Тема за кратки въпроси

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Harka » Сря Дек 08, 2021 12:36 am

Даа, много са прави и Pr3d4t0R, и Bi11y. 10,5 кг за днешните стандарти е много сериозно тегло и отдавна минаха времената, в които можеше да се постигне с най-обикновена алуминиева рамка и ХТ монтаж. Всеки компонент е от значение и всичко става с натрупване. Някои неща носят повече потенциал, някои по-малко. Така за ориентация, в типичния случай:

Рамка > колела > вилка > гуми > задна касета > спирачки > кокпит > кол и седалка > курбели > скорости > педали

В зависимост от твоя конкретен случаи някои места може да са разменени.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот martin.radev » Сря Дек 08, 2021 10:33 am

Не стана ясно, къде се намира на кантара в момента с - досегашния монтаж?
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот _SoRa_ » Сря Дек 08, 2021 8:05 pm

Как да разбера какъв размер е лапата след като върху нея не намирам да е изписан?
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Сря Дек 08, 2021 8:31 pm

това е по скоро за "тъпи" .. с рулетка шублер ,линийка ?
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот _SoRa_ » Сря Дек 08, 2021 8:36 pm

Е, не всички сме с докторска степен по вело-механика.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Harka » Сря Дек 08, 2021 9:09 pm

Въпросът може и да звучи тъп на първо четене, но съм сигурен, че много хора всъщност не знаят откъде до къде да мерят.

А именно: Дължината на лапата е разстоянието от оста на стержена до оста кормилото, измерено по протежение на лапата.

Прилагам една картинка за илюстрация. Това, което производителите разбират под дължина на лапата е разстоянието, означено като "Extension" на скицата.

.jpg
.jpg (39.31 KiB) Прегледано 1519 пъти
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот gssatcc » Сря Дек 08, 2021 9:34 pm

Schwalbe G-One All-round тази гума продава ли се вече в 29x2.25 или има наследник?
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Bi11y » Сря Дек 08, 2021 10:51 pm

gssatcc написа:Schwalbe G-One All-round тази гума продава ли се вече в 29x2.25 или има наследник?


https://www.schwalbe.com/en/gravel-read ... e-allround

В сайта им е обявен ,че същестува като размер и е актуален модел.
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот gssatcc » Чет Дек 09, 2021 8:48 am

Заблудата ми дойде, от това, че не успях да я намеря в познатите ми магазини. После обаче погледнах малко по-далеч и я намерих в hibike. Много благодаря!
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот zeedor4o » Чет Дек 09, 2021 5:10 pm

Има ли начин за изкарване на легални документи за собственост на велосипед, които да се считат за валидни пред полицията при евентуална кражба? Това, разбира се, е при условие, че касов бон и документ за гаранция не са налични.

Знам за този сайт: https://veloregister.bg/, но въобще не съм сигурен дали той може да служи като доказателство за собственост.
Аз съм принцът на бял Ram
Аватар
zeedor4o
 
Мнения: 142
Рейтинг: 1519
Регистриран на: Сря Дек 02, 2009 10:14 pm
Местоположение: Варна

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Вилката » Чет Дек 09, 2021 5:39 pm

При покупка на колело втора употреба правя разписка с продавача, в която пиша грубо това:
На тая дата, Тоя с ЕГН...... продаде на Оня с ЕГН.... велосипед с марка...., цвят...., и номер на рамка....
Отдолу се подписваме и толкова.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот ЕДИН ЗАВЕТ » Пет Дек 10, 2021 9:43 am

zeedor4o написа:Има ли начин за изкарване на легални документи за собственост на велосипед, които да се считат за валидни пред полицията при евентуална кражба? Това, разбира се, е при условие, че касов бон и документ за гаранция не са налични.

Знам за този сайт: https://veloregister.bg/, но въобще не съм сигурен дали той може да служи като доказателство за собственост.


