Тема за кратки въпроси

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот evilzet » Пет Май 13, 2022 11:58 am

В G02 има парченца , приличащи на бронз. Ясно, мерси.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот alexmitev » Съб Май 14, 2022 9:01 am

bdz43r написа:
pcconsult написа:4. Чувствах се все едно карам оргомен джип в града - голям разход на мощност, а смисъл никакъв.
5. Само веднъж го карах на Витоша, това ми хареса, но така и не повторих.
Съвсем правилно си се чувствал - карал си велосипедния еквивалент на огромен джип в града. Тотално извън идеята на този велосипед.

Ако трябва да минеш в София всичките стълби на подлезите по бул. България (над 200бр.!), паветата по Джеймс Баучер и Симеон с 10см. фуги м/у тях и да слезеш и качиш няколко 30-сантиметрови бордюра (напр. на "Канала" - кръстовището на Евлоги Георгиев и бул. Мадрид), както и да минеш през няколко изскочили пред гумите ти кучета със среден до голям размер, не знам дали ще е тотално "извън идеята". :)
Ако имах къде да оставя планинксия байк в града, така че да съм сигурен, че няма да изчезне и ако шокът не се обслужваше на 50 часа каране, със сигурност не бих се замислил и щях да го карам в София!
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот alexmitev » Съб Май 14, 2022 9:07 am

P.S. Правил съм си сравнение на един и същ 15-километров маршрут в София с градското и с планинското колело, и с планинското съм по-бърз, именно заради огромния брой препятствия, които преодолявам значително по-бързо и комфортно с него. Въобще, карането в София по никакъв начин не бих го нарекъл "градско", по-скоро е военен полигон с изскачащи и забиващи се в теб самоубийци малки деца, кучета, трамваи, скутери, коли и тирове в/у терен от стълби, релси, изкъртени павета, черни пътища, огромни дупки и т.н.
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот pcconsult » Съб Май 14, 2022 1:01 pm

alexmitev написа:P.S. Правил съм си сравнение на един и същ 15-километров маршрут в София с градското и с планинското колело, и с планинското съм по-бърз, именно заради огромния брой препятствия, които преодолявам значително по-бързо и комфортно с него. Въобще, карането в София по никакъв начин не бих го нарекъл "градско", по-скоро е военен полигон с изскачащи и забиващи се в теб самоубийци малки деца, кучета, трамваи, скутери, коли и тирове в/у терен от стълби, релси, изкъртени павета, черни пътища, огромни дупки и т.н.

Вчера ми се хвърлиха в краката буквално две девойчета на велоалеята на бул. България зад Медицинска академия. Идвах от НДК-то и тъкмо стигнах на десет метра от подлеза на спирката и ги гледам захвърчали се с тия мощните електрически тротинетки и разбира се караха една до друга... Ех - красота, младост и глупост на едно място. Видяха ме в последния момент, разбира се - кой ти гледа напред. Прецених бързо накъде отиват нещата и спрях. Едната мацка щеше да успее да вземе завойчето, но другата се заби в нея и на тротинетките толкова им трябваше - всички женски на земята. Перна ми здраво предната гума летящата, преобръщата се тротинетка. Ожулиха коленцата, но бързо станаха, явно адреналина ги държеше. Питах ги дали са добре - смеха се още, нямаше кръв. Аз си зная, колко съм "секси", ама чак пък да ми се хвърлят бъдещи абитуриентки в краката... :D

Не може да го обясни човек на едни чужденци, че да правиш го байка най-вече за из София, но този град няма нищо общо с техния град и техните представи за градско колело. Може би всички сме гледали клипове от Лондон и разни други европейски градове. Карат си хората бегачите, шосейките и техните градски колела с тънки гуми. Ако с такова тук се спуснеш бързо само веднъж в най-скъпия квартал на София, по улица Милин камък с големите павета ще ти трябват после нови капли и гуми (ако междувременно не се и потрошиш).
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот alexmitev » Съб Май 14, 2022 2:03 pm

pcconsult написа:Вчера ми се хвърлиха в краката буквално две девойчета на велоалеята на бул. България зад Медицинска академия. Идвах от НДК-то и тъкмо стигнах на десет метра от подлеза на спирката и ги гледам захвърчали се с тия мощните електрически тротинетки и разбира се караха една до друга... Ех - красота, младост и глупост на едно място. Видяха ме в последния момент, разбира се - кой ти гледа напред. Прецених бързо накъде отиват нещата и спрях. Едната мацка щеше да успее да вземе завойчето, но другата се заби в нея и на тротинетките толкова им трябваше - всички женски на земята. Перна ми здраво предната гума летящата, преобръщата се тротинетка. Ожулиха коленцата, но бързо станаха, явно адреналина ги държеше. Питах ги дали са добре - смеха се още, нямаше кръв. Аз си зная, колко съм "секси", ама чак пък да ми се хвърлят бъдещи абитуриентки в краката... :D

Не може да го обясни човек на едни чужденци, че да правиш го байка най-вече за из София, но този град няма нищо общо с техния град и техните представи за градско колело. Може би всички сме гледали клипове от Лондон и разни други европейски градове. Карат си хората бегачите, шосейките и техните градски колела с тънки гуми. Ако с такова тук се спуснеш бързо само веднъж в най-скъпия квартал на София, по улица Милин камък с големите павета ще ти трябват после нови капли и гуми (ако междувременно не се и потрошиш).

Това с електрическите тротинетки е класика, особено през нощта - разминавал съм се с такъв без осветление летящ с 40км/ч на сантиметри... После доста се чудех дали да не обърна, да го настигна и да го сваля с юмруци от превозното му средство. Задължително е да им се ограничи софтуерно максималната скорост на 20км/ч и да са за 18+ поне - сблъсъкът с такова "нещо" би имал доста тежки последствия и за колоездача.
На градското колело карам с постоянно пуснати светлини, имам отражатели на спициите, карам с оранжева каска, имам звънец + тромба, които използвам постоянно, и пак винаги има изненадани по велоалеите... не знаели, че това е велоалея, дори съм им пречел :)
Чудя се дали не мога да сложа нещо като сирена със звук и сила на линейка на батерии, която да работи постоянно - дори гледах в ali-то, че има по 20-тина лв...
Но има доста идиоти, които карат със слушалки и качулки - нито виждат, нито чуват - миналата седмица видях един такъв влязъл под трамвая на Алабин - не го видял, нито чул...
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот pcconsult » Съб Май 14, 2022 3:52 pm

alexmitev написа:На градското колело карам с постоянно пуснати светлини, имам отражатели на спициите, карам с оранжева каска, имам звънец + тромба, които използвам постоянно, и пак винаги има изненадани по велоалеите... не знаели, че това е велоалея, дори съм им пречел :)

Определено и това не е решение. Карам с ярки тениски и ползвам успешно само три правила:
1. Всички пешеходци са глухи (затова нямам звънец и тромба). Просто карам по внимателно. Жуженето на задната ми главина се чува доста.
2. Всички шофьори са слепи. Не разчитам, че ще ме видят.
3. На улицата, когато съм до колите трябва да се движа с поне 20км/ч. Иначе за шофьорите все едно не се движа и не се съобразяват с мене.
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Yash » Съб Май 14, 2022 4:57 pm

Само леко да вметна, че темата е за кратки въпроси.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот alexmitev » Пон Май 16, 2022 9:00 am

Мога ли да използвам спиците и айлетите от една шина на друга шина, която е без айлети?
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Bi11y » Пон Май 16, 2022 11:42 am

alexmitev написа:Мога ли да използвам спиците и айлетите от една шина на друга шина, която е без айлети?


Спиците може да се ползват . Айлетите (поне при дт суис) са занитени и не е направено да се маха - да не би да имаш в предвид шайби :
https://www.dtswiss.com/de/laufraeder/l ... echnologie
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот alexmitev » Пон Май 16, 2022 11:54 am

Bi11y написа:
alexmitev написа:Мога ли да използвам спиците и айлетите от една шина на друга шина, която е без айлети?


Спиците може да се ползват . Айлетите (поне при дт суис) са занитени и не е направено да се маха - да не би да имаш в предвид шайби :
https://www.dtswiss.com/de/laufraeder/l ... echnologie

Признавам, че не съм много запознат с терминологията :)
Шината е на Декатлонски Rockrider и изглежда така:
rockrider.png
rockrider.png (268.25 KiB) Прегледано 1107 пъти

Понеже е безнадеждно изкривена, бих искал да я заменя с ето тази (DT Swiss EX-471 без айлети):
DH1E6268-780x519.jpg
DH1E6268-780x519.jpg (135.55 KiB) Прегледано 1107 пъти
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Пон Май 16, 2022 11:59 am

тия дето са без айлети имат отвътре едни шайбички ,добре е да се сложат такива .. ако вземеш нова шина от правилния магазин ( да не е от БГ ) ще дойдат с шината ,както и нови нипли вероятно
Изображение
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот alexmitev » Пон Май 16, 2022 12:08 pm

Аз предполагам, че и спиците на Декатлон вероятно са от най-долнопробните и може би не е най-добрата идея да ги ползвам отново...
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Bi11y » Пон Май 16, 2022 1:03 pm

alexmitev написа:Аз предполагам, че и спиците на Декатлон вероятно са от най-долнопробните и може би не е най-добрата идея да ги ползвам отново...


Според мен ако е нова шината сложи и нови спици - мисля ,че има SAPIM спици с нипел за около 1 лв бройката ...
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот alexmitev » Пон Май 16, 2022 1:11 pm

Bi11y написа:
alexmitev написа:Аз предполагам, че и спиците на Декатлон вероятно са от най-долнопробните и може би не е най-добрата идея да ги ползвам отново...


Според мен ако е нова шината сложи и нови спици - мисля ,че има SAPIM спици с нипел за около 1 лв бройката ...


Не е нова шината, главината също е стара и не особено качествена - декталонска със сачми с QR, затова не ми се инвестира много, но ще реша на място.
Благодаря на всички за отговрите!
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Gworan » Сря Май 18, 2022 3:08 pm

Някой знае ли дали има такава външна гума, която да отговаря на следните:

- 29" с балон, нещо от рода на поне 2.1 - 2.2.
- Да е пълен слик, или да има минимален грайфер като на градска/хибридна или bmx гума.
- Да е лека - до 600-650 грама за бройка.
- Да става за тюблес.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Сря Май 18, 2022 3:13 pm

schwalbe g-one се доближава ,имат модел 2.25 който е тюблес и е 680 грама
Изображение
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот boris_borisov » Нед Май 22, 2022 2:49 pm

Ротор Avid G3CS (160 mm) и Avid G3 (203 mm) съвместими ли са за използване с метални накладки?
Аватар
boris_borisov
 
Мнения: 218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:30 pm
Местоположение: Врачански балкан

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Value » Нед Май 22, 2022 9:49 pm

Здравейте.
Искам да сменя старата вилка с не чак толкова стара :D
Сегашната е rs reba 100 mm. Искам да я сменя с Фокс, но се чудя fit4 или с grip damper. Друго, на което държа да не е с черни стеншъни, защото нямам навик да сервизирам след определен брой часове.
Value
 
Мнения: 146
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Сеп 08, 2021 6:05 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Нед Май 22, 2022 9:50 pm

какво общо има цвета на стеншъните със сервизирането ? другите цветове и те се протриват даже още по лесно .. какъв размер вилка търсиш ?
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Value » Нед Май 22, 2022 10:09 pm

За 29 цола.
Ами мисля си, че това черно покритие е по-капризно и по-бързо ще пада ако не сервизирам вилката често. Това са мои мисли, не съм търсил инфо дали е точно така.
Value
 
Мнения: 146
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Сеп 08, 2021 6:05 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот pcconsult » Нед Май 22, 2022 11:27 pm

Value написа:Здравейте.
Искам да сменя старата вилка с не чак толкова стара :D
Сегашната е rs reba 100 mm. Искам да я сменя с Фокс, но се чудя fit4 или с grip damper. Друго, на което държа да не е с черни стеншъни, защото нямам навик да сервизирам след определен брой часове.

Вземи моята Fox Racing Shox 34 Rhythm 29 130mm
Като нова е. Ето линк: https://www.olx.bg/d/ad/vilka-fox-racing-shox-34-rhythm-29-130mm-CID618-ID8K9Q5.html
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот moridinbg » Пон Май 23, 2022 8:03 am

овекът иска да си кара вилката до смърт, ама да не ѝ личи много по протритите стеншъни. Дали от пестене на пари от сервизиране или от безхаберие - кой знае...
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот pcconsult » Пон Май 23, 2022 9:18 am

moridinbg написа:Човекът иска да си кара вилката до смърт, ама да не ѝ личи много по протритите стеншъни. Дали от пестене на пари от сервизиране или от безхаберие - кой знае...

Всеки си знае какво иска. Аз моите черни стеншъни на новата ми вилка Manitou MEZZER PRO ги бърша почти преди всяко градско каране на за друго, а защото много им личи и една прашинка да има по тях.
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот alexmitev » Пон Май 23, 2022 9:20 am

Здравейте,
някой пробвал ли е да върне (успешно) нещо, поръчано от германските онлайн магазини напоследък? Връщането за съжаление става през Български пощи, а както знаем, системата им е хакната и не работи от месец и нещо... Аз си генерирах разписка за безплатно връщане от сайта на DHL, занесох пратката в Български пощи, където я взеха с 300 зора заради неработещата система, и оттогава - вече почти месец - никаква вест от пратката. Онлайн тракингът в DHL показва само, че е била генерана разписката и нищо повече:

DHL.png
DHL.png (21.18 KiB) Прегледано 727 пъти


Чудя се, служителите на пощите като не получават сега заплати и като знаят, че по система нищо не може да се проследи, дали просто някой служител не си е занесъл пратката вкъщи за сметка на липсващата заплата :)
Малко съм притеснен за тази пратка на стойност към 200 евро, май трябваше да пусна нещата в olx...
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Value » Пон Май 23, 2022 9:22 am

Не ме кефи черното и това е. А колко често ще я сервизирам вилката си е моя работа, парите също.
Value
 
Мнения: 146
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Сеп 08, 2021 6:05 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот _SoRa_ » Пон Май 23, 2022 9:26 am

Последно връщах пратка през м. март. Около месец чаках докато пристигне на адреса в Германия.
Щом имаш генериран номер мисля, че е въпрос на време да я доставят до адреса и вече да си получиш по сметката възстановяването на парите.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот alexmitev » Пон Май 23, 2022 9:34 am

_SoRa_ написа:Последно връщах пратка през м. март. Около месец чаках докато пристигне на адреса в Германия.
Щом имаш генериран номер мисля, че е въпрос на време да я доставят до адреса и вече да си получиш по сметката възстановяването на парите.

Значи е нормално връщнаето да отнема значително повече от доставянето? Защото от Германия дотук стигна точно за 5 работни дни.
А обръщал ли си внимание през това време дали излизаше тракинг на пратката?
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот _SoRa_ » Пон Май 23, 2022 9:45 am

Спомням си, че до пристигането в Германия (почти месец) като проверявах в сайта на Бг пощи ми излизаше само, че пратката се намира в София. Едва след пристигането ѝ в Германия получих тракинг номер от dhl. После и тях чаках около седмица да я доставят.
Голямо чакане беше. Около 40 дена докато си получа обратно парите.
Ти на 29.04.2022 ли я изпрати към Германия?
Ако тогава, то чакай другия месец раздвижване.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот alexmitev » Пон Май 23, 2022 9:51 am

_SoRa_ написа:Ти на 29.04.2022 ли я изпрати към Германия?
Ако тогава, то чакай другия месец раздвижване.

На 29.04 я оставих в пощата, да, но тогава бяха почивни дни и е тръгнала реално на 03.05. Ще чакам още значи, дано не мине 100-дневният срок за връщане, но той трябва да тече от датата, на която съм я изпратил.
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот _SoRa_ » Пон Май 23, 2022 9:58 am

Пази отрязъците от документа за връщане докато не си получиш парите.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта