъна пръстите. Тези с които държа кормилото. Нямам проблеми с показалците на спирачките. То там като бяхме последно, на Флоуа виражите си бяха като стълбища, и даже Стената се усещаше като по-гладка пътека... Както и да е. Помислих си че може би аз прекалено много стискам, без да се усетя, и се пробвах по-леко да държа коримилото, но по-леко от това, сякаш трабва вече само с длани да го управлявам колелото, не става... Дали ще има ефект ако сменя кормилото с карбон?
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Harka » Пет Юли 23, 2021 2:19 pm

Не знам дали ще постигнеш желания от теб ефект, но при всички положения карбоновите кормила обират по-добре вибрациите. Някои хора дори ги намират за прекалено "меки", но това предполагам зависи и от модела. С две думи - действай! Аз лично не намирам нито едно предимство на алуминиевите кормила спрямо карбоновите с изключение на цената разбира се.

И аз се мъчих миналата година на Пампорово с ендуро колелото. Истината е, че трасетата там си сакат даунхил байк или поне нещо много близко. За Боровец пък да не говорим...
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Harka » Пет Юли 23, 2021 2:24 pm

Коце написа:Основната идея е олекотяването.

Миксерите действително са супер леки педали, но това идва на немалка цена. Сам трябва да прецениш дали си готов да я платиш. Ако спускането не ти е никакъв приоритет и просто искаш да се добереш додолу - нямаш грижи с тези педали.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот jayblack » Пет Юли 23, 2021 2:50 pm

Gworan написа:Чудя се за карбоново кормило. Интересно ми е дали ще усетя разлика от към умора в пръстите на ръцете. Като ходим на парк, физически не мога да издържа цял ден да карам, и единственото което започва да ме боли са пръстите на ръцете. След десетина спускания по трасетата на Пампорово като спра в първия момент ми е трудно да си изпъна пръстите. Тези с които държа кормилото. Нямам проблеми с показалците на спирачките. То там като бяхме последно, на Флоуа виражите си бяха като стълбища, и даже Стената се усещаше като по-гладка пътека... Както и да е. Помислих си че може би аз прекалено много стискам, без да се усетя, и се пробвах по-леко да държа коримилото, но по-леко от това, сякаш трабва вече само с длани да го управлявам колелото, не става... Дали ще има ефект ако сменя кормилото с карбон?

Ергономията е в пъти по-важна от материала. Кормило с грешните за теб ъгли, дори и от карбон, ще ти е неудобно. Гриповете не са за пренебрегване също. Влез в сайта на sq-lab има много полезна информация за всички контактни точки. Да не преразказвам - погледни това видео. Има показан лесен начин, как може да определиш, какъв backsweep би бил удачен за твоето тяло и като цяло е доста информативно.
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 510
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Юли 23, 2021 4:57 pm

Коце написа:Основната идея е олекотяването.
Сегашните XT ги дават към 350 грама, докато cb e11 ги дават 180 грама, та така.
В интернет като цяло не са много положителни коментарите, а по състезанията не мога да преценя дали много хора карат с такива педали.


Предимството на СВ и Time системите е, че имаш повече възможност да сложиш стъпалото под ъгъл на педалите. Това е доста полезно за завиване. Съветвам те да погледнеш Time педалите - карам с техен вече доста стар модел с платформа и са много здрави и удобни-> https://www.bike-discount.de/en/shop/cl ... 24&o=preis

jayblack написа:
Gworan написа:Чудя се за карбоново кормило. Интересно ми е дали ще усетя разлика от към умора в пръстите на ръцете. Като ходим на парк, физически не мога да издържа цял ден да карам, и единственото което започва да ме боли са пръстите на ръцете. След десетина спускания по трасетата на Пампорово като спра в първия момент ми е трудно да си изпъна пръстите. Тези с които държа кормилото. Нямам проблеми с показалците на спирачките. То там като бяхме последно, на Флоуа виражите си бяха като стълбища, и даже Стената се усещаше като по-гладка пътека... Както и да е. Помислих си че може би аз прекалено много стискам, без да се усетя, и се пробвах по-леко да държа коримилото, но по-леко от това, сякаш трабва вече само с длани да го управлявам колелото, не става... Дали ще има ефект ако сменя кормилото с карбон?

Ергономията е в пъти по-важна от материала. Кормило с грешните за теб ъгли, дори и от карбон, ще ти е неудобно. Гриповете не са за пренебрегване също. Влез в сайта на sq-lab има много полезна информация за всички контактни точки. Да не преразказвам - погледни това видео. Има показан лесен начин, как може да определиш, какъв backsweep би бил удачен за твоето тяло и като цяло е доста информативно.


Напълно съм съгласен с jayblack! Имах карбоново кормило Syntace Vector Carbon 740 mm и миналата година реших, че е крайно време да пробвам по-широко. За промяната ме вдъхнови тази статия - https://nsmb.com/articles/paul-astons-2 ... icolai-g1/ (отлично четиво!). Та преминах на алуминиево кормило SQLab 30X и грипове SQ Lab 711 Tech & Trail и имам следните наблюдения:
- преди години Syntace кормилото го сложих на стоманен твърдак и определено имаше голяма разлика към по-приятна возия
- в момента съм с ендуро 29ка, CushCore отпред и отзад. Когато преминах на алуминиевото кормило не усетих разлика във въбрациите, които стигат до мен.