Само споделям , ще се възползвате ли от разказа ми - не знам....
Най-вероятно , никога няма да бъда настигнат по броя на откраднатите ми велосипеди , но искам да Ви разкажа за последния /единствен ,който получих след една седмица от подаване на жалбата в полицията /:
Велосипедът беше закупен легално от магазин, но преди 7 - 8 години и естествено нямаше документи.Беше откраднат в неделя - сутрин от Централна гара за секунди , докато давах парите на касата за билет. Подгоних крадеца ,потърсих полиция /оказа се че има само жандармерия и те ме посъветваха да се обърна към районното управление на МВР/. Обърнах се - дежурния - разговорът : "- Донеси документите за да го търсим - нямам - пътувай... Със снимки - може ли - не знам." Хванах се за това , намерих снимки /с мен от различни места / принтирах ги и след 3 часа бях отново пред районното управление /неделя 11 часа /. Дежурният беше сменен. Разговорът :" Открадха ми велосипеда , нося снимки - Да, велосипедът е намерен , крадецът/отново късмет -жена - от контингента / е заловен. Качете се при следователя." Качих се ,следователят добронамерен , а и байкър. Разказах му историята - От колелото беше останала само рамката , всичко друго беше сменено /и то наскоро /. Следователят , впечатлен /така си мисля /от монтажа и местата, на които беше сниман велосипедът ,написа жалба от мое име и каза - обади се след една седмица. Обадих се - нямаше резултат ,след два дни получих призовка и си получих колелото в пълна изправност. Благодаря.
ПП СЪВЕТ: Снимай велосипеда с теб и още една снимка - обърнат с ясно четящ се фабричен номер. Опитвам се да бъда полезен.
ЕДИН ЗАВЕТ
 
Мнения: 169
Рейтинг: 1183
Регистриран на: Пон Окт 07, 2019 2:04 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот zeedor4o » Пет Дек 10, 2021 10:37 am

ЕДИН ЗАВЕТ, честито, че си успял да го намериш. Аз също съм имал щастието да си намеря откраднат велосипед, но моя аз сам си го намерих с обикаляне всяка сутрин на битака. :)

Питането ми е по-скоро за две ситуации:
Покупка на употребяван велосипед, който се оказва краден
Ако от мен откраднат велосипед, който аз съм купувал втора ръка без документи

В продавалниците се завъдиха страшно много велосипеди "ВНОС" от чужбина. Което яко ми намирисва на крадени велосипеди. Притеснението ми е да не се окаже велосипедът наистина краден и един ден да го открият в мен и да духам супата.

Та, проучих малко нещата и един Договор за ПОКУПКО-ПРОДАЖБА върши работа като документ за собственост (подобно на това, което Вилката прави). В него продавачът декларира, че е собственик на велосипеда и при евентуален фал, спокойно мога да го съдя, че ми е продал крадена стока. За още по-сигурно този договор може да се завери и пред нотариус. Този документ, особено заверен, би трябвало да важи пред полицията при евентуална кражба. А това със снимките е ясно. Селфи с колелото след всеки ъпгрейд. :D
Аз съм принцът на бял Ram
Аватар
zeedor4o
 
Мнения: 142
Рейтинг: 1519
Регистриран на: Сря Дек 02, 2009 10:14 pm
Местоположение: Варна

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Вилката » Пет Дек 10, 2021 11:46 am

Посочената от мен разписка, писана на хвърчащ лист и без нотариална заверка, ми беше достатъчна да заведа жалба в РПУ, а когато открих велосипеда, и да си го върна.
Накратко: Когато го откраднаха, веднага заведох жалба с пълно описание на колелото - всичко от рамка до компютър и мигалка. Приложих разписката, направена при покупката, и снимка. Колелото беше скъпо и крадено по поръчка и беше ясно, че скоро няма да го видя, защото ще го покрият известно време. Делото го спират поради неизвестен извършител, но си стои и си чака. Когато открих колелото, новият му "собственик" беше потърпевш, или поне се правеше, че не знае, че е крадено. Опита се да възрази срещу разписката, нарече я хвърчащ лист, но не му се получи и в крайна сметка си взех колелото. Естествено, не дествах на своя глава, а информирах полициата и ми пратиха патрул, докато се правя на кандидат купувач.
Според мен това с разписката ще те предпази и от покупка на краден велосипед - на дали човек, знаещ че е крадено, ще се навие да подписва документи.
При правене на разписката задължително поискай да видиш и сравниш имена и ЕГН на продавача с тези от личната му карта, че да не те метне на черешата.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Value » Вто Дек 14, 2021 3:06 pm

Здравейте.
Как мога най-бързо да се свържа с bike24.com?
В бързината не промених адреса за доставка и остана Бг такъв, но се оказа, че не могат да бъдат доставени до адреса в България. Парите са блокирани и ще бъдат възстановени сигурно другата седмица, а сумата не е малка (890 лв). Има ли начин ако пиша на bike24 парите да ми бъдат възстановени по-рано за да направя нова поръчка с вече немски адрес?
Ще изтърва и курсовете до Бг. :banghead:
Value
 
Мнения: 146
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Сеп 08, 2021 6:05 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Harka » Вто Дек 14, 2021 3:16 pm

Може да пробваш да се свържеш с тях по телефона:

Hotline Kundenservice
+49 (0) 351 / 417 497 - 0
От 08:00 - 18:00 часа немско време.

