Помощ за избор на АМ/Ендуро стил колело

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Помощ за избор на АМ/Ендуро стил колело

Мнениеот karambyte3 » Пет Яну 28, 2022 10:44 am

Здравейте колеги,

Внимание! Темата е дълга, накратко нека всеки, който има опит с АМ/Trail и Enduro да прочетe
и ако има мнение и отговори по въпросите по-долу, нека сподели.


Обмислям смяна на стила на каране. До сега съм карал downhill стил, доста интересен и пълен с адреналин, но има твърде много минуси за мен.
Една от глваната причина да искам да сменя downhill стила е лошата поддръжка на трасетата по курортите и несъответствието цена-качество.
Също ми писна, когато няма лифт да бутам колелото до началото на трасето и така да прекарвам 80% от времето си.

Проучвам АМ/Trail и Enduro стиловете и смятам, че те са това, което искам, но не знам кое е по-подходящо.
Моите фактори са:

Искам да мога да карам колелото до началото на трасето по черният път до там.
Искам да може да изкачвам баири и стръмни пътища.
Ако реша да отида на трасе за downhill, да мога да се спускам по трасето без проблем.

Колебая се между AM/Trail и Enduro колело.
По геометрия съвсем малко се различават според мен, Enduro-тата имат по-голям ход на амортисьорите.
За това се чудя дали това ще се отрази на изкачването на баири, има ли разлика между двата вида?
Като скорости и големината на касетите са еднакви.

Знам, че ендуро колелото е предвидено за спускане и изкачване понякога.
За трейла знам, че в спускане и изкачване е добър.

Но имам няколко въпроса, които ми се иска някой ако има опит да сподели мнение.
За сега гледам 2022г колела и ако имате опит с каквото и да е колело от тези два вида, която и да е година произведено,
ще съм благодарен да споделите мнение.

1. Задното окачване заключва ли се при тези колела за по-лесно изкачване на наклони?
2. Въпросът ми е има ли разлика в изкачването на наклони и баири между двата вида колела АМ/Trail и Enduro?
(изкачването на наклони и баири - в повечето случаи ще е черният път до началото на трасето или черен път, по който може да кара кола или джип)
3. За сега съм се спрял на Enduro колело, но някой ако може да сподели как е въртенето на педали и изкачването с него?
4. Има ли разлика за изкачването цолажа на гумите? 27"/29", кой от двата е по-добър за изкачване?
5. Ако някой е имал от двата вида, усетил ли е някаква разлика в тях при изкачване и спускане?

За момента съм се насочил към марката Canyon, YT industries(на втори план, понеже никога нямат наличност...).
Моделите, които съм харесал набелязал са Canyon Spectral 29"(АМ/Trail), Canyon Torque 29"(Enduro).
Висок съм 185см и съм намислил XL размер рамка.
Ако някой от вас има или е имал такова Canyon колело, ще се радвам да сподели мнение как е?

SPECTRAL:
https://www.canyon.com/en-bg/mountain-bikes/trail-bikes/spectral/29/spectral-29-al-6/3185.html?dwvar_3185_pv_rahmenfarbe=OG

TORQUE:
https://www.canyon.com/en-bg/mountain-bikes/enduro-bikes/torque/torque-29/torque-29-al-5/3198.html?dwvar_3198_pv_rahmenfarbe=VT%2FGN

Съжалявам ако темата е твърде дълга, опитах се да опиша възможно най-детайлно, за да съм максимално разбираем. :)

Благодаря ви за отделеното време и се надявам да се оформи хубава дискусия :)
Последна промяна karambyte3 на Пет Яну 28, 2022 11:40 am, променена общо 1 път
Аватар
karambyte3
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Юли 26, 2017 6:17 pm
Местоположение: Sofia

Re: Помощ за избор на АМ/Ендуро стил колело

Мнениеот Harka » Пет Яну 28, 2022 11:28 am

За това, което описваш, че искаш да правиш с колелото (качване на самоход и спускане по даунхил трасета) - категорично ендуро колело, при това дългоходово. Аз бих взел нещо със 170мм ход отзад и 180 отпред. За размера на колелата има голямо значение колко си висок. Ако си по-висок може и чиста 29-ка, ако не си - по-добре Mullet (29 отпред, 27,5 отзад). Чиста 27,5 не бих взел. И аз като теб минах от ДХ на Ендуро колело. В момента карам Giant Reign със 160мм ход отпред и отзад и от опит ти казвам, че ще ти е мъка по него по ДХ трасетата на курортите. Особено в Боровец. Не че не може да ги минаваш, но джангъра е толкова голям, че просто не е приятно. Такъв тип колело е ОК за трасета максимум като Flow-а в Пампорово. Или за flying/single trail трасетата по австрийските курорти. Както си забелязъл, по българските паркове пътеките за жалост не се поддържат особено и са много рошави.