Имай предвид, че не всички карбонови кормила обират вибрациите - особено тези на новото 35 мм захващане. Трябва добре да проучиш преди покупка.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Gworan » Пет Юли 23, 2021 5:11 pm

Благодаря за отговорите. Точно на 35мм ли е лапата, та и такова кормило гледам. Чудя се дали пък Spank с Vibrocore няма да е по-подходящия вариант, но не съм пробвал нищо тяхно или друго с такава пяна
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот ventsi » Пет Юли 23, 2021 5:29 pm

Gworan написа:Благодаря за отговорите. Точно на 35мм ли е лапата, та и такова кормило гледам. Чудя се дали пък Spank с Vibrocore няма да е по-подходящия вариант, но не съм пробвал нищо тяхно или друго с такава пяна

И аз загледах тоя vibrocore покрай GMBN, интересно дали ще има ефект.
Аватар
ventsi
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Мар 16, 2017 10:54 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Коце » Съб Юли 24, 2021 6:58 am

Благодаря за отговорите. Ще пробвам с най-базовият cb да видя дали ще ми допадне като усещане и поведение. Ако поведението не ми понесе, поне инвистицията ще е минимална.
Аватар
Коце
 
Мнения: 134
Рейтинг: 1440
Регистриран на: Пон Юни 25, 2018 3:14 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Съб Юли 24, 2021 5:02 pm

Harka написа:Не знам дали ще постигнеш желания от теб ефект, но при всички положения карбоновите кормила обират по-добре вибрациите. Някои хора дори ги намират за прекалено "меки", но това предполагам зависи и от модела. С две думи - действай! Аз лично не намирам нито едно предимство на алуминиевите кормила спрямо карбоновите с изключение на цената разбира се.

И аз се мъчих миналата година на Пампорово с ендуро колелото. Истината е, че трасетата там си сакат даунхил байк или поне нещо много близко. За Боровец пък да не говорим...

Имам кормило Nukeproof Horizon Carbon Riser ,не съм усетил да обира вибрациите нито е по леко от алуминиево .. но пък е красиво :) . Ако сте карали на Карандила ,Пампорово предимно е като малко по екстремно ХС ,даже жена ми кара сините пътеки и Флоу ,хем не спуска като цяло . Даже мислим да отидем да си покараме там 5-6 дена ,и от Мечи Чал има хубави спускания и дълги ,лифта сега май работи ( като ходихме миналата година не работеше )
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Bi11y » Съб Юли 24, 2021 7:34 pm

Raceface Next carbon кормило не усетих да обира вибрации - да не кажа ,че даже имам по-добри впечатления от Ritchey WCS алуминка относно вибрациите (предишното ми кормило)...
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот emo_gp » Пон Юли 26, 2021 8:39 pm

Здравейте, някой може ли да ми обясни какво е различното в асиметричните капли и има ли разлика в държанието по време на каране?
Boardman Fs Pro 27.5
Аватар
emo_gp
 
Мнения: 392
Рейтинг: 1430
Регистриран на: Вто Май 29, 2012 5:58 pm
Местоположение: Гр. Стара Загора

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот jayblack » Пон Юли 26, 2021 9:01 pm

Ако имаш предвид дупките за спиците да не са в центъра на шината, ами изместени, то е с цел по-здрава капла. Спиците от страната към венец-касетата са по-къси и идват под малък ъгъл (особено при 29") Асиметрията компенсира донякъде за това, но едва ли би усетил разликата в здравината.
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 510
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Bi11y » Пон Юли 26, 2021 9:09 pm

Принципно едната идея на boost стандарта е такава - да са под по-голям ъгъл спиците. Cannondale рамките им така са конструирани ,че задния хъб е 3мм надясно спрямо стандартното :
https://cannondale.zendesk.com/hc/en-us ... tegration-

Производителите търсят индивидуалност на продукта им - уникални качества на продукта (маркетингови номера) и започват да ги възхваляват и съответно , който клъвне да го купи ... В повечето случаи разликата е повече в психическата нагласа и оттам по-добри резултати :)
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Пон Юли 26, 2021 9:51 pm

идеята на такава шина е спиците от двете страни да са с еднаква дължина и ъгъл,което позволява да са с еднакъв опън и по здрава капла .. това може да се направи донякъде ( и има такива ) и с главина с различни фланци ,но там ъгъла не е еднакъв и опъна също на теория
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот emo_gp » Пон Юли 26, 2021 11:18 pm

Благодаря ви за разясненията, просто ги видях на каплите на велосипед до който нямам физически допир и не мога да погледна видимите разлики! :beer:
Boardman Fs Pro 27.5
Аватар
emo_gp
 
Мнения: 392
Рейтинг: 1430
Регистриран на: Вто Май 29, 2012 5:58 pm
Местоположение: Гр. Стара Загора

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Вилката » Вто Юли 27, 2021 8:53 am

Различният опън на спиците идва от различните ъгли, което при задна трудно ще се изравни. Заради големите касети, все ще се налага десните спици да са значително по-натегнати и да отнасят повече бой от левите.
Различната дължина с асиметрични шини няма да се компенсира, а и това не е толкова страшно.
Според мен ползата е, че асиметричните шини са изчислени и подсилени за опън в различна посока от радиалната.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот _SoRa_ » Вто Юли 27, 2021 11:55 am

https://www.dtswiss.com/en/wheels/wheel ... 800-spline
Здравейте. Шините на тези колела до колко бара налягане издържат?
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Bi11y » Вто Юли 27, 2021 1:14 pm

_SoRa_ написа:https://www.dtswiss.com/en/wheels/wheels-road/endurance/e-1800-spline
Здравейте. Шините на тези колела до колко бара налягане издържат?


https://www.dtswiss.com/pmt/00/00/00/00 ... ZZ_001.pdf
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот borisfx » Съб Юли 31, 2021 4:12 pm

Здравейте. Мога ли да сложа свързващо звено за верига, предназначено за верига за 10 скорости, на верига за 7 скорости?
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Съб Юли 31, 2021 4:41 pm

не ,няма да стане
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта