Приятни ХС маршрути за начинаещи до средно напреднали.

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Приятни ХС маршрути за начинаещи до средно напреднали.

Мнениеот psychocrew » Сря Фев 23, 2022 12:18 pm

От известно време мисля за описване на т.нар. айляшки маршрути за разходка в природата. Тъй като не съм от хората които бродят по пътеки с неизвестен край, които обичат да си носят колелото и други подобни "екстремизми", но въпреки всичко обожавам да карам по черни пътища (по възможност без асфалт, но не ми пречи) през красиви гори и поляни. Та идеята ми в тази тема е да описвам (нямам дар слово така, че не очаквайте да бъде нещо различно от описание на съответния маршрут) маршрутите които съм изминал, за да може повече хора като мен, които нямат много време за каране (съответно не са и по екстремностите) да имат информация за кратки маршрути от този тип (за момента за пловдивския район, но по нататък имам идея да разширявам). На всички описани маршрути ще прилагам gpx файловете за навигация. Естествено не е задължително да се изпълняват точно, но идеята е най- вече да са за хора които нямат много време за отклонения и са си пресметнали времето и силите, съответно няма да се занимават с разузнаване (което със сигурност е много интересно).
Първият маршрут е следния:
с. Ситово – Малката Кабичка – с.Лилково
описание:
От с.Ситово се тръгва в посока с.Орехово (на юг) покрай Крива река.Стига се до чешмата на разклонението (там си напълнете бутилките). След това се продължава в същата посока до следващото разклонение (тук хващате пътя вляво) където отдясно остава бившата ситовска кариера. Малко след разклонението пътят минава покрай беседката на ситовската ловно-рибарска дружинка. По пътя внимавайте за стадото с овцете !!! Ако го срещнете има голяма вероятност да ви полаят овчарските кучета, няма да ви уча какво се прави в такива случаи, но спокойно изчакайте овчарят да минете покрай тях. Следва изкачване (стръмно), след него се озовавате над голяма поляна над с.Орехово, наляво е пътят за Баш Мандра и Бяла Черква, а надясно е посоченият маршрут по който има жълта маркировка (към 2021г. я има). Следва изкачване и спускане по приятен, каменист горски път. Маршрута се отклонява надясно при една поляна и се хваща в посока с.Лилково (по пътя с.Орехово – с.Лилково).Следвате синята маркировка. След кратко и приятно спускане стигате до параклиса над с.Лилково където маршрутът продължава в посока с.Ситово, но спокойно може да се отбиете да разгледате и с.Лилково. Продължението на маршрута минава през билото между двете села където се откриват страхотни гледки. След това по калдъръмен път се минава през вилната зона на с.Ситово и се стига до по-рано подминатата чешма на Крива река и оттам се прибирате в селото до изходна позиция.
Обобщение:
Разходката е няколко часова, много приятна, сравнително лека, изпълнена с красиви гледки. Естествено маршрутът е примерен и може да се разклонява по ваше усмотрение. Вода има на чешмата на Крива река, под параклиса над с.Лилково (на около 50-60м по стръмния път надолу към селото), преди влизане във района на ситовската вилна зона вдясно има чешма, едва ли ще ви трябва повече от 1-1,5л. за целия маршрут. ВАЖНО: никога не забравяйте, че карате в гората където има диви животни (в района има вълци, мечки и диви прасета). Препоръчително е постоянно да приказвате (с елементи на хайдушки провиквания) или да звънкате със звънец, за да може животните да ви чуват отдалеч.

GPX - https://drive.google.com/file/d/1TnRpQWIFGEFJMn5WXnGDiDYK6LD2OlwK/view?usp=sharing

Вторият маршрут е следния:
с.Ситово – поделението – Доганджика – аязмото

описание:
Минава се през селото в посока гробищата (югоизток), като минавайки покрай чешмата е добре да си напълните бутилките с вода. На излизане от селото минавайки покрай гробищата, продължавате по калдъръмен път, естествено за по неопитните ще има елементи на бутане, което пък дава възможност да се насладите на гледките които ви се откриват. Следвайки координатите на маршрута, минавате близо до местността Баш Мандра което само по себе си означава, че трябва да внимавате за стадото с овцете !!! Ако го срещнете има голяма вероятност да ви полаят овчарските кучета, няма да ви уча какво се прави в такива случаи, но спокойно изчакайте овчарят да минете покрай тях. След овчарниците минавате през почти равно поле (местността Бяло камене) където има ниви с картофи. Интересно е, че оттук ако погледнете в посока юг, освен прекрасните гледки, при чист въздух и безоблачно небе се вижда кулата на вр.Снежанка. След като достигнете до разклонението с широк, чакълест, черен път продължавате наляво (надясно пътят води до Бяла Черква и х.Здравец). Малко след това при разклонението на поляната ще видите вляво пътят към бившето военно поделение на с.Ситово. Маршрутът продължава по средния път в посока с.Дедово (х.Равнища) с приятно спускане през хубава вековна гора (естествено трябва да се абстрахирате от следите след дървосекачите все пак). Тук трябва да се внимава, защото има участъци с изровени коловози. След като стигнете разклонението (на малка полянка) за местността Доганджика пътят за с.Дедово продължава направо, а нашият маршрут продължава по пътя вляво, надолу към рекичката. След прекосяване на дерето пътят минава през гъста букова гора, ако внимавате вдясно на дърво има табела “вода“, под пътя се намира т.нар. „люда вода“, малка чешмичка (не е зидана и трудно се намира от нападалата шума, но ще се ориентирате по водата). На разклонението на широката поляна хващате посочения в маршрута път към с.Ситово (пътят вдясно води до с.Бойково, а пътят вляво се връща към Бяла черква, но не е препоръчителен понеже има сечище). Пътят е основно спускане по черен път като внимавате за изровени коловози. Като стигнете до разклонението за аязмото е препоръчително (естествено не е задължително) да се отбиете, водата е страхотна и лековита, гледката към селото също е прекрасна и почивката ще е много приятна. Преди аязмото вляво се намира църквата „св. Богородица“. След като отдъхнете продължавате спускането към селото до достигане на изходна позиция.
Обобщение:
Разходката е няколко часова, много приятна, сравнително лека, изпълнена с красиви гледки. Естествено маршрутът е примерен и може да се разклонява по ваше усмотрение. Вода има на чешмата в селото, преди овчарника към Бялото камене, гореспоменатата „люда вода“, след местността Доганджика по пътя има три чешми преди аязмото, едва ли ще ви трябва повече от 1-2л. за целия маршрут. ВАЖНО: никога не забравяйте, че карате в гората където има диви животни (особено в района на местността Доганджика има вълци, мечки и диви прасета). Препоръчително е постоянно да приказвате (с елементи на хайдушки провиквания) или да звънкате със звънец, за да може животните да ви чуват отдалеч.

GPX - https://drive.google.com/file/d/1ahJn7kuimVHy0zOAYQf78kQNvbm6G6iZ/view?usp=sharing

Двата маршрута прекрасно се съчетават в еднодневно преживяване в района на с.Ситово. Само да добавя, че маршрутите съм ги минавал с шестгодишния ми син (на 20 цоловото колелце със седем скорости), така, че всеки може да си направи сметката за физическата подготовка която ще му трябва (Не подценявайте хлапетата, те са много жилави :liplick: )

По-нататък ще добавям и други маршрути които съм изминал.
Ако някой има въпроси относно маршрутите ще ги обсъдим.
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Приятни ХС маршрути за начинаещи до средно напреднали.

Мнениеот psychocrew » Чет Фев 24, 2022 12:36 pm

Ето още един маршрут:

С.Дядово – Доганджика – с.Бойково

Описание:

Тръгвате от с.Дядово нагоре към Равнища. Когато стигнете пред „фабриката за храна и танци“ хващате пътя вляво, който води към с.Ситово и Бяла Черква. Поемате по черен път през гората докато стигнете до полянка на която има разклонения (за ориентир може да ползвате изоставената сграда и табелите на дървото), след това тръгвате по най-десния път и карате все по него (има пак едно отклонение вляво, което е по-кратко, но като минавахме оттам ни казаха, че не е хубав пътя). По пътя има един по-стръмен баир за изкачване, но е кратък и след това е сравнително леко. Като подминете стръмното има участък в който отляво на пътя има къпинови храсти и ако минавате оттам в сезона може да похапнете. После следват едно- две кръстовища, но вие се движите по маршрута в посока Ситово/ Бяла черква докато стигнете полянката с разклонение където напред пътя продължава в посока Бяла черква, а вдясно слиза надолу към рекичката и поема в посока Ситово/ местността Доганджика. Като подминете рекичката и влезнете в буковата гора не забравяйте да се огледате за чешмата (За справка вижте „люда вода“ от предния маршрут). Като стигнете до поляната с разклоненията хващате десния път в посока с.Бойково, а вляво остава пътя за с.Ситово. Продължавайки по маршрута стигате до срутена сграда (едновремешния чифлик), оттам поемате надолу по дерето, като внимавате понеже пътят е доста изровен и каменист. Прекосявайки рекичката (същата онази която преминахте по-рано) продължавате все по този път който минава през красива гора (за съжаление тук пак има следи от секачите). По пътя има още една чешма преди да стигнете до Бойково. Набложавайки преди селото има малко по-сериозно спускане, като тук внимавате понеже в сезона има доста коли, мотори/атв-та, колоездачи и пешеходци. В бойково може да хапнете и да пийнете в заведението на площада(по желание естествено). След като (изобщо ако сте) сте си починали продължавате по улица „Пловдив“ (от заведението хващате в посока града и улицата е след 50м вдясно и върви в обратната посока) докато излезете от селото (на излизане има чешма с пейки вляво) и след това си поемате по пътя през гората в посока Дедово. По пътя пак внимавате понеже има доста хора които се разхождат в сезона. Пътят е много приятен през букова гора след което стигате до изходна позиция в с.Дедово.

Обобщение:

Разходката е около 25 км., няколко часова, много приятна, сравнително лека и изпълнена с красиви гледки. Маршрутът е примерен и може да се разклонява по ваше усмотрение. Вода има на чешмата в Дедово, гореспоменатата „люда вода“, след местността доганджика по пътя към Бойково има една чешма, на излизане от Бойково също има чешма както и на площада до заведението, едва ли ще ви трябват повече от 1-2л. за целия маршрут. ВАЖНО: никога не забравяйте, че карате в гората където има диви животни (особено в района на местността Доганджика има вълци, мечки и диви прасета). Препоръчително е постоянно да приказвате (с елементи на хайдушки провиквания) или да звънкате със звънец, за да може животните да ви чуват отдалеч.


GPX - https://drive.google.com/file/d/1VBtOE6PvQlzd5Z_nuaQsQlb7-3kFQCNh/view?usp=sharing

Само да добавя (понеже забравих :liplick: ) маршрутът Ситово-поделението-Доганджика-аязмото е с дължина около 15км., а Ситово-Малката кабичка-Лилково около 13км.
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Приятни ХС маршрути за начинаещи до средно напреднали.

Мнениеот psychocrew » Пет Фев 25, 2022 2:51 pm

Следващия маршрут който мога да предложа е двудневен (поне ние за толкова го направихме на айляк без да даваме зор).

с.Храбрино – с.Лилково – с.Ситово – с.Бойково – с.Дедово

описание:

Тръгвате от Храбрино в посока Лилково по главния път. Няма да описвам подробно пътя до Лилково понеже навсякъде има табели и няма как да се изгубите, все нагоре по асфалтовия път до разклонението за Ситово, там вече поемате на дясно към Лилково. По пътя до там има прекрасни гледки (малко след Храбрино се открива прекрасен изглед към скалите отсреща под х.Бряновщица), карате през красива горе покрай реката. Само да уточня, че няколко километра (по-точно 6км.) след Храбрино има чешма и там обхватът на телефоните се губи така че ако ще ги ползвате по предназначение, там е последното място, след това чак към Лилково. По пътя ще минете през с.Плочник (долен Плочник). На разклона към Лилково, под моста има много красив водопад, може да слезете до реката да му се насладите. След като продължите по маршрута преди Лилково ще минете през малко селце – Брезовица, малко по-късно ще достигнете и до Лилково. Там си направете хубава почивка (Може да хапнете в местната кръчма- „Щайнер“, която по последна непотвърдена информация работи само събота и неделя). Тук вариантите са два: може да нощувате в Лилково или в Ситово, за съжаление (моя радост,ваше съжаление :look: ) аз имам къща в Ситово и не съм се интересувал от възможностите за платена нощувка и в двете села така,че ще трябва да проучите това предварително. До колкото знам хотел Росица в Лилково работи събота и неделя, но пак не е потвърдена информацията. Както и да е, приемаме, че сте нощували в хотела, на следващия ден се изкачвате до параклиса над селото и оттам поемате към Ситово, покрай бившата лилковска кариера, после през ситовската вилна зона, покрай Крива река до селото. След това пътят продължава в посока към ситовското аязмо (има табели). От аязмото(ако решите да го посетите) продължавате в посока Бойково, през местността Доганджика, тук просто ще копирам описанието от предния маршрут понеже до Дедово пътят е същия. Като стигнете до поляната с разклоненията хващате на право в посока с.Бойково, а вдясно остава пътя за Бяла черква. Продължавайки по маршрута стигате до срутена сграда (едновремешния чифлик), оттам поемате надолу по дерето, като внимавате понеже пътят е доста изровен и каменист. Прекосявайки рекичката (същата онази която преминахте по-рано) продължавате все по този път който минава през красива гора (за съжаление тук пак има следи от секачите). По пътя има още една чешма преди да стигнете до Бойково. Набложавайки преди селото има малко по-сериозно спускане, като тук внимавате понеже в сезона има доста коли, мотори/атв-та, колоездачи и пешеходци. В бойково може да хапнете и да пийнете в заведението на площада(по желание естествено). След като (изобщо ако сте) сте си починали продължавате по улица „Пловдив“ (от заведението хващате в посока града и улицата е след 50м вдясно и върви в обратната посока) докато излезете от селото (на излизане има чешма с пейки вляво) и след това си поемате по пътя през гората в посока Дедово. По пътя пак внимавате понеже има доста хора които се разхождат в сезона. Пътят е много приятен през букова гора след което стигате до селото. След това поемате по асфалтирания път надолу, в посока Пловдив като карайте внимателно, понеже има доста движение по пътищата а спускането е доста бързичко. От Дедово до Храбрино има и черни пътища за спускане, но аз не ги ползвам поради причината, че на няколко места пресичат главния път което според мен не е особено безопасно (всеки сам си решава).

обобщение:

Както вече написах този път маршрутът е двудневен (сигурен съм, че много хора имат физическата подготовка да го минат и за един ден, но както вече отбелязах всичко е описано като за айляшко каране с почивки и без бързане) около 60км. Със смесени пътища (асфалт/черен път), но изключително приятен, с прекрасни гледки. На файлът за навигация маршрутът е със старт и край от Първенец, но според мен от Първенец до Храбрино не е особено интересно, пък и е доста натоварено и спокойно може да се пропусне. Вода има на следните места: на площада в Храбрино, по пътя, на 6км. след селото, пак по пътя на около 500м. след разклонението за Тъмръш, на 3,5км. след разклона за Бойково има три чешми през няколко стотин метра, в Долен Плочник, в Брезовица, в Лилково, по пътя нагоре към параклиса над селото на 50-60м преди параклиса, в Ситово, на ситовското аязмо, между аязмото и местността Доганджика има три чешми, между Доганджика и Бойково има чешма, в Бойково на площада и на излизане от селото, в Дедово (сигурно има и на още места, но тези са предостатъчни според мен за този маршрут). За целия маршрут ще ви трябва доста вода, но велосипедната бутилка при наличието на толкова чешми мисля, че ще ви е достатъчна. ВАЖНО: по време на този маршрут освен с дивите животни ще трябва да се съобразявате и с автомобилите по асфалтираните пътища. И все пак не забравяйте, че карате в гората където има диви животни (особено в района на местността Доганджика има вълци, мечки и диви прасета). Препоръчително е постоянно да приказвате (с елементи на хайдушки провиквания) или да звънкате със звънец, за да може животните да ви чуват отдалеч.

GPX - https://drive.google.com/file/d/1UDhIkz8DZRdlbZySmC2TtEOnfm4eiaXM/view?usp=sharing
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Приятни ХС маршрути за начинаещи до средно напреднали.

Мнениеот marinrr » Пон Фев 28, 2022 7:31 am

Добра тема! Ще се включа и аз с маршрути около София!
marinrr
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Юни 09, 2014 7:42 pm

Re: Приятни ХС маршрути за начинаещи до средно напреднали.

Мнениеот marinrr » Чет Мар 03, 2022 9:51 am

Един много лек маршрут жколо София!
marinrr
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Юни 09, 2014 7:42 pm

Re: Приятни ХС маршрути за начинаещи до средно напреднали.

Мнениеот marinrr » Чет Мар 03, 2022 11:34 am

Дааааа! Сложно е качването на следи! Отказвам се!
marinrr
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Юни 09, 2014 7:42 pm

Re: Приятни ХС маршрути за начинаещи до средно напреднали.

Мнениеот madsnake » Чет Мар 03, 2022 1:39 pm

А защо не коментирате с Любо (admin) да ги качва нещата на сайта в МТБ справочника?
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Приятни ХС маршрути за начинаещи до средно напреднали.

Мнениеот psychocrew » Чет Мар 03, 2022 2:25 pm

madsnake написа:А защо не коментирате с Любо (admin) да ги качва нещата на сайта в МТБ справочника?



Мислил съм върху тази възможност, но поради липсата ми на достатъчно опит и време не се наемам да обобщавам нивото на трудност и физическо натоварване. За това съм направил просто описание и давам координатите на маршрутите, за да може всеки сам да си прецени. Освен това може да не са толкова интересни маршрутите колкото аз си мисля, така че както написах всеки сам да прецени.
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Приятни ХС маршрути за начинаещи до средно напреднали.

Мнениеот Yash » Чет Мар 03, 2022 3:32 pm

psychocrew написа:Мислил съм върху тази възможност, но поради липсата ми на достатъчно опит и време не се наемам да обобщавам нивото на трудност и физическо натоварване.

Не мисля, че би било проблем Любо да ги категоризира в последствие.
Има и друг момент. Форума го четат определен брой хора. Докато справочникът, поне по мои наблюдения, се следи от по-широк кръг колоездачи.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Приятни ХС маршрути за начинаещи до средно напреднали.

Мнениеот Admin » Пон Мар 07, 2022 1:25 am

@psychocrew, @marinrr
Както са споменали преди мен, най-доброто място за добавяне на маршрутите, е в МТБ Справочника. Не че е лошо да я има настоящата тема, както има и една специално за семейни и леки маршрути, но в Справочника ще са по-лесни и за намиране, и за визуализиране, и за избиране.
Вярно е, че за момента няма как читатели да качват директно в Справочника, но аз имам грижата, когато някой ми изпраща маршрути, да ги добавям, като правя и необходимата допълнителна обработка на данните, когато е нужна. За целта мога да ползвам както описанията и файловете оттук, така и да ми ги пращате направо на мейл: [email protected]
Относно категоризирането на техническата трудност, при маршрути по черни пътища не е никак трудно. В общия случай, ако черните пътища са такива, които се ползват редовно и ако не са някакви много стръмни и изровени, трудността обикновено е ниска, защото по такъв път, ако човек кара бавно, може да заобикаля коловози, улеи, камъни и т.н. Ако пък черните пътища са по-диви и неподдържани, ако са по-неравни и стръмни, или пък са с нестабилна/изровена настилка, като говорим не за отделни изолирани участъци, а по-скоро за цели отсечки с такива характеристики, тогава е по-добре да се посочи средна трудност.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Приятни ХС маршрути за начинаещи до средно напреднали.

Мнениеот psychocrew » Пон Май 23, 2022 6:52 pm

Ето описанието на още един маршрут, прясно изминат. За хора които не харесват изкачванията или нямат нужната физическа подготовка, може като алтернатива да се изкачите до х.Здравец с автомобил, автобус или някакъв друг организиран транспорт. Последно като питах на автогара Родопи в Пловдив уговорката за превоз на велосипеда с автобус е с шофьора на автобуса, но не съм проверявал как стоят нещата. Във форума има доста колеги които ползват транспорт до там, така че сигурно има писано по темите. Тук трябва да отбележа, че този път маршрутът има доста по-продължително спускане в сравнение с предните и оттам уменията може би трябва да са по-към средни отколкото съвсем на начинаещи (не че нашите умения са кой знае какво). Ето и самото описание.

Пловдив – Брани Поле – Белащица – Гълъбово – х.Здравец – Копривките – Яврово – Куклен - Брестник

Описание:

От Пловдив се тръгва към х.Здравец, пътят е асфалтов, не е лош, но е доста натоварен (особено почивните дни). По пътя има достатъчно чешми, така че няма да ви трябва повече от литър вода. Няма да правя подробно описание, понеже се кара по главния път и е много трудно да го объркате. В общи линии хубавото започва след Гълъбово (оттам нататък се кара в гориста местност), изключвайки колите по пътя е доста приятно и наклонът не е особено голям. Изкачването започва от Брани Поле и свършва към Копривките (за около 19км. се изкачвате 1100м.). Когато стигнете х.Здравец (ние го взехме за 4 часа спокойно каране, почивки и бутане от време на време), има заведения в които може да обядвате (бирата и кебапчетата след това изкачване бяха особено вкусни). След почивката продължавате в посока Яврово, през Копривките. Има още малко изкачване (около 1км.) и след това започва спускането. На табелата за почивната станция на стъкларския завод (табелата е малко повредена, но се вижда а отбивката е веднага след станцията на КЦМ-то) се отбивате натам. Това е моментът ако ще слагате наколенки и друго предпазно оборудване. Пътят след почивната станция става черен и много приятен за спускане (!!! внимавайте за хора по пътя !!!). Когато стигнете кръстопътя на който се вижда голям кръст зададения маршрут продължава по левия път. Оттук маршрутът става значително по-каменист, а наклонът по- голям и продължителен. За хората с велосипеди към начален клас и по- слаби умения в планинското колоездене, препоръчвам спускане с повече почивки за охлаждане на спирачките както правихме ние. В Яврово почивка може да си направите до църквата, има и чешма където да си напълните бутилките. След това хващате отклонението за Куклен (има табела), пътят продължава да е каменист с наклон вляво или вдясно (редуват се), има участъци и с по- ясно изразени коловози, има и места с панорамни гледки към низината. На няколко места (кръстопътя) ще трябва да погледнете как върви маршрутът, за да не го объркате. Когато влезнете във вилната зона на Куклен (ще я познаете понеже има къщи) препоръчвам (оттам минава и посочения маршрут) да се качите на възвишението, отваря се страхотна панорамна гледка. След като сте се спуснали през вилната зона и сте в Куклен поемате в посока Брестник, по главния път и така до Пловдив.

Обобщение:

Маршрутът този път изисква повече умения от гледна точка на продължителното спускане по каменисти пътища, и най-вече за безопасното използване на спирачките (ако ви се скапят спирачките по пътя- бутате до долу, така че пазете ги). Маршрутът е около 60км. По пътя има доста чешми и едва ли ще ви трябват повече от 1-2л. вода. Хапване има в селата през които минавате и в района на х. Здравец. Дивите животни едва ли са особена опасност, предвид гъсто населените райони през които минавате, но все пак внимавайте и то най-вече за змии (по пътя видяхме няколко пепелянки размазани на асфалта), също така има хора и автомобили по маршрута с които трябва да се съобразявате. Нашето приключение започна в 10 часа и приключи към 18 часа без особени напъни и доста почивки.

GPX - https://drive.google.com/file/d/1nZNfJP8833pxelwPV7xuDWkGdVQbLFwf/view?usp=sharing
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Приятни ХС маршрути за начинаещи до средно напреднали.

Мнениеот Gworan » Пон Май 23, 2022 8:17 pm

psychocrew написа:Пътят след почивната станция става черен и много приятен за спускане (!!! внимавайте за хора по пътя !!!).


Внимавайте и за коне, пускат ги там свободно да си пасат.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Приятни ХС маршрути за начинаещи до средно напреднали.

Мнениеот psychocrew » Пон Юни 06, 2022 6:13 pm

Доста време се чудих дали да описвам този маршрут, но в крайна сметка реших , че може да е приятен на определен кръг колоездачи (на мен лично ми хареса). Този път движението е изцяло по асфалтови пътища, като причината за предприемането му беше, че все пак ни се караше в планината, но черните пътища бяха доста кални за нас. Ето и самият маршрут:

Пловдив-Брестник-Куклен-Гълъбово-Марково
Описние:
Тръгва се от Пловдив в посока Куклен, като по пътя се минава през Брестник. Когато стигнете в Куклен поемате по отклонението за манастира „св.св. Козма и Дамян“, реално от тук започва същинското изкачване, като гледките и обстановката са много приятни, естествено като почти всички асфалтови пътища към манастири, местности и забележителности е доста натоварено с автомобили, така че внимателното каране е задължително. Следваме само главния път до самия манастир, където е препоръчително да си направите почивка, за да го разгледате, също така ние съчетахме разглеждането с обяда (класиката: тройка кебапчета с биричка :beer: ) на поляната над аязмото. След почивката поемате пак по главния път в посока Гълъбово, като малко след манастира е последното малко по-сериозно изкачване. След параклиса „Въведение Богородично“, започва спускането надолу, като два-три километра по-късно пристигате в Гълъбово. След това поемате в посока х.Здравец и около 200 метра след табелата завивате надясно към Марково. Следва приятно спускане към селото с приятни панорамни гледки. След като стигнете Марково може да поемете по дадените координати към Пловдив, като минавате през кв.Коматево, аквадукта при Коматевския възел, Младежкия Хълм и Цар Симеоновата Градина.
Обобщение:
Маршрута е сравнително лек и приятен, с разнообразни гледки, много подходящ за тези които обичат да карат по асфалт, също така и за по- мокрите сезони през годината, когато пътеките са кални и не ви се омазва (това го пиша след безславен опит в зимния сезон да се качваме от Първенец към Храбрино през баирите, където се сблъскахме с доста лепкава кал ;) ). По пътя има достатъчно чешми така, че водата която е необходима да носите е около литър. Хапване също има по пътя, но може и да си носите нещо за обяд ако искате да хапнете сред природата. Вниманието за автомобили по пътя трябва да е повишено понеже този път е сравнително натоварен, особено на влизане и излизане от Пловдив.

GPX - https://drive.google.com/file/d/1-eIyV781WrvV4TAINiYLjjR5Fm-2-mOa/view?usp=sharing
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Приятни ХС маршрути за начинаещи до средно напреднали.

Мнениеот psychocrew » Вто Юни 28, 2022 8:08 am

Ето още един приятен, целодневен маршрут около с.Ситово, който съчетава части от няколко от по-рано посочените маршрути в района, но има и нови участъци.
Ситово-Баш Мандра-Поделението-Равнища-Доганджика-Аязмото

Описание:
От с.Ситово се тръгва в посока с.Орехово (на юг) покрай Крива река.Стига се до чешмата на разклонението (там си напълнете бутилките), където внимавате за кучетата до фургоните вдясно, понеже са пуснати и може да няма хора. Когато минахме не изглеждаха настървени, а по-скоро лаеха да си пазят територията. След това се продължава в същата посока до следващото разклонение (тук хващате пътя вляво) където отдясно остава бившата ситовска кариера. Малко след разклонението пътят минава покрай беседката на ситовската ловно-рибарска дружинка. По пътя внимавайте за стадото с овцете !!! Ако го срещнете има голяма вероятност да ви полаят овчарските кучета, но спокойно изчакайте овчарят да минете покрай тях. Следва изкачване (стръмно), след него се озовавате над голяма поляна над с.Орехово, наляво е пътят за Баш Мандра и Бяла Черква, по който поемате и следвате жълтата маркировка (към Юни 2022г. я има, но между точка 2 и 3 не е проверена). Продължавайки по посочения път, минавате през разклонението за Баш Мандра, където ако имате желание може да се отбиете, но имайте предвид, че там са стадата с овцете и има доста кучета. Продължавайки по пътя стигате до разклонение където надясно е Бяла Черква, а вие поемате наляво към бившото военно поделение. Малко след това при разклонението на поляната ще видите вляво пътят към бившето военно поделение на с.Ситово. Маршрутът продължава по средния път в посока х.Равнища (малко след като поемете по пътя вляво в точка 6 има чучурче, където може да спрете да хапнете и да напълните бутилките) с приятно спускане през хубава вековна гора (естествено трябва да се абстрахирате от следите след дървосекачите все пак). Тук трябва да се внимава, защото има участъци с изровени коловози. При разклонението в т.7 продължавате направо, като имате предвид, че по пътя между точки 7 и 8 е възможно да има доста локви. На широката поляна вдясно остава пътят за Равнища (откъдето ще дойдете по-късно), а вие продължавате направо. Следва отново изкачване и спускане през приятна иглолистна гора. По време на едно от спусканията вляво се появява разклонението за бойковския манастир „Св.Богородица“, който е добре да видите понеже е много приятно (към месец Юни 2022г. манастира не е отворен). Малко преди изкачването за манастира има отбивка вляво, тя води към Аязмото (т.10), където е добре да си напълните бутилките. Около 300 м. след като продължите по пътя за Равнища, внимавате за отбивката вдясно (т.11), по която трябва да тръгнете. Тук отново има изкачвания и спускания през красива широколистна гора. По пътя има доста локви, също така внимавайте за хора. Когато стигнете до „фабрика за храна и танци“ (т.15) поемате в посока Ситово (има табела). Малко преди да тръгнете по черния път в гората, под пътя вляво има чешма (т.16). По пътя има няколко по-сериозни баира, но като цяло е приятно за каране (дори бутането в красива гора и добра компания е приятно). При разклонението до изоставената сграда (т.17) поемате надясно, като не забравяте да си напълните бутилките от чешмата(т.18). По нататък на двете разклонения дръжте десните пътища (синята маркировка продължава по левите пътища, но те са по изровени и пообрасли). При разклонението в т.19 (която по местоположение е същата като т.8 ) поемате наляво към Ситово. След като преминете участъка с локвите, на разклонението при т.20, поемате надясно. На едно дърво по пътя има табела „вода“ и под пътя има чучурче (т.21, „Люда Вода“). В т.22 тръгвате наляво към Ситово. Пътят е основно спускане. Внимавайте за коловози и камъни. До селото има още 2 чешми. В т.25 се намира отбивката за Аязмото (има табела), което е препоръчително да посетите. След това се връщате пак на пътя от който се отбихте и продължавате до селото.

Обобщение:
Маршрутът е доста разнообразен и живописен. Има по някой друг по-сериозен баир за избутване, както и малко по-сериозни спускания, но иначе е изключително приятен. Добре е да си носите малко повечко вода, понеже в участъка между чешмата на Крива Река и поделението освен на Баш Мандра (ако ви се занимава с кучетата и овчарите) няма чешми. Два литра предполагам ще са достатъчни. Храна си вземете за целия ден. Евентуално в Равнища може да хапнете и пийнете биричка (ние си забравихме парите и не мога да кажа как стоят нещата). Внимавайте с горските животни и овчарските кучета и тези след чешмата на Крива Река.

GPX - https://drive.google.com/file/d/123wRCgcjv1SG1DHwRv2O2qiv2bDAO1GZ/view?usp=sharing
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Приятни ХС маршрути за начинаещи до средно напреднали.

Мнениеот psychocrew » Сря Юли 20, 2022 5:32 pm

Миналата седмица имах ходене до с. Могилово и направих един примерен маршрут за разходка (в справочника има още два маршрута, но ми бяха малко дълги понеже нямах цял ден на разположение да карам). Ето и самия маршрут:

Около с. Могилово
Описание:
Маршрутът тръгва от чешмата в началото на селото, където може да си напълните бутилките с вода. Преди винарна Мидалидаре се отбивате вляво по указания маршрут като минавате през лозята на винарната. Първата половина от маршрутът минава през по открити участъци, около ниви така, че е добре да тръгнете по раничко докато не е напекло слънцето (ако решите да минавате маршрутът през летните дни). Пътищата които са в гората след нивите са пообрасли, но се виждат съвсем ясно, особено трябва да внимавате с драките (в буквален смисъл) които са около пътя, че дерат много яко. Изключвайки обраслите пътища маршрутът е доста приятен, също така ако си събирате билки, може да се възползвате от смрадликата около пътя. След известно време горският път преминава в голям изринат от багер път (пак черен). Тук е добре да обърнете внимание, че на места почвата е рохкава и песъчлива и може да ви поднесат гумите, така че подбирайте си добре пътя. Когато стигнете до рекичката маршрутът продължава рязко вляво и нагоре, тук аз побутах малко, понеже почвата беше рохкава, а наклонът по-голям. След изринатия с багер път продължавате по приятен горски път с леки изкачвания и спускания. На места има изровени кални коловози. Като цяло в този участък маршрутът е много приятен, но си имайте наум, че в гората има доста мухи. Преди с. Съединение поемате по левия път надолу. Продължавайки по маршрута монавате покрай язовира преди с. Могилово (ако искате може да се отбиете до него). Пътешествието приключва на чешмата от която тръгвате.
Обобщение:
Приятен лек маршрут, естесвено със своите особености. По маршрута няма чешми, така че препоръчително е да имате 2-3 литра вода. Силно препоръчително е да носите очила заради мухите в гората, като изкачвате или се движите по-бавно, постоянно са пред очите ви. Много внимавайте и за драките и шипките около пътя защото доста дерат. Районът е населен и предполагам, че няма изобилие на диви животни, но през нощта се чуват чакали, така че все пак звънкайте със звънеца от време на време, за да няма изненади. Храна едва ли ще ви е необходима, понеже маршрутът се минава за около 3 часа.

GPX - https://drive.google.com/file/d/12pySW5wQLMNjt7TJD9p_s1tjeUQhmhiS/view?usp=sharing
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Приятни ХС маршрути за начинаещи до средно напреднали.

Мнениеот psychocrew » Сря Авг 24, 2022 3:57 pm

Ето един прекрасен прясно изминат маршрут, който се оказа че ми е фаворит от досега изминатите.

Ситово – Лилково – Чурен – Тъмръш

Описание:
От центъра на Ситово се поема на юг покрай крива река. На разклонението преди чешмата (точка 01), поемате надясно към Лилково. След изкачване покълдъръмения път през вилната зона на Ситово, карате по билото между двете села докато стигнете параклиса над Лилково, оттам слизате надолу до центъра на селото (т.02), където може да допълните бутилките с вода или ако работи кръчмата да пиете по нещо и да си починете. После поемате към изхода от селото, където малко след табелата (в т.03) се отклонявате надолу към реката, след което започва същинското изкачване към Чурен. Пътят е поизровен на места, но наклонът като цяло е приятен за катерене. Следвайки маршрута, стигате до билото откъдето започват приятни спускания и изкачвания през красива гора. На доста места по пътя има локви с вода и кал, така че ще трябва малко да внимавате за избягването им. В т.04 на пътя има голямо паднало дърво през пътя, малко след заобикалянето му в т.05 има приятен чучур където може да отдъхтете и напълните бутилките с вода. Малко след това ще започнете да карате по пътя х.Персенк- х.Върховръх. Почти през цялото време до отбивката за Чурен надморската височина е една и съща без резки изменения, изпълнен с прекрасни гледки, което прави маршрута изключително приятен за каране. В т.06 има отклонение за паметник посветен на загинали в Балканската война перущенлии. Малко след това има табели на които пише „Панорама“ (в т.07), където може да се отбиете към Комаров Камък, за да се насладите на прекрасна панорамна гледка към Михалково, Фотиново, Равногор, яз. Въча и др. При ясно небе се вижда доста надалеч (съветът ми е да не я пропускате). Около 800м. след отбивката за Комаров Камък, идва отклонението към Чурен (в т.08, тук има две възможности: едната е да слезете към Чурен, а другата е да продължите още около 3км. направо по пътя до х. Върховръх и след това да слезете до Чурен по асфалтовия път). При слизането директно към Чурен внимавайте, понеже пътят е по-стръмен и каменист (изровен от дъждовете). Когато стигнете в селото предложението ми за почивка е при църквата „Св. Пророк Илия“ (т.09), където има чешма, пейки и прекрасна гледка. След като сте отпочинали, поемате наляво по указания път към Тъмръш. Маршрутът минава през красива смесена гора, където пак ще се сблъскате със следите от сеч, (изровени коловози, големи локви и дървета по пътя) въпреки които обаче е много красиво. Оттук нататък ще трябва да повишите вниманието си за диви животни, понеже минавате през ловното стопанство. Спускането не е особено стръмно, но все пак има и такива участъци, също както има и оголени камъни и коловози (тук сечта явно е доста активна). Когато стигнете до Тъмръш (т.10) се открива красива гледка (параклиса, ловната хижа и заобикалящата ги местност). Оттук поемате надолу по пътя покрай реката, като следва доста дълго, не особено стръмно спускане (между 10 и 15км.) през красиви малки ждрела, поляни и гори. Малко преди да достигнете разклонението при асфалтовия път Пловдив-Ситово (т.11), вляво на скалите може да видите скалния заслон за катерачи. Стигайки до асфалтовия път имате две възможности: да поемете надолу към Храбрино, Първенец и Пловдив, или да поемете обратно нагоре към Ситово, за да затворите маршрута. Нашия път беше нагоре и за около два часа се прибрахме в Ситово (разстоянието е около 13-14км.).

Обобщение:
С ръка на сърцето мога да кажа, че това е най-добрия маршрут който сме си определяли за каране досега, изпълнен с доста плавни изкачвание и спускания, минаващ през страхотни гори, поляни и местности (горещо препоръчвам отбиването до Комаров Камък, за да се насладите на уникалната гледка). По пътя има достатъчно чешми и чучури където да пълните бутилките с вода. Пътят е подходящ и за горещо, слънчево време понеже минава през доста гори. Трябва да отбележа, че маршрута е сравнително дълъг (около 60км. според зависи накъде поемате) и е добре да тръгнете по-раничко, ние се прибрахме в Ситово по тъмно, но пък не сме си давали зор и си почивахме доволно дълго на няколко места, също така имахме в компанията и куче което изчаквахме да почива при спускането след Тъмръш (голям герой излезе този Джоко). Отново обръщам внимание за наличието на диви животни по пътя (особено в района на горско стопанство „Тъмръш“), не подценявайте издаването на шум и подвикването, стреснатото животно е опасно и непредсказуемо. Храна е добре да си вземете за цял ден. В Лилково има кръчма (възможно е да не работи понякога), но понеже е в началото на маршрута едва ли ще седнете да хапвате там, в Чурен не знам дали има магазин или кръчма (едва ли, селото е доста малко), ако решите да отидете до х.Върховръх там мисля (сядали сме преди около година), че има хапване, след Чурен няма никъде.

GPX - https://drive.google.com/file/d/1pFV4Wr4Y-gMj3EIwsgxBnTOcQ2VMFFEN/view?usp=sharing
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Приятни ХС маршрути за начинаещи до средно напреднали.

Мнениеот Lucky Loser » Сря Авг 24, 2022 4:04 pm

Би ли качил някъде снимки на последния маршрут, ако си правил такива ?
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Приятни ХС маршрути за начинаещи до средно напреднали.

Мнениеот psychocrew » Чет Авг 25, 2022 9:57 pm

Добавям още един маршрут в Родопите:

Ситово – Орехово – х.Персенк – Лилково

Описание:
От Ситово се тръгва на юг покрай Крива Река, където на разклонението в т.01 продължавате направо. Минавайки покрай чешмата си напълнете бутилките с вода. След това продължавате пак в същата посока по пътя, когато минавате покрай фургоните до реката ще се наложи да побутате, за да не дразните кучетата които ще започнат да ви лаят. Досега не са се спускали да нападат, по-скоро си обявяват територията, така че просто минете бавно покрай тях. Също така продължавайки по пътя внимавайте за стадото с овцете, там също ще има кучета ако ги срещнете. На разклонението в т.02 поемате наляво, продължавайки напред ще стигнете до по-стръмен баир, който ще трябва да избутате. Когато го изкачите ще се озовете на широка поляна (т.03), тук поемате наляво по пътя към Бяла Черква. След около километър в т.04 ще трябва да хванете отклонението надясно към Орехово. Пътят минава през красива гора и поляни и е много приятен. Малко след поляните на голям десен завой е отклонението за Орехово (в т.05-има табела), оттам карате все по главния път. Има доста разклонения, но мисля че посочените пътища са удачни за каране. Внимавайте за оголени камъни, скали и коловози при спускането. В района отново се секат дърва, така че пътят не е от най- добрите. Стигайки до т.06 пътят се разделя наляво и надясно, а по средата остава едно възвишение откъдето се открива красива панорамна гледка (виждат се близките села). После по който и от двата пътя да продължите е все тая. Малко преди отклонението за Орехово (т.07) на асфалтовия път има по-стръмно, каменисто спускане, след което излизайки на асфлата внимавайте за автомобили и камиони (понамирват се). Поемайки надясно към Орехово ще покатерите малко по асфалт. В самото село кръчма няма, само магазин, но по думи на живущ, работи до 13:00 (това беше във вторник, не знам през другите дни как е), но ние така и не го търсихме понеже беше към 14:00. Ако сте се нагласили да обядвате препоръчвам да се изкачите още малко по пътя към х.Персенк (има табели, ние хванахме 12 километровия път, който предполага по-малък наклон) до параклиса Св.Йоан Кръстител (в т.08), където има масички, пейки, чешма и приятна гледка. След почивката продължавате по пътя към хижата. Наклонът не е много голям и става за катерене в по-голямата си част, естествено има и места където пътят е по скалист и не е особено приятен за каране, така че има и бутане, но като цяло е поддържан (въпреки постоянно движещите се по него камиони с трупи). Няма наличие на чешми по пътя, освен в т.09 където има водохващане и под него е изнесена тръба по която върви вода. Няколко километра след т.09 ще стигнете до х.Персенк (в т.10), където ще можете да хапнете и пийнете ако работи (по думи на хижаря са там до към септември месец постоянно). След хижата поемате към Лилково (посоченият маршрут съвпада до някъде с маршрута от „Персенк Ултра“) На разклонението в т.11 маршрутът продължава по пътя нагоре докато този на „Персенк Ултра“ продължава надолу. По- нататък двата пътя се събират, но ние си продължихме по предварително зададения (другият може да е по-добър, не знам). След изкачването следва по продължително спускане към Лилково, като има и по-каменисти участъци, където трябва да се внимава. Влизайки във вилната зона има няколко чешми, за съжаление пресъхнали. Малко преди табелата на селото поемате надясно по пътя нагоре (т.12) откъдето ще стигнете до параклиса над Лилково (т.13). От там продължавате по указания път към Ситово. След карне по билото между селата тръгвате по калдъръмен път надолу минавайки малко по- късно през вилната зона на Ситово, малко след която ще завиете наляво по пътя от който тръгнахте в началото, до самото село.

Обобщение:
Маршрутът е дългичък и е добре да се тръгне по-раничко, но може да си го разделите на два дни с преспиване в х.Персенк (за съжаление изгубих някъде номера на хижаря, но в интернет не може да няма данни). Хапване е добре да си вземете за цял ден, а вода е добре да имате 2-3л. (имаше доста пресъхнали чешми по пътя). Подвикването и звънкането са задължителни заради наличието на диви животни. Пътищата са съвсем проходими, като на места не са особено добри. Маршрута по принцип би могъл да се мине и в обратна посока, но изкачването след Орехово към Ситово ще е основно бутане в продължение на 6-7км. Много приятен преход с красиви гледки и местности.

GPX - https://drive.google.com/file/d/19Hzx9e4K-BiGaqhnjlF_us_NdKCuiHul/view?usp=sharing
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Приятни ХС маршрути за начинаещи до средно напреднали.

Мнениеот psychocrew » Пон Ное 07, 2022 10:08 pm

Предлагам ви един кратък маршрут близко до гр. Пловдив:

Първенец – Храбрино

Описание:
Маршрутът започва от кметството на с.Първенец в посока с. Брестовица. След моста поемате по пътя вляво. Когато стигнете т. 01 продължавате по асфалтирания път нагоре, с малко по-голям наклон е и може да се наложи някои от вас да побутат (като мен например). След малко поемате по черния път между двете сгради. Започва да се открива много красива панорамна гледка към тракийската низина. В т.02 е единствената вода която срещнах по пътя, намира се вляво от маршрута и представлява тръба от която тече вод, има и корито от което съдя, че се използва за водопой на животни (предполагам, че става за пиене, но не съм сигурен). По нататък маршрутът продължава с някои по- стръмни наклони които ще трябва да избутате (наистина има няколко места за пребутване, но пък е приятно за разходка). Пътят минава през много приятна горичка, която все едно е образувала тунел. След достигането на т.03 поемате наляво по пътя, и следва последният по-голям наклон за изкачване, след който пътят е по-скоро равен докоато обърнете посоката на движение (след т.04), когато започва същинското спускане. Важно е в т.05 да не продължите напред към Храбрино, а да завиете наляво към параклиса „Св.Спас“, ще познаете отклонението по срутената сграда вляво на поляната, пътят от който идвате продължава със завой надясно към селото, а пътят по който трябва да поемете се намира почти наобратно вляво (след като поемете наляво се вижда табела за параклиса). В т. 06 е отклонението за „Св. Спас“ където може да запалите по една свещ и да починете (мястото е много приятно, има маси и пейки). Продължавайки по-нататък стигате до т.07 от което може да се отбиете до параклиса „Св. Богородица“, спускането до там е много приятно (не е стръмно като цяло, така че връщането не е трудно), като тук е момента да предупредя да си оставите велосипедите преди да стигнете параклиса , тъй като около него цялата поляна е пълна с „бабини зъби“ (рабрах го по трудния начин :D ). Ако ще се качвате с колелото, добре ще е да го носите ако не ви се лепят гуми (с безкамерните гуми нямах проблеми, освен с махането на около 20 тръна). След като си починете и се насладите на панорамната гледка, се връщате до т.07 и поемате надясно към Първенец. Оттам нататък е само спускане, като внимавате за камъни и коловози по пътя. След като стигнете т.01 поемате надолу към изходната точка пред кметството.

Обобщение:
Оставяйки настрана няколкото по-стръмни участъка за пребутване, маршрутът е доста приятен и изпълнен с красиви гледки и местности. По пътя внимавайте за драките (много дерат тяхната майка), също така в ловен сезон може да има ловци из местността, така че звънкайте със звънците по-честичко, не забравяйте за бабините зъби около параклиса „Св. Богородица“. Пътят се използва от доста хора в топлите дни за разходка, съответно ще трябва да внимавате и за тях по пътя. Маршрутът е годен за каране през сухото време на годината, понеже почвата е глинеста и като е мокра се лепи яко по гумите и става хлъзгаво (казвам го от личен опит да премина маршрута през февруари, когато се отказах между т.02 и т.03). Добре е да си вземете повечко вода (2л.) понеже по път няма чешми (освен в т.02, но не е ясно колко е годна, пък и е в началото на маршрута). Храна не е нужно да носите, освен ако не искате да седнете да хапнете до някой от параклисите.

GPX - https://drive.google.com/file/d/1UutT_5EUvl1HRCUzzzjIafaYI5mxN8cW/view?usp=share_link
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Приятни ХС маршрути за начинаещи до средно напреднали.

Мнениеот psychocrew » Пон Окт 16, 2023 9:27 am

Малко раздвижване по темата- един много приятен и красив маршрут от Ситово до Пловдив.

Ситово-Бяла Черква-Добралък-Яврово-Руен-Куклен-Брестник-Пловдив

Описание:
Стартът на маршрута е от площада на селото. Поемайки посока Орехово, покрай Крива Река, може да си напълните изворна вода от чешмата в т.01. Малко след тази точка вдясно има овчарски кучета които лаят, но са миролюбиви, въпреки всичко минаваме покрай тях бутайки, за да не ги дразним излишно. Продължавайки по пътя поемате на ляво покрай красива широка поляна. След стръмното изкачване се намира разклонението към Бяла Черква в т.02. Малко след това в т.03 се отклонявате в посока Орехово и Малево към местността Средни ливади и се отклонявате при заслона вляво в т.04, но веднага вляво по един не особено утъпкан път, понеже добре очертания води към Косово и Хвойна. Спускайки се по този път преминавате поточето и поемате надясно по приятен сравнително равен път (родопско равно :D ), който води към Бяла Черква. Преди да стигнете там, преминавате покрай места с панорамни гледки, които са страхотни. След като си напълните вода от чешмата преди църквата, продължавате покрай нея направо, а не надясно към бунгалата. следва приятно спускане което води до стария лифт, откъдето продължавате надолу по пътя, който върви по билото между Косово и Добралък. След няколко километра ще стигнете до приятно място с беседка, маси, пейки и чешма, където може да си спретнете обяд. Точно тук срещнахме група оф роуд фенове, които бяха много гостоприемни и ни препоръчаха (освен това ни черпиха и по бира :beer: ) да продължим към Добралък в т.06, а не по билото към Асеновград, както беше първоначалния план. Вслушахме се и не сбъркахме, пътят беше изключително приятен и красив. След Добралък движението става по асфалтов път до Яврово. Точно преди табелата на Яврово, в т.09 има страхотна панорамна гледка. След кратка почивка пред църквата, поехме в посока Куклен (има табела), като пътят стана каменист и чакълест с доволен наклон (тук хората със слаби познания за ползване на спирачките трябва да внимават доста), като при отклонението в т.11 поемате към Руен, преминавайки покрай красив параклис с двор, пейки и чешма. От Руен до Пловдив сме карали по главния път понеже вече наближаваше залез, а не искахме да замръкваме.

Обобщение:
Изключително приятен и красив маршрут, също така и разнообразен. Понеже го минавахме в есенния сезон, освен за диви животни, трябваше да вдигаме шум и за ловците (току виж някой от няс виснал над камината в нечия вила :D ). По пътя има достатъчно чешми така, че няма да ви е необходимо повече от 1-1,5л. вода. Храна може да си вземете за цял ден, не сме спирали по пътя да проверяваме за магазинчета и заведения. Пътят след Яврово до Руен е каменист и наклонен и изисква повече внимание. Маршрутът е през черни пътища, като от Добралък до Яврово и след Руен до Пловдив е асфалт.

GPX - https://drive.google.com/file/d/1tgr_3tjmjUhUCCJ2gOjWvJ9Ku1KHqnPb/view?usp=sharing
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Приятни ХС маршрути за начинаещи до средно напреднали.

Мнениеот psychocrew » Пон Окт 16, 2023 7:14 pm

psychocrew написа:Малко раздвижване по темата- един много приятен и красив маршрут от Ситово до Пловдив.

Ситово-Бяла Черква-Добралък-Яврово-Руен-Куклен-Брестник-Пловдив

Описание:
Стартът на маршрута е от площада на селото. Поемайки посока Орехово, покрай Крива Река, може да си напълните изворна вода от чешмата в т.01. Малко след тази точка вдясно има овчарски кучета които лаят, но са миролюбиви, въпреки всичко минаваме покрай тях бутайки, за да не ги дразним излишно. Продължавайки по пътя поемате на ляво покрай красива широка поляна. След стръмното изкачване се намира разклонението към Бяла Черква в т.02. Малко след това в т.03 се отклонявате в посока Орехово и Малево към местността Средни ливади и се отклонявате при заслона вляво в т.04, но веднага вляво по един не особено утъпкан път, понеже добре очертания води към Косово и Хвойна. Спускайки се по този път преминавате поточето и поемате надясно по приятен сравнително равен път (родопско равно :D ), който води към Бяла Черква. Преди да стигнете там, преминавате покрай места с панорамни гледки, които са страхотни. След като си напълните вода от чешмата преди църквата, продължавате покрай нея направо, а не надясно към бунгалата. следва приятно спускане което води до стария лифт, откъдето продължавате надолу по пътя, който върви по билото между Косово и Добралък. След няколко километра ще стигнете до приятно място с беседка, маси, пейки и чешма, където може да си спретнете обяд. Точно тук срещнахме група оф роуд фенове, които бяха много гостоприемни и ни препоръчаха (освен това ни черпиха и по бира :beer: ) да продължим към Добралък в т.06, а не по билото към Асеновград, както беше първоначалния план. Вслушахме се и не сбъркахме, пътят беше изключително приятен и красив. След Добралък движението става по асфалтов път до Яврово. Точно преди табелата на Яврово, в т.09 има страхотна панорамна гледка. След кратка почивка пред църквата, поехме в посока Куклен (има табела), като пътят стана каменист и чакълест с доволен наклон (тук хората със слаби познания за ползване на спирачките трябва да внимават доста), като при отклонението в т.11 поемате към Руен, преминавайки покрай красив параклис с двор, пейки и чешма. От Руен до Пловдив сме карали по главния път понеже вече наближаваше залез, а не искахме да замръкваме.

Обобщение:
Изключително приятен и красив маршрут, също така и разнообразен. Понеже го минавахме в есенния сезон, освен за диви животни, трябваше да вдигаме шум и за ловците (току виж някой от няс виснал над камината в нечия вила :D ). По пътя има достатъчно чешми така, че няма да ви е необходимо повече от 1-1,5л. вода. Храна може да си вземете за цял ден, не сме спирали по пътя да проверяваме за магазинчета и заведения. Пътят след Яврово до Руен е каменист и наклонен и изисква повече внимание. Маршрутът е през черни пътища, като от Добралък до Яврово и след Руен до Пловдив е асфалт.

GPX - https://drive.google.com/file/d/1tgr_3tjmjUhUCCJ2gOjWvJ9Ku1KHqnPb/view?usp=sharing

Не знам защо съм дал връзка към KML файла, но ето връзка и към GPX- https://drive.google.com/file/d/1oPPXS1Oy_32bWRtY5PJaXBbjNdzLdmTW/view?usp=sharing
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Приятни ХС маршрути за начинаещи до средно напреднали.

Мнениеот psychocrew » Пон Окт 23, 2023 10:21 pm

Ето един пресен маршрут който е особено подходящ за начинаещи.
Изминахме го семейно като жена ми и щерката досега са карали само посочения от Борис Първанов маршрут от Аврамово до Велинград.

Описание:
Началната точка е от широкия паркинг в близост до гарата в Хисаря. Оттам се поема по павираната улица, покрай основното училище, и се излиза от северозападния край на града, където в т.01 има чешма от която бихте могли да напълните вода. След това има по значително изкачване, но за кратко, след което теренът става сравнително равен, с леки изменения. В т.02 продължавате напред по пътя, като маршрутът минава покрай нивите. На разклонението в т.03 се продължава направо, като малко след това пътят върви през красива дъбова гора и е особено приятно. В т.04 стигате до северния край на язовира и оттук продължавате през гората покрай него до т.05 където може да се изкачите и да минете по бетонната алея на язовирната стена. Тук ние седнахме да хапнем понеже беше облачно и не търсехме сянка, пък и беше приятно до водата, но през летния сезон сигурно няма да е удачно да обядвате на припек. Подминавайки язовира, когато стигнете до т.06 поемате надясно, като малко след това на разклонението в т.07 тръгвате наляво. Карайки все по този път в т.08 продължавате направо, а в т.09 се отклонявате наляво, като малко след това в т.02 надясно поемате по пътя от който сте дошли и все по него стигате до старт-финалната точка.

Обобщение:
Маршрутът е особено лесен като натоварване и като трудност, поради което не се препоръчва за хора които обичат да дивеят, но за тях пък маршрутът на 24 часовия маратон (който е съвсем наблизо) е винаги достъпен. Особеност на почвата в региона е, че е песъчлива на което трябва да се обърне внимание понеже в по-дълбок пясък гумите поддават. Чешма има в края на Хисаря в т.01, а когато минавате покрай нивите, откъм гората има на едно място табела указваща питейна вода, но дали има и в какво състояние е не сме проверявали. Другаде чешми няма, така че е добре да си носите вода. Ядене може да си вземете за обяд ако карате с по-бавно темпо (или сте с по-малки деца), иначе маршрутът не отнема особено много време.

GPX - https://drive.google.com/file/d/1wx-DBSKiBNBhSzhGRhbFIFv23q0hEjPa/view?usp=sharing
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 43 госта