Точно в момента обсъждаме една подобна тема, в която постнах няколко линка към тестове, които могат да те насочат - https://forum.mtb-bg.com/viewtopic.php?f=28&t=198876
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Помощ за избор на АМ/Ендуро стил колело

Мнениеот jayblack » Пет Яну 28, 2022 11:48 am

karambyte3 написа:
1. Задното окачване заключва ли се при тези колела за по-лесно изкачване на наклони?
2. Въпросът ми е има ли разлика в изкачването на наклони и баири между двата вида колела АМ/Trail и Enduro?
(изкачването на наклони и баири - в повечето случаи ще е черният път до началото на трасето или черен път, по който може да кара кола или джип)
3. За сега съм се спрял на Enduro колело, но някой ако може да сподели как е въртенето на педали и изкачването с него?
4. Има ли разлика за изкачването цолажа на гумите? 27"/29", кой от двата е по-добър за изкачване?
5. Ако някой е имал от двата вида, усетил ли е някаква разлика в тях при изкачване и спускане?


1. Ако колелото е добре проектирани, то няма нужда от заключване. Повечето амортисьори предлагат заключване въпреки това. Само най-базовите окомплектовки са без и пак зависи от марка до марка.
2. Изкачването зависи пак от това какво е искал дизайнерът. Възможно е велосипед от Ендуро категорията да катери по-добре от трейл/АМ. Геометрия, окачване и т.н оказват влияние върху характеристиките на един велосипед.
3. Става, но си иска подготовка. Погледни един състезателен ден на ендуро световните серии и ще разбереш в натренирани ръце и крака каква денивелация се взима за един ден.
4. Ако приоритет ти е изкачването, то 27.5 ще е по-лесно. По-малката въртяща маса си оказва влияние при дългите карания.
5. Пак не е удачно да се сравняват две категории велосипеди, а конкретни велосипеди от дадените категории. Няма два еднакви велосипеда, дори те да са от една категория.

С оглед на това, че идваш от даунхила, бих ти препоръчал torque-a.
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 510
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Помощ за избор на АМ/Ендуро стил колело

Мнениеот Alexi » Пет Яну 28, 2022 11:56 am

не е толкова зле положението ,със 150ката карам всички пътеки на Пампорово без черните ( естествено внимавам и не се залетявам ) ,а щерката дори и тях пуска и то със 130мм велосипед ,както и всички пътеки на Сливен и подобни места ,по скоро е до гуми според мен а не толкова за 20мм ход на окачването .. трейла определено катери по леко и е по лек като велосипед ( визирам машина до 150мм със пайк/фокс 34 и по леки части като цяло ,примерно моя байк е 13.5 докъм 14 кг зависи с какви гуми ще го обуя ) като за мен е напълно универсален ,докато ендурото определено е предимно за спускане ,тежи 2-3 кг отгоре което се усеща моментално като се качиш ,но все пак можеш да катериш ако си по силен в краката .. ако искаш да караш спокойно по черни пътеки определено ендуро е по добър избор
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Помощ за избор на АМ/Ендуро стил колело

Мнениеот Admin » Пон Яну 31, 2022 2:26 pm

Здравей, всички писали преди мен са споделили полезна информация, която напълно споделям. Моите 5 стотинки:
- В твоя случай бих заложил на ендуро велосипед. Причините Harka ги е описал. Аз съм с АМ велосипед (150 мм ход, 29-цолови колела) и макар че нямам никакъв проблем да се спусна по трасетата в байкпарковете, ако карах по-често по такива терени, щях да предпочета още повече ход. Тъй като аз карам и всякакви други неща обаче, за себе си предпочитам АМ байк.
- В някои случаи има достатъчно съществена разлика между АМ и ендуро велосипед при изкачванията. jayblack правилно каза, че е по-добре да се сравняват конкретни модели (с оглед на окачването и ефективността му, пък и не само) - напълно съм съгласен. Но генерално все пак може да се обобщи и това, че обикновено АМ велосипедите са малко по-леки и по-леко вървят, но затова пък ендуро байковете са по-издръжливи и приятни на груби и трудни терени надолу. Пак за пример - моят байк тежи 14 кг, но това е постигнато с по-леки гуми, по-лека вилка, може би по-малко материал по рамката и т.н. При ендуро велосипедите няколко грама тук, няколко грама там, и обикновено теглото идва с 1 кг отгоре, но не само това, ами просто заради тегло + геометрия + шарка и тегло на гумите + повече ход на окачването цялостното усещане нагоре може да е по-тромаво и лениво. Т.е. в общия случай и с двата типа велосипеди можеш да се изкачиш, но АМ байк ще е малко по-леко и пъргаво като усещане. В твоя случай обаче по-важно е усещането надолу, а с ендуро байк то ще е по-близко до това, което си карал досега.
- И аз мисля, че от двата линка Torque e по-подходящият за теб.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Помощ за избор на АМ/Ендуро стил колело

Мнениеот Jumpup » Вто Фев 01, 2022 9:43 am

Абсолютно същият случей 2018 г. реших да престана с дългоходовите ДХ/ФР колела. За да мога да връткам и нагоре, но и да се пускам по брутални трасета без свян. :rofl: Гледах, чудех се, маех се какво да бъде АМ или Ендуро, колко ход на вилката, какъв цолаж гуми? :dontknow: Най-накрая се спрях на Ендуро със 165 ход отзад и 170 отпред (въздушни разбира се) 27.5 гуми. Сефтето ми бе изкачване от Била на бул. България до Момина и пускане на трасето зад Копитото при зимни условия :evil: Разликата беше усезаема, все пак това упражнение съм го правил и с ФР колело 180/180 (библейска мъка). :crap: :lol2: В последствие посетих и няколко ендуро състезания при които представянето ми беше не задоволително според моите очаквания. Всичко се дълшеше на самохода между трансферите много натоварващо ми идваше. Шока ми беше базов без заключвания. Сега вече съм с фокс с настройка - спускане, педалиране на равно и изкачване. Както се досещаш разликата е голяма особено при изкачване (само да вметна имам и пружинен фокс с които бях на едно състезание и изкачването основно бе бутане за време :rofl: ) Последният упгрейт които мисля да направя е нова вилка фокс и 29 цола отпред. Така че смело ти предлагам взимай, Ендурака и планината нагоре и надолу само тебе чака. :rofl: :beer:

П.П.
Ей голям съм поет. Хахахах
Аватар
Jumpup
 
Мнения: 1094
Рейтинг: 1671
Регистриран на: Вто Яну 26, 2010 12:51 pm
Местоположение: София

Re: Помощ за избор на АМ/Ендуро стил колело

Мнениеот karambyte3 » Вто Апр 05, 2022 1:18 pm

Здравейте,
Благодаря на всички за отговорите! :bowdown:
Успяхте да ме насочите и ориентирате кое е подходящото.
Спрях се на Enduro колело. Двоумях се, но след като прочетох и усмислих вашите отговори успях да се спра на Enduro колелото. :beer:
Ще се опитам да дам обратна връзка като го купя и покарам малко, ако има такива като мен със същите чуденки да има още информация и да им помогнем да си изберат по-правилното за тях.
Аватар
karambyte3
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Юли 26, 2017 6:17 pm
Местоположение: Sofia

Re: Помощ за избор на АМ/Ендуро стил колело

Мнениеот hitar_potar » Нед Апр 10, 2022 10:04 am

А всъщност към кой модел конкретно се насочи? :)
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3701
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: Помощ за избор на АМ/Ендуро стил колело

Мнениеот karambyte3 » Вто Май 03, 2022 10:23 am

hitar_potar написа:А всъщност към кой модел конкретно се насочи? :)


Съжалявам за забавеното отговаряне.

Насочил съм се към Canyon Torque AL 6 2022
https://www.canyon.com/en-bg/mountain-bikes/enduro-bikes/torque/torque-29/torque-29-al-6/3200.html?dwvar_3200_pv_rahmenfarbe=YE

Все още не е налично в моят размер, всеки ден влизам по няколко пъти да видя дали не са ги пуснали :rofl:

Избрах го, понеже по мои наблюдения на пазара в момента то е най-доброто като цена-качество и компоненти.

Ако имате опит или мнение с този модел моля да ги споделите :)
Аватар
karambyte3
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Юли 26, 2017 6:17 pm
Местоположение: Sofia


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: dantass и 29 госта