Имай предвид само, че немските хотлайни в 90% от случаите са мега зле и може да ти се наложи да чакаш. Особено сега в предколедното време.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Yash » Вто Дек 14, 2021 7:44 pm

Кога е правена поръчката и получил ли си потвърдителен и мейл за приета поръчка?
В този имейл има опция точно за такива случаи - преди още да е събрана и предадена на куриера - за промяна на адрес и/или нещо по самата поръчка.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Value » Вто Дек 14, 2021 8:35 pm

Yash написа:Кога е правена поръчката и получил ли си потвърдителен и мейл за приета поръчка?
В този имейл има опция точно за такива случаи - преди още да е събрана и предадена на куриера - за промяна на адрес и/или нещо по самата поръчка.

След завършването на поръчката /плащането/ в пейпал ми изписа съобщение, че това, което съм поръчал не може да бъде доставено до адреса/държавата. На ел. пощата нямах известие, само в пейпал. Та, писах на съпорта на bike24 и дали те пейпал, но парите ми бяха върнати и направих нова поръчка.
В сайта на bike24 пише, че поръчки направени преди 3 pm (16 ч. бг време) ще бъдат изпратени още същият ден. Моята я направих в 15,50 ч. Дали има шанс поне утре да бъде изпратена?
Последният курс ба габко е на 17.12.
Value
 
Мнения: 146
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Сеп 08, 2021 6:05 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Bi11y » Вто Дек 14, 2021 9:23 pm

Защо не поръчваш директно до България ами ползваш Гъбко ?
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Yash » Вто Дек 14, 2021 11:27 pm

Не ползвам Пайпал, а плащам директно с картата (макар че то май пак от там минава) и досега не съм имал такъв казус.
А какво е поръчано, че Пейпал са писали, че не може да се достави до тук? А и ми е странно, че те взимат отношение.
Bi11y написа:Защо не поръчваш директно до България ами ползваш Гъбко ?

Най-вероятно, за да спести от таксата за доставка.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Value » Сря Дек 15, 2021 12:17 am

Едно от нещата е капли Mavic.
Но ... като се замисля, най-вероятно като primary адрес в Пейпал беше офис на ggbg в Англия. Та, явно заради това ми е изписало, че доставката е невъзможна.
Иначе поръчах с посредник, защото си мисля, че така пратката ще стигне по-бързо до мен. Ако до 17.12 пратката е при габко, те от своя страна са в Бг на 21.12 и някъде към 23.12 вече ще си я взема от офиса на Еконт. С dhl доста бавно пристигат пратките, за около 10на дни, а сега може и след 29.12.
Value
 
Мнения: 146
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Сеп 08, 2021 6:05 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Gworan » Сря Дек 15, 2021 5:31 am

При последната ми поръчка от bike24, съвсем наскоро, на черния петък, за първи път видях че не е е изпратена с DHL, а някакви си "Packeta", които предадоха нещата тука на Еконт. Поръчка направена в петък, пристигна в България следващия петък, но Еконт решиха че няма да правят доставка в Събота, и беше при мен в понеделника.
Не знам дали вече им е такава практиката за всички доставки до България. До сега винаги е било или DHL -> Спиди, или изцяло DHL.

Имам 14 поръчки от bike24, като не броя други общи поръчки, които мои приятели са пускали от техен профил. Нещата винаги идват за седмица, т.е. ако съм поръчал в понеделник понякога имам късмета нещата да са при мен в петък, но обикновено са при мен следващия понеделник, най-късно вторник, никога не са ми се мотали поръчки по десет (работни) дни.
Но, все пак сме 15ти Декември, бих казал че по-реалистична нагласа е да не очакваш практа от чужбина преди Коледа, по това време е пълна лудница, особено ако DHL предават нещата на Спиди тук. Спиди са пълна трагедия по празниците.

Като цяло от байк24 съм най-доволен, и от bike-components. С bike-discount сме имали проблеми със объркани пратки, голямо забавяне, изтегляне на вече изпратен пакет за корекция на грешка от тяхна страна и изпращане наново, хем им е най-скъпа доставката... От r2-bike също бях много доволен, тъй като ползват UPS, но за последната пратка им отне три или четири дена да я предадат на куриера, въпреки че нещата си бяха в наличност...

Дано ти се получи схемата с Габко, аз не съм им ползвал услугите, не мога нищо да кажа за тях.

П.П. Напоследък поръчки от Германия не само идват по-евтино, ами дори идват и по-бързо, в сравнение с поръчки от големите Български магазини :nono:
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Value » Сря Дек 15, 2021 6:28 am

Моят опит е по-скромен 7 поръчки, като нито една не е идвала за седмица.
При мен за първи път ми я достави Спиди през август и то след като по проследяващият номер видях, че вече е в България . Нямаше как да ме намерят, защото липсваше телефон за връзка.
Value
 
Мнения: 146
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Сеп 08, 2021 6:05 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Yash » Сря Дек 15, 2021 7:08 am

Value написа:Но ... като се замисля, най-вероятно като primary адрес в Пейпал беше офис на ggbg в Англия.

Адресът в Пейпал няма отношение. Bike24 изпращат до адрес зададен на техния сайт. И пак казвам - странно ми е, че Пейпал спират поръчка.
Аз също не съм имал поръчка доставена за повече от пет работни дена.
Не знам в момента каква е практиката на Гъбко откъм доставки, но преди години като се поинтересувах доставките им бяха два пъти седмично или докато се напълни камионът.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Gworan » Сря Дек 15, 2021 9:15 am

Value написа:При мен за първи път ми я достави Спиди през август и то след като по проследяващият номер видях, че вече е в България . Нямаше как да ме намерят, защото липсваше телефон за връзка.


Да, никой немски магазин не дава телефонен номер. Предполагам че е нещо заради последните GDPR промени, преди време си го предаваха номера за контакт. Ако е по DHL, обаждам им се ден-два преди деня за доставка, за да им дам номера, иначе има да си чакам...
Момчетата от Спиди, които доставят на моя регион, са достатъчно кадърни да си направят труда и да ми намерят номера в системата, от предишни поръчки, и всеки път ми казват "пак няма номер пратката".
Сега при последната доставка, която беше предадена на Еконт, имаха и номера ми - нямаше такъв проблем.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Petar_stoychev » Сря Дек 15, 2021 10:40 am

Gworan написа:
Value написа:При мен за първи път ми я достави Спиди през август и то след като по проследяващият номер видях, че вече е в България . Нямаше как да ме намерят, защото липсваше телефон за връзка.


Да, никой немски магазин не дава телефонен номер. Предполагам че е нещо заради последните GDPR промени, преди време си го предаваха номера за контакт. Ако е по DHL, обаждам им се ден-два преди деня за доставка, за да им дам номера, иначе има да си чакам...
Момчетата от Спиди, които доставят на моя регион, са достатъчно кадърни да си направят труда и да ми намерят номера в системата, от предишни поръчки, и всеки път ми казват "пак няма номер пратката".
Сега при последната доставка, която беше предадена на Еконт, имаха и номера ми - нямаше такъв проблем.



Цаката е телефонния е да го сложиш в полето с адреса...въпреки че го има в личният ти профил.От както го направих не съм имал проблеми с това.
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Дек 15, 2021 10:52 am

Ударил си пейпал бъг като гледам. Bike24 пращат всичко директно до България. Можеш спокойно да плащаш директно на големите немски магазини - ако се случи нещо и трябва да ти възстановяват става много по-лесно и бързо.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Yash » Сря Дек 15, 2021 11:05 am

Gworan написа:Да, никой немски магазин не дава телефонен номер.

Това не е така.
Като си поръчвах радиоуправляемата кола и частите за нея от Германия телефонът си фигурираше. Но там пък е друга драма, че при тях адресите са само улица и номер. И като вкарваш квартал, номер на блок, вход и т.н. не го възприема.
Всъщност, като се замисля, при последните ми поръчки от Bike24 си фигурираше и телефонът.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Harka » Сря Дек 15, 2021 11:57 am

Допреди буквално година-две, беше изключително рядко да видиш някъде в немски сайт опцията да си въведеш и телефона. Не за друго, ами защото просто няма смисъл от него. Независимо с кого е пратена пратката (поща или куриер), тук никой няма да ти се обади, както е прието в България. Като куриерът не те намери на адреса, оставя ти бележка в пощенската кутия, че е идвал и че ще дойде на другия ден пак и така. Или пък ти му оставяш бележка къде да ти остави пратката в случай, че те няма (в градината, или пък на някой съсед). Прави ми впечатление обаче, че в последно време все повече сайтове започнаха да слагат поле и за телефон като причината според мен не са вътрешните пратки (там нищо не се е променило по отношение на доставянето), ами сигурно фактът, че много хора извън Германия вече почнаха да поръчват от тези сайтове.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот gssatcc » Сря Дек 15, 2021 7:47 pm

Или защото доста пратки оставени в двора или на 'скришно' място взеха да изчезват. Понякога и самите куриери ги свиват. Не казвам, че са много тези случаи, но ги има.
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта