Правилно монтиране на парчета за клипс педали

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Правилно монтиране на парчета за клипс педали

Мнениеот Value » Съб Окт 01, 2022 6:23 pm

Здравейте!
От известно време се опитвам да наглася максимално правилно парчетата на time atac педалите, но не се получава. В дясното коляно от вътрешната му страна имам болка както и в стъпалото. Изгледах много видеа за определяне на това къде точно да се монтират парчетата както и ъгълът им в зависимост от това дали навън или навътре сочат стъпалата.
Имам висок свод. Опитах да сложа стелки обаче още по& зле беше. Една седмица имах гадна болка в коляното все едно го бях ударил.
Вече си мислят че краката ми не са за такъв вид обувки и педали.
Някой имал ли е такъв проблем и как го реши?
Value
 
Мнения: 146
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Сеп 08, 2021 6:05 pm

Re: Правилно монтиране на парчета за клипс педали

Мнениеот evilzet » Съб Окт 01, 2022 7:01 pm

Виж височината на седалката също, аз съм имал подобен проблем на шосейката от висока седалка.
Иначе е доста индивидуално, трудно може да се даде дистанционно съвет.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Правилно монтиране на парчета за клипс педали

Мнениеот Bi11y » Съб Окт 01, 2022 7:12 pm

Без да се замисляш направи няколко крачки напред и спри така ,че да са еднакво напред ,без да си гледаш краката .Накарай някой да те снима ако не можеш сам да определиш как са ти ходилата - успоредни ходила , леко отворени или леко затворени . Като разбереш ъгъла монтирай парчетата със същия ъгъл както са ти стъпките на земята. Колко напред и назад трябва да е парчето - средата трябва да е на средата на големия пръст на крака. Ако е по-напред товариш повече прасците. Ако е назад от тази точка ги разтоварваш. Ако са назад от тази точка трудно се разкопчават ,защото трудно се усуква крака.

Аз лично карам само с платформи - това закопчване на фиксирана позиция не ми позволява да си поменям позицията напред/назад ,а навътре и навън спрямо средното движение,или ъгъка на краката.

Карах 6 месеца с автомати - не станах нито по-бърз, нито по-издръжлив ,нито ми е по-комфортно даже ми е дискомфортно. С промяна на позиция на ходилото спрямо педала си разтоварвам мускулите - много ми е удобно. С платформи можеш леко да дърпаш от почти най-ниска позиция на педала и да си вдигаш неактивния крак сам - да не го вдига другия другия като натиска.

Отново си прегледай височина на седалката - да не е ниска или висока.

Принципно си паза SPD XT педалите , както и обувките - някой ден вероятно ще им дам отново шанс ...
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Правилно монтиране на парчета за клипс педали

Мнениеот Value » Съб Окт 01, 2022 7:29 pm

Като Чарли Чаплин съм в краката (почти де).
https://enduro-mtb.com/en/how-to-positi ... leats-mtb/
При парчетата на time педалите не мога да местя парчето настрани както е показано в тази статия за spd
Lateral movement

И с различна височина на седалката опитах, но не е достатъчно.
Даже при спускане още повече натоварвам десния крак и чак боли.
Кофти е, че инвестирах пари в обувки и педали. И сега явно ще трябва да гледам за платформени обувки и педали а от тях изобщо понятие си нямам .
Value
 
Мнения: 146
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Сеп 08, 2021 6:05 pm

Re: Правилно монтиране на парчета за клипс педали

Мнениеот evilzet » Съб Окт 01, 2022 7:57 pm

Били, къде го прати с тая среда на палеца, да не е балерина ;)
Горе долу оста на педала трябва да е в основата на палеца, там където е началото на първата му фаланга.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Правилно монтиране на парчета за клипс педали

Мнениеот Bi11y » Съб Окт 01, 2022 8:36 pm

evilzet написа:Били, къде го прати с тая среда на палеца, да не е балерина ;)
Горе долу оста на педала трябва да е в основата на палеца, там където е началото на първата му фаланга.


:D Ами имах в предвид основата на палеца - сега като чета ...
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Правилно монтиране на парчета за клипс педали

Мнениеот Value » Нед Окт 02, 2022 7:40 am

Изображение
Ето това ли имате предвид за определяне къде да се монтира парчето?
Днес ако успея да намеря шимано педали ще видя с тях дали ще е по-добре.
Value
 
Мнения: 146
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Сеп 08, 2021 6:05 pm

Re: Правилно монтиране на парчета за клипс педали

Мнениеот Bi11y » Нед Окт 02, 2022 8:16 am

Правилно е нарисувано - като погледнеш горе долу къде се сгъвапалеца отгоре , там трябва да е началната позиция на тестовете. Ългите отворени,успоредни и затворени са индивидуални според личнатаанатомия.
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Правилно монтиране на парчета за клипс педали

Мнениеот Petar_stoychev » Нед Окт 02, 2022 12:22 pm

Ако си от София иди до Velomasters.Имат доста добра система както за цялостен фитинг така и за парчетата.
https://youtu.be/9vMD8igkNko :beer:
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Правилно монтиране на парчета за клипс педали

Мнениеот Value » Нед Окт 02, 2022 5:45 pm

Не съм от София.
Разгледах разни упражнения за висок свод и мисля да правя част от тях да видя дали нещо ще се промени към по-добро.
https://www.posturedirect.com/fix-high-arches-in-feet/
Value
 
Мнения: 146
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Сеп 08, 2021 6:05 pm

Re: Правилно монтиране на парчета за клипс педали

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Окт 06, 2022 12:59 pm

С Time педалите имаш доста "свободен" ход закопчан. При Шимано е много по-ограничено. При най-долна позиция на педала трябва да имаш лека сгъвка в коляното.

Сигурен ли си, че ъгълът е добре настроен? След колко време излиза болката? Помня, че като ги настройвах в началото ми отне няколко малки корекции за точният ъгъл. Пробвай да походиш с клипс обувките и да видиш дали ще имаш болки след ходене, за да си сигурен, че не е от тях.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Правилно монтиране на парчета за клипс педали

Мнениеот Value » Чет Окт 06, 2022 8:26 pm

Уж за това и купих Таймс педали, но уви ... или аз нещо бъркам. Болката се появява около 30-40 мин. след като започна да карам, а 2 часа по-късно е още по-силна. Последния път повече от седмица ме болеше коляното. Интересно е, че само дясното ме боли, а парчето е максимално насочено навън.
Болката е от вътрешната страна на коляното.
С моя чарличаплизъм няма накъде повече да извъртам крака си, защото опира в курбела.
Този свободен ход с болтовете ли се регулира? Моите ги прецакаха. Пластмасови са и се скапаха на първото докосване с отвертка.
За височината мерихз смятах по разни формули, слагах петата върху педала и гледах дали има лека чупка в коляното когато крака е на 5 часа.
Изображение
Value
 
Мнения: 146
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Сеп 08, 2021 6:05 pm

Re: Правилно монтиране на парчета за клипс педали

Мнениеот _SoRa_ » Сря Окт 19, 2022 1:07 pm

Може да пробвате с педали с по-голям q factor или казано с по-дълга ос. Повечето педали са с 52-53 мм , но има и такива с 57 мм и sq lab 511 race с +8мм по-дълга от стандартната ос.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта